Polecane posty

tomtom22    1

wlasnie mam i ja taki problem, mam simentale, ponad 100kg, zabrane z dnia na dzien od krowy, akurat od pana dobka spod tarnowa. 2 3 dni tylko woda i troche siana, powoli obsypke i mleko zaczynaja ruszac, CJ powochaja i odchodza. mam nadzieje ze z czasem im przejdzie bo narazie to traca kg a nie zyskuja;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

tomtom22- cierpliwości, muszą się zaaklimatyzować, nie wiesz czym były poprzednio żywione.Nastaw się na to, że najpierw to słoma będzie pierwsza budziła ich zainteresowanie, potem siano.Mleko im chyba dajesz?Wodę to powinny mieć cały czas dostępną, paszę dawkuj od małych ilości tak samo i mleko aby nie dostały biegunki.Taki okres to trwa ok. 2 tyg, a że stracą na wadze to normalka,ale za to potem nadrobia tak ,że nie ma się co martwić na zapas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomtom22    1

nie wiem co wczesniej jadly, daje im mlekopan w malych ilosciach ale tez nie zbyt chetnie pija, woda maja caly czas dostepna, zmieniana 2 3 razy dziennie, mam nadzieje ze bedzie tak jak mowisz i im przejdzie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bycza    1

JPH2 ma rację to normalka przy takich cielakach powoli zaczną jeść i się poprawią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

witam mam cielaka 2 miesięcznego do tej pory dostaje koncentrat z de heus i cały owies do oporu do tego dwa razy dziennie mleko i wodę co mogę mu teraz dawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinek192    8

chyba że cielak pobiera już więcej niż 2kg/dzień paszy to możesz zastępować ta pasze zwykłymi kiszonkami (bardzo dobrej jakości) plus trochę paszy białkowej

 

jeżeli to są nieduże cielaki to mieszanka pasza + mleko + woda + SIANO powoduje że w żołądkach robi się "kluchopapka" i cały system skróconego odchOwu bierze w łeb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bycza    1

lepsze będzie całe ziarno kukurydzy od owsa i śruta zbożowa , a siano musi być -przeżuwacz musi przeżuwać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Są rózne szkoły żywienia cieląt, do wyboru do koloru.Ja stosuję tradycyjną: daje mleko , siano a jak żołądki się przyzwyczają do tego jedzenia to sypię paszę pełnoporcjową w granulacie, a jak się z nich zrobią starsze konie to mieszam ją z mieszanką zbożową ześrutowaną oczywiście. Cały czas mają wodę w poidle, słomę jedzą ze ściółki, same sobie wybierają. Na takim żywieniu osiągam bdb przyrosty .Teraz mam do sprzedania byki 20m-cy w wadze ok 870kg tak właśnie żywione.Jeszcze lepiej jak są kiszonki z qq lub sianokiszonki.A tak na marginesie to zwierzak sam wie najlepiej co mu najbardziej w danej chwili jest potrzebne i sam sobie wybiera.Są cielaki, mówie o tych z zakupu,że najpierw słomę zajadają a siana nie ruszą , a potem wolą siano niż paszę. To jest taki przykład , bo może być zupełnie inaczej.Z cielakami to tak jak i z ludżmi - każdy inny:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinek192    8

no w tym właśnie sprawa... Każdy karmi jak uważa... Rocznie odchowujemy blisko 300 cieląt także trochę doświadczenia wydaje mi się że mam... Cieleta dostają najpierw siare po tyg preparat mlekozastepczy plus pasza pełnoporcjowa r woda do woli jak cielak pobiera 2kg paszy na dzień wchodzi TMR+trochę paszy wysokobiałkowej . .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

JPH2 a z jakiej firmy dajesz tą pasze i kiedy dodajesz im swoje ziarni i jakie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bycza    1

chłopaki : jakie mleko będzie najlepsze dla małych cielaków ? (no oprócz krowiego) bo już nie wiem jakie brać zawsze reagują biegunką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

koleś114-czy dawałeś to mleko dla cieląt? Opis super, dodatki też , ja mam to mleko i mieszam z mlekiem z blattina lac 2, aby już karmić tym sprayfo ale mam takie wrażenie, że jednak rozluźnia ono kał .Blattina lac 2 pachnie zabójczo smakowicie,ze samemu chce się pić, cielaki nie sr.. ale poza głównym składem mleka i rodzajem witamin nic nie ma tzn czy są jakieś probiotyki czy prebiotyki.Ponieważ jestem dociekliwą osobą , zadzwoniłam do nich z zapytaniem czy dodają do mleka te pro.. i pre.. No i co? Żywieniowiec spec nie potrafi podać bo nie wie. Inny zasłania się tajemnicą. W opisie sprayfo kawę na ławę wyłożono i żadnych tajemnic nie robią, że takie i takie bakterie dodają.W nutrenie opisują ten swój program ABS. A te informacje są ważne ,bo stymulują rozwój żoładków, poprawiają zdrowotność, zapobiegają biegunkom itp.,a przecież kazdemu z nas zależy aby takiego cielaka tym mlekiem dobrze przygotować do dalszego opasu.

 

czy ktoś może coś powiedzieć więcej nt blattina lac 2, oprócz tego co już jest w opisie firmowym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

Hubert 21- ja kupuję na początek z nutreny Kromilk CJ granule i sypię po troszku ,dosłownie po troszku , aby nie było sranka.Zwiększam codziennie też po trochu aż się przyzwyczają do trawienia tej paszy. I wtedy dodaję też od symbolicznej ilosci ześrutowaną mieszankę zbożową/dosłownie tyle co zmieści się na jednej dłoni -to dla 4 cielaków proporcja/ Mieszanka nie może być na mąkę ześrutowana tylko grubiej. I tak potem po trochu zwiększam dodatek mieszanki, aż jest to w proporcji pół na pół.Jak są nieco starsze to kupuje tańsze paszę granulowane np kromilk 18%, z dossche są dobre . lnb lub koncentraty.Zwracać uwage na zawartość białka w paszy/ rosnące potrzebują go b. dużo/ oraz na skład tj, białko sojowe jest we wszystkich, natomiast łaski producent nie robi, jak oprócz soi da śruty zbożowe czy pszenmixy / i cena wysoka/, bo to mamy w mieszance zbożowej.Musi być conajmniej jeszcze śruta rzepakowa, słonecznikowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Ja teraz

6 tyg byczkom daje śrut z jeczmienia i prosa do tego ziarna kukurydzy i gitara . Takie 150-180 kg wyciągają proso aż miło:-) i rosną jakoś szybciej???!!! Albo to złudzenie. Oczywiście sianokiszonki do oporu u jednych i drugich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Witam.

Mam 5 cielaczków mieszańce mięsne około 120kg, daje im siano do woli (nie mam sianokiszonki, ani kiszonki z qq) mleko ok 35 litrów dziennie, i 5kg paszy dziennie. Czy paszy nie jest za dużo?

Jaki skład paszy polecacie? Mam jęczmień i pszenżyto.

Chcę ułożyć to mniej więcej tak:

650kg pszenżyto

250kg jęczmień

Śruta sojowa 50kg

Koncentrat 50kg.

Jaki koncentrat polecacie?

Powinienem coś jeszcze dodać do składu paszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Jęczmienia dałbym więcej kosztem pszenżyta pół na pół było by ok , skoro w składzie ma być soja to po co jeszcze koncentrat?? Zamiast tego daj mieszankę min wit np : Bullenmast czy tam co masz dostępne . W mieszance nie zaszkodziło by ok 5-10 kg kredy pastewnej. No i woda do woli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

A mógłby mi ktoś powiedzieć ile kg paszy treściwej w każdym miesiącu, tygodniu opasu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek79w    31

kolego zabierz to pszenżyto całkiem bo one są zbyt małe owies jęczmień i pszenica ziarno QQ całe to jest dla nich pasza otręby pszenne, pszenżyto dopiero jak zaczną dobrze jeść powyżej 150 kg. kreda 1,25kg w metrze paszy + dobre drożdze(wedle zaleceń producenta) soja 10kg. w metrze bez koncentratu.bulen 3 kg. do metra będzie ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42
Napisano (edytowany)

pszenicy, ziarna qq, ani otręb pszennych nie mam.

Pszenżyto już od dawna dostają, bo nie miałem nic innego, i jedzą dobrze.

Ale skoro mi tak radzicie, to może takie dawki?

Jęczmień 350kg

Pszenżyto 250kg

Owies 300kg

Śruta sojowa 70kg

Kreda pastewna 7kg

Coś takiego :)

Edytowano przez tymtus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Wanda_70
      Witem,
      Urodził mi się cielak z białymi źrenicami i nie jestem pewien czy jest ślepy. Chciałabym poznać opinię innych ludzi którzy może mieli podobne sytuacje. Cielak reaguje na odwracaniem wzroku po oświetleniu oczu latarką ale na ruch reaguje jakby słuchem a nie wzrokiem.
      Z góry dziękuję za pomoc.
    • Przez martin0000
      Witam tak jak w temacie cielak ma 2 tygodnie a nie długo będzie całkiem łysy nie wiem czym to jest spowodowane moze to jakiś rodzaj grzybicy  miał ktoś może taki przypadek bardzo prosze o pomoc. 
       
    • Przez padalec
      Urodził się cielak bez woli do życia, zero odruchu ssania, troszke próbował wstawać i przy pomocy chwilę stał na własnych nogach. Przez dwa dni po troszku wlewaliśmy mu siarę do pyszczka ale jemu to się nawet połykać nie chciało. Lek.wet podał tylko antybiotyk na płuca( bo stwierdził,że to płuca), cielak wykitował (żył dwie i pół doby). Po rozcięciu okazało się ,że miał zapalenie otrzewnej, jelita żółte. Cielak urodzil się o czasie, z zewnątrz nie miał żadnych anomalii, poród trochę cieżki, szedł tyłem ale nie było najgorzej. Spotkał się ktoś z takim dziadostwem?
    • Przez Razzor
      witam serdecznie mam problem jałówka około 1 miesiąca po wstaniu drżą tylne kończyny i nie może długo stać. Ma apetyt nie wygląda że nie ma niczego złamanego, Co jej może być weterynarz będzie po południu dopiero.
    • Przez Endriu91
      Witam 
      Mam problem z byczkiem, ma około 200 kg od jakiegoś czasu nie moze przetrawić siana ani sianokiszonki.
      Kukurydze i śrutę je bez problemow, ale gdy dostaje siana albo sianokiszonkę podchodzi je, ale zaraz wypluwa tylko zwinięte kulki 
      Co to moze byc?? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj