Polecane posty

Mateusz6340    34

nie zgodzę się w stu % z tą opinią ponieważ u mnie dostają śrut z koncentratem i mają lizawki i stały dostęp do wody a i tak sięgają pod drugiego, piszę teraz akurat o większych sztukach

Na przykład po odsadzeniu cielaka zostaje u niego instynkt ssania i dlatego się ssą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Szkoda tylko, że sojowa jest tak droga (200 zł za 100 kg), rzepakowa po 126 zł za 100 kg. Ale najważniejsze to aby na starcie nie zaniedbać cielaków. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Mi się teście w żywienie wpierdzielają i jak człowiek na razie jeszcze dodatkowo pracuje to ciężko ogarnąć takie maluchy bo jak mówie zero siana to na drugi dzień ide zobaczyć a tam siano i tak w kółko. A powie mi ktoś po jakim czasie przy intensywnym odchowie przestajecie podawac mleko cielakom? Bo moje mają miesiąc jak dostają preparat a przed preparatem dostawały 2 tyg od krowy. Kiszonki ładnie wpierdzielają bo znika wszystko w jeden dzień. Czy 2 miesiące pojenia preparatem jest wystarczające? Daje im ok 100-125 / 1l wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

Moim zdaniem 2 miesiące to jest minimum optymalnie 3

 

u mnie podaje ponad 10tyg ale teraz bede starał się podawać dłużej i później staram się jeszcze serwatkę.

 

Wydaje mi się że z podawaniem kuku nie ma co się spieszyć oczywiście malutkie ilości mogą być żeby się nauczyły jejść ale głównie to całe ziarna kuku i owsa + śruta(zboże soja kreda premiks sól)do "bólu"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
huliszek1990    44

Szkoda tylko, że sojowa jest tak droga (200 zł za 100 kg), rzepakowa po 126 zł za 100 kg. Ale najważniejsze to aby na starcie nie zaniedbać cielaków. 

Gdzie tu kupujesz :)? U mnie rzepakowa 1100 a sojowa 1800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

starter od samego początku dostają. a ty kolego mat mówisz o odchowie normalnym a ja pytam o skrócony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Gdzie tu kupujesz :)? U mnie rzepakowa 1100 a sojowa 1800

W pobliskiej mieścinie. Nie potrzebne mi duże ilości więc muszę kupować niestety drożej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz44    7

Witam mam jedno pytanie a mianowicie co mogę podawać zamiast cj, musli żeby trochę zmniejszyć koszty. Cielaki mają od 1-3msc. Rano i wieczorem stawiam dwa wiadra sanoskie sypie jedną szufelke cj, jedną musli, trochę drożdży,dolmix, szufelka na wiadro ziarna qq i trochę dodaje im sanbula bo kupiłem kiedyś dużemu bykowi ale nie chciał tego jeść. Do tego po szufelce otrąb pszennych i co zostanie miejsca w wiadrach to śruta pszenica + jęczmień. Czym mógłbym zastąpić te cj?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Przeczytaj na worku sanbula/ zawiera mocznik/ od kiedy można go podawać, bo coś mi sie wydaje, że te cielaki za młode na te frykasy.Zamiast CJ mieszanka zbożowa ześrutowana grubiej/jęczmień, owies, trochę pszenicy/ oraz trochę musli lub innej paszy granulowanej lub koncentrat do paszy ale dla cieląt, Tym młodszym mniej śruty zbożowej a więcej kupnej. Im starsze tym te proporcje odwracasz .Ja przynajmniej tak robiłam.

O skróconym odchowie znajdziesz w necie dawki żywieniowe.


gg i otręby też podawaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mocznika nie powinno się podawać cielętom młodszym niż 6 msc, gdyż do tego czasu nie mają w pełni rozwiniętego żwacza. 10 tyg preparat? To chyba jakiś wypełniacz za 90 zł. Skrócony okres odchowu to jakieś 6 tyg i po tym czasie cielę powinno pobierać 1 kg treściwej. Co do siana to są różne szkoły. Jedna to Sano, gdzi tylko ich produkty są naj naj i siano stosować po miesiącu półtorej i druga szkoła, gdzie niewielkie ilości można podawać od 2-3 tyg. Ja siana czu suchej sianokiszonki nie bronię i jak widzę, że instynktownie grzebie w ściołce i wcina słomę to daję niewielką ilość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

dzięki wielkie kolego o takiej odpowiedzi oczekiwałem. Teraz tylko muszę obadać na kg ile wcinają musli. Teścia kuzyn jak zobaczył moje cielaki i jakiś tam koleś to pytał co im daje że tak ładnie rosną. A w jakim wieku zacielasz kolego jałówki przy takim odchowie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja przedstawiłem tylko suchą teorię, bo ptaktyka u mnie wygląda inaczej. W tym roku wszystko skomplikowały biegunki a to przez preparat Josery, potem w czasie upałów jeden kupujący prawdopodobnie przywlókł mi jakiegoś wirusa do obory i znów biegunka. Muszę kiedyś kupić to Vitalmusli, bo zwykłych starterów jak Meggi czy z Agrocentrum nie chcą jeść tak od razu. Niektóre to po 2-3 tyg dopiero zaczynają jeść. Starter z całym ziarnem kukurydzy czy owsa powinno się odstawić i zamienić na treściwą, gdy cielęta przestają trawić ziarna i wydalają całe. Co do wieku zacielenia to też różnie i często zależy od tego po jakim buhaju jest jałówka. Jednego roku udało się zacielić w 14-15 msc, następne po gorszym byku były jakieś nierosłe i zacielane w wieku 18 msc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

no ja właśnie to vitalmusli tylko kupuje to jak mały to sam prawie odrazu zaczyna wcinać. A treściwą jak robisz to soja plus jakieś vit czy jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerski    9

zwróć uwagę czy jeden spod drugiego nie pije moczu. też kiedyś tak miałem że nie było wiadomo od czego biegunka jak wyleczyłem kilka dni spokój i znowu sraka aż w końcu ojciec raz dostrzegł że jeden spod drugiego siorbie Wywaliłem go osobno i na drugi dzień jak ręką odjął Pojone mlekiem i woda pod dostatkiem a mimo to piją spod siebie

 

własnie mam taki sam problem z Cielakami. Też zauwazyliśmy że (biegunki słabe przyrosty)to właśnie od tego ssania. Mocz to jednak wszystkie najgorsze substancje. Wode, mleko mają do woli. Jest jakis sposób by temu zaradzic? Wiem że mozna je osobno usadzic, ale to 2 czy trzy. Ale wiekszej ilości cielaków po prostu nie da sie tak odseparowac, na zwykłej uwiezi to nic nie da bo i tak sie ssaja, potrzeba ze 2 metry przerwy. a na to nie ma tyle miejsca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

nie wiem czy jest jakiś sposób, najczęściej to wiąże je na kilka dni albo rozdzielam jak mam miejsce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychunt    1

Zastanawiam się czy zgnieść gniotownikiem ziarna kukurydzy oraz pszenicy  i dodać do tego melasy i wszystko zmieszać . Będzie to smakowało cielakom  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Smakować będzie, ale mocno będzie zakwaszać ta melasa. Same gniecione ziarno będą wcinać ze smakiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gibos95    39

a stosuje ktoś z was może dla bydła ccm?


Witam, prowadzę wraz z rodzicami ok 20 hektarowe gospodarstwo rolne nastawione głównie na hodowle opasów i trzody chlewnej. Siejemy zboża i kukurydzę. Mieszkam w woj. kuj-pom w pobliżu Nakła nad Notecią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmerski    9

nie wiem czy jest jakiś sposób, najczęściej to wiąże je na kilka dni albo rozdzielam jak mam miejsce

 

jak sa małe to o wiele większa wygoda trzymac je razem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

ja siana nie daje ale widzę że wtedy słome wybierają i czasami biegunka gotowa. Teraz już dostają kiszonkę z qq i wysłodki plus musli i staram się aby ciągle miały taką mieszankę to nie wybierają z pod siebie słomy.
Treściwą ze zbóż kiedy wprowadzacie cielakom i ile % białka gdy jałóweczki na mleczne hoduje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Ile dać procent śruty rzepakowej na 100 kg paszy dla cielaków około 1,5 miesięcznych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wanda_70
      Witem,
      Urodził mi się cielak z białymi źrenicami i nie jestem pewien czy jest ślepy. Chciałabym poznać opinię innych ludzi którzy może mieli podobne sytuacje. Cielak reaguje na odwracaniem wzroku po oświetleniu oczu latarką ale na ruch reaguje jakby słuchem a nie wzrokiem.
      Z góry dziękuję za pomoc.
    • Przez martin0000
      Witam tak jak w temacie cielak ma 2 tygodnie a nie długo będzie całkiem łysy nie wiem czym to jest spowodowane moze to jakiś rodzaj grzybicy  miał ktoś może taki przypadek bardzo prosze o pomoc. 
       
    • Przez padalec
      Urodził się cielak bez woli do życia, zero odruchu ssania, troszke próbował wstawać i przy pomocy chwilę stał na własnych nogach. Przez dwa dni po troszku wlewaliśmy mu siarę do pyszczka ale jemu to się nawet połykać nie chciało. Lek.wet podał tylko antybiotyk na płuca( bo stwierdził,że to płuca), cielak wykitował (żył dwie i pół doby). Po rozcięciu okazało się ,że miał zapalenie otrzewnej, jelita żółte. Cielak urodzil się o czasie, z zewnątrz nie miał żadnych anomalii, poród trochę cieżki, szedł tyłem ale nie było najgorzej. Spotkał się ktoś z takim dziadostwem?
    • Przez Razzor
      witam serdecznie mam problem jałówka około 1 miesiąca po wstaniu drżą tylne kończyny i nie może długo stać. Ma apetyt nie wygląda że nie ma niczego złamanego, Co jej może być weterynarz będzie po południu dopiero.
    • Przez Endriu91
      Witam 
      Mam problem z byczkiem, ma około 200 kg od jakiegoś czasu nie moze przetrawić siana ani sianokiszonki.
      Kukurydze i śrutę je bez problemow, ale gdy dostaje siana albo sianokiszonkę podchodzi je, ale zaraz wypluwa tylko zwinięte kulki 
      Co to moze byc?? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj