Zaloguj się, aby obserwować  
stan1122

problem z zakupiona sianokiszonką

Polecane posty

stan1122    0

Przedwczoraj zakupiłem 40 balotów sianokiszonki . Sianokiszonka średniej jakości nie spleśniała , dobrze podsuszona z lekkim zapachem kiszonki . No i pierwszą belke dałem wczoraj rano , pobierały prawidłowo . Ale dziś zauważyłem że nie jest wyżarte z wczoraj , prawie wszystkie krowy mają biegunkę , spadek mleka a dodatkowo maja mniejszy apetyt . Chciałbym sie spytać co może być przyczyną , czy przenawożona sianokiszonka i jak to wszystko szybko naprawić . Nie pierwszy raz kupuję sianokiszonkę ale pierwszy raz spotkałem sie z takim problemem . Mam 21 krów , moje żywienie

rano sianokiszonka

po dojeniu kiszonka z kukurydzy + melasa+śruta + słoma

południe sianokiszonka

wieczór kukurydza + śruta + sianokiszonka ze słomą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafi101    0

Mogła na to wpłynąć nagła zmiana sianokiszonki,

zależy jakie są wyniki białka ,tłuszczu ,mocznika,

ciężko określić czego za mało a czego za dużo,

nie wiemy ile dajesz kukurydzy i jakie śruty

za mało informacji?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stan1122    0

To jest ewidentna wina sianokiszonki , ale czy z niej zrezygnować ? Może podać coś osłonowo . Mam za mało swojej sianokiszonki .Udój mam koło 20-stego to za póżno żeby czekać na wyniki .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafi101    0

ale kiszonka może mieć dużo zawartość białka to też będziesz miał tako reakcje

albo nie ma białka ,to wtedy za dużo energi

jak nie ma tragedi z tą biegunką to poczekaj ze trzy dni,muszą się przyzwyczaić

daj trochę swojej troche kupcej

ale wszystkie mają tą biegunkie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stan1122    0

Prawie wszystkie mają biegunkę , może ze 3 nie ma . Słabo pożarły kukurydzę i śrutę . Z dwóch udojów brakuje ze 35 litrów . Z tego co zadzwoniłem do gościa to ta sianokiszonka to jest pierwszy pokos trochę przestojały . A łąki nawozi organicznie i mineralnie max . Może naprawde za dużo białka ? To co - dodać energii , zrobić małą diete . Dziś już dam swoją sianokiszonkę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafi101    0

a jaką słomę dajesz?dużo jej jedzą?owsianki nie dawaj za dużo

jak póżno zbierana to napewno nie ma dużo białka,u mnie badałem 1 pokos to miał tylko 14%białka,a zdarzało się 18%,nawet 21%

35 l z dwóch udojów z tylu krów to nie dużo ,może swoją miałeś lepszą sianokiszonkie.

narazie korekty nie rób tylko wróć do swojej kiszonki i powoli wprowadzaj kupcą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

musisz jak najszybciej zatrzymać ta biegunkę, na początek kwaśny wegna sodu po 150 gram, i drożdże żywe, z jakiego rejonu kupowałeś kiszonkę? te objawy pasują trochę do zatrucia mocznikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stan1122    0

Do śruty dodaję multibufor i i mix -vit ale moge dodać jeszcze ten kwaśny węglan tylko nie wiem czy mi pożrą . Ta sianokiszonka jest z łąk torfowych a ja mam z łąk mineralnych .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafi101    0

to że są z torfowych też może ma wpływ bo nie są przyzwyczajone.

tylko dziwne że tak zareagowały taką biegunką,

jak dajesz bufor to ten kwaśny niewiele pomoże,ale spróbować nie zaszkodzi,tym bardziej że niewiele kosztuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Tylko jak dorzuci kwaśny węglan, to pobieranie paszy spadnie jeszcze bardziej... krowy baaardzo nie lubią zmian, moje krowy kwaśnego węglanu podanego po paszy nie cierpią :)

Jest jeszcze taka opcja, że przywlekłeś od tamtego gospodarza razem z balotami wirusa biegunki.

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

też stawiał bym na wirusa biegunki. Chyba że kiszonka to kwas z torfów. Teraz bym nic nie zmieniał tylko trochę mniej tej sianokiszonki dawał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafi101    0

Daj na próbe jałówkom zobaczysz co się stanie ,jakby był to wirus to wszystkie nawet jałówki też by chorowały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

reakcja na nagłą zmianę paszy, trawa przestojała charaktreyzuje się gorszą strawności ale białka ma mniej. oddaj do analizy najlepiej swoją sianokiszonkę i tę zakupioną. czy są wprowadzone z ta siankoiszonką motylkowe których nei było wczesniej i na odwrót ? ogólnie zmień kolejność żywienia, najpierw kukurydza a potem sianokiszonka, tylko nie teraz jak się uspokoi. a dla krów węglan kwaśny nigdy nie zaszkodzi. zmiana flory bakteryjnej trwa przy nowej paszy 2-3 tygodnie zawsze to zapamiętaj że wszytsko co nowe zaczynamy od małych dawek i stopniowo


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Ciekawe jaki azot był posiany jeżeli późno posiał a był to mocznik to może nie zdążył się rozłożyć i krowy od nadmiaru białka mają biegunkę ale to tylko gdybanie zbadaj kiszonkę najlepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Późno zbierał badyle i jeszcze może po wyłożonej trawie mocznik posiał? :D To nie wchodzi w rachubę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stan1122    0

Przestawiłem krowy na dietetyczną sianokiszonkę która dawałem jałówkom no i jest lepiej , biegunka została praktycznie tylko u wycielonych . Kwasnego węglanu nawet nie powąchały i wrzuciłem trochę w mieszalnik , Zastanawiam sie czy nie zmienic kolejności podawania paszy za radą kolegi atomik ale wszyscy żywieniowcy mi to odradzali tzn . zaczynać od kukurydzy . Ciekawe czy to nie jest wina mocznika ale z tym muszę poczekać .Wirusa na pewno nie przywlokłem , nie ma takiej opcji - te baloty stały w szczerym polu . Faktem jest że moja sianokiszonka była zbierana z młodej trawy choć w ciężkich warunkach pogodowych i ma domieszke motylkowych . Kupiona sianokiszonka jest z siewnej trawy ale z torfu , przestojała , fakt że dobrze przesuszona i bez dodatku motylkowych .Ciekawe że to co mi zostało z tej pierwszej belki zaczeło sie dobrze grzać już po 24 godzinach .

Edytowano przez stan1122

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Adam432
      Witam ,
      kupiłem miesięcznego cielaka , lecz nie zauważyłem że gdzieniegdzie ma ubytek sierści np na tyłowiu nie ma wogóle oraz ma biegunkę którą leczę już od kilku dni i nic nie pomaga a do tego jeszcze dziś zaczął zgrzytać zębami nie wiecie może co to za choroba ?
    • Przez Robertkpa
      Witam,mam pytanie
      czy jeśli zaszczepię stado podstawowe(lochy) glewaxem 6 przeciw biegunce u prosiąt,to czy mogę nastepnego dnia zaszczepic je porcilisem ART przeciwko nosoryjówce,czy może musi być jakis czas odstepu miedzy tymi szczepieniami, z góry dziękuję
    • Przez Ryszard123
      Bydło ma biegunkę (jaki jest tego powód).
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj