Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
krzysiek79w    31

inwermektyna działa na pasożyty zewnętrzne i wewnetrzne a nie na grzyby ,natomiast grzybica objawia się łysiejącymi plackami na skórze cielaka swędzące dość mocno łatwo rozpoznać bo się mocno trą w tych miejscach do krwi UWAGA !!! można sie zarazić trudno wyleczalne zalecane rekawice leczenie u bydła rapicid 50/50 woda do rapicidu pryskać lub posmarować w promieniu 10-15 cm. łącznie z plamą inną metodą jest przepalony olej z ciągnika i proszek do prania ,,E" wymioeszać razem i smarować do skutku zaszczepienie zsczepionką spowoduje powiększenie sie ilości plam raczej nie skuteczne. soja jest lepiej przyswajalna niż rzepak dla małych cielaków zainteresowanych odsyłam do wcześniejszych postów bo bez sensu pisać kilka razy to samo dla każdego z osobna jest opisane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gibos95    39

Witam :) czy cielakom po odpojeniu moge podać taki skład paszy treściwej czy jakoś zaszkodzę ?

 

75kg śruty rzepakowej

12,5kg premiksu

25kg otrąb pszennych

5 kg kredy


Witam, prowadzę wraz z rodzicami ok 20 hektarowe gospodarstwo rolne nastawione głównie na hodowle opasów i trzody chlewnej. Siejemy zboża i kukurydzę. Mieszkam w woj. kuj-pom w pobliżu Nakła nad Notecią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

gibos, wyjdzie Ci prawie koncentrat;) nie potrzeba tak dużo rzepaku. lepiej jakbyś go zamienił na całe ziarka kukurydzy żeby stymulować rozwój żołądków + jakieś dobre zboże. 18% b.o w pełnoporcjowej dla cieląt w zupełności wystarczy no i oczywiście taniej będzie. Premiksu też za dużo, do 3kg/100kg paszy zazwyczaj wystarcza.


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eminem    1

poil ktos cielaki odtluszczonym mlekiem w proszku? w jakich proporcjach sie rozrabia? czy ten brak tluszczu nie bedzie w niczym przeszkadzał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianb89    79

Witam mam pytanie ile maksymalnie moge dać śruty 7 miesięcznej jałówce podczas jednego oprzątania? I czy dawać jej śrute raz czy dwa razy dziennie? Następna sprawa to od którego miesiąca cielaki przestają trawić ziarna zbóż by przejść na śrute bo mam jeszcze drugą jałóweczke 4 miesięczną i niewiem czy też już przejść na śrute w odchodach niewidać ziarna więc wydaje mi się że jeszcze moge dawać nieześrutowane. I od jakiego wieku daje się pełną dawke śruty czyli 2-3kg na jeden odpas? Z góry dziękuje za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz76    2

Tej jałóweczce podaj 300gr rzepakowej, a co do kukurydzy to masz rację, nie od którego miesiąca tylko jak zobaczysz w kale to śrutujesz.

Podaj też cały owies . Zasada ta sama. Podawaj już starter, najlepiej samemu go zrób bo jest tanie zboże i soja tanieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2606    34

Witam, Mam byczka ok 100kg, nic o nim nie wiem bo kupiony w środe od handlarza, pije mleko z wiaderka ale nie zbyt chętnie, musze mu na siłe trzymać głowe, i trochę skubie siano i niczego wicej się niechce chycić, ani owsa, kukurydzy, śruty. Do tego czasami pokaszluje a dzisiaj dostał lekkiej biegunki i chyba kataru, gorączki nie patrzyłem. To jest mój pierwszy cielak. Pomóżcie, czy z tym jedzeniem to normalne? I co z tymi objawami? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Na razie to podawaj tylko mleko bdb jakości i ciepłe.Nauczy się pić, pierwsze dni to zawsze dla właściciela gimnastyka.siano Słomę może sobie skubać.Kup mu potem jakaś paszę granulowana dla cieląt w jego wieku i zacznij podawać najpierw w małych ilościach.I przede wszystkim wezwać weta ,bo go łapie zap. dróg oddechowych.Jak nie chcesz stracić cielaka to nie zwlekaj, bo samemu mu nie przejdzie.Antybiot to co najmniej przez 3 dni należy podawać.Jak mu będzie lepiej to i apetyt mu wróci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

W jakim wieku najlepiej odrobaczyć cielęta?

 

Ja odrobaczywiam jak są jeszcze małe w jakim wieku to nie wiem dokładnie ale jak zapytasz swojego wet. to ci napewno odpowie :)

ma pytanie do którego miesiąca dajecie cielakom mleko w proszku ???

 

Ja daję tylko takie mleko czasem kupuje tygodniowe czasem dwutygodniowe. Ważne żeby przez pierwsze 3 dni podawać im od krowy a nawet 5dni :)

 

Witam, Mam byczka ok 100kg, nic o nim nie wiem bo kupiony w środe od handlarza, pije mleko z wiaderka ale nie zbyt chętnie, musze mu na siłe trzymać głowe, i trochę skubie siano i niczego wicej się niechce chycić, ani owsa, kukurydzy, śruty. Do tego czasami pokaszluje a dzisiaj dostał lekkiej biegunki i chyba kataru, gorączki nie patrzyłem. To jest mój pierwszy cielak. Pomóżcie, czy z tym jedzeniem to normalne? I co z tymi objawami? 

 

Ja przede wszystkim mierzę temp. jak ma koło 39 to można się spodziewać choroby jak ma 40 dzwonie już po wet. bo to już groźne. Zainwestuj w termometr :)

U mnie cielaki piją z wiaderka ze smoczkiem przeważnie pierwszy odpuj jest ciężki później już same piją i to chyba dla nich zdrowsze jak piją z podobnej pozycji jak od krowy i wolniej im leci :) 

Całę ziarno kuku i owsa może dostać plus jakieś granulki do tego tak długo aż przestanie trawić. Mówią że jest to 6-8 tydzień ale musisz obserwować. Ale też za dużo śruty na raz to nie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

za wcześnie na lizawki ,podasz wtedy jak zakończysz odpajanie mlekiem, do mleka podaje się preparaty wit-miner rozpuszczalne w mleku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jak przyzwyczaić cielaka do jedzenia owsa i startera o ile się nie mylę to chyba już tygodniowy cielak może to jeść. Lepiej go poic z wiadra ze smokiem czy normalnego wiadra bez smoka?

Edit: Sorry za wcześniejsze błędy ale piszę z telefonu. Słownik potrafi dobić

Edytowano przez NewHollandT4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    180

Witam. Jak przyzwyczaić cielaka do jedzenia owsa i startera o ile się nie mylę to chyba już tygodniowy cielak może to jeść. Lepiej go poic z wiadra ze smokiem czy normalnego wiadra bez smoka?

Edit: Sorry za wcześniejsze błędy ale piszę z telefonu. Słownik potrafi dobić

 

Napewno lepiej ze smoczkiem. Ja małe cielaki przyzwyczajam przy pojeniu mlekiem. Biore troche do ręki i jak już wypije mleko to po trochu mu daje do pyska . 3-4 razy i zaczynają już same pobierać

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    180

Pojenie z wiadra to pewnie lepiej tylko dla tego co poi bo szybko wypije ciele. Ale nie wiem czy cielęciu to idzie na zdrowie . Od kąd przekonałem w domu do pojenia tylko smoczkiem i to jeszcze z małym otworem to diametralnie spadła ilość biegunek. Fakt że troche czasu trzeba więcej przeznaczyć na pojenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz820narew    7

Siemka,mam do was wielką prośbę czy może mi ktoś z was opisac dokłądnie zywienie cielaka od 2 tygodni zycia ????.Ponieważ zamierzam kupic a jestem początkujący  :)  z góry dzięki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja od samego początku daje 2 razy dziennie preparat mlekozastępczy I pasze meggi musli a od 6-8 tyg kiszonka z kukurydzy lub jak kto ma buraki pastewne +oczywiscie okolo 2 kg śróty jeczmiennej z koncentratem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wanda_70
      Witem,
      Urodził mi się cielak z białymi źrenicami i nie jestem pewien czy jest ślepy. Chciałabym poznać opinię innych ludzi którzy może mieli podobne sytuacje. Cielak reaguje na odwracaniem wzroku po oświetleniu oczu latarką ale na ruch reaguje jakby słuchem a nie wzrokiem.
      Z góry dziękuję za pomoc.
    • Przez martin0000
      Witam tak jak w temacie cielak ma 2 tygodnie a nie długo będzie całkiem łysy nie wiem czym to jest spowodowane moze to jakiś rodzaj grzybicy  miał ktoś może taki przypadek bardzo prosze o pomoc. 
       
    • Przez padalec
      Urodził się cielak bez woli do życia, zero odruchu ssania, troszke próbował wstawać i przy pomocy chwilę stał na własnych nogach. Przez dwa dni po troszku wlewaliśmy mu siarę do pyszczka ale jemu to się nawet połykać nie chciało. Lek.wet podał tylko antybiotyk na płuca( bo stwierdził,że to płuca), cielak wykitował (żył dwie i pół doby). Po rozcięciu okazało się ,że miał zapalenie otrzewnej, jelita żółte. Cielak urodzil się o czasie, z zewnątrz nie miał żadnych anomalii, poród trochę cieżki, szedł tyłem ale nie było najgorzej. Spotkał się ktoś z takim dziadostwem?
    • Przez Razzor
      witam serdecznie mam problem jałówka około 1 miesiąca po wstaniu drżą tylne kończyny i nie może długo stać. Ma apetyt nie wygląda że nie ma niczego złamanego, Co jej może być weterynarz będzie po południu dopiero.
    • Przez Endriu91
      Witam 
      Mam problem z byczkiem, ma około 200 kg od jakiegoś czasu nie moze przetrawić siana ani sianokiszonki.
      Kukurydze i śrutę je bez problemow, ale gdy dostaje siana albo sianokiszonkę podchodzi je, ale zaraz wypluwa tylko zwinięte kulki 
      Co to moze byc?? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj