Polecane posty

Rolnik3311    1

Wiatm. Jestem nowy na forum i mam problem z żywieniem. Krowy (9sztuk) rano przed dojeniu dostają po 2,5kg śruty zbożowej + pasze uzupelniającą (Protamilk® Complete) . Po dojeniu dostają kiszonkę z kukurydzy ok. 20-25kg na szt. W południe dostają sianokiszonkę ok.10kg na szt. Około 14 dostają znowu kiszonke o godzinie 16 dostają po 2kg granulek pełnoproporcjonalnych(czy jakoś tak). po dojeniu dostają siano.Z wydajności krów jesteśmy bardzo nie zadowoleni wynosi około 4tys. Chciałbym aby krowy zaczęły dawać więcej mleka. Co sugerujecie co im zacząć stosować do jedzenia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz92    66

ja bym radził zmienić pełno porcjowe z sano na wipasz lub desche sam się przejechałem na sano i teraz dajemy inne i raz na rok bierzemy 1 dostawę z innej i jeśli jest poprawa to zmieniamy a jeśli nie to się zostaję jak na razie wipasz jest najlepszy a co do kukurydzy to powinny dostawać 2 razy dziennie rano i wieczorem wysłodki melasowane też poprawiają wydajność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piterwx2    0

ziemniaki i buraki zsiekane na plasterki ( pomaga) ok 7-10 kg na sztuke


Jak pomogłem to daj strzałkę w górę. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Tak dla na początku, to zmień kolejność zadawania paszy: najpierw objętościowe, a potem treściwe, inaczej treściwe są natychmiast rozkładane przez florę żwacza i krowa nic z nich nie korzysta.Czyli kiszonka->pasza->kiszonka->pasza->zakładka

Edytowano przez agromatik

"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoodFarmer    27

U mnie dostają tak:

Rano po doju kukurydza na to treściwe zaraz po rozdaniu. i za 30 min sianokiszonka z lucerny na to czego jeszcze nie zjadły. Po południu ok 16 to samo a po dojeniu słoma. Tresciwe trafiaja na kiszonkę z kukurydzy tak ze podczas jedzenia pobieraja ja razem z kiszonka i troche wymieszaja pasze mordami. Ale tak sie nauczyły ze czekają na te tresciwe i dopiero jedza. Czy ten system jest zły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Żołądek krowy to nie rozkapryszona panienka nie lubi zmian, preferuje monotonię i jednostajność. A tak na poważnie flora żwacza jest bardzo wrażliwa na wszelkie zmiany, dlatego ktoś wymyślił wozy paszowe które miksują i ujednolicają paszę dla bydła.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Do porcji żywieniowej możesz zawsze dorzucić dodatkowo śrutę wysokobiałkową (sojowa, rzepakowa), również kiszonka z roślin motylkowych (koniczyna, lucerna) działa mleko pędnie na mlecznice

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

tak jak pisał agromatik. zmień kolejność krowy najpierw muszą dostać objętościowe a potem treściwe, inaczej mogą się zakwaszać. Jeśli w odchodach zauważasz niestrawione ziarna kukurydzy lub kuleją to już jest znak że się zakwaszają. Żeby dały więcej mleka powinieneś też dać wysłodki bo są mlekopędne a także śrutę sojową, rzepakową ok 0,5kg na szt dziennie. Wiesz może jakie masz białko w sianokiszonce? Możesz dorzucić mieszankę witaminową na lepsze pobieranie i kondycję krów.


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek9191    0

Polecam ziemniaki ale w małych ilościach. Kiszonka z liści buraczanych też dobrze robi. Zmień może dodatki dawaj im ziemniaki posyp śrutem który zawiera jęczmień owies pszenice i trochę żyta

Na wydajność mogą się odbić warunki w jakich są trzymane i jak są traktowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kaja_gromek94
      Witam
       
      Mógłbyś ktoś mi powiedzieć gdzie w Polsce mogę kupić sito TMR pensylwańskie lub skąd mogę je ściągnąć ? Jakiś link , albo coś.
       
      Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc
    • Przez mat22889
      Witam
       
      Nigdy nie miałem krów ani nie miałem styczności z karmieniem jałówek/krów przed wycieleniem
       
      Opasam byki i jałówki ale okazało się że jedna jałówka jest cielna. Do tej pory była karmiona normalnie jak na sprzedaż czyli kukurydza do oporu ,śruta(śruta rzepakowa, premiks, drożdże, kreda pastewna i sól) sianokiszonka i troszkę siana. Jak teraz ją karmić żeby poród był bez problemów? dzisiaj sprawdzona i jest jakoś 2tyg może 2miesiące przed porodem ze wskazaniem na ponad miesiąc przed. Zacieliła się "sama" więc ciężko określić kiedy to nastąpi. Jak teraz karmić? samą sianokiszonką i sianem? troszkę śruty(1kg dziennie?) i troszkę kuku? i co jej dokupić jakąś lizawkę ?
      dzięki za odpowiedź bo ja zielony prawie że jestem w tym temacie....
    • Przez OlekBondyra
      witam, na pastwisku, na którym pasiemy krowy są 3 krzaki bzu czarnego i większość liści została objedzona, czy ktoś wie dlaczego? Tak smakują im te liście czy może w tych liściach są jakieś witaminy, które brakują krowom?
    • Przez 17dawid92
      Witam. Mam pytanie odnośnie żywienie ile kg kiszonki z qq mogę dać na dzień jednemu bykowi??
      Byki maja 12 miesięcy i chciałbym się dowiedzieć mniej więcej ile można podać jednej sztuce.
      Z góry dzięki za odp.
    • Przez beQ
      Cześć wszystkim
      Jako iż nigdzie wcześniej nie mogłem znaleźć w internecie tematu i informacji na ten temat postanowiłem sam zrobić mały test. Dzisiaj zrobiłem malutką pryzmę (ok 200kg) posiekanych rozdrabniaczem bąk koleb brukselki. Ugniotłem ją traktorem, okryłem folią i przysypałem piachem. Sądząc po wyglądzie tej sieczki (dosyć sucha) jestem pełen nadziei, że to się pięknie zakisi i za rok kilka przyczep tak zakiszę.
       
      Jaką macie opinię na ten temat?
      A może ktoś tak robi?
      wiecie jakie wartości odżywcze ma taka sieczka ?
       
      Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt!
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj