Zaloguj się, aby obserwować  
stg

Gazobetonowe,a możę żużlowe, a może porady?

Polecane posty

stg    21
Napisano (edytowany)

Witam Wszystkich czytających ten post.

Planuję budowę obory o wymiarach 16x9 m z dodatkowymi dwoma garażami:

-jeden na śrutownik,parnik,pasze,dmuchawę zbożową i inne.

-drugi na maszyny

Obora na 20 sztuk bydła chdowanego do wagi ok 800 kg. Nad oborą był by strop użytkowy do siana i zboża, na garażach był by również zalany strop lecz wyżej niż na oborze, po to aby garaż był wyszy i był by używany do siana.

Moje pytania to Jaki duży musiałby być zbiornik do gnojowicy i płyta obornika.Z powodu szukania oszczędności rozważam budowę z pustaka żużlowego, czy jest to dobry sposób szukania oszczędności?

Może polecicie jakieś zmiany w moim planie, lub pomoce jak przyoszczędzić na budowie?

Jakie mogą być koszty tak pi razy drzwi, nie wliczając w to kosztów żwiru i własnego wykanania budowy.

Edytowano przez stg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo9411    3
Napisano (edytowany)

Hym pustak no nie wiem niedaleko mnie znajomy też myślał o pustaku a skończyło się na bloczkach(podobno trwalsze i nie piją tak gnojownicy) zbiornik ok 45 m3

kosztu nie wyliczę bo to zależy jakie ceny u cb występują ( a różnice cen są naprawdę duże)

a z czego planujesz dach zrobić? ( zwykła blacha czy blacha z ociepleniem)

Edytowano przez Kamillo9411

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek918    6

Zbiornik na gnojówkę w twoim wypadku powinnen mieć ok. 60-85 m3 z w zależności co tam będziesz trzymal czy buhaje czy krowy. Jeżeli chodzi o płytę obornikową to ok 70-100 m2 też w zależności od rodzaju bydła. Są to wielkości na conajmniej 6 miesięcy składowania. Jeżeli chodzi o materiał to wybrałbym bloczek betonowy. Pustak żużlowy będzie nasiąkał tak jak pisał kolega.

 

Skąd kolego jesteś??? Masz już projekt???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Myślę że zbiornik do gnojowicy ok 50-60m.,a płyta większych rozmiarów tak ok. 100m/ bo słomy nię będę żałował (znajomy ma ok 200 ha ziemi i nic nie choduje, a w okolicy też nie ma problemu z nabyciem słomy).

Na dach drzewo (od wójka z lasu, ale tartak i tak swoje weżmie) kryte blachą(zwykłą).

Myślałem o rozwiązaniu aby do poziomi 1m. murować z pełnych ploczków fundamentowy, a dalej z żużlowych, ponieważ chcę wybudować tanim kosztem z wiadomych przyczyn ;)

Jestem z woj.Pomorskiego, nie mam narazie żadnego planu, wolę tak na spokojnie wyliczyć koszta,pogadać, popytać, i odpowiednio się przygotować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek918    6
Napisano (edytowany)

Ja bym murował ściany z pełnych bloczków do poziomu posadzki od poziomu posadzki szedł bym żużlowym byc może u ciebie bedzie to 1 metr nie wiem jaki masz teren tj. spadki i jak chcesz wysoko podnieść budynek. Jaka grubość muru 1 pustak + styropian??? np. 5cm

 

Szkoda że jestes z pomorskiego bo to daleka gdybyśbył bliżej to moze dobilibysmy targu odnośnie wykonania projektu :/

Edytowano przez wojtek918

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

mam garaż przerobiony na obore dla opasów na głębokiej ściółce i całóść jest z pustaków żużlowych nieraz jest ponad 50cm towaru i nic nie przesiąka natomiast ostatni sor pustaków jest z szarego gazobetonu to po 5 latach większe pół pustaka się rozlasowało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

mój starszy chlew z 78 cały z putaka szlakowego i cegły i nie widzę żadnych uszczerbków pustaków i nic się nie laszuje.Myślę że to dlatego że jest dobrze wykonany, dziadek dość długo pracował w betoniarni, putaki sam wykonał i murował ze znajomym i wszytko jest w db stanie.Z pewnością laszowania zapobiegło otynkowanie bezpośrednio po budowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek918    6

Pustak pustakowi nierówny sami widzicie wcześniej najważniejsza była jakość a teraz to jakoś będzie :) Ale tak jak pisałem murowałbym z pustaka plus dobry tynk od wewnątrz i będzie w porządku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Obora myślałem że na półtorej pustak i tynk tradycyjny z dwóch stron, a garaże i magazyn nad oborą na putak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek918    6

Tylko pamiętaj chociaż to sprawa twojego przyszłego projektanta że taka ściana w oborze musi spełniać ustawowo warunek na przenikanie ciepła a przy półtorej pustaka nie wiem czy go spełnisz chyba zę w srodek dasz styropian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Wojtek myślisz że 5cm. styropian wystarczy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

U mnie w jednej oborze jest z pojedyńczego pustak to ściany pokryte są szronem w zimę i obornik zamarza a w drugiemu z 2 pustaków i styropian 4 cm i jest ok ściany nie przepuszczają mrozu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek918    6
Napisano (edytowany)

tak 5 cm styropianu w zupełności wystarczy. Trzeba by to jeszcze przeliczyć ale jak Ci to sprawdzałem w kalkulatorze to przy 5 cm byłeś bezpiecznie daleko od maksymalnego wskażnika. Być może wystarczyło by 3 cm ale to już trzeba by przeliczyć. U mnie też jest obora na półtora pustaka i pustka powietrzna bo w latach 80 to nikt o styropianie na wsi nie słyszał. Ale teraz są inne wymagania, inne warunki techniczne i rozporządzenia odnośnie minimalnych warunków chodowli zwierząt i musisz to wszystko spełnić bo inaczej projekt zostanie odrzucony i nie dostaniesz pozwolenia. Z tego co pamiętam to chyba w oborze musi być zapewniona temperatura min. 6 stopni dla dorosłej obsady i wtedy ściana musi mieć współczynnik przenikania ciepła mniejszy niż 0,9 dla porównania w budynku mieszkalnym ten współczynnik wynosi max. 0,25 ( czyli ściana musi być bardziej zaizolowana)

 

Mammut musisz dać 5 cm styropianu i będzie dobrze.

Edytowano przez wojtek918

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

W moim starym chlewie jest tak że od zewnątrz jest pustak żużlowy, a od środka jest wymurowany warstwą cegły+tynk obustronny, a ściana ma grubość ok.43cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stan1122    0

Ogólnie budowa budynku inwentarskiego wg. starych zasad mija się z celem . Aktualnie wszystkie nowe obory i przybudówki do obór w mojej okolicy to jest tylko kawałek ściany z pustaka i płyta warstwowa na dach . Łatwiej utrzymać prawidłową temperaturę i wilgotność . Do usuwania obornika najlepiej ciągnik z turem ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj