mariuszmtz

Prace polowe wiosna 2014 i pierwsza dawka nawozu 2014

Polecane posty

maniusie23    10

Dzisiaj skończyłem pryskać ozime antywylegaczem + odżywka Rosasol Myślę że w następnym tygodniu o ile temperatury pozwolą trzeba będzie wykonać pierwszy zabieg fungicydowy na oziminy + mocznik + siarczan magnezu + Basfoliar W sobote jak będzie ok to kończę sadzić ziemniaki bo część już zasadzone w zeszłą sobotę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1827

U mnie jeszcze nikt nie sadzi trzeba poczekać teraz jeszcze nocne przymrozki... dziś nad ranem -7 byłem na polach jak na razie nic nie widać na owsie i pszenicy jarej aby to odczuły negatywnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areqo    35

2 dawka na zboża posiana jeszcze tylko t1, posadzić ziemniaki i chwila przerwy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1533

pszenżyta skrócone razem z fungicydem, na pszenicę jeszcze za wcześnie (Toras)- kolanko na wysokości 0,2-0,3 cm. Czekam na RSM i jadę z drugą dawką N na oziminy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

na takich to się nie ma nawet co oglądać. jeszcze nie zaorał pod jare? a na co czeka? i moim zdaniem sianie już teraz saletry na owies to pomyłka, jak sie rozkrzewi, to wtedy rozumiem, ale teraz? po co? trochę azotu pod korzeń i trochę jak się rozkrzewi (o ile jest konieczność, ja raczej nie sieję, tylko dolistnie pryskam mocznikiem razem ze środkiem chwastobójczym). ale każdy robi jak uważa.

Owies praktycznie się nie krzewi. Ja 60% azotu daje przedsiewnie, 40% w fazie I-II kolanka.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

podsiewam azot "jak się rozkrzewi", czyli praktycznie na samym wstępie strzelania w źdźbło. krzewi się słabiej niż inne zboża, ale się krzewi. co to za stwierdzenie "praktycznie się nie krzewi"? gdyby się nie krzewił to by i nie strzelał w źdźbło itd. czasem bez sensu liczyć na wykorzystanie podsianej później saletry, więc wole dac wszystko przedsiewnie, tym bardziej, że zawsze sieje owies na oborniku, owies ma krótki okres wegetacji, a czesto występujące na moich piachach susze uniemożliwiają rozsiew późniejszy azotu, wiec zostaje mi jedynie pomoc dolistna przy okazji oprysku (zazwyczaj chwastoxem). możecie krytykowac.

 

a tak generalnie zeszliśmy trochę z tematu. jade dosiewac juz seradelę, bo we wtorek plany mi się pokrzyżowały.

Edytowano przez RolniczkazZawad

Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jak już pisałem w tym roku spróbuję inaczej niż zazwyczaj. Zobaczę co wyjdzie.

Nie powinno się do herbicydów dodawać nawozów. Tak głosi teoria a w praktyce różnie wychodzi. Nawożenie dolistne azotem jest świetne ale są ograniczenia w ilości. Jak zboże strzela w źdźbło daję 8% stężenie mocznika i 250l wody to wychodzi na hektar 9.2kg N. Nie jest to duża ilość

 

Jeżeli dziś nie będzie padało to jutro sieję jęczmień

a w sobotę przyjeżdża teść i robimy święto ryja B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajonasz    1378

Heh, a ja w ogóle nie daje N na jęczmień :lol: tylko to co z fosforanu + odrobine dolistnie. Plon jak dla mnie ok, wszystko potem idzie w śrutownik :D A wracając do tematu: 13 marca pierwsza dawka N a pszenice, 14 marca nawozy pod jęczmień i kartofle + brony, 20 marca N na kończyny. Dzisiaj posadziłem wczesne ziemniory i trochę czesnku na grzędach. Jutro jak pogoda będzie git zasieje kawałek jęczmienia. no i trzeba pryskać oziminy, jak pogoda pozwoli to może w sobote herbicyd :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

podsiewam azot "jak się rozkrzewi", czyli praktycznie na samym wstępie strzelania w źdźbło. krzewi się słabiej niż inne zboża, ale się krzewi. co to za stwierdzenie "praktycznie się nie krzewi"? gdyby się nie krzewił to by i nie strzelał w źdźbło itd.

Oj koleżanko chyba nie do końca rozumiesz proces krzewienia. W skrócie krzewienie to proces wytwarzania pędów bocznych. Owies praktycznie ich nie wytwarza, jeżeli 20% roślin wytworzy pęd boczny to max. Dlatego zresztą tez zaleca się tak geste siewy owsa. Optymalna ilość wiech owsa na 1m2 to 450-550, a zalecane siewy to ok 400 do 500 kiełkujących ziarniaków na 1m2. Jeżeli roślina się nie rozkrzewi to przecież pozostaje pęd główny który i tak ma najwyższy potencjał plonowania.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

może trochę nieprecyzyjnie się wyraziłam mówiąc "gdyby się nie krzwił, to by i nie strzelał w żdźbło".

nie jestem rolniczką od miesiaca, tylko juz przeszło 7,5 roku i nie musisz mi mówić, że krzewienie to wytwarzanie bocznych pędów :D chodziło mi o fazę wzrostu zboża jaką jest krzewienie, żadnym sposobem nie można jej wykluczyć nawet u owsa, który jak wszyscy wiedza krzewi się najsłabiej ze zbóż, chociaż się krzewi i tu nikt mnie nie przekona, że jest inaczej. oczywiście wszystko zalezy od wielu czynników, i od odmiany, i terminu, gęstości i głębokości siewu, i od pogody (temperatury, czy deszczu) i od nawożenia.

sieję saletrę w zasadzie w fazie końca krzewienia- początku strzelania w źdźbło.


Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniusie23    10

Koledzy i koleżanki już nie kłóćcie się o to Jak się krzewi i ile się krzewi Ja popieram koleżankę wyżej W tamtym roku na jakieś 50 metrów w ostatnim przejeździe brakowało już ziarna w siewniku i zasiane tak tu jedno tu drugie bardzo rzadko a potem ta rzadyga tak się rozrosła że jak bym nie wiedział gdzie tak rzadko zasiane to bym nie poznał bo zrównał się z tym z normalną gęstością wysiewu Każdy może się wypowiedzieć Owies najsłabiej się krzewi ale się krzewi to naturalny proces fazy rozwojowej zboża krzewienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Terror    0

Kukurydza chyba jeszcze słabiej.:P Dzisiaj posadzona pierwsza część ziemniaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Dzisiaj posiałem trochę mocznika na żyto, wcześniej zasiałem GPS, pryskałem odżywkami, mocznikiem i siarczanem magnezu, cały czas coś się dzieje. Po niedzieli wybieram ziemniaki z kopca prosto do sadzarki i na pole sadzić. Jęczmień i owies już na wierzchu, ktoś tam wcześniej pisał że w ciepłej ziemi ziarno szybko wschodzi i widzę po sobie że to się sprawdza. Owies siałem 27.03.14r a 1 kwietnia już skiełkowany był.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15368

Kiedyś posiałem jęczmień 10 czerwca a 15 czerwca pole zieleniało. Wilgoć i upał zrobiły swoje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Groch zasiany 22marca i dopiero nieśmiało się pokazuje. Wykopałem jednego i widać że rósł w dół, ma naprawdę duży korzeń.

Jęczmień wczoraj zasiany, teraz trzeba poczekać z tydzień i sadzić ziemniaki

Dzisiaj dookoła lekki szał z zasiewami, pełno ciągników na polach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1533

gwozd, też jestem z lubelszczyzny. Są u Ciebie przymrozki ? My jak wszystko dobrze pójdzie będziemy siać groch w tym tygodniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniusie23    10

Jutro jak będzie ciepło i pogoda pierwszy zabieg fungicydowy w oziminach bo już mączniak wchodzi Ziemniaki wczoraj skończone - zasadzone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1533

Ja połowę ozimin popryskałem już fungicydem, bo też się grzyb wrzucił, pszenicę w tym tyg planuję pryskać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Dziś wyjechał ostatni cierpliwy we wsi tzn. we wtorek rano "już" nawóz na żyto sypał ale dziś rozpoczął wywóz obornika pod jare :). A moje już na wierzchu od tygodnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

gwozd, też jestem z lubelszczyzny. Są u Ciebie przymrozki ? My jak wszystko dobrze pójdzie będziemy siać groch w tym tygodniu.

sorki dopiero zauważyłem posta.

Długo były przymrozki ale cierpliwie czekałem i w końcu we wtorek była odpowiednia pogoda żeby dać CCC z "różnymi" dodatkami na pszenicę, mam nadzieję że pod koniec następnego tygodnia uda się opryskać apyrosem i zamiennikiem starane.

Groch powoli wychodzi.Dziś mija tydzień jak jęczmień jary zasiany, jeszcze go nie widać ale wypuszcza korzenie :D Czosnek jary też się pokazuje.

Wreszcie pogoda sprzyja wegetacji. Brak przymrozków i gdyby nie wiatr to ciepło no i ziemia wilgotna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MalyJohn
      Witam. 8 kwietnia bieżącego roku czyli jutro odbędą się pokazy polowe fendta w Bystrzejowicach. Mam pytanie, Czy wybiera sie tam ktoś samochodem, kto po drodze będzie przejażdzał trasą 17 w okolicach Górzna? Jeśli jest ktoś taki, kto by miał miejsce w samochodzie, oraz miał by ochotę zabrać mnie na te pokazy to prosił bym o kontakt. Zapłacił bym za paliwo, oraz jakiś obiad. Bardzo zależy mi żeby tam pojchać a nie mam z kim. Proszę o pomoc Pozdrawiam
    • Przez MalyJohn
      Witam. Mam takie pytanie odnoście tych pokazów. Wie ktoś o której się zaczynają? Dzwoniłem do organizatora pokazów ale nie odbierał, a szybko jest mi potrzebna ta informacja Z góry dziękuję
    • Przez bel920
      mam program rolno środowiskowy - poplony zimowe i rolnictwo zrównoważone więc w pole mogę wjechać przepisowo dopiero od 1 marca ale mam w tym roku dużo więcej pracy w polu niż zwykle i ładna pogoda , ziemia sucha więc w polu już można by robić - obornik rozwozić czy nawozy i pytanie jak ziemia rozmarznięta to moge te pare dni prędzej w jechać i jakie kary są za to. Dzięki za odp
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj