lusssak

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
damkow    6
4 godziny temu, rolnik9518 napisał:

Ook dzieki za info a moglbym spytac co koledzy z forum za te pieniadze planuja zrobic jaki interes otwiwraja ?

49.32 dzialalnosc taksowek osobowych. kombinuje jezdzic z ubrem, mytaxi itp. ewentualnie w korpo, ale wolalbym na swoich zasadach (grafik itp)

cos bylo ze na transport nie mozna kupywac samochodu... ale ten kod jest dalej tak?

i jakby to wygladalo jesli chcialbym np. 250tysi przeznaczyc na interes... kupno kilku aut (zagazowania ich) i swiadczyc uslugi transportowe. Mam na mysli rozwozenie pizzy itp. cos jak wspolpraca z pizzeriami, kebabami itp. po prostu dowoz jedzenia. wiadomo... potrzebny samochod + kierowca. Przechodzi takie cos? I czy w ogole jest sens takiej fimy, bo ktos moze sobie kupic np. zagazoane seiczento w dobrym stanie za 2tysie i wynajac sobie kierowce, a nie wspolpracowac z zewnetrznymi firmami.

Choc widze ze jest sporo takich firm ktore wspolpracuja z "zewnetrznymi" firmami. np rossmann ma swoich pracownikow, ale ma tez ochroniarzy z innej firmy i merczów na dzien/nocki tez z zewnetrznej firmy i im sie to oplaci.

A Pan co kombinuje? :D

i ogolnie prawie nie cykam sie wziac 150tysiakow bo samemu latwiej to wszystko ogarnac no ale za 250tysi ma sie duzo punktow i raczej na min. 90% taki wniosek przechodzi a czy 150 tysi przejdzie to sam nie wiem. MOze byc duzo chetnych w tym roku

Edytowano przez damkow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Można kupić samochód na kod związany z taksówkami. 

  • Like 1
  • Thanks 1

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
11 godzin temu, jogus napisał:

Ubezpieczenie to jest dwa lata albo podwojny KRUS albo 2 lata preferencyjne warunki w ZUSie po tym czasie 3 lata normalnych składek zusowskich więc jednak nie jest tak kolorowo.

No dobra, ale jakoś to wyjaśnij wskaż cytat na potwierdzenie tego.

 

Gdzie to znalazłeś/wyczytałeś że po upływie 2 lat nie można być na niskim ZUS?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dawaj cytat. z rozporządzenia.

Jak coś piszemy potwierdzajmy to cytatem z rozporządzenia wtedy będzie 100% pewności..

 

 

A co się stało z tym KRUS? Była kiedyś gadka że przez 5 lat będzie można zostać na podwójnym KRUS?

Dobrze pamiętam, było tak mówione?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Plany takie były. Zostało jak zostało. I tak bardziej komfortowo.

  • Like 1

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jogus    9

Nie można ponieważ preferencyjne składki ZUS są dla nowych przedsiębiorców. 

Kiedy możesz płacić niższe składki

Możesz płacić niższe składki na swoje ubezpieczenia, jeśli spełniasz poniższe warunki:

  • nie prowadzisz i przez ostatnie 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej nie prowadziłeś  pozarolniczej działalności,
  • w ramach własnej działalność gospodarczej nie świadczysz usług na rzecz byłego pracodawcy takich samych jak na etacie – dotyczy to pracodawcy, u którego byłeś zatrudniony na podstawie umowy o pracę w tym samym roku, w którym założyłeś działalność, lub w poprzednim roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No to lipton :D

Przynajmniej nie będzie dużo chętnych.

 

Więc podwójny KRUS przez 2 lata to jakieś nie całe 7 tys.

A ile jest składki na ten niski ZUS przez pierwsze 2 lata prowadzenia DG?

Co się będzie bardziej opłaciło w pierwszych 2 latach dal tych co 5 lat wstecz nie mieli firmy. niski ZUS czy KRUSx2?

I ile wynosi składka ZUS do 60 tys. przychodu?

 

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8975

A powiedzcie mi czy są wytyczne na co muszę przeznaczyć tą kasę? Maszyny czy urzadzenia muszą być nowe jeśli kupuję za to dofinansowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Zobacz rozporządzenie. Tam jest wymienione dokładnie na co możesz wydać premię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jogus    9

Liczcie, dzwońcie, pytajcie najlepiej u źródła bo każdy przypadek inny. Mi np. się nie opłaci ubezpieczać w KRUS i od początku przechodzę na ZUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3791
2 godziny temu, GRZES1545 napisał:

A powiedzcie mi czy są wytyczne na co muszę przeznaczyć tą kasę? Maszyny czy urzadzenia muszą być nowe jeśli kupuję za to dofinansowanie?

Tylko nowe,jak przy RMG

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mazurowa    0

Mam kilka pytań dotyczących programu:
1. rejon składania wniosku - liczy sie gmina, w której jest większa część gruntów rolnych, nie adres zamieszkania czy zameldowania? czyli ziemia i miejsce prowadzenia działalności/zarejestrowania działalności ma być gminą wiejską do iluś tam tys mieszkańców?
2. czy wniosek należy złożyć osobiście czy można wysłać pocztą?
3. czy do wniosku należy dołączyć jakieś dokumenty z urzędów np. z urzedu gminy, z KRUSu, ze skarbówki?
4. czy jeżeli wybiera sie numer PKD związany z wynajmem sprzętu to trzeba kupić nowy sprzęt czy może być używany?
5. o co chodzi z tym podwójnym Krusem? bo na ZUS można przejśc przed złożeniem wniosku o wypłatę drugiej częśći kwoty, czyli wcześniej można być na Krusie nadal? ile wynosi miesięcznie ten podwójny KRUS?
6. czy można wybrać ZUS ulga na start a po tych 6 miesiacach przejść na ZUS dla małych firm na 24 miesiące? można to łączyć? 
Dziekuję!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Można skorzystać z ulgi na start a potem z preferencyjnego zusu , ale jeśli zostaniesz w KRUS to z ulgi nie skorzystasz .

Składka podwójna KRUS to coś koło 690 na kwartał ale jeśli wybierzesz ta drogę to tylko do wypłaty drugiej raty a potem już normalnie ZUS (bez ulgi i preferencji).

Sprzęt tylko nowy i nie ma wyjątków przed chwilą o tym było.

Liczy się wielkość miejscowości a nie gminy w sensie liczba mieszkańców

Można złożyć osobiście, wysłać pocztą albo przez pełnomocnika ale trzeba mieć pełnomocnictwo notarialne

Edytowano przez sony87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
8 godzin temu, jogus napisał:

Nie można ponieważ preferencyjne składki ZUS są dla nowych przedsiębiorców. 

Kiedy możesz płacić niższe składki

Możesz płacić niższe składki na swoje ubezpieczenia, jeśli spełniasz poniższe warunki:

  • nie prowadzisz i przez ostatnie 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej nie prowadziłeś  pozarolniczej działalności,
  • w ramach własnej działalność gospodarczej nie świadczysz usług na rzecz byłego pracodawcy takich samych jak na etacie – dotyczy to pracodawcy, u którego byłeś zatrudniony na podstawie umowy o pracę w tym samym roku, w którym założyłeś działalność, lub w poprzednim roku.

 

1 godzinę temu, sony87 napisał:

Składka podwójna KRUS to coś koło 690 na kwartał ale jeśli wybierzesz ta drogę to tylko do wypłaty drugiej raty a potem już normalnie ZUS (bez ulgi i preferencji).

 

Znalazłem coś takiego:

Kiedy można skorzystać z „małego ZUS”

Z małego ZUS możesz skorzystać jeśli:

  • jesteś przedsiębiorcą zarejestrowanym w CEIDG (jesteś wspólnikiem spółki cywilnej)
  • przychody, które osiągnąłeś z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy, nie przekroczą progu uprawniającego do korzystania z ulgi
  • nie spełniasz warunków do płacenia preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne (od podstawy wynoszącej 30 % minimalnego wynagrodzenia)
  • rozliczając się na karcie podatkowej nie korzystałeś ze zwolnienia z VAT
  • prowadziłeś działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym
  • nie wykorzystałeś 36-miesięcznego limitu (w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej) korzystania z „małego ZUS”

 

Więc chyba jednak można będzie mieć ten ,,mały ZUS,, 24 miesiące KRUS i później 36 mały ZUS = 5 lat działalności. 

ale to wraz gówno daje. Bo najniższa składka ZUS na miesiąc w 2019 r wynosi około 540 zł i w razie choroby czy coś to guzik nie świadczenie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No w sumie tak. Żona teraz jest z KRUSu i chyba z dychę dniówki dostaje xD

 

Ale teraz znowu w innym internetowym artykule znalazłem że 24 miesiące ten mały ZUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7209

A ja trochę z innej beczki czy jest tutaj ktoś kto poważnie myśli o biznesie na dłuższą metę? 😋 Bo jak tak patrzę to tylko sami  amatorzy dotacji


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No przecież Ty... nie?

Ja poważnie myślę o biznesie i kupnie czegoś do niego na dotację, ale dla mnie żaden biznes wchodzić w tą dotację aby za 2 lata wypaść z KRUS i do końca życia (czy do puki nie zlikwidują KRUS) płacić ZUS.

 

Wcześniej był mowa o możliwości pozostania w KRUS a teraz wychodzi co innego.

690 zł x 4 kwartały x 2 lata = 5520 zł KRUS 2 lata

560 x 12 m-cy x 3 lata = 20 160 zł ZUS 3 lata

razem daje 25 680 zł /5 lat

 

A później co kolejne 5 lat i nam tą dotację zeżre ZUS.

To czy to sens się szczypać z ARiMR i mieć ich na głowie przez 5 lat? Trzeba sobie to dobrze przemyśleć.

 

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Dodaj do tego, że częściowo składkę zdrowotną odliczysz od podatku. Więc koszta są jeszcze mniejsze. 

  • Like 1

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damkow    6

ja myslę powaznie. jedynie wybieram "opcje" z mniejszym zyskiem ale pewniejszym. Mam tez opcje bardziej ryzykowone tzn. wieksze $ ale i spora szansa ze to moze pasc wiec wole "na spokojnie" by potem nie oddawac 150 lub 250tysi. Wprawdzie rzeczy by chyba juz nie zabrali i mozna by je sprzedac ale tak czy siak z ~50% sie straci.

A Wy jakie dzialanosci planujecie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Niektórzy mylą tzw "mały ZUS" ze składkami preferencyjnymi (dawny mały ZUS) . 

W przypadku gdy ktoś chce pozostać w podwójnym  KRUS załóżmy przez 2 lata to nie ma potem możliwości skorzystania z ulgi na start i preferencyjnego zusu ( czyli dawnego małego zusu). Ten mały ZUS obecny zależy od przychodu firmy ( nie może być większy niż 30x minimalna krajową)

Z kolei jeśli ktoś rezygnuje z KRUS może najpierw skorzystać z ulgi na start, potem ZUS preferencyjny przez 2 lata a następnie ZUS mały jeśli będzie przychód poniżej 30 krotności minimalnego wynagrodzenia rocznie.

Dodam że ciężko o jakąś działalność racjonalna która generuje mniejszy przychód niż ten limit dla małego zusu a jak już ktoś zatrudnia pracownika to w ogóle nierealne praktycznie chyba że firma ma przynosić straty. Mały ZUS może być przez  3 lata ale tylko w ciągu 5 lat od założenia firmy.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Tego PKD nie ma w wykazie kodów, na które można otrzymać pomoc. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damkow    6

taki mini offtop:

https://agrolajt.pl/felieton/rzad-daje-rolnikom-pieniadze-za-likwidacje-gospodarstw-121?fbclid=IwAR0WiXtsCXGh4HsI8TeNt2tyvHnLgwz29x8w9_sjcwzaK4SG0WkKy81z68A

Agencja Restrukturyzacji informuje o pieniądzach dla rolników, którzy zdecydują się zlikwidować swoje gospodarstwo. To przykład jak unijna kasa i urzędnicze machiny niszczą polskich rolników.

To nie pierwsza tego typu akcja. Jest też dofinansowane za to, że zrezygnujemy z hodowli trzody chlewnej na rzecz innej działalności i obiecamy, że przez lata nie będziemy zajmować się świniami. Jest też dofinansowanie dla tych, którzy chcą założyć pozarolniczy biznes. Kto steruje gospodarką? Komu zależy na tym, żeby polscy rolnicy nie hodowali świń?

"Właściciel gospodarstwa uczestniczącego w tzw. systemie dla małych gospodarstw, który zdecyduje się zakończyć działalność rolniczą i przekazać lub sprzedać swoją ziemię innemu rolnikowi, może od 30 września br. ubiegać się w ARiMR o specjalną rekompensatę z PROW na lata 2014-2020. " - czytamy na stronie Agencji Restrukturyzacji o najnowszym projekcie.

Warunkiem otrzymania pieniędzy jest przekazanie przez rolnika posiadanego gospodarstwa, gruntów i zwierząt na powiększenie innego gospodarstwa lub innych gospodarstw. Przekazanie gospodarstwa musi być trwałe czyli na podstawie umowy sprzedaży albo umowy darowizny.

Brzmi to tak, jakby programy były pisane pod duże korporacje, które chcą skupować małe, rodzinne gospodarstwa. Jeszcze państwo przykłada do tego rękę.

Nie mówimy, żeby z tego nie korzystać, ale nie dajcie się zwieść i bądźcie rolnikami jak długo tylko się da. Jest dużo problemów, ale nie poddawajcie się, walczcie do końca. Będziemy razem – macie problem piszcie kontakt@agrolajt.pl"

a Wy jak na to patrzycie?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kratka16
      Witam jestem nowy na forum.Mam pytanie odnosnie mojego taty gospodarstwa z tego wzgledu ze juz sami nie wiemy co robic.Do tej pory mamy okolo 4ha ziemi chdujemy krowy 3szt swin 20 tucznikow rocznie.Myslelismy nad uprawa warzyw ale nasza gleba to IV,V i VI.Mam pomysl odnosnie obory ma ona wymiary szer 9m a dlugosc 7m mam zamiar tam wstawic dwa rzedy po 7 krow czyli razem 14.Byly by to krowy rasy simental.Mam zamiar od tych krow odchowywac byki okolo 20-30 bylyby w stodole i troche wybiegu okolo 0,5 ha.Czy zabrac sie za chodowle trzody chlewnej okolo 30 macior i 100 tucznikow na rzut odchowac a prosieta sprzedac.Sprzet jaki dysponuje to ursus 360 plug 3,siewnik,sadzarka,przyczepa 4,5t,kosiarka rotacyja,przewracarka,brony,kultywator,cyklop.Mam do was prozbe poniewaz nie wiem za co sie zabrac tata jest za krowami a ja jestem za trzoda.Z gory dzieki za odp.
    • Przez ranczerka
      Witam serdecznie , ostatnio zrobiło się głośno w związku w ryczałtem w gospodarstwach a vatem na działalność pozarolniczą .
      Opiszę może sytuację :
      gospodarstwo jest na ryczałcie , ja prowadzę działalnośc pozarolniczą i rozliczam się z vat , mąż rózniez prowadzi działalność i rozlicza się z vat . obydwoje mamy inne numer Nip .
      Chcemy przejść z gospodarstwem na Vat .
      W związku z tym iż maż planuje rozszerzyć swoja działalnośc ( nie związaną z rolnictwem ) planowaliśmy gospodarstwo dopisać do mojej działalności . czy jest to możliwe??? urząd skarbowy mówi że ... nie ponieważ decyzje o dopłatach dostaje mój mąż ( ja jestem pełnomocnikiem )
      ewentualnie czy istnieje mozliwośc przepisania w agencji numeru gospodarstwa na mnie?
    • Przez murarzxd
      Witam jestem w trakcie przejmowania gospodarstwa od wujka gospodarstwo około 10 h + zabudowa i dom ale mniejsza o to dokładniej chodzi mi o to czy dostane jakiś kredyt na modernizacje a dokładnie zakup lepszego sprzętu ponieważ mam okazję zgarnąć około 20 h w dzierżawę na dość dogodnych warunkach tylko problem leży w tym że na stanie mam jeden ciągnik (ursus C-30). No a więc pytanko był ktoś z was w takiej sytuacji już czy jest jakaś szansa na wyciągnięcie kasy z uni bądź jakiś kredyt na dogodnych warunkach ? Z góry dzięki i pozdrawiam
    • Przez Misiek55
      Witam.!
      Chciałbym się spytać czy ktoś z użytkowników otrzymał dofinansowanie "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" w roku 2012 i kupuje sprzęt rolniczy z tego właśnie dofinansowania. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda wystawianie faktur VAT, założenie firmy oraz wypłata pieniędzy przez ARMiR
    • Przez bartlomiejstanek
      Witam od dzieciaka interesuję się rolnictwem zawsze chciałem mieć kawałek pola i coś na nim uprawiać mięć ciągnik i kilka maszyn i coś u hodowanego dla siebie np świnkę, króliki, kurki,kaczki i naszła teraz dla mnie nadzieja sąsiad ma do sprzedania gospodarstwo ponad 2 ha+ las z domem stodołą sporym ogródkiem chciałbym to kupić ale jest jeden spory problem pole jest na strasznym ugorze nieuprawianym wieki kiedyś tam były porzeczki jest jeszcze ok 40 arów pola takiego bardziej równego tam były ziemniaki i zboże całe pole jest na stronę północną myślałem aby na górze uprawiać kawałem zboża i ziemniaków a co z tym hektarem przeszło ugoru hodowla osłów / danieli /koni doradzicie co z tym zrobić czy opłaca się wydać na to ze 150 tysięcy na pewno czy lepiej szukać gospodarstwa w tej samej cenie na prostym gdzieś dodam że klasa ziemi jest tu 6 sam kamień z jakimś iłem i glinom dołaczam zdjęcia tego ugoru. z góry dzięki za pomoc




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj