Skocz do zawartości
losktos

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach

Polecane posty

A mi się udało trafić w pogodę. Akurat po południu była piękna pogoda i bardzo ciepło. Poleciało 1l Stabilana i 0,5l Optimusa na hektar :)

kwiater23    0

Czemu mieszacie 2 środki na wyleganie ?.Ja dałem dzisiaj sam STABILAN nie wiem czy dobrze?

Edytowano przez milanreal1

Ponieważ masz tam dwie różne substancje czynne, a taka mieszanka powinna dać lepszy efekt. Większe prawdopodobieństwo, że zboże intensywnie nawożone, bądź podatne na wyleganie będzie odpowiednio skrócone i nie ulegnie wyleganiu.

Wiadomość z agroFakt.pl

Tandam    1

Witam!

Panowie mam pytanie odnośnie drugiego zabiegu na skrócenie pszenicy przy poziomie nawożenia 180-200kgN. Więc tak, w fazie 1-go kolanka zastosowałem 0,9l Stabilanu + 0,2l Moddusa. Jeśli chodzi o obecną fazę rozwojową to najwcześniejsza z odmian ma drugie kolanko ponad 3cm nad pierwszym i wyraźnie widać, że trzecie kolanko oddaliło się około 0,5cm od drugiego kolanka (oczywiście rozcinałem kilka źdźbeł, żeby to stwierdzić) Czy w takim przypadku mogę jeszcze podać coś z CCC + Moddus? Czy absolutnie sam Moddus i w jakiej ilości?

Z kolei 3 inne późniejsze odmiany pszenicy są w fazie: drugie kolanko 1cm nad pierwszym i co w tym przypadku mógłbym zastosować?

milanreal1    290

Witam!

Panowie mam pytanie odnośnie drugiego zabiegu na skrócenie pszenicy przy poziomie nawożenia 180-200kgN. Więc tak, w fazie 1-go kolanka zastosowałem 0,9l Stabilanu + 0,2l Moddusa. Jeśli chodzi o obecną fazę rozwojową to najwcześniejsza z odmian ma drugie kolanko ponad 3cm nad pierwszym i wyraźnie widać, że trzecie kolanko oddaliło się około 0,5cm od drugiego kolanka (oczywiście rozcinałem kilka źdźbeł, żeby to stwierdzić) Czy w takim przypadku mogę jeszcze podać coś z CCC + Moddus? Czy absolutnie sam Moddus i w jakiej ilości?

Z kolei 3 inne późniejsze odmiany pszenicy są w fazie: drugie kolanko 1cm nad pierwszym i co w tym przypadku mógłbym zastosować?

Możesz zrobić to też inaczej. Nawożenie masz intensywne i mogłeś w 1 oprysku dać 0,3l moddusa. Po 2-3 tyg 0,3l moddusa daj. Lub 0,5l cerone w fazie liścia flagowego.

losktos    118

Czy przy nawożeniu pszenicy N-110kg/ha wystarczy stabilan w dawce 1,2l/ha?

radziłbym 1,5 l/ha i idealnie trafić w faze. Wysoka odmiana?

Laver    4

Z wyższych odmian to Natula i Arkadia reszta ponizej 90cm, a z fazą to różnie niektóra ma już kolanko na wysokości 2 cm inna ma 0,5 cm i jak narazie nie ma pogody żeby zrobić zabieg

Tandam    1

Do milanreal1, dzięki za podpowiedź! Jeszcze małe pytanko kolego, czy dobrze zrozumiałem, że ten drugi zabieg moddusem wykonać 2-3 tygodnie po pierwszym skróceniu?

milanreal1    290

Tak, wtedy działanie moddus z 1 zabiegu będzie słabe do znikomego. Tym sposobem usztywnisz niemalże całe źdźbło. ;)

Tandam    1

Dzięki zrozumiałem. Skoro tak drażę ten temat mam jeszcze jedno pytanko kolego :D odnośnie zastosowania Cerone w późniejszym czasie tak jak pisałeś. Patrząc z punktu ekonomicznego to napewno byłoby to tańsze rozwiązanie, niż powtórka moddusem, ale która opcja jest lepsza? Bo nie chodzi mi tutaj o jakieś wielkie oszczędności, tylko o to aby był konkretny zabieg i aby utrzymać tą pzenice w pionie :)

Przepraszam za tyle pytań, ale dopiero raczkuję w dziedzinie skracania.

Piotrek1986    1

ja też dorzucę jedno pytanko do milana :) uciekło mi kolano w pszenicy przez te deszcze półtora tyg temy było jakieś 0,5 0,7 nad wezlem a dzisiaj jest 3 centy i już drugie się pokazao. Pytanie czym skrócić i w jakich dawkach w tej fazie skutecznie ( odmiana jb asano przedsiewnie poszło 400kg poli6 na wiosne 240kg saletra z puław i tydzen temu wysiana 2 taka dawka planuje jeszcze jeszcze 3 dawke klasa 3,4) ? dodam ze najwcześniej wjade w piątek jak nie popada oczywiście.

Nowy81    22

Ja ma w tym roku mam wszędzie moziki (różne fazy rozwojowe) jade 0,3 Proteg i za 3 tyg 0,3 Proteg.

Edytowano przez Nowy81

milanreal1    290

Dzięki zrozumiałem. Skoro tak drażę ten temat mam jeszcze jedno pytanko kolego :D odnośnie zastosowania Cerone w późniejszym czasie tak jak pisałeś. Patrząc z punktu ekonomicznego to napewno byłoby to tańsze rozwiązanie, niż powtórka moddusem, ale która opcja jest lepsza? Bo nie chodzi mi tutaj o jakieś wielkie oszczędności, tylko o to aby był konkretny zabieg i aby utrzymać tą pzenice w pionie :)

Przepraszam za tyle pytań, ale dopiero raczkuję w dziedzinie skracania.

1l cerone porównałbym działaniem do 0,3l moddusa. Rok temu za cerone dałem 81zł/l a moddus 246 za litr w tym roku. Ceny są podobne, zależnie od dostawcy. Przy wariancie z moddusem będzie silniejsze skrócenie, oraz usztywnienie całego źdźbła. W wariancie z cerone usztywnione będzie bardzo dobrze dokłosie. Każdy wariant ma swoje zalety.

ja też dorzucę jedno pytanko do milana :) uciekło mi kolano w pszenicy przez te deszcze półtora tyg temy było jakieś 0,5 0,7 nad wezlem a dzisiaj jest 3 centy i już drugie się pokazao. Pytanie czym skrócić i w jakich dawkach w tej fazie skutecznie ( odmiana jb asano przedsiewnie poszło 400kg poli6 na wiosne 240kg saletra z puław i tydzen temu wysiana 2 taka dawka planuje jeszcze jeszcze 3 dawke klasa 3,4) ? dodam ze najwcześniej wjade w piątek jak nie popada oczywiście.

Popieram tu losktos. Chyba bym już zrezygnował z CCC na rzecz moddusa w dawce 0,3-0,4l/ha. Jak wysokie zagrożenie wyleganiem to teraz 0,3l moddusa i za 2 tyg 0,2l moddusa lub 0,5l cerone na flagowy.

losktos    118

jeżeli pszenica będzie już w fazie strzelania w źdźbło a kolanko będzie na wys. mniejszej niż 1 cm od węzła to uzyskasz silniejszy efekt skracający, jeżeli zaś pszenica będzie jeszcze w fazie krzewienia to uzyskasz efekt dokrzewiający co jest już raczej nie możliwe

nunu85    82

na moddusie piszą, zeby pryskać nim jak jest pełne słońce.

czy ktoś z was próbował jaki jest efekt po oprysku wieczornym, tak 19-20?

efekt jest rzeczywiście wyraźnie gorszy?

kozik251    9

Mam takie pytanie . Pryskałem dziś modusem z antywylegaczem 0,3 modusa i 1 l antywylegacza pszenica ma blisko 30 cm. Czy to niezapózno na antywylegacz ?nie skruci kłosów?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się