stg

Ile się zmieści ?

Polecane posty

stg    21

Ile zmieści się byków (hodowanych do wagi ok 800 kg) w oborze o długości 5,2m.?

Planuję przerobić chlew o wym. 5,2x4,2m. na oborę dla bysiów.

4,2m. wystarczy aby wstawić jeden żąd bydła ? Myślę że ganek z przodu ok. 0,9m. koryto ok. 0,5m. stanowiska dla bydła 1,9m ganek gnojowy ok. 0,9m.

Ile by potrzebował ziemi aby wyżywić (5-6 sztuk tyle mi doradzali rolnicy w okolicy) ?

Myślicie że:

-0,7ha kukurydzy na kiszonkę

-2ha ziemniaków duże na sprzedaż, a małe dla bydła

-0,7ha pszenicy

-0,7ha owsa,lub mieszanki

i jeszcze 1,8ha ojcowizny 5,6 kl ziemi z przeznaczeniem 1ha (żyto,łubin) i ok 0,8 ha łąki.

Moje pytanie to czy takie zasiewy wystarczą i ile bym musiał dodzierżawić łąki (łąki średnie 2 pokosy, jest i dużo, a niektóre nawet nie koszone)

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andr3w    49

Zrezygnowalbym z pszenicy na rzecz pszenzyta. Zamiast owsa mieszanka owies- jeczmien. Podobnie z zytem- lepiej na to konto pszenzyto i parowac w parniku. Duzo lepiej jedza niz kiszonke z qq i sa po tym zbite. Ziemniaki. Dobre ale sporo przy nich roboty troche. Ale jak uwazasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Interesująca zmiana pszenicy na przenżyto, lecz żyto i łubin chyba musi zostać ponieważ będą siane na 6 kl.,lecz zastanawiam się nad obsianiem ok 0,5 ha pola(większość 5 kl.a reszta 6) lepszej części pszenżytem, a gorszej żytem i całe 0,5ha skosić na raz, i tak wszystko pójdzie w jeden śrutownik.Łąki na zbiór siana i sianokiszonki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a może 1 ha posadziłbyś ziemniaki a 1ha buraki pastewne?

po burakach możesz zrobić jeszcze kiszonkę z liści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Buraki, myślałem ale nie aż 1 ha, myślę że 20 a w zupełności wystarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oktawia1988    13

a ja robie inaczej,sieje wiecej kukurydzy,(slaba ziemia), i kosze im na zielono, a reszte co zostanie na kiszonke,,, i od czerwca daje bysiom kukurydze , - bardzo chetnie ja zjadaja i nie musze kosic trawy na zielono zeby im dawac, bo lak mam malo ,a tak jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

Łąk nie brakuje, w ok 200 m ode mnie jest jedno połacie łąki grubo ponad 100ha i kilka km w przeciwnym kierunku jest kolejne grube 100. Kilkanaście metrów od mojej obory są dwa dołki w których ziemia niczym nie różni się od ziemi którą można kupić w ogrodniczym do kwiatków. Nie ma jej wiele tak na oko 25-30a, jest to wilgotny czarnoziem(pulchny). Mógłbym zasiać tam lucernę lub koniczynę do skarmiania na bieżąco. Niektóre łąki są nie koszone, nie z racji że nie można wjechać czy inne utrudnienia, tylko siano jest niepotrzebne. Wychodząc z domu widzę kilkadziesiąt ha łąki a nie ma ani jednej mućki :/ Z ziemią już jest gorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzychol    0

ile byków mógł bym utrzymać siejąc;

3,5 ha żyta,

1,1 ha owsa

1,5 ha pszenicy

1 ha jęczmienia

niedługo ziemi przybędzie :)

siana ile chce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stg    21

A żyta nie możesz zamienić na coś innego, nie jest to za dobre zboże. A jakie masz budynki, ile sztuk ci wejdzie? Kukurydzy może byś zasiał, chociaż trochę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dinek94    13

a ja mam pytanie , na jednego byka ile przypada metrów

chodzi mi jak by były na głębokiej ściółce .?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzychol    0

właśnie zamiast żyta mógł bym owsa posiać ale to na przyszły rok dopiero i nie na całym też :)

bo to dosyć słaba ziemia wiec na nic innego za bardzo nie mogę liczyć :)

 

a co do kukurydzy duży problem z dzikami mamy ;/

a co do budynku to stodoła ma być przerobiona na oborę, myślę że około 15 sztuk na spokojnie wejdzie może nawet więcej. (ale aż tak to się nie będę zapędzał narazie)

Edytowano przez Krzychol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

No dobra. Wątpię abyś miał dostęp do każdej rasy więc najprawdopodobniej kupisz co będzie. A w jakim sensie pytasz o trud chowu wolnostanowiskowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzychol    0

ogólnie pytam, jakie zagrożenia z tej strony, jak się zachowywać aby zwierzęta Ci nie zagrażały itd.

jak najwięcej bym się chciał o tym dowiedzieć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Zagrożenia. Najwyżej Cię zabije:-/ a tak na serio to w systemie uwięziowym już leciałem pare metrów. No nie wiem co Ci poradzić. Zrób taki projekt kojców abyś przy usuwaniu makaronu mógł przepędzić zwierzęta w inne miejsce lub przedzielić kojec na połowę. Jak się trafi wariat to rzadne zabezpieczenia nie pomogą, ale należy minimalizować ryzyko. Ja mam zaledwie 25 lat ale bydło było u nas od zawsze więc pomimo obycia i jakiegoś tam doświadczenia i tak dostałem kiedyś strzała. Bydło to nie trzoda, która pociągnie Cię za nogawkę więc na twoim miejscu dwa razy bym się zastanowił zanim bym wszedł w ten interes.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć interesuje mnie ile opasów zmieści się w oborze o wymiarach 7 m szeroka i 25 m długa to wymiary całej obory . Obora podzielona jest na 4 równe części

Edytowano przez PiotrSkaryski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć interesuje mnie ile opasów zmieści się w oborze o wymiarach 7 m szeroka i 25 m długa to wymiary całej obory . Obora podzielona jest na 4 równe części

 

Dobrostan bydła w świetle wymagań Unii Europejskiej

 

 

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej rolnicy zobowiązani są do przestrzegania standardów utrzymania zwierząt gospodarskich w zakresie odpowiednich warunków utrzymania, higieny i ochrony środowiska

 

Dobrostan zwierząt polega na zapewnieniu zwierzętom odpowiednich warunków bytowania. Składają się na to następujące czynniki:

- zapewnienie odpowiednich pomieszczeń,

- właściwe żywienie,

- zapewnienie opieki weterynaryjnej.

 

Wymagania te są odmienne dla każdego przedziału wiekowego bydła, dlatego utworzono następujące grupy:

- buhaje,

- krowy o masie powyżej 500 kg

- krowy o masie ciała do 500 kg i jałówki cielne powyżej 7 miesiąca cielności,

- jałówka w wieku powyżej 19 miesięcy do 7 miesiąca cielności,

- jałówka w wieku 6- 19 miesięcy,

- bydło opasowe o masie ciała do 300 kg,

- bydło opasowe o masie ciała 301- 450 kg,

- bydło opasowe o masie powyżej 450 kg,

- cielęta do 6 miesięcy.

 

 

Zwierzęta mogą przebywać w oborze na uwięzi lub bez niej (obory wolnostanowiskowe). Przy systemie uwięziowym w zależności od grupy bydła długość i szerokość stanowisk jest zróżnicowana. Na przykład stanowisko dla krowy o masie powyżej 500 kg powinno mieć minimum 165 cm długości i 110 cm szerokości. Dla sztuk mniejszych odpowiednio mniejsze mogą być też wymiary stanowisk.

 

Natomiast przy wolonostanowiskowym systemie utrzymania, powierzchnia dla jednej sztuki bydła powinna być następująca :

- krowa o masie powyżej 500 kg – 5 m2 ,

- krowa i jałówka cielna powyżej 7 miesiąca cielności do 500 kg – 4,5 m2 ,

- jałówka w wieku powyżej 19 miesięcy do 7 miesiąca ciąży – 2,5 m2 ,

- jałówka w wieku 6-19 miesięcy – 2m2 ,

- bydło opasowe o masie ciała do 300 kg – 1,6m2 ,

- bydło opasowe o masie ciała 300-450 kg – 2m2 ,

- bydło opasowe o masie ciała powyżej 450 kg – 2,5 m2 ,

 

Ponadto bydło powinno mieć wybiegi, ogrodzone do wysokości 110-130 cm.

Bardzo wysokie wymagania dotyczą utrzymania cieląt. Przede wszystkim nie wolno ich wiązać. Wyjątkiem jest wiązanie podczas karmienia i to nie dłużej jak na jedną godzinę. Cielęta należy trzymać w kojcach pojedynczych lub grupowych. Podłoga w nich musi być gładka, sucha, sztywna i równa, a legowisko czyste i suche. Cielęta lepiej czują się na legowiskach miękkich. Dla tych poniżej 2 tygodni konieczne jest podawanie ściółki. Jeżeli w gospodarstwie mamy powyżej 6 cieląt mających powyżej ośmiu tygodni życia, to musimy je trzymać w grupie.

 

W przypadku utrzymywania cieląt pojedynczo, w kojcu, jego wymiary powinny wynosić:

- szerokość to minimum wysokości cielęcia w kłębie,

- długości to minimum 1,1 długości ciała cielęcia,

 

Natomiast przy grupowym utrzymywaniu cieląt, powierzchnie w kojcu przeznaczone na 1 sztukę powinny wynosić :

- dla cieląt o masie ciała do 150 kg minimum 1,5 m2 ,

- dla cieląt o masie ciała 150-220 kg minimum 1,7 m2 ,

- dla cieląt o masie ciała powyżej 220 kg minimum 1,8 m2 ,

 

Ważne jest, aby ściany w kojcach umożliwiały zwierzętom kontakt wzrokowy i fizyczny. Ponadto w każdym gospodarstwie musi być pomieszczenie przeznaczone do odizolowania zwierząt chorych lub podejrzanych o chorobę oraz specjalnie wydzielone miejsce do porodów.

 

W budynkach, gdzie przebywa bydło konieczne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, oświetlenia, wilgotności powietrza i wentylacji. Czynniki te tworzą mikroklimat. Jeżeli poszczególne parametry są prawidłowe, zwierzęta czują się tam bardzo dobrze.

Oświetlenie może być dzienne lub sztuczne. Przy oświetleniu dziennym stosunek powierzchni okien do podłogi (dla krów) powinien wynosić 1:18. Oświetlenie sztuczne powinno odpowiadać oświetleniu naturalnemu w godzinach od 9.00 do 17.00.

Wilgotność powietrza powinna wynosić 60% - 80 %

Stężenie gazów ma też bardzo istotne znaczenie. W powietrzu nie powinno znajdować się więcej niż 3000 ppm CO2, 5 ppm H2S i 20 ppm NH3. Do osiągnięcia właściwego poziomu stężenia gazów i zapylenia konieczna jest prawidłowo działająca wentylacja nawiewna i wywiewna. Może ona być grawitacyjna lub mechaniczna. W przypadku wentylacji mechanicznej trzeba zainstalować system alarmowy oraz wentylację awaryjną.

Do przechowywania odchodów zwierzęcych zalecana jest płyta obornikowa ale w każdym gospodarstwie – już obowiązkowo - musi znajdować się zbiornik na gnojówkę lub gnojowicę (w zależności od systemu utrzymania posiadanych zwierząt). Na OSN, gdzie okres przechowywania odchodów wynosi 6 miesięcy, płyta obornikowa powinna mieć powierzchnię 3,5 m2/DJP, zbiornik na gnojówkę powinien mieć objętość 2,5 m3/DJP, a na gnojowicę 10 m3/DJP.

Wielkość budowli do przechowywania odchodów należy ustalić w oparciu o utrzymywany inwentarz z tzw. zapasem na wypadek zwiększenia skali produkcji.

Reasumując, żeby zapewnić zwierzętom dobrostan trzeba spełnić wszystkie wymogi. Nie spełnienie choćby jednego z nich nie tylko nie zapewni utrzymywanym zwierzętom dobrostanu, ale i odbije ujemnie na wynikach w produkcji.

 

Cześć interesuje mnie ile opasów zmieści się w oborze o wymiarach 7 m szeroka i 25 m długa to wymiary całej obory . Obora podzielona jest na 4 równe części

 

Dobrostan bydła w świetle wymagań Unii Europejskiej

 

 

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej rolnicy zobowiązani są do przestrzegania standardów utrzymania zwierząt gospodarskich w zakresie odpowiednich warunków utrzymania, higieny i ochrony środowiska

 

Dobrostan zwierząt polega na zapewnieniu zwierzętom odpowiednich warunków bytowania. Składają się na to następujące czynniki:

- zapewnienie odpowiednich pomieszczeń,

- właściwe żywienie,

- zapewnienie opieki weterynaryjnej.

 

Wymagania te są odmienne dla każdego przedziału wiekowego bydła, dlatego utworzono następujące grupy:

- buhaje,

- krowy o masie powyżej 500 kg

- krowy o masie ciała do 500 kg i jałówki cielne powyżej 7 miesiąca cielności,

- jałówka w wieku powyżej 19 miesięcy do 7 miesiąca cielności,

- jałówka w wieku 6- 19 miesięcy,

- bydło opasowe o masie ciała do 300 kg,

- bydło opasowe o masie ciała 301- 450 kg,

- bydło opasowe o masie powyżej 450 kg,

- cielęta do 6 miesięcy.

 

 

Zwierzęta mogą przebywać w oborze na uwięzi lub bez niej (obory wolnostanowiskowe). Przy systemie uwięziowym w zależności od grupy bydła długość i szerokość stanowisk jest zróżnicowana. Na przykład stanowisko dla krowy o masie powyżej 500 kg powinno mieć minimum 165 cm długości i 110 cm szerokości. Dla sztuk mniejszych odpowiednio mniejsze mogą być też wymiary stanowisk.

 

Natomiast przy wolonostanowiskowym systemie utrzymania, powierzchnia dla jednej sztuki bydła powinna być następująca :

- krowa o masie powyżej 500 kg – 5 m2 ,

- krowa i jałówka cielna powyżej 7 miesiąca cielności do 500 kg – 4,5 m2 ,

- jałówka w wieku powyżej 19 miesięcy do 7 miesiąca ciąży – 2,5 m2 ,

- jałówka w wieku 6-19 miesięcy – 2m2 ,

- bydło opasowe o masie ciała do 300 kg – 1,6m2 ,

- bydło opasowe o masie ciała 300-450 kg – 2m2 ,

- bydło opasowe o masie ciała powyżej 450 kg – 2,5 m2 ,

 

Ponadto bydło powinno mieć wybiegi, ogrodzone do wysokości 110-130 cm.

Bardzo wysokie wymagania dotyczą utrzymania cieląt. Przede wszystkim nie wolno ich wiązać. Wyjątkiem jest wiązanie podczas karmienia i to nie dłużej jak na jedną godzinę. Cielęta należy trzymać w kojcach pojedynczych lub grupowych. Podłoga w nich musi być gładka, sucha, sztywna i równa, a legowisko czyste i suche. Cielęta lepiej czują się na legowiskach miękkich. Dla tych poniżej 2 tygodni konieczne jest podawanie ściółki. Jeżeli w gospodarstwie mamy powyżej 6 cieląt mających powyżej ośmiu tygodni życia, to musimy je trzymać w grupie.

 

W przypadku utrzymywania cieląt pojedynczo, w kojcu, jego wymiary powinny wynosić:

- szerokość to minimum wysokości cielęcia w kłębie,

- długości to minimum 1,1 długości ciała cielęcia,

 

Natomiast przy grupowym utrzymywaniu cieląt, powierzchnie w kojcu przeznaczone na 1 sztukę powinny wynosić :

- dla cieląt o masie ciała do 150 kg minimum 1,5 m2 ,

- dla cieląt o masie ciała 150-220 kg minimum 1,7 m2 ,

- dla cieląt o masie ciała powyżej 220 kg minimum 1,8 m2 ,

 

Przez pomyłkę dwa razy wkleiłem ten artykuł . według tego powinieneś sobie wyliczyć .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Mam oborę o szerokości 6m i długości 16m. mam zamiar ją przerobić tzn. wybić wjazd od szczytu zrobić zadaszenie wzdłuż obory i stół paszowy po długości czyli 16m. i tak się zastanawiam czy zrobić 2 kojce czy 3. Bo nawet nie wiem ile sztuk by się zmieściło przy takim stole. 30 pewnie nie da rady a żeby 3x10 sztuk więc może 2x12 sztuk sam nie wiem. Znowu po 12 byków dużych w kojcu czy to nie za dużo. Po ile wy sztuk trzymacie w kojcach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

spokojnie da rade 3x10 sztuk a i tak jak kojec będzie 6x5 to będą miały mały zapas miejsca.

Na 10 szt 5 m stołu paszowego też idealnie pasuje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj