Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
malorolny121    180

Wode ja stawiam w zwykłych wiaderkach plastikowych tylko trzeba jakoś przywiązać bo zaraz u mnie nosem przewrócą . i zmieniać codzienie na świeżą a obok stawiam drugie wiaderko i wsypuje tam mieszanke z qq ziarnem całym i owsem.

Edytowano przez malorolny121

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz820narew    7

aha oki a srute z pszenicy,jeczmienia i owsa tez mozna czy tylko z jeczmienia ??? a jak z sianem ???? i czy mozna dawac swierza trawe 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    180

aha oki a srute z pszenicy,jeczmienia i owsa tez mozna czy tylko z jeczmienia ??? a jak z sianem ???? i czy mozna dawac swierza trawe 

 

Ja bym ześrutował jęczmień i pszenice a owies do tego cały podał. siano jak uważasz twój wybór a świeża trawa to prosta droga do biegunki. Wychodze z założenia ze najlepiej zywić prosto to znaczy mało zmian dawki. Przy odpajaniu mlekiem podaje tylko mieszanke ze zbóż + cały owies + cała qq. A wode podaje prosto z kranu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

Moje cielaki do 10 dnia są na mleku krowim. Żadnej wody, siana, granulatu. Od 10 dnia do końca odpajania dostają:

- preparat mlekozastępczy wg zaleceń producenta (Sanolac Rot firmy Sano)

- woda z poidła miskowego

- w jednym korytku TMR od krów mlecznych

- w drugim korytku: granulat + całe ziarno kukurydzy + całe ziarno owsa. Proporcje 4:4:1

Cielęta utrzymywane są w stodole, na stacji odpajania cieląt. Na razie się sprawdza :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam cieleta 6-8tygodnii mam do dyspozycji kiszonke z qq siano lakowe IIpokos słoma jeczmienna sruta jeczmienna I pszenzytnia +koncentrat dostosowany do wieku interesyja mnie wasze propozycja dawek pokarmowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

Jeśli masz koncentrat to stosuj go wg zaleceń. A co do objętościowych to wydaje mi się, że 2kg siana to max, reszta to kukurydza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik91    0

witam,mam pytanie odnosnie pojenia dwu tygodniowych cieląt mlekiem zastepczym, na worku doczyalem sie o dawkowaniu 100-125g/l mam to rozumiec ze jak chce podawac po 3 litry to daje 125g x3? czy to chodzi o to ze 125g na cielaka jednorazowo a wody ile chce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

Na 1 litr wody (w odpowiedniej temperaturze) dodajesz tyle gram ile podali. A więc jeśli chcesz uzyskać 3 litry pójła, musisz dodać 300-375 gram preparatu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kadore    9

Koledzy proszę o waszą pomoc -jestem "zielony " w temacie odchowu cieląt i potrzebuję waszej rady na temat podawania cielakom prestarteru ...

mam cielaka który ma 10 dni , poję go mlekiem od krowy w ilości 2 Litry mleka rano i 2 litry wieczorem , ale chciałem mu jeszcze dodać prestarteru , kupiłem dzisiaj" prestarter cielak "z pro Bio ale na worku jest tylko napisane że jest to pasza pełno porcjowa anie ma nic o tym ile mogę mu tego dawać , pytanie do was koledzy, ile mu tego prestarteru podawać i czy mogę ten prestarter zmieszać z owsem bo QQ  nie mam ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Chodzi Ci o preparat mlekozastepczy?Bo dla tak małego cielaczka to tylko mleko, gdyż jego żołądek nie jest jeszcze dobrze wykształcony do trawienia masz tresciwych i objętościowych.Dajesz tylko mleko od krowy albo preparat.

 

A tak na marginesie dlaczego nie dowiedziałeś się wcześniej czym karmić cielaka?Czyli przed jego narodzinami(sądzę że masz swoją krowę, bo napisałeś że karmisz małego naturalnym mlekiem), pamiętaj że to też żywa istota i ma uczucia.Mam nadzieję że nic mu się nie stanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Na razie to nie kombinuj z prestarterem,poczekaj ze 2 tyg. teraz skup się na pojeniu mlekiem zwiększając dawki /gdzies wcześniej napisane jakie to ilości w zależności od wieku cielaka/ Po 3 tyg podawaj sam ą paszę granulowaną ale zaczynaj od małych ilości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kadore    9

a wiec tak - krowę mamy od lat ale nigdy nie podchodziłem "profesjonalnie" do odchowu cieląt bo nasze gospodarstwo było nastawione na świnki , a teraz ma zamiar zając się dodatkowo bykami , mam jednego byczka od swojej krowy i kilka dni temu kupiłem tego drugiego małego ,u tego rolnika co kupiłem tego byczka cielaki były pojone mlekiem krowim a dodatkowo sypał im starter ze zbożem i teraz ja chcę mu dawać podobne jedzenie ale tak jak wspomniałem nie wiem ile mu tego sypać bo nie zapytałem z jakiej firmy ma ten starter i ile im sypie na jednego .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Na pewno musi być na etykiecie ile gram na ile litrów wody, jeśli w postaci płynnej.Wejdź na stronę producenta i tam na pewno będzie napisane.Cielaczek jest za mały do karmienia owsem.Jeśli był od urodzenia karmiony mlekiem krowy to nie zmieniaj teraz tego, przynajmniej w tak młodym wieku, ponieważ może dostać biegunki, za tym idzie odwodnienie i wiadomo co może nastąpić dalej, ale nie zawsze tak jest, więc się nie wystrasz.Odpuść ten starter na razie, tym bardziej że nie masz doświadczenia.

Edytowano przez maciejo360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

Dawaj cielakowi 2 x 3 litry pójła lub mleka, a paszy stałej bez ograniczeń. Do tego woda. Jeśli dajesz granulat to musi być do tego woda. Ciele w tym wieku samo reguluje pobranie paszy, więc nie przekarmisz go. A więc 2 x 3 litry mleka, do tego prestarter i woda cały czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

10 dniowy jest za mały na pokarm stały, ale masz rację żeby miał trochę sianka do podskubania.Poza tym mięśnie żwacza szybciej się przyzwyczają do trawienia paszy teściwej i objętościowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

Nie jest. Jak będzie chciał to zje, a jak nie to nie zje. U mnie cieląt są na stacji odpajania, chodzą luźno w grupie, mają cały czas dostęp do granulatu z kukurydzą , TMR od krów i wody. Założenie jest taki, że ciele ma mieć stały dostęp do pasz, tylko mleko jest limitowane. Cielak na siłę nie zje granulatu. Sam stwierdzi, czy chce. Podejdzie, powącha, spróbuje raz, drugi. O to w tym wszystkim chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Zgadzam się z Tobą, bo jak cielaki sąna pastwisku mają dostęp do trawy cały czas, ale jest do zielonki w "genach" przyzwyczajony :) i głównie chodzi o to żeby się paszą (śrutą) nie zapchał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wujekk110    44

Małego cielaka do czasu jak nie zacznie jeść większych ilości paszy treściwej ( starter + całe ziarno owsa i kukurydzy ), odpajaj przy użyciu wiaderka ze smokiem. Wiaderko powieś na takiej wysokości, aby cielak pijąc ze smoka miał głowę uniesioną do góry. Przeciwdziała to biegunce przez zalewanie płynem żwacza, który jest nie przygotowany na przyjęcie karmy  Paszę treściwą i siano, lub suchszą sianokiszonkę dobrej jakości i codziennie świeżą oraz wodę niech ma do woli.  Cielak z wiekiem, będzie sam zwiększał pobranie paszy na tyle na ile będzie mu się wykształcał żwacz. A ty wówczas zmniejszaj podawanie mleka lub mlekopanu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

@ wujekk110 Ty podajesz cielakom całe ziarna kukurydzy?Nie zauważyłeś w odchodach nie strawionych ziaren?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wujekk110    44

W początkowych dniach życia cielaki pobierają śladowe ilości paszy. Śruta zbożowa jest niewskazana, wręcz szkodliwa w tym okresie, tylko granulat i całe ziarno. Cielaki zjadają to, co im odpowiada, resztę codziennie usuwam. Całego ziarna na początku odchowu w odchodach nie ma. Grubo śrutowaną kukurydzę dodaję po 4-6 tygodniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Pisałem że nie może mieć dużo, prawie wcale śruty.To dobrze, że grubo zesrutowana kukurydza, lepiej wykorzystają ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kadore    9

dziękuję koledzy za wszystkie rady ,teraz rozjaśnił mi się temat karmienia :)

Mam jeszcze pytanie dotyczące  tego pojenia wodą cielaków - nie mam dla niech poideł ,czy jeśli postawię im wodę w wiaderku to będzie ok?, i czy mogę im dawać wodę "kranówę  zimną ",czy raczej dawać im ciepłą ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wanda_70
      Witem,
      Urodził mi się cielak z białymi źrenicami i nie jestem pewien czy jest ślepy. Chciałabym poznać opinię innych ludzi którzy może mieli podobne sytuacje. Cielak reaguje na odwracaniem wzroku po oświetleniu oczu latarką ale na ruch reaguje jakby słuchem a nie wzrokiem.
      Z góry dziękuję za pomoc.
    • Przez martin0000
      Witam tak jak w temacie cielak ma 2 tygodnie a nie długo będzie całkiem łysy nie wiem czym to jest spowodowane moze to jakiś rodzaj grzybicy  miał ktoś może taki przypadek bardzo prosze o pomoc. 
       
    • Przez padalec
      Urodził się cielak bez woli do życia, zero odruchu ssania, troszke próbował wstawać i przy pomocy chwilę stał na własnych nogach. Przez dwa dni po troszku wlewaliśmy mu siarę do pyszczka ale jemu to się nawet połykać nie chciało. Lek.wet podał tylko antybiotyk na płuca( bo stwierdził,że to płuca), cielak wykitował (żył dwie i pół doby). Po rozcięciu okazało się ,że miał zapalenie otrzewnej, jelita żółte. Cielak urodzil się o czasie, z zewnątrz nie miał żadnych anomalii, poród trochę cieżki, szedł tyłem ale nie było najgorzej. Spotkał się ktoś z takim dziadostwem?
    • Przez Razzor
      witam serdecznie mam problem jałówka około 1 miesiąca po wstaniu drżą tylne kończyny i nie może długo stać. Ma apetyt nie wygląda że nie ma niczego złamanego, Co jej może być weterynarz będzie po południu dopiero.
    • Przez Endriu91
      Witam 
      Mam problem z byczkiem, ma około 200 kg od jakiegoś czasu nie moze przetrawić siana ani sianokiszonki.
      Kukurydze i śrutę je bez problemow, ale gdy dostaje siana albo sianokiszonkę podchodzi je, ale zaraz wypluwa tylko zwinięte kulki 
      Co to moze byc?? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj