Ptak69

Ogrzewanie kurników

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Ptak69    0

Witam,

 

Chciałbym podzielić się przemyśleniami na temat taniego sposobu ogrzewania kurników. Jak wiadomo, powszechnie stosowanym rozwiązaniem są nagrzewnice gazowe. Jaka jest ich zaleta? Są przyjazne w obsłudze i tańsze w eksploatacji niż kotły olejowe i na tym chyba lista ich zalet się kończy.

Szukałem ostatnio innych pomysłów na tanie ogrzewanie fermy drobiu. Jak wiadomo, gaz jest dość tanim paliwem. Istnieją jednak paliwa tańsze, a dokładnie takie, z których koszt uzyskania 1GJ energii cieplnej jest niższy. Są to paliwa stałe. Jak dość łatwo obliczyć znając cenę paliw oraz sprawność kotłów/nagrzewnic, koszt uzyskania 1GJ energii z węgla lub biomasy jest ok. 50...60% niższy niż koszt uzyskania GJ energii cieplnej z gazu. Obrazuje to np. ten wykres: http://mediaenergy.pl/wp-content/uploads/2013/10/Koszt-uzyskania-1GJ-energii.pdf

Oczywiście, taki wynik otrzymamy jedynie w przypadku zastosowania nowoczesnych, wysokosprawnych, automatycznych kotłów na paliwa stałe, takich np. jak te: http://mediaenergy.eu/uniwersalne-energooszczedne-kotly-na-paliwo-stale-brutus/ , których sprawnośc wynosi 93%.

Tak więc, przy zamianie nagrzewnic gazowych na nowoczesny kocioł na paliwa stałe mozemy zaoszczedzić ok. 50...60% kwot przeznaczanych rocznie na ogrzewanie kurników. W przypadku zamiany kotłów olejowych, oszczędności sięgają ok. 70%!

Żeby uzyskać takie oszczędności, oczywiście najpierw trzeba zainwestować. Trzeba zakupić i zainstalować kocioł, wykonać instalację rozprowadzajacą ciepłą wodę pomiędzy kurnikami i wykonać instalację grzewczą wewnątrz kurników (nagrzewnice woda-powietrze lub podłogówka).

Według wstępnej analizy, w przypadku ogrzewania kilku kurników z jednej kotłowni, inwestycja zwraca się po ok. 3 latach. Wygląda więc że gra jest warta świeczki. Co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomall1991    1

wydaje mi się ze dobrym rozwiązaniem byłaby instalacja gazowa choć zawsze jest jakieś ryzyko jak to z gazem ,najprostszą metodą jest jednak centralne na miał,ale muszą być do tego odpowiednie dobrane piece do ilości ogrzewanych kurników ,albo piec na słomę co jest rozwiązaniem ekologicznym i można dostać spore dofinansowanie na taka inwestycje,choć wiadomo cena za słomę co roku jest inna raz bardziej się opłaca raz mniej ale to zx wszystkim tak jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leslaw    0

tez o tym troche myslałem u mnie co prawda nie ma zbyt duzej powierzchni i bede chyba robił piec na zrebki. Bedzie to gruba rura a na okolo niej plaszcz powietrzny, cale cieplo beda przepychały rurami wentylatory kanałowe. Na poczatku trzeba bedzie recznie dokladac zrebek ale jak bedzie cieplo na wiosne to dorobie do tego podajnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaką powierzchnię chcesz ogrzewać? Właśnie jestem na etapie poszukiwań pieca ok 150kW, żeby zejść z ogrzewania gazowego.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chwiolas    28

Paktofonikas, jeszcze mi się przypomniało odnośnie ogrzewania nadmuchowego że przy wyborze rodzaju ogrzewania zastanawiałem się tez na takim czymś http://www.weberht.pl/prod/3/ .Też niegłupie. Ale bardziej obsługowe niż to co zastosowałem i o czym ci pisałem.

Edytowano przez chwiolas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ptak69    0

Ogrzewanie ciepłym powietrzem sprawdza się w przypadku wariantu "piec w kazdym kurniku", co jest rozwiązaniem pracochłonnym w obsłudze w przypadku fermy składającej sie z kilkunastu kurników. W przypadku rozwiązania typu centralna kotłownia na fermie skałdającej się z kilku, kilkunastu kurników, chyba jedynym medium grzewczym może być woda (ew. zmieszana z glikolem). Instalujemy centralną kotłownię, rozprowadzamy wodę rurami preizolowanymi w ziemi a w kurnikach wieszamy nagrzewnice woda-powietrze przeznaczone do budynków agrarnych. Mamy jedną kotłownię, wyposażoną w autmatyczny kocioł na paliwo stałe, co znacznie upraszacza obsługę fermy. Dodatkowo mozemy ją wyposażyć w sterownik kontrolowany i zarządzany przez internet i możemy obserwować pracę kotła i sterować nim z dowolnego miejsca na świecie :)

 

Kolego Paktofonikas, jak moc ok. 150kW, to sądzę że taki kociołek byłby odpowiedni. W pełni automatyczny, czyli spokojnie śpisz w nocy i tani w eksploatacji: http://mediaenergy.eu/uniwersalne-energooszczedne-kotly-na-paliwo-stale-brutus/

Jak trochę podsuszysz zużutą wyściókę, to też możesz w nim spalić i masz paliwo za friko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leslaw    0

u mnie kury chodowane sa powiedzmy troszke amatorsko, kurnik to przerobiona obora ok 150m2 wiec nie musi byc jakiegos bardzo duzego pieca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kolego Paktofonikas, jak moc ok. 150kW, to sądzę że taki kociołek byłby odpowiedni. W pełni automatyczny, czyli spokojnie śpisz w nocy i tani w eksploatacji: http://mediaenergy.e...o-stale-brutus/

Jak trochę podsuszysz zużutą wyściókę, to też możesz w nim spalić i masz paliwo za friko.

 

 

Jak cenowo to wygląda? A co do wyściółki to najpierw trzeba mieć gdzie ja wysuszyć a nastepnie zgranulować, więc to nie jest takie friko.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chwiolas    28

W niedalekim sąsiedztwie hodowca ma kilka kurników na brojlera 15x150m. I kotłownie ma jedną na dwa obiekty, a w kotłowni po dwa kotły, oczywiście takie http://www.kotlykoch.pl/kotly_mialowe. Nie wyobrażam sobie żeby jednym kotłem ryzykować na 10 kurników kolego Ptak69.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ptak69    0

Kolego Chwiolas, wszystko zależy od podejścia. Jezeli np. dotychczas używasz nagrzewnic gazowych a chcesz ogrzewać taniej, to możesz zainstalować jeden kocioł a nagrzewnice zostawić w rezerwie, na wszelki wypadek. Możesz też oczywiście zamontować 2, 3, 4, 5, itd. kotłów o odpowiednio mniejszej mocy w jedej kotłowni.

 

Kolego Paktofonikas, w przypadku wyściółki, wszystko zależy od jej wilgotności. Np. przy ogrzewaniu podłogowym w kurnikach, wyściółka jest dostatecznie sucha aby palić ją bezpośrednio. Ma wilgotność w okolicach 30%. Robiłem takie eksperymenty. Najlepszy efekt był jak mieszałem wyściółkę z węglem. Nie trzeba było nić z nią robić, tylko wrzucić do zasobnika kotła. Można też oczywiście wyściółkę zbrykietować, nawet jak jest bardziej wilgotna. Wtedy już nie trzeba mieszać jej z węglem. Sprawdzałem to. Ale oczywiście, tak jak piszesz jest do dodatkowy zabieg, który kosztuje. Jednak jego koszt jest nieporównywalnie mniejszy niż koszt np. węgla czy biopaliw, nie mówiąc już o gazie czy oleju opałowym.

W sprawie cen kotła, to musiałbyś zapytać bezpośrednio w tamtej firmie. Teraz już w zasadzie po zimie i mogą mieć jakieś specjalne promocje. Tu masz kontakt: http://mediaenergy.eu/kontakt/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

najgorsze ogrzewanie w kurniku to nagrzewnice gazowe. Albo centralne z kotłem gazowym albo nagrzewnice olejowe.

Znajomemu na 7tyś m kw. kurników krzyknęli 1mln za kotłownię z kotłem na paliwa stałe. Ale że w tym kraju pewności nie ma że za rok nie zakażą palić węglem wszędzie a cena drewna nie skoczy do aktualnego poziomu węgla to sobie odpuścił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ptak69    0

1mln zł za samą kotłownię na paliwa stałe do ogrzania 7 tyś m kw. to faktycznie ogromna kwota. Kotłownia w tamtej firmie (ME) jest zdecydowanie tańsza i na dodatek, jeżeli wejdzie zakaz palenia węglem, to możesz palić w zasadzie każdym rodzajem biomasy (nawet zużytą wyściółką) a tego paliwa nie zakażą a wręcz odwrotnie - jest i będzie promowane jako ekologiczne i OZE.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semenpl2    0

boshe.... KOLEGO PTAK69 a czy nie możesz porostu napisac: mam firmę/pracuje w firmie która robi kotły na paliwo stałe mogą one być zastosowane w ogrzewaniu kurników i przyczynić się do ograniczenia kosztów jeśli ktoś jest

zainteresowany chetnie rozwinę temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chwiolas    28

Ziomall1991 wiem bo sam mam taki. i na razie złego słowa nie mogę powiedzieć. Prosty piec i proste rozwiązania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ekogorszkiem w nim palisz? Ma ruszt dodatkowy?


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomall1991    1

z tego co wiem to właściciel tęż nie narzeka.trzeba go tylko dobrze po rzucie przeczyścić, zwłaszcza te dziurki na podajniku i okrągłe rurki,.masz w 100%rację dobry piec i dobry efekt :)

 

na tej fermie jest w tych piecach palone miałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ptak69    0

Oczywiście, mogę pomóc w doborze właściwego kotła i wykonać kalkulację inwestycji w której pokażę oszczędności wynikające z zastosowania kotłów BRUTUS. Zainteresowanych zapraszam na priv.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marterm-ntg    0

Zapraszam do kontaktu www.marterm-ntg.pl

Firma zajmuje się doradztwem, projektowaniem oraz wykonaniem w całości ogrzewania w obiektach hodowlanych;

Posiadamy kilkuletnie doświadczenie w branży;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My również zdecydowaliśmy się na ogrzewanie gazowe. Było o wiele tańsze niż inne rodzaje ogrzewania Nie polecam na pewno elektrycznego bo generuje bardzo wysokie koszta. Gaz ma to do siebie,ze można zastosować go nawet jeśli nie ma podłączenia do sieci. Dzięki temu jest to bardzo wygodne. Mogę polecić kontakt z tą firmą:

http://www.amerigas.pl/pl/gaz-dla-biznesu.html

 

Obecnie zajmują się dostarczaniem gazu dla biznesu. Bez problemu można zamówić u nich kontener z gazem, który powinien w dobrej cenie ogrzać nawet ten większy budynek. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fernando997    1

Znajomy ma dwa kurniki i w każdym z nich posiada nagrzewnice dokładnie takie:

http://www.fermo.pl/produkt-2635-nagrzewnica-gazowa-29-kw-mini-comet-do-mniejszych-obiektow-inwentarskich.html

Zastanawiał się nad  nagrzewnicą na ropę, ale więksi hodowcy drobiu w okolicy wszyscy posiadają te gazowe i sam takie założył. I naprawdę godne polecenia, co najważniejsze bardzo bezpieczna! 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pitercork    0

tak prawde mowiac to dla mnie troszke strach z tymi gazowymi! nie widzialem na oczy jak dziala gazowa ale mialem olejowa i lekko zionie ogniem a jak cos sie zepsuje i wytzuci jakies iskry czy maja jakies zabezpieczenia te gazowe pomozcie w wyborze
czy raczej nagrzewnice wodne? u mnie sprawowaly sie dobrze.

a mam pytqnie jeszze jedno! czym schlodzic kurnik? wiem ze sa panele takie w podobie jakc chlofnica i po niej scieka woda a z drugiego konca wentylator wyviagowy wyciaga z niego schlodzone powietrze chyba tak jakos to dziala!
chyba ze sie myle ale jakos ostatnio w bednarach handlowiec mi to w ten sposob tlunaczyl. Znacie jeszcze jakies metody? chyba ze kurnik dobrze izolowany przy czym odpowiednia wentylacja i nie ma problemu z upalnymi dniami w kutniku? bo w tamtym roku jak bylo 45 stopni to mieli hodowcy chyba sporawe problemy a raczej napewno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak prawde mowiac to dla mnie troszke strach z tymi gazowymi! nie widzialem na oczy jak dziala gazowa ale mialem olejowa i lekko zionie ogniem a jak cos sie zepsuje i wytzuci jakies iskry czy maja jakies zabezpieczenia te gazowe pomozcie w wyborze

czy raczej nagrzewnice wodne? u mnie sprawowaly sie dobrze.

Polecam nagrzewnice wodne + kocioł na słomę Termo-Bio + zbiornik akumulacyjny.

Nasza Firma posiada duże doświadczenie w ogrzewaniu ferm. W razie pytań proszę o kontakt.

www.marterm-ntg.pl Pozdrawiam, Mariusz

post-167032-0-98765900-1455623231.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kasia_fiol
      Dzień dobry, wie ktoś czy to coś niepokojącego? Jestem nowa w temacie kur. Niecałe trzy tygodnie temu kupiłam 30 kur i koguta z transportem . Miały to być kurki które już niosą ale u mnie łącznie zniosły dwa jaja plus to w kokonie. Już mi ręce opadają wciąż jest coś nie tak a kogut to już w ogóle porażka musiałam go dać do osobnej zagrody bo go dziobaly kury do tego stopnia że uszkodziły mu oko więc jest ślepy na jedno oko. Może jakieś rady jak ogarnąć problem . Daje im witaminy do paszy (przenice jęczmień kukurydzę ) stały się bardziej aktywne ale teraz zaczęły charczeć 😔 

    • Przez Karolakarolina
      Witam, posiadam 40 kur i chcę sprzedawać jaja. Wystarczy zgłosić kury weterynarii czy trzeba wejść w rhd? 
      Co wy byście zrobili? Na lewo nie sprzedam - konkurencja tylko na to czeka.
    • Przez flackmistrz
      Witam. Chciałbym zająć się hodowlą kur niosek na jajka. Nie mam doświadczenia bo do tej pory siedziałem tylko w bydle. Jak kwestie żywieniowe sobie spokojnie ogarnę to może ktoś mi naświetlić temat czy trzeba gdzieś to zgłaszać i jak to wygląda od strony biurokratycznej? Będzie to wolny chów w kurniku 20x10 na początku bez wybiegu w ilości 300-400szt. Dziękuje i pozdrawiam wszystkich
    • Przez patrycjaa12345
      Witam, dziś rano zdechł mi kogut. Wczoraj zachowywał się jak zazwyczaj, normalnie jadł pił gonił za kurkami. Grzebienia też nie miał bladego i wypróżniał się normalnie. Był to najsilniejszy i największy kogut w stadzie. Wieczorem położył się spać w tym miejscu cl zawsze, a rano otwierając kurnik zauważyłam leżącego go na ziemi pod jego miejscem. Grzebień byl całkiem siny nawet fioletowy. Jaka mogła być przyczyna jego śmierci? Dodam że za 2mies kończył by 2 lata więc nie był stary. Miał ktoś kiedyś podobnie?
    • Przez EdwwardMaja
      Dzień dobry
       
      Mam następujacy problem z kurą. Ma rzadkie zielone odchody, praktycznie się nie rusza z miejsca, ma bladszt grzebień. odizolowalem ją i co dalej robić?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj