lusssak

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
TomekKuc    0

Witam gdybym w ramach tej dotacji chciał dostosować budynek czyli w moim przypadku stodołę przerobić na siedzibę firmy miejsce produkcji i magazyn w jednym . Stodoła jako budynek nie jest ujęta w księdze wieczystej działki na której stoi ale jest ujęta w akcie notarialnym . Mam w takiej sytuacji jakieś szanse na dotacje ? ktoś spotkał się z podobnym problemem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tomek tak masz szansę, jak najbardziej jest to możliwe aby na to dostać dotację, ale podpowiem że będziesz musiał uzyskać zmianę przeznaczenia budynku a to są spore koszta i od cholery papierów. A bez tego agencja nie wypłaci ci kasy (a jak już wypłaci bo akurat w tym programie najpierw wypłaca a później kontroluje) to będzie chciała abyś okazał wszelką dokumentację budowlaną stwierdzającą że stodoła już nie jest stodołą tylko budynkiem produkcyjnym.

 

Lepiej weź kasę na maszyny z tej dotacji w wysokości 70%, a 30% przeznacz na materiały budowlane. Bo 70% masz przeznaczyć na środki trwałe a pozostałą część możesz na ,,duperele,, typu ZUS, pensja, czy owe materiały budowlane do remontu pomieszczenia biurowego i oni nie będą wnikać jakie pomieszczenie remontowałeś tylko będą ich interesować FV na ten materiał i ewentualnie ten materiał budowlany fizycznie będą chcieli zobaczyć czy faktycznie zakupiłeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomekKuc    0

Dziękuję za odpowiedź . Trochę wychamowało to mój entuzjazm bo na dostosowaniu budynku czyli stodoły najbardziej mi zależy . W planach miałem utwardzenie drogi dojazdowej około 40 metrów wymiana starych drewnianych drzwi do stodoły na bramę segmentową, zrobienie wylewki betonowej bo ma spodzie są deski oraz przerobienia jednego pomieszczenia na biuro. Z maszyn w sumie dużo nie potrzebuje głównie to wuzek widłowy i ewentualnie jakieś stół wibracyjny i betoniarka. Jesli chodzi o kwestie utwardzenia drogi dojazdowej to rozumiem że mógłbym wydać pieniądze na kruszywo do utwardzenia bo zalicza się do materiału budowlanego ? A gdybym chciał skorzystać u usługi firmy która się podejmie pracy czyli wiadomo pracę koparką, osadzenie krawężników i wysypanie kamienia . Czy na taką usługę też mogę wydać pieniądze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Oczywiście utwardzenie dojazdu wchodzi w grę. Możesz na to przeznaczyć całą kwotę jeśli zadanie będzie uzasadnione i możesz w pełni zlecić to firmie, wtedy do arimr przedkładasz projekt (możesz sam sobie narysować przekrój utwardzenia) oraz kosztorys (możesz sam sobie sporządzić kosztorys jeśli posiadasz program NORMA z aktualnymi bazami stawek robocizny w twojej lokalizacji)

Najtańszy wózek widłowy to 50 tys. zł. Więc 1/3 - 1/5 dotacji w zależności w którą kwotę celujesz. A coś markowego zaczyna się od 60 - 70 tys. spalinowe. Bo mowa jest o nowym.

Więc z głową ogarnąć to można zrobić że całość dotacji pójdzie na wózek + utwardzenie drogi dojazdowej a ewentualny remont pomieszczenia i wierzeje to będzie gratis od firmy wykonującej utwardzenie drogi dojazdowej której trafi się wykonanie drogi dojazdowej za powiedzmy 250zł/m2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomekKuc    0

Dziękuję za cenne podpowiedzi. Nawiązując do odpowiedzi wyżej że 30 % można wydać na inne środki w tym ZUS czyli mam rozumieć że z tych środków mogę opłacać składki ? jeśli tak to przez jaki czas przez całe 5 lat ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damkow    6

ktoś się orientuje, czy jest jakiś zapis w ustawie/rozporządzeniu, że można zamienić 250 tys na 150?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damkow    6

no wlasnie... dostalem decyzje na 250 tysi... a juz nie pamietam... z miesiac temu (po paru poprawkach) i z 2-3 tyhgodnie temu zlozylem zmiane biznesplanu na 150 tysi... no bylo pare poprawek i jak to wiadomo koronawirus... 48h papiery leza sobie i ostatnio mialem miec juz decyzje pozytywna ALE Pani zadzwonila kilka dni pozniej, ze wie ze obiecala ze bedzie juz pozytywna decyzja, ale ona nie moze tak zmienic, bo nie ma nic w ustawie i ze do warszawy poszedl list i ze musze teraz czekac na decyzje (na ich interpretacje). No i teraz bede w plecy... bo zanim przyjdzie od nich decyzja, to minie z 2tygodnie-2miesiace (a wiadomo?).  No i zaczym beda potem jeszcze pieniadze z 1 raty to tez zejdzie... no chyba, ze sie zlituja i jak zloze wniosek o 1 rate to moze mi w tydzien to ogarna, ale kto tam wie :)

Edytowano przez damkow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emt    0

Czemu Kraśnik ? A choćby dlatego , że mój wniosek jest w Kraśniku ( opisałem swoje perypetie kilka stron wcześniej )  i ciągle czekam , czekam .............czekam  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damkow    6

no dzieją się dziwne rzeczy. Nieraz to co powinno być zrobione od ręki, to schodzi z tym z tydzień, a czas płynie...

A odzywałeś się coś do nich teraz lub jechałeś?

Ja to za tydzień-dwa na Warszawe pojade, bo z całym szacunkiem, ale nie będę czekał miesiąc-dwa na rzecz, którą można załatwić prawie od ręki (zmiana na 150 tysięcy, usunięcie paru rzeczy, dodanie kilku nowych, czyli jak "małe poprawki"). Może jak pojade na miejsce i zapukam do odpowiedniej osoby (dyrektor, czy do kogo tam trafiło), to może to pójdzie dużo szybciej.

I właśnie... wie ktoś gdzie jest jakiś "paragraf" odnośnie MOŻLIWOŚCI zmiany na 150 tysi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emt    0

Czy się odzywałem ? Ile tel. ile wizyt osobistych ......trudno zliczyć ilość wszelkich interwencji z mojej strony .I za każdym razem ta sama śpiewka...............już , już , już .W sumie to mam już dosyć ................

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
afrom    0

Panowie orientujecie się czy będzie nabór na tej jesieni i jakie będą ewentualne kwoty wsparcia ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damkow    6
4 godziny temu, emt napisał:

Czy się odzywałem ? Ile tel. ile wizyt osobistych ......trudno zliczyć ilość wszelkich interwencji z mojej strony .I za każdym razem ta sama śpiewka...............już , już , już .W sumie to mam już dosyć ................

oni maja sporo programow i im sie wszystko juz myli, ale i tak nie powinni robic takich rzeczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emt    0

Dzisiaj zadzwonił do mnie osobiście  Pan weryfikujący mój wniosek i obiecał decyzję po niedzieli ( tylko po której nie dopytałem ) .Argument - robią modernizację......ponoć na cito . Czekam już tyle , że zdążyłem się przyzwyczaić .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basia791    0

Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie tylko osoby które są na 110% pewne, mają uzasadnienie (przepisy) , a najlepiej interpretację z ARiMR. Mam bowiem dwie skrajne odpowiedzi od różnych doradców. 

Chcę złożyć wniosek w tym roku na PROW 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich (nie ASF)

Jestem ubezpieczona w KRUS nieprzerwanie od 13 miesięcy i spełniam wszystkie warunki. Moje pytanie dotyczy tego kiedy mogę założyć działalność gospodarczą lub zostać zatrudniona na etacie? Czy mogę to zrobić już po złożeniu wniosku do ARiMR, czy dopiero po podjęciu decyzji przez ARiMR.

Bardzo proszę tylko o pewne odpowiedzi, a nie jak się komuś wydaje, albo gdzieś przeczytał. To jest dla mnie bardzo ważne i nie chciałabym przez taki błąd stracić dotacji.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maro_933    0
8 godzin temu, basia791 napisał:

Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie tylko osoby które są na 110% pewne, mają uzasadnienie (przepisy) , a najlepiej interpretację z ARiMR. Mam bowiem dwie skrajne odpowiedzi od różnych doradców. 

Chcę złożyć wniosek w tym roku na PROW 6.2 Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich (nie ASF)

Jestem ubezpieczona w KRUS nieprzerwanie od 13 miesięcy i spełniam wszystkie warunki. Moje pytanie dotyczy tego kiedy mogę założyć działalność gospodarczą lub zostać zatrudniona na etacie? Czy mogę to zrobić już po złożeniu wniosku do ARiMR, czy dopiero po podjęciu decyzji przez ARiMR.

Bardzo proszę tylko o pewne odpowiedzi, a nie jak się komuś wydaje, albo gdzieś przeczytał. To jest dla mnie bardzo ważne i nie chciałabym przez taki błąd stracić dotacji.

 

 

 

Miałem te same wątpliwości w poprzednim naborze. Mój doradca dopytywał o to telefonicznie w agencji i po złożeniu wniosku można już przejść na zus. Tak jak podane jest to w warunkach o przyznanie pomocy "Pomoc przyznaje się rolnikowi, małżonkowi rolnika lub domownikowi rolnika, który m.in. podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie, nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy."

Dodatkowo jeżeli chciałabyś założyć działalność po złożeniu wniosku to przez pół roku korzystając ze zwolnienia z zusu pozostajesz cały czas na krusie. 

Ja założyłem działalność na początku roku i jeszcze jestem na krusie. Decyzji jeszcze brak, były tylko poprawki. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
basia791    0

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Wszystko to jest bardzo niejasne. Każdy interpretuje inaczej. Zawsze to lepiej jak ktoś już ma w tej kwestii doświadczenie. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Czy trzeba umieścić tablicę informacyjną w miejscu prowadzenia działalności, jeśli jest decyzja o przyznaniu 150 tys PLN pomocy? Niby poniżej 50 tys EURO nie trzeba, ale kto ich tam wie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damkow    6

ponawiam pytanie. Czy ktoś sie orientuje, gdzie jest zapis, ze mozna zamienic 250 tys na np. 150 tys. zł? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Może inaczej, gdzie zapis że nie można? Ogólnie zmiany można robić a to jest zmiana biznesplanu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kratka16
      Witam jestem nowy na forum.Mam pytanie odnosnie mojego taty gospodarstwa z tego wzgledu ze juz sami nie wiemy co robic.Do tej pory mamy okolo 4ha ziemi chdujemy krowy 3szt swin 20 tucznikow rocznie.Myslelismy nad uprawa warzyw ale nasza gleba to IV,V i VI.Mam pomysl odnosnie obory ma ona wymiary szer 9m a dlugosc 7m mam zamiar tam wstawic dwa rzedy po 7 krow czyli razem 14.Byly by to krowy rasy simental.Mam zamiar od tych krow odchowywac byki okolo 20-30 bylyby w stodole i troche wybiegu okolo 0,5 ha.Czy zabrac sie za chodowle trzody chlewnej okolo 30 macior i 100 tucznikow na rzut odchowac a prosieta sprzedac.Sprzet jaki dysponuje to ursus 360 plug 3,siewnik,sadzarka,przyczepa 4,5t,kosiarka rotacyja,przewracarka,brony,kultywator,cyklop.Mam do was prozbe poniewaz nie wiem za co sie zabrac tata jest za krowami a ja jestem za trzoda.Z gory dzieki za odp.
    • Przez ranczerka
      Witam serdecznie , ostatnio zrobiło się głośno w związku w ryczałtem w gospodarstwach a vatem na działalność pozarolniczą .
      Opiszę może sytuację :
      gospodarstwo jest na ryczałcie , ja prowadzę działalnośc pozarolniczą i rozliczam się z vat , mąż rózniez prowadzi działalność i rozlicza się z vat . obydwoje mamy inne numer Nip .
      Chcemy przejść z gospodarstwem na Vat .
      W związku z tym iż maż planuje rozszerzyć swoja działalnośc ( nie związaną z rolnictwem ) planowaliśmy gospodarstwo dopisać do mojej działalności . czy jest to możliwe??? urząd skarbowy mówi że ... nie ponieważ decyzje o dopłatach dostaje mój mąż ( ja jestem pełnomocnikiem )
      ewentualnie czy istnieje mozliwośc przepisania w agencji numeru gospodarstwa na mnie?
    • Przez murarzxd
      Witam jestem w trakcie przejmowania gospodarstwa od wujka gospodarstwo około 10 h + zabudowa i dom ale mniejsza o to dokładniej chodzi mi o to czy dostane jakiś kredyt na modernizacje a dokładnie zakup lepszego sprzętu ponieważ mam okazję zgarnąć około 20 h w dzierżawę na dość dogodnych warunkach tylko problem leży w tym że na stanie mam jeden ciągnik (ursus C-30). No a więc pytanko był ktoś z was w takiej sytuacji już czy jest jakaś szansa na wyciągnięcie kasy z uni bądź jakiś kredyt na dogodnych warunkach ? Z góry dzięki i pozdrawiam
    • Przez Misiek55
      Witam.!
      Chciałbym się spytać czy ktoś z użytkowników otrzymał dofinansowanie "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" w roku 2012 i kupuje sprzęt rolniczy z tego właśnie dofinansowania. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda wystawianie faktur VAT, założenie firmy oraz wypłata pieniędzy przez ARMiR
    • Przez bartlomiejstanek
      Witam od dzieciaka interesuję się rolnictwem zawsze chciałem mieć kawałek pola i coś na nim uprawiać mięć ciągnik i kilka maszyn i coś u hodowanego dla siebie np świnkę, króliki, kurki,kaczki i naszła teraz dla mnie nadzieja sąsiad ma do sprzedania gospodarstwo ponad 2 ha+ las z domem stodołą sporym ogródkiem chciałbym to kupić ale jest jeden spory problem pole jest na strasznym ugorze nieuprawianym wieki kiedyś tam były porzeczki jest jeszcze ok 40 arów pola takiego bardziej równego tam były ziemniaki i zboże całe pole jest na stronę północną myślałem aby na górze uprawiać kawałem zboża i ziemniaków a co z tym hektarem przeszło ugoru hodowla osłów / danieli /koni doradzicie co z tym zrobić czy opłaca się wydać na to ze 150 tysięcy na pewno czy lepiej szukać gospodarstwa w tej samej cenie na prostym gdzieś dodam że klasa ziemi jest tu 6 sam kamień z jakimś iłem i glinom dołaczam zdjęcia tego ugoru. z góry dzięki za pomoc




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj