mlody9182

Czy to dobry pomysł?

Polecane posty

mlody9182    0

Witam !

Wiekszość z was miała pewnie ten dylemat zostać na gospodarce czy nie. W tym roku kończę szkołę średnią i do tej pory byłem pewny żę nie wrócę na gospodarkę ale.. Właśnie to ale okazuje się że bez pracy przy zwierzętach i pracy w rolnictwie ciężko jakoś :( Możliwoś bym miał , mój tato "jeszcze" prowadzi gospodrstwo ale długo chyba to nie potrwa.. Ale jak było kiedyś: mieliśmy hodowlę krów mleczny ok 22 sztuk, gdy poszedłem do szkoły średniej została zlikwidowana (nie bylo komu pomagać a mój codzienny dojazd do szkoły był nierealny) . W taj chwili posiadamy stadko byków (ok 30 szt różnej wielkości). Dalej chciałbym iść w tym kierunku.Moje pytanie rówież ma na celu to aby poradzić sie bardziej doświadczonych farmerów czy :

1 Są jakieś programy unijne które mają na celu pomóc w rozwinięciu gospodarstwa?

2 około ilu sztuk trzeba sprzedawać rocznie by móc pozwolić sobie na modernizację gospodarstwa?

3 Czy może jest możliwość howu jakiejś nieznanej rasy w Polsce i jakie koszty trzeba ponieść przy jej założeniu ?

Proszę o odpowiedzi i może opisanie jak to wyglądało u was :) Jak zaczynaliście i z czym zaczynaliście :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buczu    1

witam widze kolego że masz ten sam problem co ja jestem w identycznej sytuacji z tym że jestem troche starszy od ciebie ale borykam się z tą samą sytuacją ojciec oddał mi gospodarstwo i również mam kilkanaście byków i nie wiem czy się tym zajmować albo inaczej nie wiem czy opłaci się tym zajmować może bardziej doświadczeni hodowcy coś doradzą

a z tymi dotacjami to napewno lekko nie będzie teraz mają takie wymogi że ciężko sprostać wszystkiemu żeby jakąś kase dostać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemoj1    3
Napisano (edytowany)

Wszystko żalezy od tego jakiej wielkosci masz gospodarstwo i czy praca na nim jest opłacalna.. jeśli tak to nawet się nie zastanawiaj tylko zostań na wsi jeśli kochasz ziemię i prace na gospodarce to wogle niepotrzebny był ten post. Jeśli chodzi o pomoc w starcie młodym rolnikom to sa te porgramy unijne tzw '' młody rolnik" ale to musisz pogadac z kimś kto się w tym orientuje, bo sam w tym zorientowany nie jestem a tez chciałbym skorzystac

Edytowano przez przemoj1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

pierwsza kwestia Ty i ojciec pewnie daleko mu do emerytury tagże musicie się dogadać i razem będziedzie dzielic robotę i zyski :rolleyes: , albo nici z twoich planów bo zeby jeden robil a drugi czerpał to nie ma perspektywy -_-

 

 

Pierwsza pomoc to Młody rolnik ale ojciec musiał by odać część ziemi, potem będą Prow-y

 

Modernizacja gospodarstwa w twoim wypadku jest nieunikniona , i aby ją prowadzić musisz mieć rentowność (opłacalność), bez tego nie ma sensu gospodarzyć ... , Czyli musisz mieć wiedzę , z czasem doswiadczenie przyjdzie i cały czas uczyć się ... szczególnie na błędach :D

 

W zależności od posiadnego areału musisz wybrać czy produkcja roślinna czy zwierzęca . Przy roślinnej masz mniej roboty ale przy małym areale i zbożach to musiałbyś przacować gdzie indziej (bo byś miał za dużo wolnego czasu ) a przy zwierzętach troche czasu schodzi a czas to pieniądz (za tę robotę ;) ) chyba że byś zajął się np warzywami

No ze zwierząt dochodzi trochę nawozu

 

Z okolicy to 50-70 ha zboża no i rzepaku jeden człowiek da radę obrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Jeszcze jedną sprawa to budynki czy da się tam ciągnikiem wjechać i obornik jak jest wypychany ile sztuk wejdzie wielkości podwórka też ma znacznie dla rozwoju sprzęt jaki posiadasz ilość ziemi i klasa. Nikt nie podejmie decyzji za ciebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody9182    0

Obora stanowiskowa 20 miejs z wyciągiem obornika nieprzejezdna ale jest jeszcze stary budynek w którym myślałem i jest możliwość "dorobienia" ok 12 stanowisk. Podwórko dosyć spore, a co do maszyn na stan obecny dadzą raę z takim areałem :rolleyes: Modernizacja parku maszyneowego napewno ale za jakisz czas myślę byłaby potrzebna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Młody rolnik jak dobrze pamiętam to 100tyś zawsze to jest coś tylko rozsądnie to rozplanować .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody9182    0

Jak napisał kolega sebe1033 chodzi o to żeby było to opłacalne bo to byłby jedyny punkt mojego utrzymania w przyszłości rodziny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

no jak chcesz z tego rodzinę utrzymywać to musisz odstawić rocznie 40-50 sztuk. mniej to nawet sobie głowy nie zawracaj.szczególnie że myślisz o rozwijaniu gospodarstwa.

 

jakiej klasy ta ziemi? kukurydzę możesz uprawiać? cześć łąk można zaorać?możesz coś wydzierżawić? masz odpowiedni sprzęt? ciągnik z turem?

na twoim miejscu przerobiłbym budynek na wolnostanowiskowy, dobudował do tego wiatę czy coś żeby było jak najmniej pracy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@mammut1 Z tego co czytałem to dostaje się 100tys. w dwóch ratach najpierw 80% a po wykonaniu biznesplanu dostajesz pozostałe 20% i aby otrzymać pomoc musisz mieć odpowiednie wykształcenie (technikum, studia lub zawodówka rolnicza)

 

Co do tematu to mam podobny problem tylko że u mnie tata trzyma 4 sztuki opasów ("rekreacyjnie") i ma ok 35 ha ziemi ornej (7ha rzepaku, 3ha ziemniaków 15ha pszenicy i 10ha pszenżyta klasa 4,5,6) i 2,30 ha łąk i myślałem sobie żeby powiększyć hodowlę (wybudować wiatę wolnostanowiskową na około 50 sztuk bo jak mówi mój tata "nie ma gospodarstwa bez hodowli") jeśli chodzi o łąki to jest w okolicy dość sporo nie używanych czyli dałoby się coś wydzierżawić.

 

Co myślicie o tym planie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj