rolniczek123

Opłacalność sprzedaży ziemniaka

Polecane posty

Witam . Chciałbym się dowiedzieć czy opłaca się zaczynać sadzić ziemniaki . Posiadam ok 30 ha pola .Chciałbym sie dowiedzieć o przechowywaniu ziemniaka i runku zbyty .Na początek sadził bym ok 5 ha . Jestem nowicjuszem w tej uprawie mam ziemie sredniej klasy z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :) .

Edytowano przez rolniczek123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micspi    11

Jak trafisz na rok w którym urodzaj ziemniaków jest niezbyt wysoki to idzie zarobić. Ważne to mieć stały rynek zbytu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Wiadomo ze bez zbytu to jest cieżko , z ziemniakami tak jest jak ze wszystkim trzeba trafić na dobry rok i tyle bo jak nie to bez zbytu to zginiesz , będziesz kwitł na giełdzie z tymi pyrkami

Edytowano przez lonoh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KoNiU4718    10

Tym bardziej, że ma gleby średniej klasy... Ciekawe jak z PH? Do tego trzeba mieć sprzęt... Już lepiej zasiej QQ nakłady pracy niewielkie, fakt, że ochrona i nawozy swoje też kosztują. A jaki masz park maszyn?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Witam . Chciałbym się dowiedzieć czy opłaca się zaczynać sadzić ziemniaki . Posiadam ok 30 ha pola .Chciałbym sie dowiedzieć o przechowywaniu ziemniaka i runku zbyty .Na początek sadził bym ok 5 ha . Jestem nowicjuszem w tej uprawie mam ziemie sredniej klasy z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :) .

 

A więc tak:

Koszt na 1 ha wg mojej agrotechniki:

sadzeniak z centrali 3tx 1700zł = 5100zł

sól potasowa 200kg x 150zł = 300zł

amofosmag 200kg x 120zł = 240zł

saletrzak 250kg x 110zł = 275 zł

saletra 150kg x 125zł = 187,5zł

 

opryski:

na oko 110zł na jeden zabieg od zarazy i innego syfu x minimum 4 zabiegi = 440zł

nie wiem ile kosztuje zaprawa - albo zaprawiasz albo pryskasz od stonki x 2 = na oko 120zł

opryski od zielska - też nie pamiętam ile to kosztuje ale na oko 300zł

 

Uprawa:

30 t obornika jesienią - orka jesienna

orka wiosenna, wysiew nawozów, sadzenie, rozbronowywanie, redlenie, znów redlenie.

opryski, kopanie, sortowanie, sprzedaż.

 

Przyjmij plon 25 t dużych x 350zł (maksymalnie tyle bo zakładam sprzedaż na jesieni bo pewnie przechowalni nie masz) = 8750zł + ziemniak odpadowy 8tx 100zł = 800zł

Razem masz 9550zł dochodu z czego trzeba odjąć koszty uzyskania dochodu czyli 7tys na uprawę nie licząc paliwa, amortyzacji, najmu ludzi, worków. Okazuje się że pracujesz za jakieś 500zł ze względu na to że sadzeniak jest bardzo drogi - a co w sytuacji gdy cena spadnie na 200zł za tonę? W tym roku odpuściłbym rozpoczęcie tej produkcji ze względu na drogi sadzeniak - po co płacić 1700zł za tonę skoro można od rolnika w gorszym roku kupić za 700zł CA i mieć w kieszeni 3 tys zł więcej na hektarze.

 

Potrzebny sprzęt:

kombajn Anna, sadzarka, obsypnik, brona lekka, sortownik (chyba że przebierasz na kolanach - wtedy 5 koszyków :P ), gable i sztywny kręgosłup.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi .Musiałbym kupić jednak własny sprzęt bo ten co posiadam to jest na produkcje zbożową .Myślę że nie opłaca mi sie zaczynać od nowa tej uprawy :)

Sądzac po nakładach nie jest to w moim przypadku za bardzo opłacalne .A co z ziemniakami na skrobię kiedyś mi się ten temat obił o uszy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Skrobiowy: koszty uprawy mniej więcej podobne tyle że kopanie później - często są problemy bo mokro. Co do ceny... różnie to bywa, przy 40t x 300zł/t wychodzi ok 12 tys - koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale słyszałem że ziemniaki przeznaczone na skrobie można chałdować ?Czy powinny być przechowywane w takich samych warunkach jak jadalne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Tak, sypiesz na kupe i czekasz na transport który zawiezie je do przetwórni. Jadalny sypie się np do stodoły, garażu i sprzedaje przed mrozami bądź zasypujesz piwnice bądź przechowalnie i sprzedajesz całą zimę lub sypiesz w kopiec - handel wiosną.W 2010 jesienią cena była dobra a wiosną wzrosła prawie o 100%. W 2011 jesienią były za darmo - zimą również. W 2012 jesienią były tanie, zimą przyzwoita cena. W 2013 jesienią warto było sprzedać jadalny pod koniec listopada - obecnie cena na tym samym poziomie. Więc jak widać różnie to jest z opłacalnością przechowywania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Kontraktować trzeba - znajomy miał 4ha zakontraktowane ale płacili ok 350zł za tonę to wziął je przesortował i chciał sprzedać jako jadalny po 700zł za tonę ale dostał papier że grozi mu kara na 80 tys zł za niewywiązanie się z umowy...

 

Do ziemniaka skrobiowego dolicz koszty transportu. Ile masz do najbliższego zakładu skupującego ziemniaki?

Edytowano przez pawelol111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jestem z dolnego śląska więc u mnie było by ciężko z tranportem ;( Najbliższy puknkt jest chyba ok. 100 km ode mnie .

 

Czyli poruwnując cenę do jadalnego jest aż o połowe tańszy ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Tak ale:

- nie musisz go przechowywać, sortować itp - oszczędzasz czas i kręgosłup

- nie ma w nim odpadu - ile się urodziło tyle sprzedajesz a w jadalnym odbierasz odpowiedni kaliber a reszta albo krowom albo do lasu.

- w tym roku jest o połowę tańszy a rok temu był tylko troszkę tańszy.

- kontraktacja gwarantuje sprzedaż - z jadalnym czasem jest tak że nikt go nie chce bo był urodzaj i wszędzie ziemniaka do oporu (jesień 2011 - za białe ziemniaki płacili 230zł/tona a za żółte 150-180zł/ tona a wiele osób nie sprzedało bo nie było odbiorcy). Sam sprzedawałem Tajfuna w workach 15kg za 150zł/tona i to zimą.

 

Kolejna sprawa: nie można zakładać że jak dużo nam się urodzi to będzie wysoka cena bo w tej produkcji występuje zależność: im niższy plon tym wyższa cena. Kataklizm typu susza/powódź na dużym obszarze Europy gwarantuje cenę jednak nigdzie nie powiedziane jest że klęska ta nie dotknie właśnie nas. W 2011 była klęska urodzaju - od Rosji przez Ukrainę, Niemcy aż do Wielkiej Brytanii były rekordowe plony. Ceny już Ci napisałem jakie obowiązywały w tym czasie. Dodatkowo 2010 był podobny do obecnego sezonu - drogi sadzeniak i ludziom nawet koszty się nie zwracały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jaki powinien być koszt ziemniaka może na ''kg'' żeby sie opłacało na skrobie ? Z tego co wyżej napisałeś ziemniak potrzebuje dużej ilośći gnoju , można go dokarmiac chemiczne np polifoską ale czy efekty są takie same ? Chce je sadzić gdyż już dawno nie robiłem na moich polach porządnego zmianowania :) .

 

Są jakieś typowe odmiany do sadenia na skrobie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Sam sobie odpowiedz na pytanie za ile chcesz pracować. Gdybyś wykopał 45t x 300zł/t = 13,5tys dochodu - koszy

Kosztów masz na ok 8- 9 tys ale nie przy tej cenie sadzeniaka. Założyliśmy wysokie ceny zbytu i wysoki plon. A co w przypadku gdy plon spadnie do 35t/ha a cena do 250zł? Na forum są i tacy co np zbierali 10 t jadalnego albo 20t skrobiowego a wtedy to już po kosztach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

A co do gnoju - ziemniak lubi tyle że jeśli braki masz to można ścinać słomę i siać gorczycę na poplon.

Specjalne skrobiowe odmiany są, poszukaj na necie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

To mówicie ze lepiej płacą za skrobiowe? Ile można wyciągnąć ton na 3 klasie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Nikt nie napisał że lepiej płacą za skrobiowe. Masz jedynie zagwarantowany zbyt i mniej się utyrasz niż przy jadalnych.

 

Zależy od roku, agrotechniki... i co to za 3 klasa? Jak glina czy ił to wątpię żeby ziemniak dał tam sensowny plon tym bardziej że ostatnie lata to albo leje albo grzeje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

a odświeże troche temat ja w tym sezonie ziemniaki przemysłowe jakie ceny jakie plony ile skrobii


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polomaksi    33

nie. mowie o jadalnych. odmiana gala, melody, actrice, colomba. po zdesykowaniu odpowiednio wczesniej ida do firmy pakujacej na markety. dzwonia dzien wczesniej ze np. 10ton towaru do mycia. na drugi dzien z ranca w pole i w poludnie juz mam puste przyczepy. towar na szczotke tez biora. w tym roku sprzedawalem luzem prosto z pola po50gr. . przy srdednim plonie 33-36ton i 8% odpadu wychodzilo calkiem fajnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj