kamil9

kurnik na 9 kur kilka pytań - amator

Polecane posty

kamil9    0

Witam,

 

Chciałem sobie spróbować hodowli kur mieszkam w mieście ale mam małą działkę kilku sąsiadów hoduje to czemu ja nie :)

 

Pierwsze i najważniejsze kiedy powinno się kupować kury (kwiecień czy wcześniej) ? Chodzi mi o 6 tygodniówki nioski bo chce żeby niosły jaja lipiec,sierpień wrzesień puki nie będzie zimno bo wtedy zabije je na rosół :D

 

Ile potrzeba paszy dla 9 kur i ile taka pasza mniej więcej kosztuje ? (chodzi o ilosc jak i cene w przybliżeniu)

 

Jak powinien wyglądać kurnik i czy będzie to tak jak mi się wydaje poniżej opis pomysłu i amatorski rysunek.

 

Jedna ściana to będzie trochę dziurawa ściana szopy na drzewo kura tam nie wejdzie bo leży drzewo a dziury były żeby lepie schło.

 

szerokie to będzie na 1m lub trochę więcej tak planowałem żeby bardziej poszło w górę bo drzewo rośnie mi blisko szopy i mnie to trochę ogranicza.

 

kurnik będzie zbijany z desek tak tylko żeby zamknąć na noc kury jak mi się w tym roku spodoba to postawie coś trwalszego a jak nie to kasy nie będzie szkoda.

 

Najbardziej się martwię czy kura będzie siedziała na grzędzie która jest równa z podłożem kurnika.

 

Siano mam na grzędy za darmo to jedna rzecz z głowy.

 

02529136743581522278.png

 

 

Kury będą miały dostęp do betonu w którym mam taki przydomowy kompostownik to będą mogły coś podziobać.

Będą miały wygrodzoną swoja przestrzeń głównie pod drzewami (jabłka, wiśnie grusza) i w wzdłuż siatki maliny to zawsze jakieś owoce spadną to tez podjedzą i trawa tez jest. Resztę pokarmu chce uzupełnić kupną paszą.( i witaminy słyszałem że się daje jak nie niosą.)

 

 

Bardzo proszę o odpowiedzi o raz o dopowiedzenie tego o czym zapomniałem zapytać albo po prostu nie miałem w ogóle pojęcia.

 

Pozdrawiam

Kamil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

pierwsza uwaga po co chcesz zabić kury na rosół w 1 roku takie domowe kury mają nieśność około 2 - 3 lat co do paszy to pszenica jakieś granulki tam są wszystkie witaminy i dodatki typu kukurydza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/pasza-dla-kur-niosek-dj-20kg-kruszonka-i3920542332.html na 3tygodnie powinno latem wystarczyć, jak kupisz w maju 6 tygodniow to może zaczna koło lipca nieść jaja a jak we wrześniu o karmisz cała zime i nic nie masz z tego

 

a co do pomysłu kurnika to ok reszta wyjdzie w praniu jak coś to przerobisz i koguta kup aha i mieso z domowych kur wcale nie jest smaczne rosół jest ok ale nie mięso

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil9    0

Co do mięsa zdaje sobie sprawę ale mi bardziej chodzi o domowy rosół. No to fajnie kurnik buduje już w tym tygodniu. Ale nie wiem na co mi kogut ?

 

 

 

kury mają nieśność około 2 - 3 lat

 

Ale po co mi budować zimowy kurnik i łożyć kasę jak mogę zbudować byle jaki z desek i zobaczyć czy mi się spodoba a na zimę zabić.

Edytowano przez kamil9

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widze grubsza hodowla sie szykuję :D

No kogut ci nie jest potrzebny

A tak wgl mam rozumieć że to hobby bo za to co zainwestujesz bedziesz miał jajek na rok :) A jak napiszesz ze chcesz ekologiczne a nie z supermarketu to jedź do rolnika i kup

Ale jak chcesz sie bawic to pewnie popieram , dorób klatkę na królika bo w śmietanie jest pyszny :)

Nie rób tyle stanowisk ile masz kur bo kury sie niosą w tych samych gniazdach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a po co ci zimowy kurnik ten wystarczy nawet na zime nic im nie będzie a zima tez się niosa może mniej ale niosa jak jest - 20 to nie ale tak jak teraz to masz jajka a kogut po to żeby lepiej się niosły to taki gospodarz dla stada

 

a jak będziesz miał koguta i któras usiądzie na jajkach to będziesz miał małe na następne pokolenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil9    0
a jak będziesz miał koguta i któras usiądzie na jajkach to będziesz miał małe na następne pokolenie

To tym bardziej nie kupie koguta. Fajnie że by wystarczył ale ten i tak będzie dziadoski taki byle stał i było gdzie kury schować na noc.

 

Widze grubsza hodowla sie szykuję :D

No jak mi się spodoba to plany są ale pola w pobliżu domu brak miał bym 28 arów ale to aż 40kmod domu.

No kogut ci nie jest potrzebny

Taką mam nadzieje.

A tak wgl mam rozumieć że to hobby bo za to co zainwestujesz bedziesz miał jajek na rok :) A jak napiszesz ze chcesz ekologiczne a nie z supermarketu to jedź do rolnika i kup

No na razie bardziej hooby nie licze że wyjdę na tym na ++ cenowo ale za to na żółciutki rosołek liczę :D

Ale jak chcesz sie bawic to pewnie popieram , dorób klatkę na królika bo w śmietanie jest pyszny :)

Tez się nad tym zastanawiałem i na 2-3 kaczkami ale wtym roku sobie jeszcze odpuszcze.

 

Nie rób tyle stanowisk ile masz kur bo kury sie niosą w tych samych gniazdach

 

Czyli jak mam ustawić te stanowiska bo miejsc nie będzie za wiele temu kurnik będzie piętrowy jak na projekcie a siana to mi nie będzie brakowało.

Jak postawie to wrzucę tu foty kurnika czy się nada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a po co ci zimowy kurnik ten wystarczy nawet na zime nic im nie będzie a zima tez się niosa może mniej ale niosa jak jest - 20 to nie ale tak jak teraz to masz jajka a kogut po to żeby lepiej się niosły to taki gospodarz dla stada

 

a jak będziesz miał koguta i któras usiądzie na jajkach to będziesz miał małe na następne pokolenie

 

Chyba ty sie lepiej uczysz jak mama nad tobą stoi ,

A nie kury sie lepiej niosą jak kogut przy nich codzi

 

Nie zastanawiaj sie rób klatkę i króliki to jest dzień roboty jak masz materiał a mięsko pod zagrychę na imieniny idealne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie

A co ma jedno do drugiego

Wszędzie są koguty bo wszyscy trzymają na pisklaki albo połowa myśli że kogut potrzebny do jajek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a lekcje już odrobiłem :)

 

ja wiem ze nie jest potrzebny do jajek ale na początku nie powidział ze nie chce pisklaków a jak kiedyś mieliśmy kury o kogut zachowywał się jak taki alfons opekun stada wydawały się spokojniejsze z niż bez koguta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil9    0
Nie zastanawiaj sie rób klatkę i króliki to jest dzień roboty jak masz materiał a mięsko pod zagrychę na imieniny idealne

Ale paszy nie kupisz tylko chyba trzeba trawę i pokrzywy(??? ) zbierać i im dawać a i choroby podobno łatwo łapią. A koło domu co na kosze to za mało bo mam tylko 5-6 arów minus budynki.Zostaje niedaleka rzeka gdzie zarośli nie brakuje :D

 

 

Aha jeszcze sobie przypomniałem a jak tam teraz jest z tymi pchłami stosuje się jakieś sposoby czy w tak małym kurniku nie ma problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil9    0

Dobra dzięki za odpowiedzi jutro ma być 8 stopni to zacznę może coś majstrować po pracy.Jak skończe to pokarze efekt a wy powiecie czy kura będzie siedziała a jak nie to będę robił przebudowę według wskazówek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil9    0

Pytanko zacząłem budować kurnik ale zaczęło padać i praca przerwana korzystając z okazji chciałem zapytać czy takiej wielkości kurnik wystarczy na 9 niosek. 194x92cm a wysoki jak widać 1m może troszkę więcej( w pierwszej wizji miał być wysoki na 1.70m ale jak się da tak to zostawię tak i zrobię otwierany dach).

 

Aha jeszcze czy nie przeszkadza że jedna ścianka jest ze sztachet ? Wiało nie będzie bo za sztachetami jest drzewo na zimę ale mysz czy szczur wejdzie bez problemu.

Czy prawdą jest że jak zrobię tylko jedno miejsce ze słomą takie korytko to wszystkie kury będą tam niosły a nie po swoich grzędach ?

 

Poniżej 3 foty na razie wygląda to nijak ale myślę że na koniec będzie nie najgorzej zwłaszcza że robię go z resztek.(po kliknięciu w zdjęcie powinien pokazać się duży rozmiar)

Na razie materiał to stara buda dla psa wykorzystuje ją bo jest ocieplona.

 

IMG_20140301_141923.jpg

IMG_20140301_141935.jpg

IMG_20140301_141952.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zrób ze 3 korytka do niesienia jajek bo jedne trochę mało i mały ten kurnik i powinno tez być cos takiego jak taki płotek 2 wbite kołki i do nich przybita deska czy kołek tak na 50 cm od ziemi na tym kury spia jak coś jak ptak na gałęzi. Mysz nic kurom nie zrobi gorzej szczur ale tez raczej tez nie zebys chciał koguta to on by sobie ze szczurem poradził wiesz jakie one sa waleczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam,kogut to koniecznie! bo inaczej to jak dom bez dachu, bo to opiekun stada i pilnuje swego haremu przed wszystkimi intruzami i nie proszonymi gośćmi przedewszystkim w czasie karmienia, a tak sroki i gapy będą się żywić karmą którą podasz, a i rosołek z koguta b. dobry jeśli jest kac gigant, no i jak gogut pieje, to kury się odstresowywują i większa jest wydajność w jajkach u kur, bo żyją bezstresowo, poza tym nie myślą jak ruszyć na lewiznę bo mają wszystko na miejscu,i tyko niosą jaja :lol: Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

chciał bym postawić kurnik 3x5 m myślałem żeby zrobić z płyt betonowych i ocieplić steropianem czy lepiej z pustaka i czy muszę zgłaszać budowę proszę o odpowiedzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pokorny    5

Jak bedziesz mial waskie drzw a nie garazowe to zglaszac nie musisz. Material bez roznicy, jaki masz dostepny to z takiego rob.  O styropianie trzeba pamietac ze izoluje w dwie strony, dlarego musisz miec jakies zrodlo ciepla w kurniku aby przelamac niska temperature. W przeciwnym razie moze byc tak ze na zewnatrz bedziesz mial wyzsza temperature, bo sie bedzie ocieplac a w kurniku bedzie trzymac jak w termosie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon88    0

http://allegro.pl/pasza-dla-kur-niosek-dj-20kg-kruszonka-i3920542332.html na 3tygodnie powinno latem wystarczyć, jak kupisz w maju 6 tygodniow to może zaczna koło lipca nieść jaja a jak we wrześniu o karmisz cała zime i nic nie masz z tego

 

a co do pomysłu kurnika to ok reszta wyjdzie w praniu jak coś to przerobisz i koguta kup aha i mieso z domowych kur wcale nie jest smaczne rosół jest ok ale nie mięso

Sprawa gustu ja akurat wcinam takie mięso z rosołu obsmażone w panierce i uważam je za o wiele smaczniejsze od mięsa z broljerów które jest białe 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Jak bedziesz mial waskie drzw a nie garazowe to zglaszac nie musisz. Material bez roznicy, jaki masz dostepny to z takiego rob.  O styropianie trzeba pamietac ze izoluje w dwie strony, dlarego musisz miec jakies zrodlo ciepla w kurniku aby przelamac niska temperature. W przeciwnym razie moze byc tak ze na zewnatrz bedziesz mial wyzsza temperature, bo sie bedzie ocieplac a w kurniku bedzie trzymac jak w termosie

dzięki za odp a z płyty osb też bym mógł zrobić 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez farfanek18
      Witam
       
      Jestem tu nowy,więc nie jestem taki obcykany .
       
      Piszę z prośbą o radę ponieważ chcę zrobić kurnik i wpuścić tam kury aby sprzedawać jajka
      Chodzi mi tu o dużą ilość jajek.
      TYGODNIOWO POTRZEBOWAŁBYM OKOŁO 200JAJEK.
      Więc proszę mi powiedzieć ile muszę kupić kur aby mieć tygodniowo tyle jajek,( mam na mysli kury nioski)
      Jaki będe musiał mieć duży kurnik?
      Czym mam kamić te kury? jakim zbożem? Wiadomo latem to mam dostęp do świeżej trawki
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      WItam,
       
      Posiadam stado kur niosących się od miesiąca, ostatnio w krótkim czasie zdechły dwie kury po zniesieniu jajka. Z odbytu wydobywała się krew, jajka nie są zbyt duże. Zauważyłem, że jeszcze kilka jajek jest we krwi.
       
      Jaka może być tego przyczyna?
    • Przez farmmaster
      Witam. Razem z żoną planujemy założyć hodowle kur niosek. I teraz pytanie co jest bardziej opłacalne chów ekologiczny czy wolonowybiegowy z góry mówię, że stawiamy na jakość a nie na ilość. I czy przy chowie eko trzeba całe gospodarstwo przekształcać pod tym względem (tzn. ekologiczne uprawy?) zastanawialiśmy się też nad bojlerami lub chowem gęsi. Wcześniej byłem bardziej za hodowlą gęsi ale żona zaproponowała żeby spróbować założyć hodowle kur niosek i to dało mi dużo do myślenia.
       
      i jeszcze chciałbym się dowiedzieć:
      jeżeli postawił bym na ten nioski to jakie są wymogi? co muszę zrobić żebym mógł sprzedawać legalnie i bez problemów swoje produkty i gdzie je najlepiej sprzedawać? jaką powierzchnie potrzebuję np. 500 szt. niosek? jakie są wymogi co do wyposażenia kurników? czy dało by radę wybudować kurnik z konstrukcji lekkich żeby dało radę bez planów? jeśli tak to z jakich najlepiej?
       
      wiem że masa pytań ale bardzo proszę o pomoc
       
      z góry dziękuje
    • Przez mumio
      Czy obowiązkowa jest rejestracja kilku sztuk niosek hodowanych dla własnych potrzeb? Pytanie powiązane z tematem
      http://www.agrofoto....owaniem-w-krus/
      KRUS mówi, że hodowla musi być zarejestrowana i nie wypłaci odszkowania
       
      szukam przepisów, ustaw, artykułów i nic nie mogę znaleźć jedynie tutaj
      http://www.abc.com.p...u-2003-167-1629
      par.42,43 i 44 ale nic o obowiązku rejestracji hodowli
       
      http://www.lex.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2007-5-38?refererPlid=68376126
       
      jeżeli macie podstawy prawne to byłbym wdzięczny za pomoc
    • Przez mevido
      Witam
       
       
      Mam zamiar założyć hodowle kur zielononóżek z wolnego wybiegu z 500 sztuk
       
      jakie wymogi musze spełniać jak duży musi być kurnik ile przestrzeni potrzebują na wybieg
       
      jak ze zbytem jajek ile odbiora placi za hurt? gdzie szukać odbiorcy ?
       
      gdzie mam sie zgłosić aby założyć działalność ? prosze o jakies rady lub link gdzie to jest wszystko opisane . pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj