lusssak

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Polecane posty

tomek15h    110
10 godzin temu, masa24 napisał:

Co ty za głupoty wypisujesz. Odliczasz vat

Chciałem się upewnić jakie informacje macie odnośnie odliczania vatu . Ja ze swojego źródła też posiadam informację o tym że nie można odliczyć vatu, w razie kontroli krzyżowej  grozi za to sankcja w postaci zwrotu całej dotacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Tzn jeżeli jesteś VATOWCEM lub chcesz być to odliczasz cały vat.  

We wniosku w tabeli sie podaje ceny NETTO I BRUTTO . Koszty kwalifikowane to ceny NETTO.

Natomiast w BP wpisujemy informacje ze zakupy zostaną rozliczone po cenie NETTO.

 

Edytowano przez machtomi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudinho11    208

Przy skladaniu wniosku wpisujesz czy chcesz być na ryczałcie czy na zasadach ogólnych VAT. Jak ryczałt to masz ceny brutto jak VAT to ceny netto, czyli VAT Ci wrócą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek15h    110

Jestem vatowcem ale wniosek o przyznanie premii składałem w kwocie brutto.Od zakupów na dotację  nie mogę odliczyć vatu ,ale zakupy nie związane z dotacją tylko z prowadzeniem ,dalszym rozwojem itp. już mogę.

Rozumiem że przy kwocie netto  150 000 zł dotacji vat wydatkujemy z własnej kieszeni czyli 34 500 zł a potem go odliczamy ...czy tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emt    0
2 godziny temu, sony87 napisał:

Czeka ktoś jeszcze na decyzję ? 

Tak . Przynajmniej ja. Kilka stron wcześniej opisałem swoje perypetie ( na prośbę pana  weryfikującego mój wniosek zawnioskowałem- wbrew  sobie -o zaprzestanie rozpatrywania z powodu Covid ) . Na dzięń dzisiejszy mogę powiedzieć  , że jestem z tym panem w kontakcie ......i wychodzi na to  że trochę mi się decyzja odwlecze w czasie , ale co się odwlecze to ........ a że powoli to idzie ....no cóż........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
parnasus99    0

Drodzy forumowicze, co do tego VAT-u to jest tak, jak użytkownik martyna90 pisała - odliczenie VATu przy kwocie dotacji 150 tys BRUTTO spowoduje podwójne dofinansowanie. Jest to niezgodne z polskim prawem i uważajcie na to, bo można sobie narobić problemów z US i ARiMR.
Wyjaśnienie jest proste- jeśli VAT zawarty jest w kwocie dofinansowania (czyli 150 tys zł BRUTTO), a ktoś go mimo wszystko rozliczy i dostanie zwrot VATu z US na konto bankowe, (nieważne czy zwykłe konto czy rachunek vat) to defacto ZAROBI NA TYM ! ( ZAROBI NA DOTACJI- przy kwocie 150 tys brutto zarobi 34500 zł), a to jest niezgodne z polskim prawem. A ostatnimi laty polskie Urzędy skarbowe są bardzo wyczulone na punkcie przepływu pieniędzy z VAT

Wg opinii mojej księgowej, oraz ludzi z ARiMR, nie ma problemu, żeby sporządzić biznesplan w kwotach NETTO, tj. rozpisać wydatki na 150 tys zł netto + VAT, i później sobie ten VAT rozliczyć.
Wyjaśnienie tego jest równie proste co poprzednio: W tym przypadku finansujemy VAT z własnej kieszeni, więc nie jest to sprzeczne z polskim prawem i VAT można sobie później rozliczyć i dostać ewentualny zwrot.

Pozdrawiam
Mateusz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

Nie bardzo wiem o co dyskusja . Vatowiec musi zrobić inwestycje za 150 000 netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
parnasus99    0
7 minut temu, masa24 napisał:

Nie bardzo wiem o co dyskusja . Vatowiec musi zrobić inwestycje za 150 000 netto

Nie musi tylko może.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek15h    110

Pierwszą ratę wypłacają  szybko po złożeniu wniosku czy raczej ociągają się do 90 -tego dnia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrisPacz    3

Ja czekałem 2 miesiące. Żona dwa tygodnie dłużej bo była wytypowana do kontroli, ale z powodu pandemii przelew poszedł bez kontroli. Kontrola była później.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek15h    110

Zastanawiam się co mieli by kontrolować oprócz dokumentacji związanej z założeniem działalności...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maro_933    0

Witam,

czy brał ktoś samochód osobowy na premię? czy są jakieś zasady, że powinien być użytkowany tylko do celów działalności i trzeba w razie kontroli prowadzić kilometrówkę? czy można go rozliczać jako do celów mieszanych i odliczyć wtedy tylko 50% podatku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
parnasus99    0
Dnia 1.08.2020 o 10:20, KrisPacz napisał:

Pytasz o kontrolę? Miała być przed wypłatą pierwszej raty. 

 

Dnia 1.08.2020 o 11:08, tomek15h napisał:

Zastanawiam się co mieli by kontrolować oprócz dokumentacji związanej z założeniem działalności...?

Podpinam się do pytania. Co kontrolowali przed wypłatą pierwszej raty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrisPacz    3

W odpowiedzi o kontrolę przed pierwszą płatnością informuję:

-kontrola odbyła się w miejscu prowadzenia działalności i dot. praktycznie sprawdzenia tych samych dokumentów, które zostały złożone do wniosku o płatność. 

- nie było to nic skomplikowanego. 

- przyjechał ktoś zobaczyć miejsce i ludzi - beneficjentów działania. Pewnie mały procent wnioskodawców mają okazję zobaczyć na żywo, więc nic dziwnego, że od czasu do czasu kogoś wylosują.

Biurokracja Unijna i Nasza krajowa robiły już dziwniejsze rzeczy.

  • Thanks 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ToMclo    0

Dostaliście po złożeniu wniosku o płatność jakieś informacje o terminie czy jakąkolwiek informacje zwrotną?  Wiecie może czy podpisuję się jakaś umowę z  ARiMR przy odbiorze premi?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ToMclo    0

Ksiegowa prosi o umowę lub o inny dokument który w jasny sposób stwierdza warunki rozliczenia premii. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DYWI    9

Decyzje jej musisz dać . w decyzji masz wszystko kwote i biznes plan .


O Polska kraino! Gdyby ci rodacy, Co za ciebie giną, Wzięli się do pracy

I po garstce ziemi Z ojczyzny zabrali,Już by dłońmi swemi Polskę usypali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kratka16
      Witam jestem nowy na forum.Mam pytanie odnosnie mojego taty gospodarstwa z tego wzgledu ze juz sami nie wiemy co robic.Do tej pory mamy okolo 4ha ziemi chdujemy krowy 3szt swin 20 tucznikow rocznie.Myslelismy nad uprawa warzyw ale nasza gleba to IV,V i VI.Mam pomysl odnosnie obory ma ona wymiary szer 9m a dlugosc 7m mam zamiar tam wstawic dwa rzedy po 7 krow czyli razem 14.Byly by to krowy rasy simental.Mam zamiar od tych krow odchowywac byki okolo 20-30 bylyby w stodole i troche wybiegu okolo 0,5 ha.Czy zabrac sie za chodowle trzody chlewnej okolo 30 macior i 100 tucznikow na rzut odchowac a prosieta sprzedac.Sprzet jaki dysponuje to ursus 360 plug 3,siewnik,sadzarka,przyczepa 4,5t,kosiarka rotacyja,przewracarka,brony,kultywator,cyklop.Mam do was prozbe poniewaz nie wiem za co sie zabrac tata jest za krowami a ja jestem za trzoda.Z gory dzieki za odp.
    • Przez ranczerka
      Witam serdecznie , ostatnio zrobiło się głośno w związku w ryczałtem w gospodarstwach a vatem na działalność pozarolniczą .
      Opiszę może sytuację :
      gospodarstwo jest na ryczałcie , ja prowadzę działalnośc pozarolniczą i rozliczam się z vat , mąż rózniez prowadzi działalność i rozlicza się z vat . obydwoje mamy inne numer Nip .
      Chcemy przejść z gospodarstwem na Vat .
      W związku z tym iż maż planuje rozszerzyć swoja działalnośc ( nie związaną z rolnictwem ) planowaliśmy gospodarstwo dopisać do mojej działalności . czy jest to możliwe??? urząd skarbowy mówi że ... nie ponieważ decyzje o dopłatach dostaje mój mąż ( ja jestem pełnomocnikiem )
      ewentualnie czy istnieje mozliwośc przepisania w agencji numeru gospodarstwa na mnie?
    • Przez murarzxd
      Witam jestem w trakcie przejmowania gospodarstwa od wujka gospodarstwo około 10 h + zabudowa i dom ale mniejsza o to dokładniej chodzi mi o to czy dostane jakiś kredyt na modernizacje a dokładnie zakup lepszego sprzętu ponieważ mam okazję zgarnąć około 20 h w dzierżawę na dość dogodnych warunkach tylko problem leży w tym że na stanie mam jeden ciągnik (ursus C-30). No a więc pytanko był ktoś z was w takiej sytuacji już czy jest jakaś szansa na wyciągnięcie kasy z uni bądź jakiś kredyt na dogodnych warunkach ? Z góry dzięki i pozdrawiam
    • Przez Misiek55
      Witam.!
      Chciałbym się spytać czy ktoś z użytkowników otrzymał dofinansowanie "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" w roku 2012 i kupuje sprzęt rolniczy z tego właśnie dofinansowania. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda wystawianie faktur VAT, założenie firmy oraz wypłata pieniędzy przez ARMiR
    • Przez bartlomiejstanek
      Witam od dzieciaka interesuję się rolnictwem zawsze chciałem mieć kawałek pola i coś na nim uprawiać mięć ciągnik i kilka maszyn i coś u hodowanego dla siebie np świnkę, króliki, kurki,kaczki i naszła teraz dla mnie nadzieja sąsiad ma do sprzedania gospodarstwo ponad 2 ha+ las z domem stodołą sporym ogródkiem chciałbym to kupić ale jest jeden spory problem pole jest na strasznym ugorze nieuprawianym wieki kiedyś tam były porzeczki jest jeszcze ok 40 arów pola takiego bardziej równego tam były ziemniaki i zboże całe pole jest na stronę północną myślałem aby na górze uprawiać kawałem zboża i ziemniaków a co z tym hektarem przeszło ugoru hodowla osłów / danieli /koni doradzicie co z tym zrobić czy opłaca się wydać na to ze 150 tysięcy na pewno czy lepiej szukać gospodarstwa w tej samej cenie na prostym gdzieś dodam że klasa ziemi jest tu 6 sam kamień z jakimś iłem i glinom dołaczam zdjęcia tego ugoru. z góry dzięki za pomoc




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj