PanJoker

Skraplanie się wody w środku silosa.

Polecane posty

PanJoker    4

Panowie mam taki problem, może ktoś miał u siebie coś podobnego. Otóż postawiłem w tamtym roku zbiornik 150T petkusa. I wsypałem tam kukurydzę. I ku mojemu zdziwieniu, na samym wierzchu popsuła mi się kukurydza, tak jak by nie wiem śnieg tam leżał jakoś zawiał może jakimiś dziurkami ale to sporadycznie było. Najgorsza sprawa wyglądała na środku silosa tuż nad rurą zsypową. Normalnie stał taki metrowy słup zepsutej mokrej kukurydzy. Podejrzewam że jakimś cudem skropliła się chyba woda w róże od podajnika kubełkowego i kapało. Pytanie moje jest takie jak temu zjawisku zaradzić?? Bo rury przecież nie wyjmę bo niby jak??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz27    4

slyszalem ze zeby zlikwidowac takie zjawisko wystarczy w mrozny zimowy dzien dmuchnac powietrze dmuchawa, ale nie wiem w 100% tak jest i ze to pomaga


zetor team
ZIELONA STRZALKA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Przy rurze po prostu masz nieszczelność i gdzieś nakapała woda przy opadach. Ja mam akurat BINy i też miałem podobne zjawisko ale w pszenicy. Jak ci po rurze spłynie choćby wiadro wody to od tego zaczyna parować i masz coraz więcej zepsutego ziarna. Oczywiście jak jest już gorące ziarno to trojszyki się pojawiają, utrzymują ciepło i kiśnie coraz bardziej. U mnie w BINie trochę zaciekło to normalnie zrosło na wierzchu. Tylko że ja mam płaskodenne silosy i jak coś się dzieje to włączam dmuchawy nawet zimą jak się przygrzeje dlatego jestem przeciwnikiem silosów lejowych....

 

O widze że ktoś ci odpisał z tym mrozem. Ja często zimą dmucham nawet przy -20 i jest ok. W 3dni zamroże pszenice i można nie zaglądać do wiosny. Tylko jak dmuchać silos lejowy????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanJoker    4

No nie wiem mi ktoś mówił że tak się robi dlatego że rura jest metalowa... no ale nie wiem czy to może być przyczyną. Bo przecież w większości takich zbiorników są rury metalowe. Zbiornika lejowego nie przedmucha niestety dlatego pytam może o jakieś inne metody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

A da się do niego wejść od góry tak jak w Binach? Jest tam właz? U mnie są nowe Biny i też w mniejszych silosach jest np ok a w większych na zboże stawiam zawsze jakąś miske bo zdarza się że nakapie troche. I niby silikonem objeżdżałem wszędzie ale woda już sobie miejsce zawsze znajdzie... Od samej rury to na pewno się nie skropli woda chyba że za mokre zboże to wtedy owszem silos od wewnętrnej strony zrobi się mokry i będzie kapać. Jak suche to wina tylko nieszczelności....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

Dlaczego lejowego nie da sie przedmuchać? Ta rura z boku leja to do przedmuchiwania zboża. Jeśli nie ma to można sobie samemu dorobić.  Powodem skraplania sie wody na ściankach silosu mogą być po prostu prawa fizyki i cieplejsze powietrze ze zboża unosząc sie skrapla sie na zimnych ściankach zbiornika. czy na rurze zasypowej na górze zbiornika. Tutaj działają takie same prawa jak w kominie :)

1.jpg

Edytowano przez OKEY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

A podłączałeś do tego dmuchawe? Nie możliwe jest żeby przez taki otwór równomiernie przedmuchać zboże. Powietrzy będzie szło do góry a boków i tak nie przewieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

W srodku też jest rura perforowana nie wiem jakiej średnicy sa te otwory ale rzepak nie wypada. Akurat ten silos jest wysoki a wąski , ma tylko 2,8m średnicy i ładnie przedmuchuje. mam do tego dmuchawę s silnikiem 1,1kw i daje radę. W lejowym można tez bez problemu przesypać zboże a jeśli jest dmuchawa ssąco tłocząca to przy okazji i przedmucha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Przecież do silosów lejowych montuje sie rynny preferowane i przez nie doprowadza się powietrze. Może nie jest to tak dokładne jak przy plaskodennych ale cos naoewno to daje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krzysiu12
      Witam.Obora pokryta jest blacha trapezową pod blachą jest folia i podbite jest to od środka styropianem.  Strasznie skrapla sie woda pod styriopianiem  i później leci po scianach. Co moge z tym zrobic? zmienić podbitke? Macie jakies pomysły?
    • Przez kellyq
      cześć
      Znajdzie się jakaś dobra dusza która by zmierzyła jaki jest gwint w czujniku temperatury wody w mtzcie np takim. Chodzi o tą dużą nakrętkę którą przykręca się czujnik.
       

    • Przez Arek
      Chcę założyć filtr wody i reduktor na linii pojenia, głównei dla zminimalizowania strat wody w poidłach. Co byście polecili?
      Czy np. http://allegro.pl/reduktor-cisnienia-wody-1-2-manometr-honeywell-i6745752717.html
      reduktor ciśnienia wody honeywell z manometrem będzie ok ? Mosiężny chyba lepszy niż ocynk? Jakie ciśnienie powinno być ustawione ?
      Filtr wody http://allegro.pl/filtr-do-wody-obudowa-korpus-narurowy-1-2-10-cali-i6361493851.html#
      czy http://allegro.pl/honeywell-filtr-do-wody-ff06-1-2-z-oplukiwaniem-i6976072232.html
      Plastikowy lepszy bo nie skoroduje ale znowu mosiężny ma opcje wypłukania osadu. Który lepiej wybrać ? I jaka gęstość wkładu ?
       
    • Przez Jaca303
      Witam serdecznie. posiadam staw 12/30 metrów, głębokość to od 1.5m do 2,3m  za stawem w odległości ok 20m płynie mała rzeczka jest ona znacznie niżej op poziomu stawu. Mój kłopot polega na tym że w stawie utrzymuje sie stan wody ok 70cm. Pare razy napełniałem go do pełna ,ale po  paru dniach iewoda zawsze spadała. Nie chciał bym wykładać go folią, znajomy mówi że po paru latach dno się zamuli i przestanie puszczać wodę. Czy są na to jakieś sposoby?
       
    • Przez Marecki2922
      Witam , dostałem myjkę która nie odpala grzania wody prawdopodobnie padł czujnik przepływu wody i moje pytanie jak go sprawdzić  ,czy można ten czujnik zmostkować w celu sprawdzenia ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj