Skocz do zawartości
losktos

Stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach

Polecane posty

losktos    118

Tak jak w temacie, wiosna coraz bliżej więc piszcie jakie macie strategie skracania zbóż. Prosiłbym o uwzględnienie również odmiany zboża (jak wiadomo inaczej podchodzimy do odmian krótko- a inaczej do długosłomych), fazy stosowania i mniej więcej poziomu nawożenia.

Na początek moja strategia w pszenicy:

Faza BBCH 30/31 - 1l CCC + 0,1-0,15 Moddus, odmiany Bamberka i Rywalka. Wysokość roślin wg COBORU: Bamberka 89 cm, Rywalka 103 cm tak więc odmiany dość niskie. Poziom nawożenia N ok 150-160 kg/ha

Dymek89    1

I jaki efekt daje takie połączenie w tych odmianach bo chce to samo zastosować w tym roku na odmiany Zyta i Skagen. Ja do tej pory stosowałem Modus bez żadnych mieszanek to średnio zadowolony byłem, na lepszych stanowiskach pszenica odmiany tajfun lubiła się położyć. I zastanawiałem się jeszcze nad mieszaniną Medax Top + 1l CCC

losktos    118

Pierwszy raz będę stosował takie dawki. W ubiegłym roku również dawałem CCC i Moddusa ale w proporcjach 1 l CCC + 0,3 Moddusa no i było za bogato, szczególnie na Rywalce, nie wiem czy nie przyczyniło się to do spadku plonu. Jeden kawałek miałem opryskany mniejszą dawką Moddusa (0,15) no i było całkiem inaczej, rośliny ciut wyższe ale i plon inny.

Wiadomość z agroFakt.pl

A co proponujecie do pszezyta odmiany grenado?Odmiana dosc niska...nawozenie ponad 100N z tym ze łan ciut gesty jest...myslałem o 0,8lCCC i 0,15 moddusa na 1 kolanko

pawelrol123    2

Ja planuje w pszenicy sailor doć w fazie BBCH 25-29 0,8l/haCCC aby się lepiej krzewiła bo jest dosyć rzadka następnie BBCH 30-31 1.5l/ha CCC jak myślicie dobry pomysł czy coś zmienić?

Dymek89    1

do Przemek111447: jeżeli planujesz skracać ccc niską odmianę to lepiej daj modusa on bardziej usztywnia niż skraca roślinę. Nie każda niska odmiana toleruje ccc

losktos    118

Ja planuje w pszenicy sailor doć w fazie BBCH 25-29 0,8l/haCCC aby się lepiej krzewiła bo jest dosyć rzadka następnie BBCH 30-31 1.5l/ha CCC jak myślicie dobry pomysł czy coś zmienić?

w BBCH 30/31 może podaj Moddus z CCC np. 0,8-1 l CCC + 0,1-0,2 Moddusa

pawelrol123    2

w BBCH 30/31 może podaj Moddus z CCC np. 0,8-1 l CCC + 0,1-0,2 Moddusa

dzięki za odpowiedź a co sądzisz o środkach zawierających etefon?

losktos    118

nie stosowałem ale etefon to raczej w późniejszych fazach (BBCH 37-39) się stosuje bo jest to substancja przyśpieszająca dojrzewanie i starzenie się roslin

kazik8888    2

Tak jak w temacie, wiosna coraz bliżej więc piszcie jakie macie strategie skracania zbóż. Prosiłbym o uwzględnienie również odmiany zboża (jak wiadomo inaczej podchodzimy do odmian krótko- a inaczej do długosłomych), fazy stosowania i mniej więcej poziomu nawożenia.

Na początek moja strategia w pszenicy:

Faza BBCH 30/31 - 1l CCC + 0,1-0,15 Moddus, odmiany Bamberka i Rywalka. Wysokość roślin wg COBORU: Bamberka 89 cm, Rywalka 103 cm tak więc odmiany dość niskie. Poziom nawożenia N ok 150-160 kg/ha

pszenica banderola, julius

Faza BBCH 30/31 Moddus 0,2L + 0,5L CCC, stanowisko po rzepaku, nawożenie 170 kg/ha N

milanreal1    290

Zdecydowanie będzie za słabo. O ile cerone i inne środki z etefonem bardzo dobrze usztywniają, to praktycznie wcale nie skracają. Poza tym zabieg skracania najlepiej wykonać na początku fazy strzelania w źdźbło a nie dopiero w fazie liścia flagowego gdzie może już być pozamiatane. Na początku fazy strzelania w źdźbło warto stosować CCC, moddus czy medax. One dobrze działają w niskich temperaturach, strącają i usztywniają.

W zeszłym roku stosowałem 1l CCC+ 1l cerone (pogoda na to zezwalała) byłem dość zadowolony.

W tym roku pójdzie 1lCCC+ 0,2-0,3l moddusa.

gwozd    101

Pszenica tonacja tuż przed pierwszym kolankiem 1,5 - 2l CCC, ilość w zależności od gęstości łanu i przedewszyskim od pogody. Jak zacznie się pokazywać liść flagowy 0,5l etefonu. Mierzę w plon 7t. Oczywiście dużo jest jeszcze czasu to i dużo może się zmienić

grzesiek5672    53

J jak co roku na pszenice pojadę cerone w dawce 0.75l/ha stosuje już któryś rok z rzędu i jeszcze nigdy (odpukać) pszenic nie leżała :)

Wojtek987    61

A ile dawałeś azotu? Ja raz dałem 2l ccc - uważam że to za duża dawka, ostatni rok dałem 1l ccc + 0.2 modusa w fazie jak kolanko było ok 0,7cm od węzła krzewienia. Uważam tą dawke za ideał, przy nawożeniu ponad 170kg idealnie stało (mowa o pszenżycie)

chrzan86    0

A jak oceniacie przezimowanie waszych pszenic bo u mnie w konińskim nie zapowiada się ciekawie? Muszę wejść na pole i zobaczyc bo widok z okna nic ciekawego nie wróży ?? Ja to od razu na pierwszy rzut to będę chciał grzybowym prysnąć bo w tamtym roku przegapiłem i lipka troszkę wyszła :( Co do skracania to CCC + Modus :)

losktos    118

J jak co roku na pszenice pojadę cerone w dawce 0.75l/ha stosuje już któryś rok z rzędu i jeszcze nigdy (odpukać) pszenic nie leżała :)

jaki plon osiągasz, jakie nawożenie i odmiana pszenicy?

gwozd    101

A ile dawałeś azotu? Ja raz dałem 2l ccc - uważam że to za duża dawka, ostatni rok dałem 1l ccc + 0.2 modusa w fazie jak kolanko było ok 0,7cm od węzła krzewienia. Uważam tą dawke za ideał, przy nawożeniu ponad 170kg idealnie stało (mowa o pszenżycie)

Jeżeli o mnie chodzi to jakieś 120-130kg N i stanowisko po łubinie. Dałem taką dużą dawkę bo zapowiadali deszcze i rzeczywiście po oprysku padało ze 2tyg.

Jeszcze trudno powiedzieć jak przezimowanie bo wszystko pokryte lodem. W miejscach 2m zasp to nie ma się co łudzić że coś przetrwa

PAWEL0128    3

Osobiście zastosowałem w 2013 po raz pierwszy modus i coś schrzaniłem poszedł razem z : grzyb,odżywka, siarczan Mg, CCC 1l + modus 0,3 l i pszenica jak stanęła to była w żniwa przed kolano a w dodatku poparzyło liście po oprysku. Pszenica która była siana w terminie jakoś sobie poradziła ale ta późna to strasznie odchorowała i plon był bardzo kiepski. Powiedzcie czy ktoś miał taki przypadek czy po prostu te wszystkie substancje razem zmieszane tak zrobiły?

milanreal1    290

Czasami może tak być, ogólnie moddus mieszając z niektórymi fungicydami czy odżywkami może przypalić i wtedy zabieg skracania lepiej zrobić kilka dni przed lub kilka dni po poprzednim zabiegu. Co to była za odżywka i jaki fungicyd?

I czy podejmowałeś jakieś kroki które by pomogły tej pszenicy?

Wojtek987    61

Ja podobnie miałem wtedy gdy dałem te 2 l ccc, też do tego dałem parę innych środków i może przez to.

grzesiek5672    53

jaki plon osiągasz, jakie nawożenie i odmiana pszenicy?

Plon około 5.5 do 6 ton zależy jaki rok. odmiana swoja już kilka lat więc nie pamiętam ;) W tym roku poszło pod korzeń 200kg NPK i na wiosnę saletra ale ile to jeszcze nie wiem plus odzywki ;)

slawek2209    78

Osobiście zastosowałem w 2013 po raz pierwszy modus i coś schrzaniłem poszedł razem z : grzyb,odżywka, siarczan Mg, CCC 1l + modus 0,3 l i pszenica jak stanęła to była w żniwa przed kolano a w dodatku poparzyło liście po oprysku. Pszenica która była siana w terminie jakoś sobie poradziła ale ta późna to strasznie odchorowała i plon był bardzo kiepski. Powiedzcie czy ktoś miał taki przypadek czy po prostu te wszystkie substancje razem zmieszane tak zrobiły?

jakie nawożenie azotowe było?

losktos    118

200 kg NPK to znaczy ile? Masz na myśli 200 kg nawozu wieloskładnikowego, jak tak to jakiego?

PAWEL0128    3

od grzyba i odżywki muszę sprawdzić dokładnie bo niepamiętam a nawożenie azotowe 200 kg saletry 150 kg mocznika 100 kg saletry.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się