lusssak

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Polecane posty

sony87    47

Do 30% możesz wydać praktycznie na wszystkie wydatki związane z działalnością (ZUS również) ale tylko do momentu złożenia wniosku o drugą ratę !

Czyli masz na to wydatkowanie max 2 lata od pierwszej raty . Amen

Nie twórzcie swoich teorii, jest rozporządzenie które to określa.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaatiaa    1


damianzbr chodzi mi o PKD na podstawie których mogę świadczyć usługi wykonywania elewacji i utwardzenia kostką brukową. Z góry dziękuję


i jeszcze jedno pytanie. Chcielibyśmy się też zajmować wykonczeniami i remontami mieszkan, czy któryś z tych punktów dotyczących kostki jak i elewacji obejmował by też takie remonty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Te 30 % wydajecie na cokolwiek( zusy. te;lefony, OC,AC itp przez dwa lata ) i  potem wraz z złozeniem wniosku o II rate składacie zaktualizowany biznesplan?

Czy pierwsze zmieniacie biznesplan, składacie wniosek o akceptacje i dopiero zakupy planowanie wydatkow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Wszystko razem. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dirk41    63

gdzie w bp wpisać kwoty kosztów zusu, ubezpieczeń itp czyli tych 30% które nie są środkami trwałymi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

W pozostałe koszty. Tak jak mówi instrukcja. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Instrukcja na ten temat milczy.

A to gdzie się wpisze to sprawa mocno dyskusyjna , na podstawie rozmowy z kilkoma osobami weryfikującymi wniosek - są wątpliwości czy koszty finansowane z premii powinny znaleźć się w tzw kosztach towarzyszących ( na podstawie sprawozdania z realizacji bp koszty towarzyszące nie są finansowane z premii) także... Zależy kto sprawdza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Wniosków o drugą ratę w tej chwili jak zapałek w pudełku. To sami nie wiedzą co i jak. Co województwo to obyczaj. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam kilka pytań odnośnie działalności pozarolniczej.

Czy pieniądze można przeznaczyć na zakup auto lawety do 3,5 t ?

czy trzeba mieć licencję ?

pod jakim pkd to umieścić ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damkow    6
9 godzin temu, Danielkotowski napisał:

Witam. Doradzi ktoś pod jaką działalność najłatwiej podciągnąć samochód osobowy?

pod taka ktora zarobi :D 

nie licz ze wezmiesz auto za 100-150tysi i nic nie bedziesz robil, bo jak bedziesz na - to bedziesz musial oddawac premie"

najlepiej hmm. pod taxi? 

bierz pod ta co chcesz robic. moze kurierka? moze wozenie ludzi? a moze jedzenia? cos wykmin

Mam takie pytanie odnoscnie papierokologii.

Jeszcze nic nie zaczalem kminic z papierami, zalatwieniami itp. Dopiero dzisiaj bede mogl sie za to wziac.

Sporo jest tych wnioskow instrukcji itp to wiem ze spokojnie ponad 100stron tego jest.

Chodzi mi o to ile schodzi czasu jak juz sie w miare "wszystko" ma.

powedzmy ze spokojnie w tym tygodniu wykminie i ogarne wszystkie wnioski, biznesplan itp i od przyszlego tygodnia sie za to wezme, czyli od 21.10, to dam rade do 30.10 spokojnie to ogarnac? 

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taxi chyba w sumie najłatwiejsze. Jest jakiś określony dochód który powinienem osiągać w ciągu tych 5 lat? Dla mnie dodatkowym plusem byłoby odliczenie całego vatu, bo na gospodarstwo samochodu osobowego nie wezmę. Druga sprawa to wspomniana cena auta. Co w przypadku jeśli droższy samochód na przestrzeni kilku lat eksploatacji okaże się tańszy ode tego za 70tys?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Licz że z samochodu osobowego odliczysz tylko połowę VAT - dlaczego? - poczytaj w necie.

Nie ma minimalnego dochodu jaki musisz mieć, prognozy mają być ootymistyczne., Czyli na plus.

Ostatniego pytania nie rozumiem chociaż niejeden egzamin w życiu zdałem i słowo pisane rozumiem (ponadprzeciętnie ) także wyjaśnij o co Ci chodzi ?

Damkow, nie da się określić ile zajmie Ci pisanie, mi może to zająć dzień czy trzy, komuś kilka godzin a Tobie np miesiąc i nadal nie napiszesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

@M-A-T-E-U-S-Z popatrz na ten kod 77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane.


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, sony87 napisał:

Licz że z samochodu osobowego odliczysz tylko połowę VAT - dlaczego? - poczytaj w necie.

Nie ma minimalnego dochodu jaki musisz mieć, prognozy mają być ootymistyczne., Czyli na plus.

Ostatniego pytania nie rozumiem chociaż niejeden egzamin w życiu zdałem i słowo pisane rozumiem (ponadprzeciętnie ) także wyjaśnij o co Ci chodzi ?

Damkow, nie da się określić ile zajmie Ci pisanie, mi może to zająć dzień czy trzy, komuś kilka godzin a Tobie np miesiąc i nadal nie napiszesz.

Napiszesz odrazu dlaczego nie przysługuje odliczenie pełnego vatu? Myśle że nie tylko mi taka informacja pomoże. A co do ostatniego pytania to chyba jest napisane prawidłowo, więc myśle że nawet bez zdanych wielu egzaminów powinieneś je zrozumieć, ale wytłumaczę jeszcze raz. Przykładowo auto kosztujące 70 tys którego roczna eksploatacja przy przebiegu 50tys km  kosztuje 25 tys zł, może okazać się droższe aniżeli auto kupione za 200 tys, z kosztami rocznymi rzędu 2,5 tys zł. Roczna różnica kosztu utrzymania to około 22 500zł. Które auto wychodzi taniej w przeciągu 8-10 lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Nadal nie rozumiem o co Ci chodzi , do czego zmierzasz i po co te wyliczenia kosztów utrzymania auta ? Co to wnosi do tematu premii i jaki ma związek ?

Abstrahując, droższy samochód jest również droższy w utrzymaniu (nawet jeśli się nie psuje )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, damkow napisał:

 

nie licz ze wezmiesz auto za 100-150tysi i nic nie bedziesz robil, bo jak bedziesz na - to bedziesz musial oddawac premie"

To pytanie odnosiło się do tego stwierdzenia. Dlaczego miałbym nie wziąć auta za 150 tys czy więcej, skoro na przestrzeni lat okaże się o wiele tańsze niż takie za 70. Po to te wyliczenia. 

I co do twojego podsumowania to mylisz się, nie zawsze tak jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Możesz wziąć auto za dowolną kwotę jeśli to odpowiednio uzasadnisz.

Na ogół drogi samochód ma drogi serwis, więcej pali , znacząco więcej kosztuje ubezpieczenie które zależy od jego wartości. Uogólniając jest więc droższy w utrzymaniu. 

Jeździłem autem 10 letnim i nic poza eksploatacyjnymi rzeczami nie dokładałem, wymiana oleju we własnym zakresie za 200-300 zł , ubezpieczenie OC za 400. Kupiłem nowe auto a jeszcze nie opuściwszy salonu koszt to 4 tys za oc +AC , za chwilę nowe drogie opony (bo większy profil jest droższy ) itd. za chwilę wymiana oleju, która będzie pewnie blisko 1 tys kosztowała...także za luksus się płaci i wcale nie Jet oszczędniej .

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

można odliczyć cały VAT, pod warunkiem że samochód będziesz wykorzystywał tylko i wyłącznie do działalności gospodarczej, co potwierdzisz odpowiednimi rejestrami, ewidencjami tudzież regulaminami użytkowania.  50% to się odlicza tylko i wyłącznie, jeśli użytkowanie środku trwałego jest tzw.mieszane ( prywatno- firmowe). 


Jestem prawnikiem, doradcą rolnośrodowiskowym, ekspertem przyrodniczym, inspektorem rolnictwa ekologicznego. Mam uprawnienia do obsługi aplikacji eWniosekplus. Wypełniam dokumentacje oraz doradzam z zakresu działań premiowych PROW 2014-2020 oraz układam strategie rozwoju gospodarstw pod PROW 2023-2027. Działam pod firmą EkoAgronom Piotr Kisiel. Jestem też oczywiście rolnikiem i  korzystałem/korzystam z różnych form wsparcia oferowanych przez WPR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, sony87 napisał:

Możesz wziąć auto za dowolną kwotę jeśli to odpowiednio uzasadnisz.

Na ogół drogi samochód ma drogi serwis, więcej pali , znacząco więcej kosztuje ubezpieczenie które zależy od jego wartości. Uogólniając jest więc droższy w utrzymaniu. 

Jeździłem autem 10 letnim i nic poza eksploatacyjnymi rzeczami nie dokładałem, wymiana oleju we własnym zakresie za 200-300 zł , ubezpieczenie OC za 400. Kupiłem nowe auto a jeszcze nie opuściwszy salonu koszt to 4 tys za oc +AC , za chwilę nowe drogie opony (bo większy profil jest droższy ) itd. za chwilę wymiana oleju, która będzie pewnie blisko 1 tys kosztowała...także za luksus się płaci i wcale nie Jet oszczędniej .

 

 

Na ogół - lecz nie zawsze. Przykładem jest tu samochód elektryczny który na 100km zużywa 18KWh co kosztuje około 5 zł. Jest to czasami 10 krotnie tańsze niż średniej klasy auto zużywające 8-10 litrów benzyny. Do tego odpada to o czym mówisz, czyli wszelakie przeglądy olejowo filtrowe które jak wiadomo kosztują w tysiącach. 

Kwestia VATu. Jak w praktyce wygląda takie uzasadnienie, że będę go używał tylko do celów zawodowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
5 godzin temu, damkow napisał:

powedzmy ze spokojnie w tym tygodniu wykminie i ogarne wszystkie wnioski, biznesplan itp i od przyszlego tygodnia sie za to wezme, czyli od 21.10, to dam rade do 30.10 spokojnie to ogarnac? 

Bez szans, nie ogarniesz tego.

Jeśli dzisiaj jeszcze się za to nie wziąłeś to chyba już przepadło. Nie wyrobisz się :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w praktyce wygląda to tak, że składasz odpowiednie deklaracje na odpowiednich formularzach we właściwym miejscowo US, prowadzisz rejestr przebiegu, przestrzegasz regulaminu użytkowania i użytkujesz auto osobowe tylko i wyłącznie w celu osiągnięcia lub zabezpieczenia źródeł przychodu :)...nie warto nabywać zbyt drogiego auto, najlepiej takie do 150 000 PLN


Jestem prawnikiem, doradcą rolnośrodowiskowym, ekspertem przyrodniczym, inspektorem rolnictwa ekologicznego. Mam uprawnienia do obsługi aplikacji eWniosekplus. Wypełniam dokumentacje oraz doradzam z zakresu działań premiowych PROW 2014-2020 oraz układam strategie rozwoju gospodarstw pod PROW 2023-2027. Działam pod firmą EkoAgronom Piotr Kisiel. Jestem też oczywiście rolnikiem i  korzystałem/korzystam z różnych form wsparcia oferowanych przez WPR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Tak wtedy masz polowe VAT.

Ale pamiętaj ze do rozliczenia z agencja wezmą cene Netto do zestawienia a nie kwotę która defakto wydałeś ze zwrotem 50% ( jezeli bedziesz Vatowcem)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
14 godzin temu, M-A-T-E-U-S-Z napisał:

Witam. Mam kilka pytań odnośnie działalności pozarolniczej.

Czy pieniądze można przeznaczyć na zakup auto lawety do 3,5 t ?

czy trzeba mieć licencję ?

pod jakim pkd to umieścić ?

 

Na holowanie i pomoc drogową nie trzeba mieć licencji. Auto lawetę możesz kupić na 52.21.Z. Tą autolawetą na ten kod nie będziesz mógł świadczyć usług transportowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kratka16
      Witam jestem nowy na forum.Mam pytanie odnosnie mojego taty gospodarstwa z tego wzgledu ze juz sami nie wiemy co robic.Do tej pory mamy okolo 4ha ziemi chdujemy krowy 3szt swin 20 tucznikow rocznie.Myslelismy nad uprawa warzyw ale nasza gleba to IV,V i VI.Mam pomysl odnosnie obory ma ona wymiary szer 9m a dlugosc 7m mam zamiar tam wstawic dwa rzedy po 7 krow czyli razem 14.Byly by to krowy rasy simental.Mam zamiar od tych krow odchowywac byki okolo 20-30 bylyby w stodole i troche wybiegu okolo 0,5 ha.Czy zabrac sie za chodowle trzody chlewnej okolo 30 macior i 100 tucznikow na rzut odchowac a prosieta sprzedac.Sprzet jaki dysponuje to ursus 360 plug 3,siewnik,sadzarka,przyczepa 4,5t,kosiarka rotacyja,przewracarka,brony,kultywator,cyklop.Mam do was prozbe poniewaz nie wiem za co sie zabrac tata jest za krowami a ja jestem za trzoda.Z gory dzieki za odp.
    • Przez ranczerka
      Witam serdecznie , ostatnio zrobiło się głośno w związku w ryczałtem w gospodarstwach a vatem na działalność pozarolniczą .
      Opiszę może sytuację :
      gospodarstwo jest na ryczałcie , ja prowadzę działalnośc pozarolniczą i rozliczam się z vat , mąż rózniez prowadzi działalność i rozlicza się z vat . obydwoje mamy inne numer Nip .
      Chcemy przejść z gospodarstwem na Vat .
      W związku z tym iż maż planuje rozszerzyć swoja działalnośc ( nie związaną z rolnictwem ) planowaliśmy gospodarstwo dopisać do mojej działalności . czy jest to możliwe??? urząd skarbowy mówi że ... nie ponieważ decyzje o dopłatach dostaje mój mąż ( ja jestem pełnomocnikiem )
      ewentualnie czy istnieje mozliwośc przepisania w agencji numeru gospodarstwa na mnie?
    • Przez murarzxd
      Witam jestem w trakcie przejmowania gospodarstwa od wujka gospodarstwo około 10 h + zabudowa i dom ale mniejsza o to dokładniej chodzi mi o to czy dostane jakiś kredyt na modernizacje a dokładnie zakup lepszego sprzętu ponieważ mam okazję zgarnąć około 20 h w dzierżawę na dość dogodnych warunkach tylko problem leży w tym że na stanie mam jeden ciągnik (ursus C-30). No a więc pytanko był ktoś z was w takiej sytuacji już czy jest jakaś szansa na wyciągnięcie kasy z uni bądź jakiś kredyt na dogodnych warunkach ? Z góry dzięki i pozdrawiam
    • Przez Misiek55
      Witam.!
      Chciałbym się spytać czy ktoś z użytkowników otrzymał dofinansowanie "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" w roku 2012 i kupuje sprzęt rolniczy z tego właśnie dofinansowania. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda wystawianie faktur VAT, założenie firmy oraz wypłata pieniędzy przez ARMiR
    • Przez bartlomiejstanek
      Witam od dzieciaka interesuję się rolnictwem zawsze chciałem mieć kawałek pola i coś na nim uprawiać mięć ciągnik i kilka maszyn i coś u hodowanego dla siebie np świnkę, króliki, kurki,kaczki i naszła teraz dla mnie nadzieja sąsiad ma do sprzedania gospodarstwo ponad 2 ha+ las z domem stodołą sporym ogródkiem chciałbym to kupić ale jest jeden spory problem pole jest na strasznym ugorze nieuprawianym wieki kiedyś tam były porzeczki jest jeszcze ok 40 arów pola takiego bardziej równego tam były ziemniaki i zboże całe pole jest na stronę północną myślałem aby na górze uprawiać kawałem zboża i ziemniaków a co z tym hektarem przeszło ugoru hodowla osłów / danieli /koni doradzicie co z tym zrobić czy opłaca się wydać na to ze 150 tysięcy na pewno czy lepiej szukać gospodarstwa w tej samej cenie na prostym gdzieś dodam że klasa ziemi jest tu 6 sam kamień z jakimś iłem i glinom dołaczam zdjęcia tego ugoru. z góry dzięki za pomoc




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj