lusssak

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Polecane posty

Gość   
Gość

Witam. Czy do tego naboru, który zaczyna się 28 lutego na obszarach ASF trzeba posiadać hodowlę świń czy tylko mieszkać na danym obszarze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dirk41    63

mieć świnie

zdzichu124 napisał:

Wiadomo cos o nowym naborze w 2020r ? 

w czerwcu, pewnie miesiąc wcześniej będzie konkretnie od do kiedy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Iwonka2710    0

Witam, pytanko nr1. Czy jest szansa, że w czerwcu będzie nabór (łódzkie) ? Po ostatniej rozmowie z ARiMR zwątpilam, wręcz zostałam ,,zgaszona,, 😕 nie wiem co myśleć...  

2. Jak to jest z tą realizacja biznesplanu? A dokładnie wyjściem na plus? W jakim stopniu może się różnić docelowy dochód od tego szacowanego w biznesplanie? Czy jest jakieś minimum, które trzeba osiągnąć? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Iwonka2710    0

Jeszcze pytanie odnośnie tego zapisu... Jak mam to rozumieć? Ile lat będzie włączone do obliczenia? Jakie minimalne dochody roczne musi odnotować firma, aby uznać ją za,, uzasadnioną ekonomicznie,,? 

IMG_20200223_185857.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DYWI    9

prognoza wiesz co to ??? 


O Polska kraino! Gdyby ci rodacy, Co za ciebie giną, Wzięli się do pracy

I po garstce ziemi Z ojczyzny zabrali,Już by dłońmi swemi Polskę usypali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Dokładnie... prognoza czyli papier przyjmie wszystko. A skąd masz przewidzieć co będzie, czy interes "chwyci" jak nie będzie jawnych wałków, że bierzesz, wydajesz kasę i nic nie robisz to nic się nie stanie jak firma będzie na skraju bankructwa.

Jak wygląda sprawa "ratowania" takiej firmy. Tj nie ma przychodów albo są minimalne, a koszta są chociażby zus, czy można bez problemu opłacać składki z prywatnych środków?

Edytowano przez pedro2

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damkow    6

"działalność będzie generowała wpływy nie mniejsze niż wartość wydatków na działalność" chodzi o to, że musisz zarobić więcej niż wydać, czyli być na plusie.

Ich nie obchodzi, że w bizneplanie napiszesz, że zarobisz np. 100 tys./rok a zarobisz np. 50 tys/rok. Ich obchodzi, żeby być na plusie, czyli powiedzmy, że przychód będzie 50 tys. a wydatki (np. materiały, podatki, zusy itp) wyniosą 49tys. zł. to i tak jesteś 1000 zł na plusie i nic Ci nie zrobią. I to co dalej pisze to chodzi o to by być na plusie w kolejnym roku. Jak teraz w 2020 roku zalozysz dzialalnosc to mozesz byc na minusie, ale w 2021 roku musisz być na plusie. O to im chodzi. Nawet pisałem kiedyś mejla i dyrektor powiedział mi to co w wstawiłaś z rozporzadzenia... ze dzialalnosc ma byc na plusie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Iwonka2710    0

Dzięki za odp😊 chciałabym wziąć udział w czerwcowym naborze, (o ile będzie😅) i próbuję wyłapać ,,haczyki,,. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164
10 godzin temu, damkow napisał:

"działalność będzie generowała wpływy nie mniejsze niż wartość wydatków na działalność" chodzi o to, że musisz zarobić więcej niż wydać, czyli być na plusie.

Ich nie obchodzi, że w bizneplanie napiszesz, że zarobisz np. 100 tys./rok a zarobisz np. 50 tys/rok. Ich obchodzi, żeby być na plusie, czyli powiedzmy, że przychód będzie 50 tys. a wydatki (np. materiały, podatki, zusy itp) wyniosą 49tys. zł. to i tak jesteś 1000 zł na plusie i nic Ci nie zrobią. I to co dalej pisze to chodzi o to by być na plusie w kolejnym roku. Jak teraz w 2020 roku zalozysz dzialalnosc to mozesz byc na minusie, ale w 2021 roku musisz być na plusie. O to im chodzi. Nawet pisałem kiedyś mejla i dyrektor powiedział mi to co w wstawiłaś z rozporzadzenia... ze dzialalnosc ma byc na plusie.

Prognoza słowo klucz czyli w bp masz udowodnić, że inwestycja będzie na siebie zarabiać. I to jest warunkiem uzyskania pomocy  a czy potem będziesz na plusie czy nie to nikt nie potrafi powiedzieć jakie konsekwencje będą. @freetaxi mógłbyś jako doświadczony coś powiedzieć w tej kwestii? Czy agencja może się potem czepiać, że inwestycja nie zarabia na siebie? Różnie może być.


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Iwonka2710    0

A tym, że mają  ok 600 wniosków z zeszłego roku (łódzkie) jeszcze ,,nieprzerobionych,, są w ciemnej du... i on nie sądzi, żeby starczyło funduszy na kolejny nabór w czerwcu, bo to też ostatni rok, ale też nie zaprzecza bo może coś wyczarują.... 😕 I tyle się dowiedziałam... 

Masło maślane.... No, ale nie poddaję się, czekam cierpliwie.... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damkow    6

ten mejl o ktorym pisalem i kiedys go wstawiałem

 

W odpowiedzi na przesłane drogą elektroniczną wątpliwości dotyczące możliwości ubiegania
się o pomoc w ramach operacji typu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w
ramach poddziałania "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na
obszarach wiejskich" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020,
przedstawiam następujące informacje.
Warunki i tryb przyznawania pomocy, w tym szczegółowe informacje o prawach
i obowiązkach beneficjentów, określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z
dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz
zwrotu pomocy finansowej na operacje typu "Premie na rozpoczęcie działalności
pozarolniczej" w ramach poddziałania "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności
gospodarczej na obszarach wiejskich" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na
lata 2014-2020 (Dz. U. poz.1196 z poźn. zm.).
Ocena w zakresie uzasadnienia ekonomicznego będzie odbywać się na podstawie informacji
zawartych w biznesplanie. Operacja jest uzasadniona ekonomicznie, jeżeli działalność
prowadzona w wyniku jej realizacji będzie wykonalna. Ten warunek uznaje się za spełniony
jeżeli wpływy przedsiębiorstwa z tytułu prowadzenia działalności objętej operacją od roku
następującego po roku, w którym został złożony pierwszy wniosek o płatność, są nie
mniejsze niż wartość wydatków na działalność objętą operacją. Jeżeli planowany rok
złożenia pierwszego wniosku przypada na rok 2019 wówczas warunek ten musi być
spełniony od roku 2020.
Biznesplan, co do zasady, jest projekcją przyszłości. Przedmiotem weryfikacji nie będzie
zatem wykonanie biznesplanu od strony finansowej w zakresie identycznym z założonym,
takich wymogów nie zawierają bowiem przepisy ww. rozporządzenia.
Niemniej jednak, z uwagi na fakt, iż uzyskiwanie przychodów z tytułu oferowanych
produktów/towarów/usług wynikających z planowanej operacji będzie możliwe dopiero po
faktycznym zrealizowaniu zakresu rzeczowego, w okresie od roku następującego po roku
złożenia pierwszego wniosku o płatność do roku złożenia drugiego wniosku o płatność
włącznie, jako wpływy należy uznać wszelką formę wkładu finansowego beneficjenta na
pokrycie kosztów działalności przedsiębiorstwa.

Sytuacje, w których żądany jest zwrot premii w całości lub w części opisane są szczegółowo
w § 19 ww. rozporządzenia.
W formularzu Biznesplanu w pkt IV. Charakterystyka planowanej działalności po
zrealizowaniu operacji, będącym załącznikiem do wniosku o przyznanie pomocy, w
kolumnie Klasyfikacja planowanej działalności/Kod PKD możliwe są do wpisania trzy kody
PKD zgłaszane do wsparcia, na które będzie mógł być wykorzystywany zakres rzeczowy
przedsięwzięcia sfinansowany w ramach przedmiotowej premii. Jeżeli w kolumnie Kod PKD
został wpisany więcej niż jeden rodzaj działalności należy jako pierwszy wpisać kod
przeważający planowanej działalności (zgodnie z udziałem w prognozie przychodów).
Należy również pamiętać, iż zawarcie w dokumentacji aplikacyjnej informacji w ww.
zakresie będzie obligowało Pana do zarejestrowania wszystkich wskazanych rodzajów
działalności oraz ich wykonywania w okresie 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Iwonka2710    0

A powiedzcie (Ci którzy już wnioski składali we wcześniejszych naborach) czy warto zlecić firmie napisanie biznesplanu, czy samemu? Jak to się ma do pozytywnego rozpatrzenia. 

9 minut temu, damkow napisał:

ten mejl o ktorym pisalem i kiedys go wstawiałem

 

W odpowiedzi na przesłane drogą elektroniczną wątpliwości dotyczące możliwości ubiegania
się o pomoc w ramach operacji typu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w
ramach poddziałania "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na
obszarach wiejskich" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020,
przedstawiam następujące informacje.
Warunki i tryb przyznawania pomocy, w tym szczegółowe informacje o prawach
i obowiązkach beneficjentów, określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z
dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz
zwrotu pomocy finansowej na operacje typu "Premie na rozpoczęcie działalności
pozarolniczej" w ramach poddziałania "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności
gospodarczej na obszarach wiejskich" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na
lata 2014-2020 (Dz. U. poz.1196 z poźn. zm.).
Ocena w zakresie uzasadnienia ekonomicznego będzie odbywać się na podstawie informacji
zawartych w biznesplanie. Operacja jest uzasadniona ekonomicznie, jeżeli działalność
prowadzona w wyniku jej realizacji będzie wykonalna. Ten warunek uznaje się za spełniony
jeżeli wpływy przedsiębiorstwa z tytułu prowadzenia działalności objętej operacją od roku
następującego po roku, w którym został złożony pierwszy wniosek o płatność, są nie
mniejsze niż wartość wydatków na działalność objętą operacją. Jeżeli planowany rok
złożenia pierwszego wniosku przypada na rok 2019 wówczas warunek ten musi być
spełniony od roku 2020.
Biznesplan, co do zasady, jest projekcją przyszłości. Przedmiotem weryfikacji nie będzie
zatem wykonanie biznesplanu od strony finansowej w zakresie identycznym z założonym,
takich wymogów nie zawierają bowiem przepisy ww. rozporządzenia.
Niemniej jednak, z uwagi na fakt, iż uzyskiwanie przychodów z tytułu oferowanych
produktów/towarów/usług wynikających z planowanej operacji będzie możliwe dopiero po
faktycznym zrealizowaniu zakresu rzeczowego, w okresie od roku następującego po roku
złożenia pierwszego wniosku o płatność do roku złożenia drugiego wniosku o płatność
włącznie, jako wpływy należy uznać wszelką formę wkładu finansowego beneficjenta na
pokrycie kosztów działalności przedsiębiorstwa.

Sytuacje, w których żądany jest zwrot premii w całości lub w części opisane są szczegółowo
w § 19 ww. rozporządzenia.
W formularzu Biznesplanu w pkt IV. Charakterystyka planowanej działalności po
zrealizowaniu operacji, będącym załącznikiem do wniosku o przyznanie pomocy, w
kolumnie Klasyfikacja planowanej działalności/Kod PKD możliwe są do wpisania trzy kody
PKD zgłaszane do wsparcia, na które będzie mógł być wykorzystywany zakres rzeczowy
przedsięwzięcia sfinansowany w ramach przedmiotowej premii. Jeżeli w kolumnie Kod PKD
został wpisany więcej niż jeden rodzaj działalności należy jako pierwszy wpisać kod
przeważający planowanej działalności (zgodnie z udziałem w prognozie przychodów).
Należy również pamiętać, iż zawarcie w dokumentacji aplikacyjnej informacji w ww.
zakresie będzie obligowało Pana do zarejestrowania wszystkich wskazanych rodzajów
działalności oraz ich wykonywania w okresie 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

Dziękuję, zastanawiałam się właśnie czy pieniądze z premii będą wliczane do kosztów, ale jeżeli chodzi o rok następujący po otrzymaniu pierwszej raty to tej pomocy się nie wlicza, tylko poniesione przezemnie koszty, wydatki w roku nastepnym... Tak? 😅

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Spokojnie, prognoza to tylko prognoza, nie ma żadnych prawnych możliwości na żądanie zwrotu premii z powodu tego że firma nie przynosi zyskow jeśli działa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damkow    6

"Dziękuję, zastanawiałam się właśnie czy pieniądze z premii będą wliczane do kosztów, ale jeżeli chodzi o rok następujący po otrzymaniu pierwszej raty to tej pomocy się nie wlicza, tylko poniesione przezemnie koszty, wydatki w roku nastepnym... Tak? 😅"

dokladnie tak :) trudno byloby byc w pierwszym roku na plusie jesli zainwestowałaby Pani 250 tys. i nawet jakby Pani zarobila 100 tys. w pół roku to i tak byłoby sie na minusie.

 

11 minut temu, sony87 napisał:

Spokojnie, prognoza to tylko prognoza, nie ma żadnych prawnych możliwości na żądanie zwrotu premii z powodu tego że firma nie przynosi zyskow jeśli działa 

Jesli jest sie na minusie to moga, ale i pewnie "nie muszą" :D np. ja bym piasał jakieś odwołanie itp.

No jesli bylbym urzednikiem i ktos by dzialal tylko no po prostu np. nie mialby zbyt duzo zamowien albo np. po 3 latach ilosc zamowien by komus spadla tak, że bylby na minusie to ja bym takiemu komus nie kazal zwracac premii, ale jak jest tak w 100% prawnie to nie wiem.

 

A i w sumie mam do Was pytanie. Co jezeli bylbym sobie co roku na plusie ale np. w 2022 roku np. zainwestowałbym 100 tys. w sklep, kebaba czy cokolwiek to wiadomo ze trudno byloby byc w tym roku na plusie

Taki przyklad.... co miesiac na czysto mam np. 5 tyiecy zl to przez rok jestem tak jakby 60 tysiecy zlotych na plusie, ale jesli np. w grudniu zainwestowalbym np. te 100 tys. w jakis interes to bylbym naturalnie ok. 40tys. na minusie.

I tutaj sedno... czy wtedy tez mogliby zadac zwrotu pieniedzy? 

Troche lipa jakby nie mozna bylo inwestowac w cos innego przez te 5 lat tak, aby nie byc na minusie i nie oddawac premii.

Co o tym myslicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOME11    174

Da się zmienić jeszcze rodzaj działalności?(nabór jesienny)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Tak, robisz.zmiane wniosku.

Po decyzji też można ale wtedy musisz pisać podanie do dyrektora

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

Dobrze, ale co z pieniędzmi z zewnątrz, na inwestycje czy zwykłe funkcjonowanie firmy, czy można z własnych prywatnych środków się "ratować"? 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rodman    23

Witam

Mam kupić busa do działalności.

Czy musi to być nowe auto?

Dealer daje mi pare tysi rabatu, jeżeli będzie to tzw. auto demo,czyli zarelestrowane na nich i po 3 miesiącach kupuję od nich.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biznes12    23

Dziś listownie przyszły poprawki wielkopolskie 

Coś się rusza chociaż 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
just87    0

Mogli by w Lubelskim wkoncu zacząć też wysylac, bo jakoś cisza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

W lubelskim już od dłuższego czasu coś się dzieje, zależy gdzie trafił wniosek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kratka16
      Witam jestem nowy na forum.Mam pytanie odnosnie mojego taty gospodarstwa z tego wzgledu ze juz sami nie wiemy co robic.Do tej pory mamy okolo 4ha ziemi chdujemy krowy 3szt swin 20 tucznikow rocznie.Myslelismy nad uprawa warzyw ale nasza gleba to IV,V i VI.Mam pomysl odnosnie obory ma ona wymiary szer 9m a dlugosc 7m mam zamiar tam wstawic dwa rzedy po 7 krow czyli razem 14.Byly by to krowy rasy simental.Mam zamiar od tych krow odchowywac byki okolo 20-30 bylyby w stodole i troche wybiegu okolo 0,5 ha.Czy zabrac sie za chodowle trzody chlewnej okolo 30 macior i 100 tucznikow na rzut odchowac a prosieta sprzedac.Sprzet jaki dysponuje to ursus 360 plug 3,siewnik,sadzarka,przyczepa 4,5t,kosiarka rotacyja,przewracarka,brony,kultywator,cyklop.Mam do was prozbe poniewaz nie wiem za co sie zabrac tata jest za krowami a ja jestem za trzoda.Z gory dzieki za odp.
    • Przez ranczerka
      Witam serdecznie , ostatnio zrobiło się głośno w związku w ryczałtem w gospodarstwach a vatem na działalność pozarolniczą .
      Opiszę może sytuację :
      gospodarstwo jest na ryczałcie , ja prowadzę działalnośc pozarolniczą i rozliczam się z vat , mąż rózniez prowadzi działalność i rozlicza się z vat . obydwoje mamy inne numer Nip .
      Chcemy przejść z gospodarstwem na Vat .
      W związku z tym iż maż planuje rozszerzyć swoja działalnośc ( nie związaną z rolnictwem ) planowaliśmy gospodarstwo dopisać do mojej działalności . czy jest to możliwe??? urząd skarbowy mówi że ... nie ponieważ decyzje o dopłatach dostaje mój mąż ( ja jestem pełnomocnikiem )
      ewentualnie czy istnieje mozliwośc przepisania w agencji numeru gospodarstwa na mnie?
    • Przez murarzxd
      Witam jestem w trakcie przejmowania gospodarstwa od wujka gospodarstwo około 10 h + zabudowa i dom ale mniejsza o to dokładniej chodzi mi o to czy dostane jakiś kredyt na modernizacje a dokładnie zakup lepszego sprzętu ponieważ mam okazję zgarnąć około 20 h w dzierżawę na dość dogodnych warunkach tylko problem leży w tym że na stanie mam jeden ciągnik (ursus C-30). No a więc pytanko był ktoś z was w takiej sytuacji już czy jest jakaś szansa na wyciągnięcie kasy z uni bądź jakiś kredyt na dogodnych warunkach ? Z góry dzięki i pozdrawiam
    • Przez Misiek55
      Witam.!
      Chciałbym się spytać czy ktoś z użytkowników otrzymał dofinansowanie "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" w roku 2012 i kupuje sprzęt rolniczy z tego właśnie dofinansowania. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda wystawianie faktur VAT, założenie firmy oraz wypłata pieniędzy przez ARMiR
    • Przez bartlomiejstanek
      Witam od dzieciaka interesuję się rolnictwem zawsze chciałem mieć kawałek pola i coś na nim uprawiać mięć ciągnik i kilka maszyn i coś u hodowanego dla siebie np świnkę, króliki, kurki,kaczki i naszła teraz dla mnie nadzieja sąsiad ma do sprzedania gospodarstwo ponad 2 ha+ las z domem stodołą sporym ogródkiem chciałbym to kupić ale jest jeden spory problem pole jest na strasznym ugorze nieuprawianym wieki kiedyś tam były porzeczki jest jeszcze ok 40 arów pola takiego bardziej równego tam były ziemniaki i zboże całe pole jest na stronę północną myślałem aby na górze uprawiać kawałem zboża i ziemniaków a co z tym hektarem przeszło ugoru hodowla osłów / danieli /koni doradzicie co z tym zrobić czy opłaca się wydać na to ze 150 tysięcy na pewno czy lepiej szukać gospodarstwa w tej samej cenie na prostym gdzieś dodam że klasa ziemi jest tu 6 sam kamień z jakimś iłem i glinom dołaczam zdjęcia tego ugoru. z góry dzięki za pomoc




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj