mariuszmtz

Prace polowe wiosna 2014 i pierwsza dawka nawozu 2014

Polecane posty

PeterG14    115

Dzisiaj zasiałem 0.25 ha owsa, podczas uprawy chwilami ciągnik siadał. Być może w sobotę opryskam ozime i posypie mocznikiem w jęczmieniu, jeden warunek - musi być ciepło. Potem trzeba będzie z 2 tygodnie czekać z ziemniakami, kukurydzą i mieszanką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lech04tr    1

ziemniaki jak i wcześniej się posadzi to i tak zaczną wschodzić jak ziemia będzie miała temp. ok 8stopni, kiedyś posadziłem w połowie kwietnia i tak zaczęły wschodzić na początku maja, to bezsensu wcześnie żeby tylko sadzeniaki gniły w ziemi, pod folią co najwyżej można wcześniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Tak - ale zależy od regionu w innym terminie masz optymalny termin sadzenia ziemniaka na podlasiu i inny np. na śląsku - u mnie w okolicy [kuj-pom] sadzimy tak od + - 20 kwietnia. A tak na marginesie to dziś sadziłem..................ale las :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

Witam, prosze o porade. Ziemia przygotowana pod sianie mieszanki zbozowej,ew, pszenicy lub jeczmienia. ( 5 klasa,po kukurydzy ) , a tu perz wylazi :o Co robic? Spryskac randapem, i odczekac z sianiem czegokolwiek? Czy siac i pozniej jakis oprysk? Prosze o pomoc, bo kompletnie nie mam pojecia, co robic. Dziekuje

Edytowano przez oktawia1988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Perz po kuku ! ja bym poczekał jak wytknie nosa[ ten perz ] wtedy randap i wsiał jęczmień - nie jest tak wrażliwy na opóżniony siew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

Dodam,ze ta kukurydza byla zaniedbana :( zadnych opryskow, nawozow nie bylo.... Dopiero rok posiadam ziemie,wiec dopiero sie ucze :)

 

Szymi, a po jakim czasie od daniu randapu, moge siac jeczmien ?

 

Dodam,ze ta kukurydza byla zaniedbana :( zadnych opryskow, nawozow nie bylo.... Dopiero rok posiadam ziemie,wiec dopiero sie ucze :)

 

Szymi, a po jakim czasie od spryskania randapem , moge siac jeczmien ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1441

Tak myślałem- na 5 klasie pszenica < cienko to widzę > po oprysku randapem można szybko siać - sprawdż w necie [nigdy tak na szybko nie siałem po oprysku ]ale coś 5 dni - lecz pewny nie jestem [jak perz zacznie żółknąć ]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilmar    0

 

250kg polifoski6

200kg saletry

planuje jeszcze ok 200kg mocznika czy to wystarczy do osiagniecia ok 5 ton ziarna pszenicy ozimej z hektara??

wszystko siane na III, IV klasie ziemi a odmianami sa tonacja oraz arkadia

prosze o podpowiedz

\

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luc93    3

Dużo zalezy od pogody jak deszczu podobno ma nie być caly kwiecień no i trzeba pryskac na choroby grzybowe 2 razy i dla bezpieczeństwa skkrocic jak tego mocznika dasz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    212

Ja jęczmień posiałem tydzień temu,oby w naszym regionie nie było duzych przymrozków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nick    1

U mnie juz widać na wierzchu owies jęczmień i pszenice, posiane 10 marca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PETECNC355    3

Żyto podsiane nawozem tydzień temu, zboża zasiane, pozostaje seradela i ziemniaki. Bardzo szybko w tym roku poszło, każdy z sąsiadów coś już zrobił ale do zakończenia prac jeszcze trochę pozostało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksch    2

Witam i proszę o pomoc. Mianowicie tydzień temu opryskałm pszenicę ozimą Attributem i Mustangiem 306 specyjalnie nie widać efektów. Podczas zabiegu ładna pogoda ok 10-15 stopni i tak się utrzynywała jeszcze tydzień. W pszenicy jest coś w rodzaju rumianu listki podobne do marchewki i nic się z tym nie dzieje. samosiewy rzepaku nadal zielone. Jaki środek moge zastosowć by ten rumin wyplenić nie uszkadzając pszenicy?

Edytowano przez ksch

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Prace powoli idą.

10marca poszła pierwsza dawka saletry (i siarczan magnezu) na pszenicę. Kilka dni później posiałem nawozy NPK pod wiosenne zasiewy. 22marca zasiany i opryskany groch. 29marca pszenica dostała dolistnie 8% mocznika 5% siarczanu Mg i 1,5kg/ha kristalonu zielonego a wczoraj czyli 31marca druga i ostatnia dawka azotu w formie mocznika. Resztę azotu pójdzie uzupełniająco dolistnie.

Jestem w trakcie sadzenia czosnku jarego. Sąsiad obok sieje owies ale nawet nie zaorał na zimę :wacko: pełno samosiewów pszenzyta...

Trzeba będzie siać jęczmień, opryskać herbicydem pszenicę tylko te przymrozki trochę psują plany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Dzisiaj widziałem jak jeden gość sypał już I dawkę azotu na owies.. Ciekawe rzeczy się dzieją, ten sieje na owies który już powschodził, a rozmawiałem ze znajomym gospodarzem to mówił, że w ogóle się nie spieszy z niczym i do tej pory nawozu na żyto nie posiał, pod jare nawet nie poorał... ekstramelnie cierpliwy. Może po świętach zacznie coś działać haha :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na takich to się nie ma nawet co oglądać. jeszcze nie zaorał pod jare? a na co czeka? i moim zdaniem sianie już teraz saletry na owies to pomyłka, jak sie rozkrzewi, to wtedy rozumiem, ale teraz? po co? trochę azotu pod korzeń i trochę jak się rozkrzewi (o ile jest konieczność, ja raczej nie sieję, tylko dolistnie pryskam mocznikiem razem ze środkiem chwastobójczym). ale każdy robi jak uważa.

Edytowano przez RolniczkazZawad

Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

czyli mówicie że lepiej dać saletre jak owies sie rozkrzewi troche niż dawać tylko jak wyjdzie na powierzchnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yngel    2

Ja bym dawki podzielił i część dał w fazie kilku listków a resztę w fazie krzewienia. A co dałeś po korzeń?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Nie sieje owsa ale to zależy co dostał przedsiewnie.

W jęczmieniu mam zamiar część mocznika dać gdy tylko wyjdzie na powierzchnie. Zawsze dawałem wszystko przedsiewnie a później tylko dolistnie ale wydaje mi się że na początku miał za dużo N i nie w pełni to wykorzystywał, krzewił się a później "głodował". Część mocznika poszła przedsiewnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yngel    2

Nie sieje owsa ale to zależy co dostał przedsiewnie.

W jęczmieniu mam zamiar część mocznika dać gdy tylko wyjdzie na powierzchnie. Zawsze dawałem wszystko przedsiewnie a później tylko dolistnie ale wydaje mi się że na początku miał za dużo N i nie w pełni to wykorzystywał, krzewił się a później "głodował". Część mocznika poszła przedsiewnie.

 

Dokładnie też ostatnio tak myślę i przedsiewnie daje tylko lubofoskę 4-12-12 a resztę w fazie kilku listów jako I dawkę i II dawkę azotu w fazie krzewienia i później odżywka siarczan Mg + mocznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

na takich to się nie ma nawet co oglądać. jeszcze nie zaorał pod jare? a na co czeka? i moim zdaniem sianie już teraz saletry na owies to pomyłka, jak sie rozkrzewi, to wtedy rozumiem, ale teraz? po co? trochę azotu pod korzeń i trochę jak się rozkrzewi (o ile jest konieczność, ja raczej nie sieję, tylko dolistnie pryskam mocznikiem razem ze środkiem chwastobójczym). ale każdy robi jak uważa.

 

Ja podejrzewam że gość będzie jakoś pod koniec kwietnia orał i siał. To typowy hobbysta ma ok. 8,5 ha i robi sobie takie eksperymenty. Wycwanił się bo wyczytał na farmerze o uprawie mieszanek zbożowych i tam pisze, że przez opóźnienie siewu po 20 kwietnia należy obniżyć nawożenie azotem i to mu się spodobało i tak robi, a żyto nawóz dostanie jak będzie się na deszcz zbierało - tak mówił. Ten drugi na owies zawsze tak sypie azot bo przedsiewnie tylko jakiś wieloskładnik poprószy i nawet ładnie mu to wychodzi. W mojej okolicy to pełno takich "dziwadeł"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MalyJohn
      Witam. 8 kwietnia bieżącego roku czyli jutro odbędą się pokazy polowe fendta w Bystrzejowicach. Mam pytanie, Czy wybiera sie tam ktoś samochodem, kto po drodze będzie przejażdzał trasą 17 w okolicach Górzna? Jeśli jest ktoś taki, kto by miał miejsce w samochodzie, oraz miał by ochotę zabrać mnie na te pokazy to prosił bym o kontakt. Zapłacił bym za paliwo, oraz jakiś obiad. Bardzo zależy mi żeby tam pojchać a nie mam z kim. Proszę o pomoc Pozdrawiam
    • Przez MalyJohn
      Witam. Mam takie pytanie odnoście tych pokazów. Wie ktoś o której się zaczynają? Dzwoniłem do organizatora pokazów ale nie odbierał, a szybko jest mi potrzebna ta informacja Z góry dziękuję
    • Przez bel920
      mam program rolno środowiskowy - poplony zimowe i rolnictwo zrównoważone więc w pole mogę wjechać przepisowo dopiero od 1 marca ale mam w tym roku dużo więcej pracy w polu niż zwykle i ładna pogoda , ziemia sucha więc w polu już można by robić - obornik rozwozić czy nawozy i pytanie jak ziemia rozmarznięta to moge te pare dni prędzej w jechać i jakie kary są za to. Dzięki za odp
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj