Skocz do zawartości
losktos

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach

Polecane posty

Radek88    0

Jeśli chcesz pobudzić krzewienie to zwykłym antywylegaczem połowe dawki . i wystarczy zadnego moddusa lepiej nie dawać bo moddus powoduje jeszcze odrzucenie słabszych pędów .. a co do ogólnego skracania to jepiej ten zabieg podzielić na dwa razy . pierwszy przykładowo stabilan 1l i moddus 0,2l wna poczatku strzelania w źdżbło .. a drugi na drugie kolanko i ephan top

Jesteś pewien? Z tego co się orientuje to właśnie moddus jest lepszy na krzewienie a zwykły antywylegacz skraca również korzenie roślin i w razie suszy moddus jest bezpieczniejszy. Co o tym sądzisz? Podczas rozmów z bardziej doświadczonymi rolnikami (oczywiście ode mnie) doradzali aby stosować moddus w fazie krzewienia wpływa on na lepsze krzewienie i również na skracanie. O ile dobrze pamiętam dawka moddusa 0.4 l powinna działać w roślinie przez okres 4 tygodni, więc przy zastosowaniu pod koniec krzewienia powinno także wpłynąć na skrócenie roślin.

przy 150 kg N nie widze sensu dzielenia dawki antywylegacza, 1 l CCC + 0,2-0,3 Moddusa w fazie BBCH 30/31 i ma stać. Musiałyby być naprawdęekstremalne warunki albo naprawdę wysoka i podatna na wyleganie odmiana żeby był konieczny 2 zabieg

Zgadzam się z Twoją wypowiedzią. A co myślisz o tym że antywylegacz skraca korzenie a moddus nie? Jeśli to prawda to najlepszym rozwiązaniem (w moim przypadku przy nawozeniu 150N) jest moddus w dawce 0,4l 

renovoltage    72

@Slawek 2209 a na co Ci 900 kłosów na m2 ? Bo rekordu ziarna z tego chyba nie było.

Ansu ma rację z tym że jednak regulatory są szkodliwe dla roślin  bo to jak by ktoś głowę wychylił i bejsbolem zaraz dostał. Ale mimo wszystko są złem koniecznym przy intensywnej agrotechnice bo straty przez wylegnięcie będą na pewno wiesze niż z racji stosowania , najlepszym sposobem jest  rzadki siew  ale gdy nawożenie wysokie to przynajmniej można zejść wtedy z dawek .

Przy 450 kg saletry na ha to ja bym wcale nie stosował antywylegaczy a jedynie odmiany niskie czy niska norma wysiewu

slawek2209    78

malo jeszcze wiesz ze moze polożyc sie zboże przy takim nawożeniu.Plon w granicach 9 t.170 kg to norma wysiewu  w sam raz.

Wiadomość z agroFakt.pl

milanreal1    290

Jesteś pewien? Z tego co się orientuje to właśnie moddus jest lepszy na krzewienie a zwykły antywylegacz skraca również korzenie roślin i w razie suszy moddus jest bezpieczniejszy. Co o tym sądzisz? Podczas rozmów z bardziej doświadczonymi rolnikami (oczywiście ode mnie) doradzali aby stosować moddus w fazie krzewienia wpływa on na lepsze krzewienie i również na skracanie. O ile dobrze pamiętam dawka moddusa 0.4 l powinna działać w roślinie przez okres 4 tygodni, więc przy zastosowaniu pod koniec krzewienia powinno także wpłynąć na skrócenie roślin.

Zgadzam się z Twoją wypowiedzią. A co myślisz o tym że antywylegacz skraca korzenie a moddus nie? Jeśli to prawda to najlepszym rozwiązaniem (w moim przypadku przy nawozeniu 150N) jest moddus w dawce 0,4l 

Moddus również może być stosowany na dokrzewienie, ale rzadko jest stosowany ze względu na cenę. Na dokrzewienie 0,1-0,15l wystarczy, dawka 0,4l jest zbyt wysoka, dodatkowo wydłuży Ci fazę krzewienia, może powstać za dużo pędów które wcale nie wpłyną korzystnie na plon. Zresztą przed zabiegiem dokrzewienia zastanów się czy jest to potrzebne. Nawet z 500 kłosów na metrze można uzyskać zadowalający plon, a dodatkowo jest niższa presja wylegania i chorób liści. Poza tym wyższe dawki nawozów saletrzanych pobudzają do krzewienia.

Co do skracania korzeni przez CCC to jest to silnie skorelowane z odmianą, terminem i dawką. Są takie odmiany w których CCC nie wpływa negatywnie na korzenie, a są tez  takie w których wydłuża korzeń. Co do tego że wyższe dawki moddusa działają dłużej to prawda.

Radek88    0

Sieje Pszenice Bamberka i Arkadia. Wiesz może jaki wpływ ma na te odmiany CCC? 

Edytowano przez Radek88

losktos    119

zdania co do CCC są podzielone. Sam widziałem kiedyś doświadczenie w którym jasno było wykazane że CCC nie ograniczał wzrostu systemu korzeniowego. Ale ogólnie rzecz biorąc istnieje przekonanie że CCC ogranicza wzrost całej rosliny razem z korzeniem

koczas    53

Czy jesteście w stanie powiedzieć co lepiej skróci i utrzyma pszenicę arkadia przy ok. 170 N. Moddus 0,3 i litr ccc czy medax top 0,8 i litr ccc? Jest ktoś w stanie dać ewidentną odpowiedź czy ciężko porównać te środki.

Michalmeer    366

osobiście i na szkoleniach na tych co byłem moge stwierdzić że dokrzewianie ccc w zupełności wystarczy , moddus tak ale to muszą być spełnione warunki . np temp , a wiadomo jak to u mnie w rejonie wiosną jest , padly zdania na szkoleniu ze zastosowanie moddusa przy zbyt niskiej temp. może pogorszyć krzewienie .. ale w tym roku rzadko kto musi dokrzewić rośliny

ansu    73

Kto prowadzi te szkolenia ...Syngenta, Bayer? Marketing i reklama nic więcej, może jeszcze ściema. Ich badania są tylko wtedy publikowane gdy są korzystne dla ich zysków.

Kto wam powiedział że CCC skraca korzenie? Skąd ta wiedza??

A. Rajala * and P. Peltonen-Sainio

Plant Growth Regulator Effects on Spring Cereal Root and Shoot Growth Plant Growth Regulator Effects on Spring Cereal Root and Shoot Growth.pdf
,
REAKCJA KORZENI I PĘDU
WYBRANYCH ODMIAN PSZENICY OZIMEJ
NA CCC I TRINEKSAPAK ETYLU
EDWARD GRZYŚ, GABRIELA KRYŃSKA, MARZENA ŁAZARSKA,
ANNA DEMCZUK, ELŻBIETA SACAŁA

IV. WNIOSKI
U wszystkich odmian pszenicy ozimej traktowanych CCC i TE występuje ograniczenie
wzrostu wydłużeniowego części nadziemnej roślin. Wraz ze wzrostem dawek
preparatów zwiększa się stopień ograniczenia wzrostu elongacyjnego tych organów.
Największą wrażliwość na stosowane retardanty wykazują odmiany: Bogatka i Zyta.
Ograniczeniu wzrostu elongacyjnego pędu pod wpływem CCC i TE nie towarzyszy
zahamowanie wzrostu korzeni. Przyrost masy korzeni pod wpływem obu retardantów
jest największy u odmian Bogatka, Tonacja i Zyta.

WPŁYW ZMNIEJSZONYCH DAWEK RETARDANTÓW
NA PLONOWANIE PSZENICY OZIMEJ
MARIAN WESOŁOWSKI, ELŻBIETA HARASIM
MIECZYSŁAW BOJARCZYK

Plon ziarna pszenicy ozimej był tym większy im stosowano mniejszą dawkę retardanta
(tab. 1). W rezultacie istotny jego przyrost, w porównaniu do obiektu kontrolnego,
stwierdzono na poletkach z najniższymi dawkami badanych regulatorów wzrostu,
a w przypadku preparatu Cecefon 465 SL także na poletkach z dawką zredukowaną
o 50%. Pozostałe dawki retardantów nie zmieniały istotnie wydajności ziarna z hektara,
zarówno w obrębie porównywanych preparatów, jak również w stosunku do poletek
kontrolnych. Porównując plonotwórczy efekt stosowanych retardantów okazało się, że
w warunkach prowadzonych badań, najkorzystniej na plon ziarna pszenicy wpływał
Cecefon 465 SL, a następnie Antywylegacz Płynny 725 SL i Moddus 250 EC.

Plant Growth Regulator Effects on Spring Cereal Root and Shoot Growth.pdf

Edytowano przez ansu

ansu    73

CCC, a szczególnie TE nie działa w niskich temperaturach 

​Moim zdaniem chemiczne dokrzewianie retardantem wiosną na siłę daje mierny efekt te nowe pędy dają marne ziarno jeśli w ogóle... . Lepiej zadbać o to co jest. Wczesne wysokie nawożenie startowe szybko przyswajalnym N

globus512    17

Było coś wspomniane o Medaxie w tych badaniach ? Bo wydaje mi się on ciekawszy od Moddusa bo powinien działać w niższej temperaturze i niższym nasłonecznieniu. 

Michalmeer    366

na yt jest filmik o medax i tam jest pokazane co robi i jak

Edytowano przez Michalmeer

Panowie,lepiej dzielic dawke moddusa czy dac 0,45l na pierwsze kolanko?I jak długo działa moddus,spotkałem sie z opinia ze 0,1l działa tydzien a spotkałem sie tez z taka ze niezaleznie od dawki działa moddus około 2 tygodni tak wiec jak to jest  i czy mam podzielic dawke moddusa na 0,25 i 0,2 po 2 tygodniach?

tomek73    186

CCC + 0,25 przy pierwszym kolanku, potem 2-3 kolanko 0,3 modusa, i nic więcej. W tamtym roku tylko u mnie na całej okolicy  zboże stało po takiej dawce.

losktos    119

1 l CCC + 0,3 Moddusa zastosowane w odpowiedniej fazie dla średnich pszenic w zupełności powinno wystarczyć

koczas    53

A stosowałeś losktos może medax top? Bo naprawdę już nie wiem co wybrać(Arkadia 170 N), żeby dorzucić do 1,1 litra ccc 720. Medaxu 0,8 czy moddusa 0,3 :wacko:

Edytowano przez koczas

witek21    4

Kolego Koczas daj 1l ccc + 0,3 Moddus na pierwsze kolanko a jeśłi bd widział że coś sie z nią później złego dzieje to jak bedziesz robił T2 to dorzuć Cerone 0,5l i będzie ok.

warchest    44

a teraz panowie takei pytanie bedzxiemy pryskac pszenicie i pszenzyto lancetem od chwastow to moddus i ccc trzeba dac innym razem ? i w jakim odstepie od lancetu

losktos    119

regulatory oddzielnie. Co do odstępu to te 3-4 dni minimalnie pasowałoby zachować

co do moddusa podpowie mi ktos?CCC nie chce stosowac tylko sam moddus dawka 0,4l/ha tylko nie wiem czy podzielic ja na 0,25 przed t1 i pozniej po 2 tygodniach 0,15/ha dac

tomek73    186

Ja raz nie stosowałem CCC wcale, i nie było źle, ale na drugi rok wróciłem do CCC jednak. Pszenica jest dużo niższa  jednak i mniej słomy na polu, kombajn ma lżej, nie ma problemu z resztkami pożniwnymi.

Więc nie radze od CCC całkowicie odchodzić.

Po drugie żeby pszenica stała przy mocnym nawożeniu to o 0,4 raczej zapomnij, trza 0,6.

Na pierwszy 0,25 na drugi między 2  a 3 kolankiem to 0,3 a nawet 0,35.

Przemek2203    11

1 l CCC + 0,3 Moddusa zastosowane w odpowiedniej fazie dla średnich pszenic w zupełności powinno wystarczyć

Odpowiednia faza czyli kolanko 1cm nad ziemią? Jak będzie wyżej to jakie są skutki uboczne?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się