Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Arek    218

@seweryn20

Napisałem w ciężarówkach myśląc o przyczepach typowo ciężarowych. W samochodach ciężarowych i przyczepach do nich, układy hamulcowe są "trochę" bardziej zaawansowane niż rolnicze. W rolniczych zmieniły się tylko siłowniki z tłokowych na zwykłe membranowe. Nic poza tym. No i chyba powyżej 10t ładowności w standardzie jest układ dwu obwodowy zamiast jedno.

 

w drugiej przyczepie napełnia dosyc szybko, tylko zawór potrzebuje dużego ciśnienia, żeby nie wypychało tłoczków (jak podpinam przyczepe to na początku wypycha tłoczki i potrzebuje dużego ciśnienia żeby wróciły spowrotem). Podpowiedzcie co może być przyczyną tych dwóch problemów.

 

Dużego to jakiego? Standardowo jest to ok 5 barów i jeśli wtedy puszcza to wszystko jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

No tak. To masz rację. I nie ma się co dziwić. Przyczepa samochodowa tom pożeracz kilometrów. Nie ma się co dziwić że jest bardziej zaawansowana., abs, korektor siły hamowania i ciort wie co jeszcze. W przyczepie rolniczej na razie takich wymagań nie stawiają.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bogus56    45

Dużego to jakiego? Standardowo jest to ok 5 barów i jeśli wtedy puszcza to wszystko jest ok.

Około 4,5 bara otwiera. Przy ciągniku jakie cisnienie bedzie najlepsze, bo u mnie pompuje do około 5 i dlatego jest problem, bo jak nnacisne pare razy pedał hamulca to przy przyczepie nie chcą sie chować tłoczki i musze chwile czekać aż dopompuje, a z drugim zaworem macie jakieś pomysły czemu tak wolno puszcza powietrze na butle ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Starsze ciągniki pompowały 6, nowsze 8 barów. A w drugiej przyczepie sprawdzałeś czy masz czysty i drożny filtr przed zaworem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Jeśli po hamowaniu przyczepy wolno popuszcza hamulce po puszczeniu pedału to powody mogą być dwa. Albo wolno spuszcza powietrze z cylindrów w przyczepie albo wolno nabija powietrze do węża łączącego przyczepę z ciągnikiem i zaworu w przyczepie. A musi być w nim ciśnienie żeby popuściły hamulce przyczepy.

Ogólnie po podpięciu przyczep wszędzie musi się wyrównać ciśnienie żeby hamulce działały prawidłowo. Jeżeli podłączysz przyczepę w której jest większe ciśnienie w butli niż w ciągniku to musisz czekać aż ciągnik nabije i wyrówna. Dopiero wtedy odhamuje.

Zawór obejrzyj. na pewno jest gdzieś regulacja.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bogus56    45

Zawór bardzo wolno puszcza powietrze zaraz po podłączeniu przyczepy (butla pusta). Jakiś czas szybko nabijało sie do poziomu ciągika a potem mu odbiło coś i puszcza bardzo wolno. Pomimo tego hamuje super, rozbiore go jeszcze raz i bede patrzył. Do regulacji przy ciągniku nie sluży ta srubka o którą sie wąż opiera ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Czy ktoś mógłby opisać wyjścia w zaworze HZS-4 bo tam nie ma żadnego opisu, a niestety nie mam gdzie podglądnąć. Gdzie ma być regulator to wiem, a które do węży i gdzie wyjście na butle i czy czasem nie ma dwóch wyjść? Bo jest 5 wyjść w sumie,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Od góry wychodza dwa czerwony i żółty, Z przodu żółty, pod otworem z gwintem 22 jest śrubka m8 i dwa otworki z gwintem m8, tam wchodzi żółty, z prawej strony czerwony,

Niżej z drugiej strony jak żółty jest do butli, z prawej do siłowników,a z lewej mam zaślepiony, bo powietrze nim uciekało, i wszystko działa dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

a dzięki, w którymś sklepie w opisie pisali, że mogą być 2 wyjścia na butle jak są np 2 więc może to ten co zaślepiłeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

zaworek luzujący jest umiejscowiony swoją drogą, a i tak zostaje 5 otworów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wdaniel    52

A powiedz czy raczej napisz, który producent przyczep rolniczych używa siłowników w których bez powietrza hamulce są zablokowane?

W ciężarówkach to standard ale w rolnictwie nie.

dwuobwodowe ciężkie mają wymóg. Podobnie jak teraz chcą w naszym ministerstwie zrobić wymóg, by każda przyczepa rolnicza była też wyposażana w ABS-y. Moje pytanie do tego bubla - "Który rolnik ma ciągnik z ABS-ami?" (pomijam nielicznych)

Około 4,5 bara otwiera. Przy ciągniku jakie cisnienie bedzie najlepsze, bo u mnie pompuje do około 5 i dlatego jest problem, bo jak nnacisne pare razy pedał hamulca to przy przyczepie nie chcą sie chować tłoczki i musze chwile czekać aż dopompuje, a z drugim zaworem macie jakieś pomysły czemu tak wolno puszcza powietrze na butle ?

Co masz za ciągnik? 60-tka pompuje u mnie do 6,5, a 80-tka do 8. Zawór przyczepy dobrze reaguje, tylko różnica zwolnienia hamulców a max. ciśnieniem jest za mała. Spróbuj dokręcić tą śrubkę z boku pod wężem i daj znać, czy się coś zmieniło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ciężkie czyli, które? Nie widziałem aby polskie przyczepy nawet 14to tonowe miały takie siłowniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bogus56    45

Podniosłem cisnienie do 6,5 i wszystko chodzi elegancko. Dzieki wszystkim za rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

jeszcze jedno pytanie mam odnośnie szybkozłączek tych żółtych i czerwonych przy przyczepie, byłem w 3 sklepach i mówie że chciałem takowe. Sprzedawcy nie byli w stanie powiedzieć, które są od przyczepy. W jednym sklepie też gośc nie bardzo wiedział, które to od przyczepy ale mówi że są twarde, miękkie z zaworem lub bez i które teraz wybrać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Koniecznie zmień sklep w którym robisz zakupy.

Przy ciągniku są z zaworem tzw.miękkie a przy przyczepie bez zaworu tzw. twarde.

Lepiej kupić w sklepie z częściami do sam. ciężarowych,tam mają oryginalne KNORR które dużo lepiej się zapinają i kosztują nie wiele więcej.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Tak trzeba będzie zrobić, zresztą przewody i komplety Tekalana kupowałem w samochodowym i pomału kończę moją przeróbkę na układ 2 obwodowy, największy problem miałem aby połączyć instalacje z przyczepą ponieważ tam są gwinty M24 ale już ten problem rozwiązałem i zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

 

Podłączyłem wszystko zgodnie ze wskazówkami Tomka73 ale coś jest nie tak bo w ogóle nie pompuje powietrza do butli powietrze pojawia się tam tylko jak nacisne hamulec. Zamieniłem też żółty z czerwonym wtedy pompowało powietrze do butli ale i do hamulców

Co jest grane bo zbytnio nie mam pomysłu. W ciągniku powietrze jest cały czas w czerwonym, w żółtym pojawia się jak nacisne hamulec czyli chyba dobrze.

Pozatym myślałem, że zawór HZS-4 posiada zawór luzujący (ten czarny grzybek) i kupiłem do tego regulator 3 zakresowy ale widzę, że jednak tak nie jest bo ten grzybek to jest jakaś regulacja i w tym momencie nie mam możliwości zluzowania hamulca. I co teraz zrobić oddać zawór i kupić taki: http://truckline24.pl/zawor-hamulcowy-przyczepy-971-002-531-0.html któy ma zawór luzujący czy oddać regulator i wziąć 4 zakresowy? Czy ten zawór w linku jest identyczny z zaworem HZS-4 oprócz tego że posiada zawór luzujący?

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wdaniel    52

Co do pompowania powietrza - to, że zamieniłeś, to dobrze zrobiłeś. Powietrze wypcha ci na dzień dobry również tłoki do momentu, kiedy nie będzie nabite powietrze w zbiorniku przyczepy. Jak ci traktor odsapnie, a tłoki nie będą schowane, to spróbuj nacisnąć na hamulec i puścić - ten manewr też pomaga.

Co do zluzowania siłowników (w celu np. przestawienia przyczepy bez podpinania hamulców - jeżeli ci zamienią regulator siły hamowania, to go wymień, a jak nie, to załóż do zbiornika zawór w miejsce zaślepki do odwadniania. Minus tego zaworu - jak podłączysz traktor, to za każdym razem będziesz musiał odczekać, aż napompuje powietrza do przyczepy, bo nie ruszysz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Trochę się jeszcze w temacie rozeznałem i jest możliwość dokupienia zaworu luzującego tam jest nawet miejsce na niego i to chyba będzie nawet lepsze rozwiązanie, jakbym miał odsyłać i zamawiać inny regulator to wyjdzie podobnie cenowo. Muszę jeszcze pomęczyć czemu tak się dzieje bo nie zauważyłem aby tłoki się chowały po napompowaniu zbiorników. Co to jest za wyjście te pod tym czarnym grzybkiem po drugiej stronie regulatora ja tam mam podpięty drugi zbiornik, ale jak zatykałem to wyjście to było bez zmian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wdaniel    52

jesteś z opolskiego? napisz mi na priv skąd dokładnie, to się może zgadamy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Pod czarnym grzybkiem jest wyjście na regulator siły hamowania takie samo jak z drugiej strony.

Dlatego że zawór który kupiłeś to jest zawór samochodowy,różni się tym od rolniczego że samochodowe mają dwa luzowniki,

jeden luzuje przód a drugi całą przyczepę.

Generalnie zawór jest dobry ale tam nie może być podpięta butla,trzeba to wyjście zaślepić.

Jak masz dwie butle to mają być podpięte równolegle.

Jak masz po jednym siłowniku na oś to dwie butle są niepotrzebne,wystarczy jedna 20litrów.

A jak masz po dwa siłowniki na oś to musisz mieć zawór przekaźnikowy inaczej reakcja na pedał hamulca będzie opóźniona a po puszczeniu pedału hamulca przyczepa przez chwilę jeszcze przyhamuje.

Edytowano przez asharot

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Masz racje to wyjście trzeba zaślepić i faktycznie po pełnym nabiciu butli siłowniki odpuszczają. Co do reszty też mam pewne obawy co do reakcji całego układu, mam po 2 siłowniki na oś, a osie są 3... więc trochę tego jest. Jednak oryginalny ruski zawór był na środku przyczepy blisko butli, których jest w sumie 3 (gdzieś po 20-25l mają) połączony 2 krótkimi grubymi rurkami do siłowników też idą grube rurki więc zrobiłem tak samo, z tego co wyczytałem to ważne przy większej ilości siłowników. Wiem, że obecnie stosuje sie te przekaźniki ale mocno skomplikowały by układ, a na razie chciałem tego uniknąć.

 

A mógłbyś wytłumaczyć co dokładnie reguluje się tym czarnym grzybkiem i co to daje, ponoć jakieś wyprzedzenie wylotu na siłowniki (2) względem przyłącza (4) czyli sterowaniem.

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wdaniel    52

do siłowników też idą grube rurki więc zrobiłem tak samo, z tego co wyczytałem to ważne przy większej ilości siłowników.

Przy większej liczbie siłowników tym bardziej bym dał na siłowniki cieńsze przewody, bo 3-osiówka, to duża przyczepa i na dzień dobry przy depnięciu na hamulec z jednej butli powietrze jest zmarnowane by wypełnić same przewody, a gdzie by wypchnąć siłownik? Znowu masz to, o czym pisze kolega, a więc naciśniesz na pedał i będziesz czekać na zahamowanie przyczepy. Na komputerze ładnie tą różnicę widać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez daizor
      Tak jak w temacie chcę zmienić w mojej szóstce fotel ponieważ jest ona wykorzystywana w b. dużym stopniu w gospodarstwie, a fotel "oryginalny" jaki posiadam daje bardzo niezapomniane (negatywne) wrażenia podczas jazdy po nierównym terenie (siłowniki szybko siadają i wtedy fotel zachowuje się jak trampolina).
      Powiedzcie mi czy stopień komplikacji przy montażu fotela "na sprężone powietrze" jest duży? Może ktoś ma już takowy zamontowany? Dużo roboty z odpowiednim przymocowaniem takiego fotela? Aha noi najważniejsze a więc czy istnieje jakaś realna alternatywa (tańsza oczywiście) dla powyższego typu fotela aby nie stracić zbyt wiele z jakości siedzenia podczas pracy w ciągniku?
       
       
      A powiedzcie może warto byłoby samemu pomyśleć nad taką konstrukcją? Bo można by zastosować po prostu siłowniki pneumatyczne zamiast zwykłych przy siedzeniu (trzeba by odpowiednio dobrać "skok" siłownika ) oraz kompresor 12V (nie jestem w temacie ale mógłby istnieć problem odporwadzenia nadmiaru powietrza(?) ). Wiem wiem może trochę szalony pomysł ale warto przedstawić koncepcję ;[ Może ktoś posiada zdjęcia przykładowego "środka" takiego fotela aby można było podejrzeć pewne rzeczy?
    • Przez arturo4333
      Witam wszystkich! Mam takie pytanie czy do Ursusa 3512 można podpiąć dodatkowy siłownik pomocniczy? za odpowiedzi z góry dziękuję.
    • Przez mataxenon
      Witam. w związku z tym że nie mogłem nic znaleźć na forum, muszę założyć nowy temat. wiec tak przy moim ursusie nie ma w ogóle siłownika wspomagającego podnośnik, i chce go podłączyć ale nie moge się domyślić gdzie podłączyć zasilanie, proszę więc o pomoc, mogą być zdjęcia. czekam na odp.
    • Przez Lukas7
      Witam
       
      Mam problem i licze na Waszą pomoc mianowicie podłączajac silownik dwustronnego działania do 2 złączy na tyle c 360 patrzac od tylu w lewy jako zasilanie prawy powrót sterujac dzwignia kipru silownik sie wysuwa ale gdy przesuwam dzwignie kipru tak jak do opuszczenie np wywrotki do silownik sie nie wsuwa nie chowa dodam ze rozdzielac jest nowy uszy np z pługiem sie podnosza czy moze ja to zle rozumuje ?? pozdrawiam i licze na jakis odezw
    • Przez JOZEEKK
      Mam pytanie... Czym się różni siłownik hydrauliczny jednostronny od dwustronnego? Bo mam zamiar założyć do siewnika żeby znaczniki się same składały.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj