bizon1998

Co dawać by podnieść wydajność?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bizon1998    30

Witam. Wiem, że takich tematów były setki, ale ciężko wszystkie przeczytać więc założyłem swój. Mianowicie co dawać krowom by wydajność krów wzrosła? Zadając te pytanie mam na myśli gotowe pasze takich marek jak sano czy de heus. Mam 20 krów, oczywiście kilka nie doję bo zasuszone. Na dwa dni mam 360-390 l zimą, a latem gdy wyganiam je na łąkę dają 560-600 l. Rano krowom daję sianokiszonkę z beli, kiszonkę kukurydzianą i posypuję własną śrutą z mieszanki owsu z pszenżytem. Wieczorem daję im to samo. Doję dwa razy dziennie. Proszę pomóżcie mi i polećcie mi sprawdzoną i polecaną paszę.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć Bizon 1998 ! Z tego co napisałeś, szczuję, że pewnie masz duże niedobory białka w dawce i mocznik w mleku poniżej 100 mg/l. Osobiście Ci mogę polecić z de heusa taki korektor białkowo-mineralny TMR Balance S. To ma w sobie 30 % BO i premiks, (to nie jest pasza, tylko korektor). Ja to stosuje od prawie 4 lat i fajne wyniki są na tym, a wydajność 31 litrów/dojonej sprzedane do mleczarni :)

 

Tony666, paszowóz to nie wszystko, nie można traktować wozu jak wyrocznię, najważniejszy jest bilans białkowo energetyczny i fermentacja w żwaczu. To od żywieniowców zależy czy w żwaczu upędzą dobre wino czy bimber :) A co do wozu to znam kilku hodowców, którzy kupili wóz a, że są gimelniarzami to nic im nie pomógł :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1998    30

@Wojtek160688 Białko i mocznik nie są za dobre, ale mieszczą się w normie, więc to nie to. Szukam czegoś takiego, żeby zwiększyć produkcję mleka. A ile masz mleka po zastosowaniu korektora i przed zastosowaniem i co dajesz krowom i ile ich masz? Ile kosztu worek 25kg tej paszy?

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaki masz mocznik w mleku i jakie białko. Tej paszy nie ma we workach. Akurat ta występuje tylko luzem a minimalne zamowienie na jeden adres to 3,5-4 tony. Bez korektora to nie wiem ile by było. Pewnie mocznik 130 mg/l i 19-20 litrów od krowy. Ale wole nie próbować nie dawać bo za chwile nie będzie mleka i niebedzie pieniędzy :) Ja mam 88 Łaciatych w doju i zamawiam tego 12 ton/miesiąc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1998    30

Ja mam mocznik ponad 150 mg/l , a białko 3,34 %. No szkoda, że tego nie mam workach bo luzem nie mam gdzie przechowywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tony666    0

wodzisz wojtek do ciebie zywieniowcy przyjada bo masz te 88 szt. ale do takiego bizona nikt nie przyjedzie szczepic sobie języka na 20 krów i pozostaje mu metoda prób i błędów z tymi komponentami np. co poleciłeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda Tony, dzisiaj jest taka konkurencja i walka o klienta, ze za chwile firmy paszowe bedą wozić hodowcom whisky i panienki w pakiecie :) Niech bizon zadzwoni do jakiegoś żywieniowca albo niech u dystrybutora zgłosi chęć podjęcia współpracy, że potrzebuje porady i paszy i przedstawiciel przyleci jak pies do aportu bo to jego chleb. Bizon jak masz mocznik 150 to masz duże niedobory białka w dawce, mocznik według mnie idealny to 240-280 mg/l. Uważam że na dzień dobry musisz krowom wrzucić 2 kg śruty rzepakowej i 0,5 kg soi żeby wprowadzić białko jelitowe, mleko pójdzie do góry, gwarantuję. Jak pasza luzem to zawsze możesz na jakaś przyczepę dmuchnąć, obwiązać plandeka żeby się nie kurzyło i gitara, ja dwa lata tak robiłem nim silosu nie kupiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1998    30

Rozmawiałem z żywieniowcem i polecał mi Sano Lactoma Complete. Co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

też uważam, że nie ma białka w dawce. Latem jak chodzą po pastwisku to pobierają je z trawy a teraz muszą liczyć na Ciebie;)

podaj im śrutę rzepakową, sojową tak jak mówił wojtek;) wystarczy po 0,5kg na krowę dziennie.

Lactoma czy też jakaś inna pełnoporcjowa pomoże, ale jak masz własną śrutę to taniej wyjdzie koncentrat lub korektor białkowy, a w ogóle najtaniej to rzepak, soja i premiksy odpowiednie. Żydem nie jestem ale mogę Ci zaproponować też swój towar;) widzę, że niedaleko mieszkasz to możemy dowieźć workowany.


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

Powiem Wam tak... Żeby była wydajność to trzeba dawać dużo pasz treściwych. To co niektórzy pisali, żeby dodać 0,5 kg soji, czy rzepaku mieli rację, ale to nie podniesie wydajności w znacznym stopniu, ale zoptymalizuje dawkę. Uważam, że powinieneś zrobić tak:

1. Znaleźć może jakąś miejscową wytwórnię pasz i zakupić u nich paszę granulowaną dla bydła mlecznego np.: 18% białka tak zwana osiemnastka :). Taka zwykła pasza, bez cudów.Poleć nawet po taniości, byle była :)

2. Dawkuj krowom w szczycie laktacji 3kg (rano 1,5kg i wieczorem 1,5kg) dziennie + to co pisałeś wcześniej

3. Po jakimś czasie sprawdź mocznik i skoryguj dawkę śrutą rzepakową

 

Wydajność powinna pójść do góry. To co napisałem to taka bezpieczna droga. To byłaby Twoja baza wyjściowa. Od tego możesz zacząć, a później możesz eksperymentować dalej z rodzajem pasz, ich ilością itd.

 

Reasumując, aby krowa dała, to trzeba jej też dać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

Witam ja swoje krowy wyganiam już na pastwisko rano daję im śrute z owsa jęczmienia i małej ilości żyta a wieczorem gdy wrócą z pastwiska dostają kiszonkę z kuku i też śrute tą samą co rano co mogę im jeszcze dać żeby podnieść wydajność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

mozesz dawac to samo rano i wieczorem czyli ta kiszonke z kukurydzy i srute dodaj jakis bufor by nie zakwasic bo wiadomo trawa ma obecnie malo wlokna i nie dawaj pasz tresciwych na pusty zoladek.. a jaka masz wydajnosc i na jaka chcesz zwiekszyc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez Akardin
      Witam czym dezynfekujecie legowiska , obecnie używam sandezii ale wychodzi dość drogo bo bodajże 10 kg 40 zł , stosował ktoś coś innego , może jakieś opinie o Preparat do suchej dezynfekcji, Lider Dezynfekant??
    • Przez klos
      witam.
      mam jalowke 18 mies. i nie wiem czy ja zacielac. Problem tkwi w tym, ze stoi ona w kojcu z jałoszkami 11-miesięcznymi, które powoli zaczynaja ja przerastac!! Jalowka juz od kilku miesiecy nie rosnie, jest w miare tlusta. Nie wiem czy ja zacielac teraz, czy czekac az sie zupelnie roztyje, a moze tez ja sprzedac?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj