Zaloguj się, aby obserwować  
mateo151923

przepisanie gospodarstwa co sie oplaca?

Polecane posty

mateo151923    0

Witam! Mam 21 lat i rodzice chca przepisac mi gospodarstwo. Mamy 36ha i bydlo mleczne. Zastanawiamy sie co bylo by lepsze: przepisanie calosci gospodarstwa na mnie (rodzice wymowia sobie emeryture u mnie) czy tylko sredniej krajowej i czesci krow zeby dostac wiekszosc doplat do hodowli zwierzat.

Zastanawialismy sie nad pierwsza opcja ale wujek namieszal nam w glowie ze poprzez podzielenie gospodarstwa bedziemy mieli wiecej doplat. Jak cos zle pisze to mnie poprawcie. Czekam na odpowiedzi! Mieszkam w woj. mazowieckim. Dzieki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pelo111    23

Z tego co słyszałem to dopłat większych nie będzie jeśli podzielisz gospodarstwo i nie wiem czy to prawda ale obiło mi się o uszy że przy takim podziale można mieć problemy z otrzymaniem premii dla młodego rolnika

Jeśli to co napisałem to tylko plotka to przepraszam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

nie będzie już dopłat do hodowli. poczytaj na forum bo jest multum takich tematów jak twój. pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ryki    10

Wstrzymaj się z przepisaniem do naboru na młodego rolnika, podział może mieć sens jeśli w nowym prow będą małe areały do dopłat rolnośrodowiskowych (gradacja) np program realizujemy na całej powierzchni gospodarstwa (bo musimy) a dopłata rolnośrodowiskowa będzie tylko do np 20 ha a tak się zapowiada, więc tu dwa gospodarstwa miałyby sens. Jeszcze ta restrukturyzacja małych gospodarstw (60 tyś premii ) to też może być dobry kierunek. Generalnie nie słuchaj wujka, nie wierz we wszystko co piszą na forach, tylko zacznij śledzić nowy prow bo to może ci się opłacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dobrze kolega radzi a co do podziału gospodarstwa to nie takie głupie no chyba że rodzice są już w wieku emerytalnym lub wczesno emerytalnym. Co do samego odpisu to pamiętaj także o zwierzętach zęby je ująć. A w tym roku już ma nie być płatności zwierzęcych jak również UPO ale to na razie gdybanie. A przy podawaniu wartości gospodarstwa i zabudowań to nie podaj wartości faktycznej tylko jak najniższą ale w miarę realną. Mniej zapłacisz u notariusza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo151923    0

Wielkie dzieki za odpowiedzi! RYKI i BLONDYNEK2004 dali mi do myslenia i naprowadzili na dobry trop. Dalej powinienem ogarnac sam. Rodzice maja 49 i 45 lat wiec sa jeszcze w sile wieku. Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biznes12    23

dołącze się do pyania dostanę premie na młodego rolnika i moje pytanie co się lepeij opłaci podział czyli ojciec załapał by się na te 60 tysi a ja premie 100 czy lepeij jak ojciec zrezygnuje z całego gospodarstwa i dostanie 120% dopłat 6 lat do przodu tylko brakuje mu 4 lat do emerytury i czy można tak zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez vailus
      Witam. Chciałem się zapytać czy jest jakiś program typowo polegający na dofinansowaniu po przejęciu gospodarstwa od rodziców. Rodzice chcą mi przepisać niewielkie gospodarstwo rolne wraz z inwentarzem (posiadamy produkcję mleka oraz chów bydła). Plany są takie aby powiększyć produkcję jak i areal. Szukałem na internecie jakiś informacji, ale nic konkretnego nie mogłem znaleźć co jasno odpowie na moje zapytanie. Młody rolnik odpada na chwilę obecną. Czy jest jakaś alternatywa po przejęciu gospodarstwa? Oczywiście jeśli byłaby do w zależności od kwoty, pieniążki byłyby przeznaczone na rozwój parku maszynowego nowego bądź maszyn używanych.
    • Przez Karolloo
      Serdecznie witam wszystkich forumowiczów,   W ubiegłym tygodniu mój wujek, który prowadził gospodarstwo rolne dostał poważny udar - na tyle poważny, że nie jest w stanie prowadzić samodzielnie gospodarstwa. Nie wiadomo czy jeszcze kiedykolwiek będzie mógł.   Z racji, iż wujek był kawalerem nie ma osoby, która mogłaby poprowadzić jego gospodarkę, zatem w porozumieniu z resztą rodziny postanowiliśmy, że podejmiemy się prowadzenia kilkunastohektarowego gospodarstwa wujka, szkoda żeby się zmarnowała.   Z tego co się zdążyliśmy zorientować i popytać sąsiadów wujek posiadał następujące maszyny: agregat uprawowo-siewny, brona talerzowa, pług, kultywator, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, brony, ślepe, rozrzutkę do obornika, ładowacz, ciągniki, przyczepki. Jeżeli coś pominąłem to dopiszę.   Wujek oprócz roślin typu ziemniaki, buraki, jęczmień, pszenica i łąki - trzymał również parę świnek i byczków na sprzedaż.   Z racji, iż nikt z nas nie zajmował się nigdy uprawą roli, ani nie ma wykształcenia rolniczego, mam do was ogromną prośbę. Czy moglibyście napisać co, w jakiej kolejności robi się na polu, jakie zabiegi, jakimi maszynami etc., krok po kroki jeśli się da.   W naszym rejonie żniwa jeszcze w trakcie, ciągle pada.   Jeśli bylibyście tak uprzejmi i zechcieli pomóc, to czekam na wasze odpowiedzi co robić, od czego zacząć, jakie maszyny, jakie uprawy, jak przygotować pole - co po kolei, kiedy nawóz na pole, obornik etc, jakie uprawy najprościej wykonać.   Bardzo zależałoby nam na uprawie gospodarki po godzinach - po pracy. Oczywiście w miarę możliwości będziemy się kształcić w zakresie rolnictwa. Jesteśmy świadomi, że pierwsze kilka lat będzie dla nas mega wyzwaniem.   Z góry dzięki za pomoc.
    • Gość pawlok
      Przez Gość pawlok
      Witam , chciałbym się dowiedzieć czy jeśli mój tata teraz dostał dotacje na zakup maszyn, to dopiero za 5 lat będzie mógł przekazać mi gospodarstwo? 
      Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. 
    • Przez johny1993
      znacie jakies gospodarstwa o powierzchni 1000+?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj