MECHANIZATOR

kompaktowe brony talerzowe

Polecane posty

MECHANIZATOR    159

Mam pytanie do użytkowników Kompaktowych bron talerzowych - czy zauważyliście jakieś pozytywne cechy tego typu sprzętu chodzi głównie o :

 

- jakość wykonania uprawy pożniwnej

- wyrównanie powierzchni pola

- przyspieszenie wschodów samosiewów i chwastów

- wymieszanie resztek pozniwnych

- niższe zuzycie paliwa na uprawe pozniwną

 

chodzi o to czy wyzej wymienione cechy to tylko slogany reklamowe producentów czy takie cechy w rzeczywistości posiadają takowe maszyny

 

pisząc kompaktowa brona talerzowa mam na mysli brone Ares T z Unii Grudziądz lub bronę Catros firmy Amazone - to tak na marginesie zeby była jasność o jaki sprzęt chodzi

 

pozdrawiam i czekam na wasze opinie


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JaJacek    4
Mam pytanie do użytkowników Kompaktowych bron talerzowych - czy zauważyliście jakieś pozytywne cechy tego typu sprzętu chodzi głównie o :

 

- jakość wykonania uprawy pożniwnej

- wyrównanie powierzchni pola

- przyspieszenie wschodów samosiewów i chwastów

- wymieszanie resztek pozniwnych

- niższe zuzycie paliwa na uprawe pozniwną

Te slogany odpowiadają jak najbardziej rzeczywistości. Mam Quicka, czyli Ares talerzowy 460mm z nabudowanym siewnikiem i siałem kiedyś rzepak w ściernisko po jęczmieniu. Rzepak zeżarły ślimaki, ale pole wyglądało jak po doskonałej podorywce. Równiutko, wymieszna słoma pięknie, zazieleniło sie samosiewami jak by było siane normalnie. Zużycie paliwa ok. 10l/ha.


Claas Ares 657, Ursus C-385
Dominator 150

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

dzieki za wskazówki - i mam jeszcze pytanko czy - rzeczywiście zapotrzebowanie na moc jest mniejsze niż w przypadku zwykłego grubera - słyszałem opinie ze z taką broną talerzowa o szerokosci 3m spokojnie moze pracować MTZ-82 i to z prędkoscią 12 km/h


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

to prawda ze jest mniejsze zapotrzebowanie mocy

na przykladzie maszyn UG

kos 3m 100-140 KM

ares tl 3m: 80-100 KM

ares txl flex: 110-130 KM

wada tego typu urzadzen jest praktycznie brak kopiowania terenu, wiec pola musza byc naprawde bardzo zadbane, no i bez wiekszych gorek.

ja bym do waszego gospodarstwa jednak proponowal gruber, z jakim ciagnikiem to ma chodzic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Czy tak dużo lepsze są te kompaktowe talerzówki od zwykłych zawieszanych bron talerzowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

no raczej sa, poza tym czesto bardziej sie je porownuje do gruberow jako drugi sposob na tania, szybka i skuteczna podorywke.

zwykla talerzowka nie poradzi sobie tak z szczątkami pozniwnymi na malej glebokosci jak taka brona talerzowa, wschody nie beda takie szybkie, a jak chce sie dobrze wykonac zabieg to ekonomika tez nie taka <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
no raczej sa, poza tym czesto bardziej sie je porownuje do gruberow jako drugi sposob na tania, szybka i skuteczna podorywke.

zwykla talerzowka nie poradzi sobie tak z szczątkami pozniwnymi na malej glebokosci jak taka brona talerzowa, wschody nie beda takie szybkie, a jak chce sie dobrze wykonac zabieg to ekonomika tez nie taka <_<

Jak ekonomika, w hu hu mocy trzeba do kompaktowej a zwykła talerzówka niby co innaczej zrobi jak ta kompaktowa, można za cene komaktowej klasyczną z wózkiem kupić zawieszaną i czepić siewnik i jeszcze lepiej zrobić bo nie wierze że talerze 460mm zrobią lepiej jak talerzówka z dużymi talerzami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

temat powstał w celu czysto informacyjnym (dla mnie) bo mamy zwykłą talerzówkę z unii od zeszłego roku i jak na razie o zmianie nikt nie wspominał <_<

 

ale zainteresowało mnie w twojej wypowiedzi "wada tego typu urzadzen jest praktycznie brak kopiowania terenu" po czym tak sadzisz -miałes mozliwośc pracy z takim sprzętem czy moze widziałes ich pracę ??

 

do pytania o porównanie pracy kompaktowej i zwykłej to powiem tak ze kompaktowa w nieco inny sposób podcina glebę niż zwykła i stad ta róznica


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

jesli pole jest zaorane nie dosc staranie, czasem zostaja niewielkie dziury, szczeglonie na przekatnej, gdzie slady orki przecinaja sie pod katem prostym orajac plugiem zagonowym, w takich miejscach talerzowka pojdzie w gorze i nic nie zrobi, trzeba zajechac pod innym katem, z drugiej strony, a i tak nie zawsze zrobi.

w tych aresach kopiowanie terenu odbywa sie tylko za pomoca gum w miejscu zawieszenia talerzy, ale to daje taki efekt jak amortyzacja kabiny zawieszonej na gumach <_< .

w zwyklej talerzowce nie ma takiego problemu, bo raczej ciezko jest nia robic na glebokosci 30-50 mm, wiec gdy talerze wchodza glebiej nie widac "pustych plam" na polu.

natomiast jesli chodzi o robote to wlasnie w tym jest suksec takiej talerzowki, ze ma talerze o malej srednicy, posiadajace w pracy bardzo duza predkosc obrotowa przez co lepiej mieszaja szczatki pozniwne, geste rozstawienie talerzy gwarantuje rownomiernosc pracy nawet przy malej glebokosci.

dodatkowo sa przewaznie wyposazone w wloke, ktora "wytrzepuje" niewymlocone ziarna i pobudza je oraz chwasty do kielowania, a na koniec wal doprawiajacy, ktory zageszcza ziemie i tez przyczynia sie do szybszych wschodow.

zdziwlbys sie jak po 2-3 dniach po carrier'ze cale pole jest w rzepaku <_<

ferdek07 mi chodzi o podorywke, a nie siew metoda bezorkowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

zaczynam rozumiec o co chodzi z tym kopiowaniem - elementem który umozliwia ruchy talerzy w pionie jest jak zauważyłes belka z bespiecznikami gumowymi która nie daje aż takiej swobody ruchów wiec skok danego talerza w pionie jest mały dodając do tego sztywną konstrukcję która utrzymuje stałą głębokość roboczą poprostu niektóre talerze przejeżdzają nad głebszymi nierównosciami co spowaodowane jest tym ze sąsiednie talerze i tylni wał pracują na zadanej głębokosci roboczej - troche zawile to napisałęm ale wiem o co biega

 

a jak oceniacie wymieszanie resztek pozniwnych i kiełkowanie samosiewów i chwastów


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dominik93    12

Jeszcze jednym plusem talerzówki kompaktowej jest morzliwość uprawy po orce <_<

A, co powiecie na talerzówke firmy Bury, jej zalety to:

regulowany kąt talerzy

morzliwość zamontowania na przednim TUZ ciągnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    266

Też się da, ale dobrze by było, gdyby była wyposażona w jakiś wał z tyłu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

@mechanizator bardzo dobrze rozumujesz <_<

raczej nie ma nic co szybciej wzbudzaloby samosiewy i chwasty do kielkowania, ale to juz pisalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Brzozak ma rację. Ale z tymi nierównościami to wszystko zależy od zadanej głębokości roboczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

dzieki za poparcie, co do 2 czesci <_<

w zwyklej talerzowce nie ma takiego problemu, bo raczej ciezko jest nia robic na glebokosci 30-50 mm, wiec gdy talerze wchodza glebiej nie widac "pustych plam" na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159
@mechanizator bardzo dobrze rozumujesz ;)

raczej nie ma nic co szybciej wzbudzaloby samosiewy i chwasty do kielkowania, ale to juz pisalem.

 

hehe - dzieki

 

mam co do takich sprzętów jeszcze pytanie o ich pracę na polu gdzie pozostało dużo długiej słomy (np gdy sieczkarnia w kombajnie szwankowała)


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

Nie wiem jak radzi sobie z pociętą sieczką. Ale np. z ścierniskiem po rzepaku Ares poradził sobie lepiej niż CUT którego wcześniej mieliśmy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JaJacek    4
Jeszcze jednym plusem talerzówki kompaktowej jest morzliwość uprawy po orce ;)

A, co powiecie na talerzówke firmy Bury, jej zalety to:

regulowany kąt talerzy

morzliwość zamontowania na przednim TUZ ciągnika

To niegłupia maszyna, rzeczywiście ma mozliwość montażu na przednim TUZ-ie, tylko ciekawe jak z jakością wykonania i wytrzymałością. No i kosztuje połowę tego co zachodnie talerzówki...


Claas Ares 657, Ursus C-385
Dominator 150

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JaJacek    4
dzieki za wskazówki - i mam jeszcze pytanko czy - rzeczywiście zapotrzebowanie na moc jest mniejsze niż w przypadku zwykłego grubera - słyszałem opinie ze z taką broną talerzowa o szerokosci 3m spokojnie moze pracować MTZ-82 i to z prędkoscią 12 km/h

Jest dokładnie tak jak napisałeś. Oczywiście opory i zapotrzebowanie na moc wzrasta wraz ze zwiększaniem głębokości roboczej, ale jadąc po ściernisku na głebokości 6-8cm, MTZetem sobie spokojnie poradzisz. Problemem płytko pracującej brony talerzowej są głębokie koleiny pozostawione przez ciężkie przyczepy, grzęznące nieraz po osie. Wtedy żeby lepiej uprawić trzeba ustawić maszyne nieco głębiej, albo pojechać gruberem na większą głębokość. Generalnie na polu po talerzówce wygląda "ładnie", gleba jest wyrównana przez ciężki. Ktoś napisał, że klasyczna talerzówka lepiej zrobi ze względu na większą średnicę talerzy. A przecież UG produkuje Aresy z talerzami 460, 560 i 660mm. Do wyboru, do koloru. Uwaga dot. słabego kopiowania terenu nie dotyczy maszyny o szer. roboczej 3m. Przecież zwykły gruber, czy pług podorywkowy też nie kopiuje lepiej?


Claas Ares 657, Ursus C-385
Dominator 150

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SUCHY102    4

zgadzam się z poprzednikiem ze gruber i krótka brona mają tą samą wadę jeżeli chodzi o kopiowanie. odnośnie brony kbt z burego byłem i jestem nią zainteresowany i zajechałem kiedyś do chłopa bo widziałem że ją posiada i troche pogadałem z nim i mówił ze na polu jest równo jak na lotnisku ma w niej włókę i wał strunowy, talerzuje w poprzek pola lub pod bardzo dużym skosem i w przeciwieństwie do aresa talerze mocowane są w niej na dużych sprężynach dzięki czemu wzruszają ziemię w niedużych dziurach zagłębieniach i ścieżkach technologicznych. uważam że jest to ciekawa maszyna choć jej wykonanie pozostawia troche do życzenia. maszyna która zrobiła w ciągu roku 120ha już zrzuca farbę!!! mocowanie łożyskowania talerzy pozostawia troszkę miejsca gdzie czasem wpada kamień i niszczy powoli obudowę i talerz. warta jest swojej ceny bo najtańszą można kupić chyba za 16000netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojciechu    0

a czy mogłby ktoś wyjaśnić co znaczy pojęcie: kopiowanie terenu ? bo po przeczytaniu całego tematu jakos nie moge znalezc odpowiedzi.. :)


hoduję króliki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

to oznaczy tyle, aby narzedzie moglo pracowac na nierownosciach terenu, a nie zostawialo wolne placki, co sie zdarza przy niektorych bronach talerzowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Szymcio80
      Witam, jakie macie opinie o agregacie ścierniskowym Kwas, rozważam nad wersją 3m z wałem daszkowym. 

    • Przez Michalmeer
      Witam , rozglądam się za agregatem bezorkowy do traktora 100KM w grę wchodzą 2 maszyny 1 Grano system 2m 6 łap 2 Pół grom 2.3 m i 8 łap uprawa na około 22 cm , prędkość około 7-8 km/h , gleby mozaiki , pola bez wzniesień . według badań gleby jest to gleba lekka . Czy ktoś posiada takie maszyny , jak to się sprawdza ?
    • Przez Seba2110
      Czy ma ktoś jakies opinie na temat brony talerzowej 3m Zabiel lub dexwal, ewentualnie rywal?
    • Przez Jasio88
      Rozważam zakup głębosza Ciągnąć go będzie 90km ile łap? nigdy nie miałem do czynienia z gleboszem mile widziane wszystkie opinie
    • Przez matttic
      Witam.
      Ponieważ maszyna istnieje już dłuższy czas na rynku chciałem zapytać użytkowników o opinie na jej temat.
      Ponieważ mam ciągnik 4 cyl. o mocy 140 km ważący 5,8t myślę o zakupie maszyny w 3 metrowej wersji.
      Do zerwania ścierniska myślę że udrę 3m z uwagi że panuje opinia że kąt zębów sprawia że ma on mimo 10 dłut iść lżej niż tradycyjny gruber.
      Na głęboko planuję zdemontować dwie boczne łapy i talerze. Myślę że będzie to lepsza i przyszłościowa opcja niż zakup 2,5m który zdaje sobie sprawę że byłby bardziej optymalny do mojego ciągnika.
      woj. Podkarpackie sporo górek ziemie od ciężkich do lekkich 3-4 klasa 
      Proszę o opinie spostrzeżenia i rady posiadaczy "trzybelkowców" szczególnie  jakimi sprzętami je ciągacie i w jakich warunkach i czy ktoś demontował i przestawiał w nich łapy.
      Pozdrawiam
       

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj