lusssak

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Polecane posty

eeee, tam. Z tym projektem tzw. podwójnego KRUS to jeszcze założenie projektu do projektu...nic z tego nie będzie, choćby z tego powodu, że wkurw ogarnie elektorat zapewniający władzy...już bardziej prawdopodobne, że będą przedterminowe wybory, a jeszcze bardziej, że będzie kolejny nabór na 6.2 w 2021...

Ale,ale, ale Grupo, może ktoś z Was wie, ma doświadcznia albo pomysły, jak to jest z tzw. preferencyjnym ZUS-em po tzw. podwójnym KRUS-ie???? Chodzi mi o sytuację, kiedy ktoś chce być 12 miesięcy na tzw. podwójnym KRUSie, a następnie dobrowolnie przejść na ZUS. Może wtedy skorzystać z tzw. preferencyjnego ZUS-u przez pozostałe 12 miesięcy??? No bo wiadomo, przez pełne 24 miesięcy nie może


Jestem prawnikiem, doradcą rolnośrodowiskowym, ekspertem przyrodniczym, inspektorem rolnictwa ekologicznego. Mam uprawnienia do obsługi aplikacji eWniosekplus. Wypełniam dokumentacje oraz doradzam z zakresu działań premiowych PROW 2014-2020 oraz układam strategie rozwoju gospodarstw pod PROW 2023-2027. Działam pod firmą EkoAgronom Piotr Kisiel. Jestem też oczywiście rolnikiem i  korzystałem/korzystam z różnych form wsparcia oferowanych przez WPR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheEnd    13

Nasuwa mi się pytanie, jak obejść zus,  czy przy tej dotacji nie można założyć spółki z o.o. ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sfingować własną śmierć. Nie ma beneficjenta, nie ma ZUS-u:)

  • Haha 1

Jestem prawnikiem, doradcą rolnośrodowiskowym, ekspertem przyrodniczym, inspektorem rolnictwa ekologicznego. Mam uprawnienia do obsługi aplikacji eWniosekplus. Wypełniam dokumentacje oraz doradzam z zakresu działań premiowych PROW 2014-2020 oraz układam strategie rozwoju gospodarstw pod PROW 2023-2027. Działam pod firmą EkoAgronom Piotr Kisiel. Jestem też oczywiście rolnikiem i  korzystałem/korzystam z różnych form wsparcia oferowanych przez WPR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Czy prowadząc gospodarstwo i jednocześnie będąc na etacie i ZUS jako pracownik można starać się o tę premie?

Nawet zakładając rezygnację z pracy po otrzymaniu?


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PEZU11    2

Czy ktoś zorientowany, być może pracujący z tymi wnioskami, mógłby mi odpowiedzieć na pytanie, czy po podpisaniu umowy jest możliwość aktualizacji wniosku, biznesplanu w zakresie miejsca prowadzenia działalności ? Moja sytuacja wygląda tak, że do wniosku podałem jako miejsce działalności swój adres domowy, ponieważ decyzji mogę spodziewać się najszybciej w czerwcu, nie mogę się z nikim związać umową najmu, bo nikt mi nie odwlecze czynszu do czerwca (zresztą płacenie przez pół roku w sytuacji gdy nie ma jeszcze działalności, jest samo z siebie bezsensu). Pani z Agencji twierdzi, że teraz w poprawkach mogę zmienić miejsce prowadzenia działalności, a później to już nie. Będę wdzięczny jeśli ktoś mi odpowie , jak ta kwestia dokładnie wygląda ?

Edytowano przez PEZU11
literówki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342
sumek666 napisał:

Czy prowadząc gospodarstwo i jednocześnie będąc na etacie i ZUS jako pracownik można starać się o tę premie?

Nawet zakładając rezygnację z pracy po otrzymaniu?

musisz być na krusie zanim złożysz wniosek i to chyba przez rok

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PROMO86    5
Dnia 13.02.2021 o 07:08, masa24 napisał:

Panowie nie wiem jak będzie ale spokojnie . 
nawet jak wyrzuca nas z krus to mamy ZUS preferencyjny do dwóch lat a potem mały ZUS plus 3 lata

Tylko, że są takie osoby, które już założyły działalność na podwójnym KRUSie i z ulgi i preferencji skorzystać nie mogą. A czytając różne fora to bardzo dużo osób zdecydowało się na premię tylko ze względu na możliwość dwuletniego korzystania z KRUS. Jesli ktoś np. założył działalność pod koniec zeszłego roku i miał być na podwójnym KRUSie do końca 2022 roku to niezbyt fajna perspektywa, że w styczniu mogą go przerzucić na ZUS... Generalnie słabo to wygląda. Dużo osób, które złożyły wnioski na premię biorąc pod uwagę możliwość opłacania przez dwa lata KRUSu może zwyczajnie zrezygnować. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344
13 minut temu, PROMO86 napisał:

Tylko, że są takie osoby, które już założyły działalność na podwójnym KRUSie i z ulgi i preferencji skorzystać nie mogą. A czytając różne fora to bardzo dużo osób zdecydowało się na premię tylko ze względu na możliwość dwuletniego korzystania z KRUS. Jesli ktoś np. założył działalność pod koniec zeszłego roku i miał być na podwójnym KRUSie do końca 2022 roku to niezbyt fajna perspektywa, że w styczniu mogą go przerzucić na ZUS... Generalnie słabo to wygląda. Dużo osób, które złożyły wnioski na premię biorąc pod uwagę możliwość opłacania przez dwa lata KRUSu może zwyczajnie zrezygnować. 

Owszem ale jest jeszcze mały ZUS plus. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PROMO86    5
12 minut temu, masa24 napisał:

Owszem ale jest jeszcze mały ZUS plus. 

Owszem, ale musisz przyznać, że mały ZUS + kosztowo jednak kształtuje się ZUPEŁNIE INACZEJ niż podwójny KRUS, więc jeśli komuś było obojętne czy rozpocznie firmę na ZUSIe preferencyjnym, czy na podwójnym KRUSie to jest to opcja dla niego, ale jeśli ktoś zakładał firmę z myślą o podwójnym KRUSie a nie o ZUSie- nawet tym niskim- to ta opcja go nie usatysfakcjonuje, a sama prywatnie znam takie osoby. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

No racja 

moje zdanie jest takie ze ten program powinien być dla osób które rzeczywiście będą działalność prowadziły i trzeba liczyc się z tym ze są zusy i podatki 

lub dla osób które chcą kupić coś na własny użytek ale tez powinny być świadomie ze to jednak działalność i jest ryzyko i obowiązki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PROMO86    5
22 minuty temu, masa24 napisał:

No racja 

moje zdanie jest takie ze ten program powinien być dla osób które rzeczywiście będą działalność prowadziły i trzeba liczyc się z tym ze są zusy i podatki 

lub dla osób które chcą kupić coś na własny użytek ale tez powinny być świadomie ze to jednak działalność i jest ryzyko i obowiązki 

Oczywiście i bardzo się z tym z Tobą zgadzam, ale nalezy również pamiętać, że ta premia jest również dla osób, które nie rezygnują całkowicie z rolnictwa na rzecz prowadzonej działalności i nadal tak naprawdę będą uprawiać, hodować, etc. I tak każdy musiałby prędzej czy później przejść na ZUS- z tym liczy się każdy, a możliwość dwuletniego KRUSu dawała wnioskodawcom pewien poziom bezpieczeństwa ekonomicznego na początek, nim w ogóle będzie można zacząć działać i zarabiać. Bo często ludzie za premię np. coś budują i choć fizycznie zarejestrowali już działalność, by móc otrzymać I transzę to sa na etapie realizacji harmonogramu rzeczowo- finansowego i nie maja jeszcze z czego generować zysków. Pozostanie na KRUSie w okresie między I, a II transzą to danie czasu by firma mogła się przygotować, zakupić sprzęt, wybudowac budynek, itp. 

Co nie znaczy, że niewłaściwym jest ukrócenie kombinatorstwa w zakresie tego, że ludzie mieszkający w blokach mają kawałek ziemi, której nawet nie oglądają i prowadza firmy na podwójnym KRUS jako rolnicy. Rolnikiem jest osoba, która posiada gospodarstwo, maszyny, budynki gospodarcze, mieszka na tym gospodarstwie i pracuje. Myslę, że takie rzeczy powinny być kontrolowane i weryfikowane. Wtedy odpadłoby sporo pseudorolników. Najgorzej, że chcą potraktować te sprawę na zasadzie łatwizny i masowo wprowadzić coś, co skrzywdzi faktycznych rolników. 

Edytowano przez PROMO86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Nie wiem czy tu chodzi o ukrócenie kombinatorstwa czy poprostu rząd szuka pieniędzy dlatego bierze się za nas. Jeszcze trochę i wogole krus przestanie istniec

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205
3 godziny temu, PROMO86 napisał:

preferencji skorzystać nie mogą.

Dlaczego po podwójnym KRUS nie można skorzystać z preferencyjnego ZUS? 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Z preferencyjnego nie można. Można z ulgi mały ZUS plus 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PROMO86    5
49 minut temu, pedro2 napisał:

Dlaczego po podwójnym KRUS nie można skorzystać z preferencyjnego ZUS? 

Dlatego, że ZUS preferencyjny jest dla nowo zakładanych firm, czyli na start, a jeśli prowadzisz już działalność pozarolniczą na podwójnym KRUSie to znaczy, że nie jesteś nowo założoną firmą tylko istniejącą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Sorry pomyliłem się 😋 kurde co 2 tyg maglujecie to samo... 

Jutro ma być odpowiedź czy będzie zgoda na suva 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Ale mozna przejść z podwójnego krusu na preferencyjny zus tyle że nie może upłynąć więcej niż 24mc od załozenia firmy. Inaczej - można byc np 1 rok na podwójnym krusie i kolejny rok na preferencyjnym zusie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

zgadza sie

dodatkowo jak ktos jest na podwojnym zus to tez musi uwazac.  Bo zalomy jezeli konczy mu sie juz ten 2 letni okres,  zamierza do grudnia byc na krus a od stycznia na zus to tez bedzie zle. W takim przypadku nie skorzysta z ulgi maly zus plus.  W takim przypadku nalezy wczesniej przejsc na zus , na 2 miesiace przynajmniej tak aby  w roku poprzedzajacym przejscie na maly zus plus byly jakies okresy skladkowe w zus

Dnia 14.02.2021 o 14:30, sumek666 napisał:

Czy prowadząc gospodarstwo i jednocześnie będąc na etacie i ZUS jako pracownik można starać się o tę premie?

Nawet zakładając rezygnację z pracy po otrzymaniu?

kolego zeby moc starac sie o wsparcie musisz byc przynajmniej rok w krus przed dniem zlozenia wniosku. wiec jezeli coss planujesz to jak najszybciej idz na krus lub  szukaj figuranta w krus na ktorego zlozysz wniosek

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7205

Dokładnie, minimum 60 dni na ZUS trzeba przejść przed końcem KRUS tak jak mówiłeś od początku


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Czyli jesli sie uda załozyc firme np 1 czerwca 2021 to do 2022 do 1 listopada mozna być na podwójnym krusie, potem od listopada do czerwca zus preferencyjny i 3lata zusu od dochodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na razie tyle w temacie dziennikarskiej paplaniny:https://www.gov.pl/web/rolnictwo/oswiadczenie2

 


Jestem prawnikiem, doradcą rolnośrodowiskowym, ekspertem przyrodniczym, inspektorem rolnictwa ekologicznego. Mam uprawnienia do obsługi aplikacji eWniosekplus. Wypełniam dokumentacje oraz doradzam z zakresu działań premiowych PROW 2014-2020 oraz układam strategie rozwoju gospodarstw pod PROW 2023-2027. Działam pod firmą EkoAgronom Piotr Kisiel. Jestem też oczywiście rolnikiem i  korzystałem/korzystam z różnych form wsparcia oferowanych przez WPR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kratka16
      Witam jestem nowy na forum.Mam pytanie odnosnie mojego taty gospodarstwa z tego wzgledu ze juz sami nie wiemy co robic.Do tej pory mamy okolo 4ha ziemi chdujemy krowy 3szt swin 20 tucznikow rocznie.Myslelismy nad uprawa warzyw ale nasza gleba to IV,V i VI.Mam pomysl odnosnie obory ma ona wymiary szer 9m a dlugosc 7m mam zamiar tam wstawic dwa rzedy po 7 krow czyli razem 14.Byly by to krowy rasy simental.Mam zamiar od tych krow odchowywac byki okolo 20-30 bylyby w stodole i troche wybiegu okolo 0,5 ha.Czy zabrac sie za chodowle trzody chlewnej okolo 30 macior i 100 tucznikow na rzut odchowac a prosieta sprzedac.Sprzet jaki dysponuje to ursus 360 plug 3,siewnik,sadzarka,przyczepa 4,5t,kosiarka rotacyja,przewracarka,brony,kultywator,cyklop.Mam do was prozbe poniewaz nie wiem za co sie zabrac tata jest za krowami a ja jestem za trzoda.Z gory dzieki za odp.
    • Przez ranczerka
      Witam serdecznie , ostatnio zrobiło się głośno w związku w ryczałtem w gospodarstwach a vatem na działalność pozarolniczą .
      Opiszę może sytuację :
      gospodarstwo jest na ryczałcie , ja prowadzę działalnośc pozarolniczą i rozliczam się z vat , mąż rózniez prowadzi działalność i rozlicza się z vat . obydwoje mamy inne numer Nip .
      Chcemy przejść z gospodarstwem na Vat .
      W związku z tym iż maż planuje rozszerzyć swoja działalnośc ( nie związaną z rolnictwem ) planowaliśmy gospodarstwo dopisać do mojej działalności . czy jest to możliwe??? urząd skarbowy mówi że ... nie ponieważ decyzje o dopłatach dostaje mój mąż ( ja jestem pełnomocnikiem )
      ewentualnie czy istnieje mozliwośc przepisania w agencji numeru gospodarstwa na mnie?
    • Przez murarzxd
      Witam jestem w trakcie przejmowania gospodarstwa od wujka gospodarstwo około 10 h + zabudowa i dom ale mniejsza o to dokładniej chodzi mi o to czy dostane jakiś kredyt na modernizacje a dokładnie zakup lepszego sprzętu ponieważ mam okazję zgarnąć około 20 h w dzierżawę na dość dogodnych warunkach tylko problem leży w tym że na stanie mam jeden ciągnik (ursus C-30). No a więc pytanko był ktoś z was w takiej sytuacji już czy jest jakaś szansa na wyciągnięcie kasy z uni bądź jakiś kredyt na dogodnych warunkach ? Z góry dzięki i pozdrawiam
    • Przez Misiek55
      Witam.!
      Chciałbym się spytać czy ktoś z użytkowników otrzymał dofinansowanie "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" w roku 2012 i kupuje sprzęt rolniczy z tego właśnie dofinansowania. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda wystawianie faktur VAT, założenie firmy oraz wypłata pieniędzy przez ARMiR
    • Przez bartlomiejstanek
      Witam od dzieciaka interesuję się rolnictwem zawsze chciałem mieć kawałek pola i coś na nim uprawiać mięć ciągnik i kilka maszyn i coś u hodowanego dla siebie np świnkę, króliki, kurki,kaczki i naszła teraz dla mnie nadzieja sąsiad ma do sprzedania gospodarstwo ponad 2 ha+ las z domem stodołą sporym ogródkiem chciałbym to kupić ale jest jeden spory problem pole jest na strasznym ugorze nieuprawianym wieki kiedyś tam były porzeczki jest jeszcze ok 40 arów pola takiego bardziej równego tam były ziemniaki i zboże całe pole jest na stronę północną myślałem aby na górze uprawiać kawałem zboża i ziemniaków a co z tym hektarem przeszło ugoru hodowla osłów / danieli /koni doradzicie co z tym zrobić czy opłaca się wydać na to ze 150 tysięcy na pewno czy lepiej szukać gospodarstwa w tej samej cenie na prostym gdzieś dodam że klasa ziemi jest tu 6 sam kamień z jakimś iłem i glinom dołaczam zdjęcia tego ugoru. z góry dzięki za pomoc




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj