kamil84

co dawać krowom mlecznym żeby uniknąć niemocy poporodowej

Polecane posty

kamil84    3

witam hodowców bydła mlecznego mam pytanko czy znacie może jakieś osypki, premiksy,czy witaminy które dobrze zapobiegają niemocy poporodowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz92    66

napisz może co podajesz krowom zasuszonym i co im dolega czy nie pobierają pokarmu lub nie mogą wstawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konekx    0

Nie wiem jak to u Cb wygląda, ale pamiętaj o tym, że podstawą są wysokiej jakości pasze objętościowe. Bez tego żadne dodatki treściwe nie pomogą... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil84    3

krowy zasuszone dostają kiszonkę z QQ sianokiszonkę i witaminy dla krów zasuszonych.chodzi mi głównie o to że po wycieleniu niektóre sztuki dostają ostrej niemocy (nie dadzą rady wstać) jest to spowodowane brakiem fosforu i potasu. chodzi o to czy znacie jakieś dobre dodatki chętnie zjadane przez krowy bogate w te składniki bo te które ja znam to krowy nawet powąchać nie chcą a w zastrzykach drogo wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

Aby zapobiec porażeniu poporodowemu to najlepszym środkiem chyba będzie podanie Calbal Plus. Nie musisz go rozrabiać, a wystarczy wlać go w pysk dla krowy, ale to nie znaczy, że ona sama chętnie go wypije =D . Dostarcza on wapnia które jest wypłukiwane z organizmu krowy poprzez wydzielanie siary i jego zły stosunek do fosforu. Stosuję go zapobiegawczo ale tylko u niektórych sztuk( głównie u tych, które miały problem z porażeniem poporodowym wcześniej). Podaję go 2 czasami 3 razy. Pierwszy raz podaję po porodzie jak zdoję siarę. 2 raz podaję po 2 dojeniu. Podobnie jest przy 3 podaniu także po dojeniu ale w zależności od obserwacji krowy albo przy kolejnym dojeniu albo po 24 godzinach, tylko że 3 razy to rzadko stosuję. Pamiętaj zawsze podawaj takie preparaty po doju, ponieważ jak dasz przed to wszystkie składniki mogą zostać wypłukane razem z mlekiem, ewentualnie podawaj co najmniej 4 godziny wcześniej.


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

U mnie jest tak to rozwiązane że ja krowa się wcielić to odrazu wlewamy jej do pyska rozrobioną z wodą kredę czasem dodaję glikol jeżeli pójła nie wypije dla sztuk podatnych to do 0, 5kg kredy i powtarzam to na nastęmpny dzień niema problemów z odwapnieniem i za pierwszym i drugim razem zdajamy mleko tylko tyle co cielak wypije

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

U nas wetrynarz zawsze zalecał podawanie kilka tygodni przed porodem sruty jeczmiennej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz92    66

@janusz ale co ci pomoże śruta jęczmienna jęczmień nie zawiera wapnia u nas to tylko wlewki wapniowe i nic innego się podaje krowom po porażeniu poporodowym a śruta jęczmienna nic ci nie da

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo36    5

To ile tego dajesz bo 18 g to raczej krowie po porodzie nie pomoże

 

to 18g (3 łyżeczki) jak tam pisze to dzienna dawka, ja daje 1-2 łyżki stołowe jakiś czas przed porodem i jeszcze trochę po, zależy od sztuki bo jak któraś już miała problemy wcześniej to trzeba dawać ze 2-3 tygodnie wcześniej przed porodem i większą dawkę ale z dawaniem nie ma problemu bo krowy jedzą jakby tego tam nie było więc można się w to bawić przez dłuższy czas, Jakby się miało codziennie dawać jakieś wlewy krowie która by jeszcze do tego nie bardzo to przyjmowała to by się odechciało. Na krowę jest potrzebny trochę dłuższy czas aby działało stąd te 2-3 tygodnie bo np na trzodę działa szybciej z tego co wiem od znajomych którzy to stosują

Edytowano przez pawlo36

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

@janusz ale co ci pomoże śruta jęczmienna jęczmień nie zawiera wapnia u nas to tylko wlewki wapniowe i nic innego się podaje krowom po porażeniu poporodowym a śruta jęczmienna nic ci nie da

No i tankujesz krowe tymi wlewkami wapniowymi profilaktycznie? raczej nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz92    66

nigdy się nie daje profilaktycznie tylko wtedy jak jest potrzeba a ze przypadków nie jest dużo to wlewka wystarcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Zwyłkła kreda najlepsza ale należy dać ją odrazu po wcieleniu albo 1 godz 2 przed bo jakby każdej krowie dawać te wlewki to dość spory koszt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

też mi się wydaje, że ten preparat z linku jakoś szczególnie w porażeniu nie pomoże. Wlewki wapniowe (5kg około 75zł) i energetyczne na bazie glikolu/gliceryny paszowej (od 35 do 50zł) jak nie mogą wstawać.


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Sorry koledzy ale Wy kurde glupoty piszecie.

 

Podstawa jest nie zatuczanie krow. Domniemam ze masz wolnostanowiskowa. 60 dni przed zasuszeniem zabierasz kukurydze wogole. Nie dajesz osypki. Mozesz troche rzepaku (od białka sie nie zatuczy). Krowa idaca na zasuszenie powinna miec widoczne 2-3 zebra. A Twoje podejrzewam nie maja ani jednego.

 

Jak je zasuszysz to dajesz sama trawe do woli. Zadnej kukurydzy ani osypki. 2-3 tygodnie przed spodziwanym wycieleniem powoli wprowadzasz kiszonke z kukurydzy, osypke itp. Lizawka z niska iloscia wapnia. Tak aby krowa nauczyla sie pobierac sama z siebie po porodzie. Zadne wlewki wapniowe (oczywiscie glikol i energetyczne jak najbardziej).

 

Po porodzie zastrzyk z wapnia. Tetunusan 50% ilosc okolo 100ml x 2. Rano i wieczorem.

System sprawdzony przeze mnie i ojca. od 5 lat przy 80 dojnych zdarzyły sie dwa przypadki porazenia (do tej pory nie wiem od czego;/)

 

A jak to nie pomoze to juz sam nic nie zrobisz. Wlewki wpedza Cie w koszt a dadza jednemu na pewno, ale zarobic.

 

A z drugiej strony jest mnostwo w necie poradnikow na ten temat.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj