Skocz do zawartości
losktos

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach

Polecane posty

losktos    118

Mam takie pytanie . Pryskałem dziś modusem z antywylegaczem 0,3 modusa i 1 l antywylegacza pszenica ma blisko 30 cm. Czy to niezapózno na antywylegacz ?nie skruci kłosów?

30 cm nic nam nie mówi. Jedna pszenica w fazie 1-ego kolanka może mieć 20 cm a druga 30

sygi100    1

Dzięki Losktos za odpowiedź.

A o ile zmniejszyć dawkę Stabilanu jeżeli pszenica jest w fazie początku strzelania w źdźbło( jeszcze nie ma wyczuwalnego kolanka)?

Wiadomość z agroFakt.pl

maniek20    71

panowie co sie stanie jak dalem na pszenice jarą 0.2l modusa +stabilanu 1l na ha dodam że jara ma 2 liscie dopiero niestety była to w siewka wiosena i tak sie stalo

losktos    118

Dzięki Losktos za odpowiedź.

A o ile zmniejszyć dawkę Stabilanu jeżeli pszenica jest w fazie początku strzelania w źdźbło( jeszcze nie ma wyczuwalnego kolanka)?

myśle że 1,5 l śmiało możesz dawać, chyba ze odmiana ewidentnie niska to do 1,2 by można zejść

milanreal1    290

Mam takie pytanie . Pryskałem dziś modusem z antywylegaczem 0,3 modusa i 1 l antywylegacza pszenica ma blisko 30 cm. Czy to niezapózno na antywylegacz ?nie skruci kłosów?

Niewiele mi to mówi. Jeżeli nie było 3 kolanka co wg mnie jest prawdopodobne to nie będzie żadnych skutków ubocznych.

wyrebski1    35

Wczoraj musiałem wykonać oprysk ze względu na uciekające kolanko (w niektórych przypadkach 1,5 cm nad węzłem) w pszenicy-dałem 1l CCC + 0.25l Moddusa. W tamtym roku taka dawka była dana i pięknie to zadziałało ale oprysk był wykonany w słoneczną pogodę. Wczoraj natomiast musiałem czekać do wieczora, bo wiało-czy może pogorszyć się przez to efekt?

Panowie jeśli pszenżyto jest w fazie: I kolanko 3 cm na węzłem krzewienia a II wyczuwalne nad I jakieś 2 cm to można spokojnie pryskać moddusem z antywylegaczem? bądz samym moddusem? bądz samym wylegaczem?

losktos    118

tylko i wyłacznie sam moddus, jeżeli drugie kolanko jest na wysokości 2 cm od pierwszego to masz już faze BBCH 32

Michalmeer    366

Obecnie pojade na pszenice i pszenżyto 0,8 l na ha .. czytałem że pszenżyto opryskiwać w fazie liscia flagowego , a pszenice wcześniej około 2 kolanka jak wy stosujecie ten preparat?

i jeszce jedno pytanie co co jeczmienia ozimego chce jechać moddusem i mam zamiar dać 0,4 l na ha wystarczy ?

milanreal1    290

Wystarczy. Poza tym na liść flagowy mile widziana poprawka moddusem lub etefonem.

Wczoraj musiałem wykonać oprysk ze względu na uciekające kolanko (w niektórych przypadkach 1,5 cm nad węzłem) w pszenicy-dałem 1l CCC + 0.25l Moddusa. W tamtym roku taka dawka była dana i pięknie to zadziałało ale oprysk był wykonany w słoneczną pogodę. Wczoraj natomiast musiałem czekać do wieczora, bo wiało-czy może pogorszyć się przez to efekt?

Moddus w takich warunkach działa ciut słabiej, ale to nie jest jakaś wielka różnica.

Panowie jeśli pszenżyto jest w fazie: I kolanko 3 cm na węzłem krzewienia a II wyczuwalne nad I jakieś 2 cm to można spokojnie pryskać moddusem z antywylegaczem? bądz samym moddusem? bądz samym wylegaczem?

Moddus z antywylegaczem można nawet do 3 kolanka, tylko im później, należy zmniejszać ilość CCC.

Wojtek987    61

Witam - mam do was pytanie odnośnie antywylegaczy:

Mam pszenżyto TWINGO

-(c1) wysiane 165kg na III lub IV klasie

- przedplon rzepak (dał 4t)

- na ścierń przed podorywkę poszło 4 t wapna węglanowego (dolomit)

- na jesień dostało 300 polifoski oraz 25t obornika świńskiego

- chwasty zniszczone jesienią

Nawożenie azotowe na obecną chwilę 175N + dolistnie 12kg mocznika razem z wieloskładnikiem 5l (nie pamiętam nazwy), na grzybki wirtuoz 1,25l

I tutaj pojawia się problem - W momęcie I kolanka dałem 1l ccc + 0,25 modusa - ale niestety temperatura była jaka była i obawiam się o skuteczność skracania. Jest bardzo bujne, mocno rozkrzewione , gęste i obawiam się wykolejenia :( Chciałem was zapytać czy mogę jeszcze zastosować Cerone i kiedy???? Czy teraz może jeszcze usztywnić i czy w przypadku poprawnego zadziałania wcześniejszego skracania nie szczele sobie samobója ponownie je skracając????

milanreal1    290

Jaka była temp w trakcie i po zabiegu moddusem? Jak dasz odpowiedni regulator w dobrej fazie to nie zaszkodzisz.

Wg mnie masz 2 warianty. Jeszcze raz moddus 2-3tyg po 1 zabiegu w dawce 0,3l lub 0,5l efefonu w fazie liścia flagowego. Wariant z moddusem skróci młodsze miedzywęźla, dodatkowo pogrubi je. Etefon najlepiej usztywni dokłosie.

Pryskałem pszenicę Stabilanem i za 2-godziny spadł ulewny deszcz. Zadziała w 100%?

Powinno wystarczyć.

Wojtek987    61

Skracanie stosowałem dokładnie 2 kwietnia, temperatura w dzień była ponad +10 (lecz nie wiele) a na drugą noc po oprysku był mały przymrozek. Wolałem pryskać w odpowiedniej fazie (wiem na własnej skórze jakie są skutki spóźnienia ccc) niż czekać na odpowiednią temperaturę.

Chodzi mi tylko o jeden kawałek po rzepaku (około hektar), jest ono najbardziej bujne i okropnie gęste. Jestem nastawiony na cerone (mam na stanie) tylko mam obawy czy jak dam dodatkowo 1L to całkowite skracanie nie będzie za mocne i nie wpłynie ujemnie na plon? Nie wiem też w jakim stopniu zadziałał wcześniejszy zabieg? Kolejna sprawa jest taka że tą odmianę mam pierwszy raz i nie wiem jak ona się zachowuje (wygląda) w poszczególnych fazach.

lukaszm    10

milanreal1 - Wczoraj minęło dwa tygodnie od próby wykonanej przeze mnie w pszenicy ozimej tym słynnym Moddusem. Żadnych objawów fitotoksyczności nie widzę, zboże rosło tak jak rośnie. Wyrwałem roślinkę opryskaną Moddusem i po "rozebraniu" jest kłos, więc nic się nie stało. Wczoraj było u mnie ponad 20 stopni i bardzo słońce świeciło. Miałem po południu pryskać, ale się ściemniło i grzmiało. A dzisiaj pochmurno i przed chwilą zaczęło padać. Więc pewnie dzisiaj już z tego nic nie będzie. A chciałem opryskać Moddusem i później rozsiać drugą dawkę nawozu, bo już czas.

Zauważyłem w mej pszenicy zasychanie dolnych liści. Może to świadczyć o braku azotu, czy magnezu? Bo na tym Forum opisywano podobne przypadki i niektórzy twierdzą, że to niedobór magnezu, a inni, że azotu i dlatego zboże redukuje liście.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się