Skocz do zawartości
losktos

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach

Polecane posty

Pawel6840    46

Witam, nigdy jeszcze nie stosowałem regulatorów wzrostu, ponieważ na zboża ozime trochę za późno na skracanie podpowiedzcie kiedy i jakim środkiem najlepiej skracać owies i jęczmień ?

Michalmeer    366

U mnie to tak wygląda dzisiaj, I nie wiem co robić czekać czy dawać odżywki. Proszę o pomoc

w książce niedoborów jest to objawy niedoboru potasu ... też tak mam na górkach na jednym polu i na mocnej ziemi na tym samym polu

Wiadomość z agroFakt.pl

milanreal1    290

Witam, nigdy jeszcze nie stosowałem regulatorów wzrostu, ponieważ na zboża ozime trochę za późno na skracanie podpowiedzcie kiedy i jakim środkiem najlepiej skracać owies i jęczmień ?

Teraz trochę strach dawać CCC. Teraz jak już 2 kolanko to lepiej moddus, na jęczmień też moddus lub medax (chyba tez ma rejestrację). W owsie można CCC, można moddus i można ich mieszaniny.

warchest    44

Jak dasz zalecaną dawkę to na pewno utrzyma ważne aby wykonać go prawidłowo i w odpowiedniej fazie.

no ten facet co oprysk bralismy u niego to mowil ze juz prawie mozna ze 1 kolanko prawie jest no to hyba dobrze by bylo

Yngel    2

Skracałem pierwszy raz i na moją głowę chodzi o tę międzywęźle od formującego się kłosu do kolanka bo widzę że jest dużo krótsze?

bbb2decc.jpg

losktos    118

chodzi o to na jakiej wysokości znajduje się pierwszy ciemniejszy pierścień

jeżeli:

do 1 cm nad węzłem krzewienia - BBCH 30 - początek strzelania w źdźbło

1 cm i powyżej - BBCH 31 - 1-sze kolanko

drugi pierścień 2 cm nad pierwszym - BBCH 32 - faza 2-ego kolanka

emilko    19

Moja pszenica ma drugie kolanko i miałem zamiar dać Modusa ale zauważyłem, że Legato stosowane jesienią przepuściło przytulię. Co teraz dać na tą przytulię i czy najpierw dać regulator czy cherbicyd??? Na jedno i drugie jest trochę późno ale taka zaistniała sytuacja :wacko:

U mnie też Legato stosowane jesienią puściło przytulie. Pryskałem na wiosnę Goldem, ale 2 tygodnie temu.

kazik8888    2

Moja pszenica ma drugie kolanko i miałem zamiar dać Modusa ale zauważyłem, że Legato stosowane jesienią przepuściło przytulię. Co teraz dać na tą przytulię i czy najpierw dać regulator czy cherbicyd??? Na jedno i drugie jest trochę późno ale taka zaistniała sytuacja :wacko:

ja miałem podobną sytuacje, robiłem legato na jasień pojechałem robic T1 a tam przytulia...ja zastosowałem starane bo jest do poczatku fazy liścia flagowego... mi sie wydaje daj pierw regulator pozniej herbicyd

janek1987    0

A takie małe pytanko w życie mi się pojawiają kłosy a chce pryskać cerone, będą jakieś szkody?

Edytowano przez milanreal1
caps lock

FisKars    3

Czy można stosować moddus przed spodziewanym nocnym przymrozkiem?

lukaszm    10
Napisano (edytowany)

Kolego, u mnie też zapowiadają spadki temperatury w najbliższych dniach, a w nocy możliwe przymrozki. Miałem też wykonywać zabiegi ochrony roślin, ale wolę przeczekać ten okres, gdyż szkoda pryskać, gdyż zbyt niskie temperatury mogą obniżyć skuteczność określonego zabiegu. Przymrozek to stres dla rośliny, podobnie jak zabieg wykonany regulatorem (bo tego dotyczy ta zakładka Forum), więc po co dodatkowo narażać roślinę na niekorzystne warunki do wegetacji? A najgorsze, gdyby oprócz braku oczekiwanego działania zastosowanego środka, plantacja uległa znaczącemu uszkodzeniu. Jednak to jest tylko moja opinia:)

Edytowano przez lukaszm

dawid35123    1

Jaki jeszcze mozna zastosowac antywylegacz w nablizszych dniach?? Nigdy nie stosowalem tego specyfiku ale boje sie pszenice i pszenzyto moze polozyc. Bardzo bym prosil o odpowiedz. Pozdrawiam!

milanreal1    290

Czy można stosować moddus przed spodziewanym nocnym przymrozkiem?

Można ale skuteczność może spaść. Zrób ten zabieg jeżeli dzień jest słoneczny i stosunkowo ciepły. W innym wypadku czekaj. Sama niska temp spowalnia procesy w roślinie.

kociolek    0

Pszenżyto tak za 3-4 dni będzie się kłosić można je jeszcze czymś skracać???? Dostało już Modusa 0,3 na pierwsze kolanko ale itak idze do góry.Boję się ze już późno jest i można kłos skrócić;(

URSUS16    245

Pszenica dostała 1,8l antywylegacza 675 niestety było troche po terminie, bo rośliny miały pierwsze kolanko w zalezności od terenu od 1cm na ziemią do 3, lecz 2 kolanko nie było wyczuwalne/widoczne)

Nawożenie jakie planuje to cos koło 190N, na flagowy 0,5l cerone starczy? Ziemia zróżnicowana głównie 4b. Plon jaki chciałbym to cos koło 5t

Na kawałku 1ha pogoda nie pozwala opryskać anty. Dopiero teraz, gdy już jest 2 kolanko ojciec opryskał 0,7l cerone. Ma zamiar stosowac nawożenie na poziomie 190N. Ziemia 3b / 4a pole po kartoflisku. Ile dać modusa, żeby się to nie wywaliło, bo tato już samo nie wie :D Pszenica Bogatka

luki08    3

a w ogóle jak to jest czy mozna mieszac moddus lub cerone z odzywkami typu basfoliar,plonvit czy inne

lukaszm    10
Napisano (edytowany)

milanreal1 - Ponieważ dziś było zimno, a i w nocy może się zdarzyć przymrozek, zabieg moim "słynnym" Moddusem, przełożyłem na jutro, ewentualnie na pojutrze. Wyrwałem jedną roślinkę Bogatki. Wysokość 65cm. Widoczny liść flagowy tak w połowie. "Rozebrałem" ją i: pierwsze kolanko jest 3 cm ponad węzłem krzewienia, drugie 11 cm nad pierwszym, trzecie 14 cm nad drugim, a czwarte 1 cm nad trzecim. Kłos ma narazie długość 3 cm i jeszcze widać, że nie wszystkie pięterka wyszły. Na niektórych roślinach widać tylko niewielką część liścia flagowego. I teraz mam pytanie: jaką dawkę zastosować Moddusa (wcześniej nie dawałem go w tej Bogatce ze względu na niekorzystny przebieg pogody i obawy o jego skuteczność po terminie ważności)? 0,4l, czy zmniejszyć ze względu na fazę? Po obliczeniu łącznej dawki azotu, razem z azotem z mineralizacji, przy uwzględnieniu wykorzystania azotu na poziomie 70%, wychodzi mi 110 kg czystego azotu na hektar. I czy pszenica się bez problemu wykłosi? Na internecie znalazłem jakiś artykuł, w którym pisało, że m.in trineksapak etylu w drugim zabiegu regulowania obsady zboża należy stosować, gdy kłos osiągnie minimum 5 cm. I to sprawiło, że już nie wiem, czy czekać, aż będzie miał 5cm, czy pryskać jak najszybciej? Chyba jak najszybciej pryskać.

Edytowano przez lukaszm

slawek2209    78

pierwsze słysze ze długość kłosa ma znaczenie przy robieniu zabiegu moddusem na lisc flagowy.Od przedstawiciela syngenty dowiedziałem sie w ubiegłym roku że moddus stosowac na liśc podflagowy do fazy pojawiania się liśćia flagowego.Nalezy pamietac że jeśli chcemy skrócic górne międzywęzla to zabieg musi być trafiony a nie opózniony

slawek2209    78

faze masz odpowiednia teraz na moddus,ale 0,4l wydaje sie być za duża dawka.Wiecej niż 0.3l bym nie dawał

lukaszm    10

Czyli 0,2 lub 0,25l i nie będzie żadnych problemów z kłoszeniem.

milanreal1    290

milanreal1 - Ponieważ dziś było zimno, a i w nocy może się zdarzyć przymrozek, zabieg moim "słynnym" Moddusem, przełożyłem na jutro, ewentualnie na pojutrze. Wyrwałem jedną roślinkę Bogatki. Wysokość 65cm. Widoczny liść flagowy tak w połowie. "Rozebrałem" ją i: pierwsze kolanko jest 3 cm ponad węzłem krzewienia, drugie 11 cm nad pierwszym, trzecie 14 cm nad drugim, a czwarte 1 cm nad trzecim. Kłos ma narazie długość 3 cm i jeszcze widać, że nie wszystkie pięterka wyszły. Na niektórych roślinach widać tylko niewielką część liścia flagowego. I teraz mam pytanie: jaką dawkę zastosować Moddusa (wcześniej nie dawałem go w tej Bogatce ze względu na niekorzystny przebieg pogody i obawy o jego skuteczność po terminie ważności)? 0,4l, czy zmniejszyć ze względu na fazę? Po obliczeniu łącznej dawki azotu, razem z azotem z mineralizacji, przy uwzględnieniu wykorzystania azotu na poziomie 70%, wychodzi mi 110 kg czystego azotu na hektar. I czy pszenica się bez problemu wykłosi? Na internecie znalazłem jakiś artykuł, w którym pisało, że m.in trineksapak etylu w drugim zabiegu regulowania obsady zboża należy stosować, gdy kłos osiągnie minimum 5 cm. I to sprawiło, że już nie wiem, czy czekać, aż będzie miał 5cm, czy pryskać jak najszybciej? Chyba jak najszybciej pryskać.

Myślę ze nawet 0,2l moddusa teraz będzie dobre.

Jak kłos już wychodzi to żadnego regulatora stosować się nie powinno.

krzysiu    5

A ja dziś pojechałem po bandzie i nie wiem czy dam radę się uratować mam bardzo silny jęczmień jary "Raskud" siany b. wczas tydzień przed Józefem, klasa ziemi IVa stanowisko po kukurydzy mega zasobności wszystkich składników w ziemi rośnie jak torpeda tylko że już się mocno pokłonił nie było dostępnego modusa i protega w żadnym sklepie dziś i hurtownie już też nie mają a mam zapas duży Cerone 480 BASF i opryskałem 0,75l/ha cerone+ propikonazol 250 0,5l/ha ale wydaje mi się że bez szans legnie calutki po ilu dniach poprawić i czym najlepiej na pewno mam już dwa kolanka jutro zmierzę ale 25-30cm wysokości mocno ukrzewiony wysiane 170kg nasion/ha. Żadnych objawów chorób okaz super tylko że jest bez szans.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się