kotek0

młócenie fasoli -czym i jak

Polecane posty

kotek0    1

Witam, jak w temacie, kolega pytał o taki temat to jest podzielimy się naszymi spostrzeżeniami

ja mam johna taki stary ale młóci chociaż ostatnio olej bardzo polubił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    555

najlepiej jest młocić fasole jakimś małym zachodnim kombajnem albo bizonem suprfem lub rekordem.

u nas ludzie przyważnie młocą bizonami lub takimi małymi zchodnimi komajnami. Zakłądają na heder podbieracz i przerabiają w go w środku .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    517

Był kombajn volvo 1150 na tablicy przystosowany do grochu , miałem kiedyś taki tylko że młóciłem zboże

Fajna maszynka


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

ursus wysypujesz rurą i nie ma porysowanych od łapek elewatora albo zgniecionych od ślimaka i jaka fasole ja w swoim miałem zbiornik z boku kombajnu to pare razy puściłem na zbiornik ale wysypywałem wanną była mała zasówka potem bardzo nie chcieli kupować bo był właśnie porysowany gumami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Witam wszystkich. Nareszcie jest temat :D . Ostatni sezon nie był lekki. Ludziska mówili że bizony strasznie niszczyły ziarno. Ja młóciłem claasem mercatorem 60. Super maszyna ale jak dla mnie mała wydajność i sie z nim rozstałem :( . Mam nadzieję że nie będzie mu gorzej niż u mnie ;). Przerobiony do fasoli podawał do zbiornika i wysypywał rurą. Wymiana łopatek na białe niczego nie dała więc oryginalny podajnik był zdemontowany i w to miejsce zaadaptowany podajnik kubełkowy z maszyny MCC10-A (duża maszyna do młócenia zboża taka stacjonarna). Nie brudził i nie niszczył ziarna. Mój nowy nabytek to case 1460 już przystosowany do fasoli. W tych kombajnach jest zastosowany system rotorowy a regulacja obrotów rotora jest od 200 także do fasoli idealnie. Aby przezbroić go na zborze wystarczy zmienić klepiska, prze regulować, zmienić heder i można jechać :D. A wy czym młócicie i jak adaptujecie swoje maszynki??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warzywalbn    0

Witam. jak miałeś przerobionego tego mercatora 60 do fasoli, na czym polegało przerobienie, poza wymianą podajnika na podajnik kubełkowy? możesz napisać coś więcej :)

bo też chcę przerobić claasa do zbioru fasoli, tylko że mercatora 50


Tomek 87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Przeróbka polegała jeszcze zmianie koła na młynku a konkretnie: zdejmowałem koło zakładałem mniejsze nie pamiętam już chyba 14 było to przerobione koło z bizona a później to co zdjąłem, zakładałem krótszy pas zamiast tego sześciokątnego nie mogłem znaleźć krótszego sześciokątnego to zakładałem zwykły. Zmieniałem dolne sito na 16 (u mnie było otworowe). Oczywiście młocarnia na max w duł klepisko do regulacji na polu. Gazem obroty ustawiałem żeby bęben chodził ok 300- 320 obr. a czasami zdarzało się że i mniej widziałem co było w zbiorniku tak żeby nie niszczyło ziarna. Oczywiście wiatr na max lub na 1-2 ząbek. Sito górne na oko żeby za dużo śmieci nie szło do zbiornika. I to chyba tyle co pamiętam. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warzywalbn    0

dzięki za info :) a jak ją z pokosów brałeś miałeś dorobiony jakiś podbieracz do chederu?

to podajnik ziarna miałeś wymieniony na kubełki, cały czy tylko zakładałeś sam łańcuch z kubełkami?

a podajnik kłosowy, coś w nim przerabiałeś czy tam nic nie trzeba?


Tomek 87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

a wytrząsaczy nie przerabiałeś ? chodzi mi o napęd,jak ujmiesz gazu to będzie slabiej trzepać ja w johnie mam zmienione od wytrząsaczy od młocarni od wiatru i od podajnika ślimakowego no i sita

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Tym jednym kółkiem wszystko załatwiasz. Ono przenosi napęd na wytrząsacze, młynek, podsiewacz i podajniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Witam. Jeżeli myślałeś o młóceniu fasoli to przyznam się że miałem taki pomysł ;). Taką maszynę można kupić w cenie złomu. Tylko żeby przerobić do fasolki to trzeba było by się trochę po gimnastykować. Podajnik, wysyp, podbieracz, zmiana obrotów na młocarni i pewnie jeszcze kilka rzeczy by się znalazło. Jak masz zacięcie i chęci to jestem za. Później będziesz miał czym się na forum dzielić :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

ale heder daleko nic nie widać na stojąco operować też nie przyjemność unas stoi taki oglądalismy jak przerobić i wyszlo że woli nająć vistule ,troche więcej kosztuje vistula niż z-20ale do zmiany 2koła zębate i możesz młócić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam mercatora 60 i zamierzam w tym roku młócić nim pierwszy raz fasole drobną. Zastosuję się do podanych tu danych, jak go przerobić, zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
manio1234    0

Witam mam protektora i już 3-sezony młucę fasole i przeróbka polega na zmianie koła na wialni pasek zastosowałem ten sam tylko dodałem dwie napinaczki i jest wszystko ok a i potrzeba podajnik kłosowy wydłużyc nad kombajn azeby fasola spadała do zbiornika . W ubiegłym roku wymieniłem tagrze klepisko a mianowicie wyciołem co drugi drut i było lepiej ni bilo tak fasoli ale ostatnie 2-lata byly podle dla fasoli bo albo był spieczona albo zielona jak jedną wymłacało to drugą biło albo odwrotnie ja młucę z pakosów 9-rządki zgarta się na jeden pakos albo najmniej 6-rządki to zależy jaka jest fasola ja za 1-ha biore 300zł i klijetów mam bez liku jeszcze jedno muszę tylko udoskonalic musze gdzieś kupic kubełka tylko niewiem jeszcze gdzie je kupic bo jednak te łopatki bródzą troche fasole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Kolego manio1234 jesteś nielicznym którzy chcą się dzielić takimi przeróbkami :rolleyes:. Mógłbyś podać średnice tego kółka które zastosowałeś?? Ja swojego sprzedałem a może komuś się przyda. Myślę że trochę za mało bierzesz. Ja ostatniego sezonu brałem 400 za ha ale już swoim klientom zapowiedziałem podwyżkę. Planuje tak 450-500 za ha. W oryginalnym podajniku trochę mało miejsca może się zapychać przy dobrej fasoli i będzie niszczyć ziarno. A i kubełka muszą chodzić wolniej (wydajność podajnika spada). Jak zrobisz że będzie szło do zbiornika nie niszcząc ziarna to możesz brać więcej. Jak ktoś się będzie burzył to mu powiedz że jak ktoś młóci do skrzyni pod kombajn to trzeba kogoś do szuflowania a to kosztuje (tak zrobiłem i nikt teraz nie beczy że drogo) a tak siedzi na miedzy albo pod drzewkiem B). Ile dziennie potrafisz zdjąć ha??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

No i ja znalazłem ten temat też

Witam ;)

przeczytałem wszystkie posty uważnie i powiem wan panowie (bez urazy ) to wszystko mit że podajnik brudzi ziarno . Wtedy brudzi jak jest wilgotna , przesuwana po podajniku i brudzi blach a nie łopatki to już spraktykowałem, rysuje zawsze któryś ślimak ziarno nie mieści się pod ślimakiem a obudowo ślimaka i tu zawsze szukajcie przyczyny

A i gródek ziemi można się pozbyć z ziarna

młócę to już jakieś 11 lat i różnie miałem , co do kombajnu mam new holanda M 80 z podbieraczem forszmita do do zielonki

Na temat bizona i holanda mogę udzielić informacji co do przestawienia ich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Kolego traktor11 jak usuwasz ziemie bo ja mam sito pod ślimakiem w podsiewaczu tylko chyba trochę za małe jak dobrze pamiętam to 4 mm kosiłem na nim kukurydze i też jestem zadowolony (nie lubię śmieci w zbiorniku) :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

traktor nie prawda że łapki od podajnika nie brudzą jak pisałem wcześniej puściłem na zbiornik ale wysypywałem wanną to była katastrofa i jak opróżniacie zbiornik to ślimak nie uszkadza nasion?nie wierzę. też mam założone sito pod przenośnikem ale 5mm do białego jak młóciłem u kolegi to sie śmiał że to marnotactwo bo drobny wylatuje ale potem na petkusie jest mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

nie tylko na podnośnikach pochyłych zamiast tych klap zaślepjających mam dorobione sita na zbożowym 8 a kłosowym 12 i praktycznie 85 % ziemi mniej w zbiorniku

 

kolego kotek a jakim kombajnem młócisz ???

i łopatki jakie masz założone sama guma czy robione z pasa transmjsyjnego takiego co ma dużo włókien czyli nici

a rurę mam zdjętą w ślimak wysuwa na dorobioną blachę w kształcie rynny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kotek0    1

młóce jelonkem ,mialem z pasa transmisyjnego ta rynna to dobry pomysł w tym roku będe próbował ihc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

ale jelonek ma chyba ślimak w zbiorniku ze strony rury nie mocowany i możesz mieć problem

ma jelonka też 955 i u mnie tak jest nie wiem jaki ty masz model

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Ja w swoim mercatorze rurę miałem na takiej skośnej obrotnicy. Rury nie demontowałem tylko opuszczałem tak żeby końcem była skierowana do dołu i nie brudziło. Tak jak kolega mówił jak jest duża przestrzeń pomiędzy ślimakiem a rurą to nie brudzi. W ostatnim sezonie u siebie udało mi się tak wymłócić ze z 5T po petkusie wyszło 6 worków odpadu (połówki, strączki, badyle i ziemia) , później połówek nie trzeba było odbierać tak ich było mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

bomber klasy ogólnie lepiej czyszczą fasole

ja holandem to na żaluzjowych sitach to już tak nie za bardzo ale jakoś radzę se , zawsze wpadają mi do zbiornika te strąki z jednym ziarnkiem ale to sporadycznie

a co do połówek to zależy od roku i słomy fasoli jak jest zjedzona przez grzyba to zaraz i więcej połówek tak ja myślę , bo na młocarni już nie ma tyle słomy i wali po ziarnie

tak ja uważam ;)

A co Wy na to koledzy ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez ahten
      Nie ma tego tematu na forum, ale myślę ze warto go poruszyć. Chciałbym zając się uprawą, praktycznie już zapomnianego, nostrzyka białego jednorocznego. Zważywszy ze mam pola w dużej mierze klasy 5-6. Jest to idealna roślina na poprawienie struktury gleby, rośnie nawet na piaskach/żwirach. Rośnie do 150 -170 cm oraz pobiera bardzo dużo składników z głębszych warstw ziemi( korzenie sięgają do kilku metrów). Dodatkowym atutem nostrzyka jest wysoka miododajność sięgająca do 300 kg miodu z ha. Zajmuję się ktoś uprawą nostrzyka białego jednorocznego, można by wspólnie opracowywać coraz lepsze techniki uprawy. Gdzie można kupić jego kwalifikowane nasiona?  
    • Przez franek812
      Witam, planuję posiać na tę wiosnę 2015 wykę siewną z owsem jako rośliną podporową.  Chcę to zebrać kombajnem i ześrutować i skarmić dla krów. Jaką odmianę polecacie? Znalazłem kwalifikowaną odmianę: Hanka. Czy to odmiana nadająca się na skarmianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj