pitras

Jałówki hodowlane

Polecane posty

RYZYNH    3

My też zacielamy sztucznie tylko zacielaliśmy mięsnymi i raczej byczki były i krowy już nie są najmłodsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAMIL2138    0

Witam :) zastanawiam się nad kupnem jałowic cielnych ale mam dylemat .Czy to mają być jałówki cielne czy też jałówki wycielone (Pierwiastki ) Niemki ?Dunki ? czy też nasze krajowe sztuki .

Z góry dzięki :D

Pozdrawiam KAMIL2138 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

osobiście polecił bym Ci krajowe sztuki z kwitami za niemki czy dunki wyjdzie Ci min 1000 zł wiecej na sztuce i jak nie masz odpowiedniego żywienia to szybciej je zmarnujesz jak nasze polskie .... życzę powodzeni ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAMIL2138    0

Jeśli chodzi o PASZE to myślę ze nie narzekały by :) hehe

Kupiłem rok temu jedną Polkę miała mieć wydajność ok 9000 tys ale raczej nie wydoje z niej tyle :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zootechnik    4

Witam.

 

Co najważniejsze jest w tej materii, … kupujesz jałówkę cielną a nie wycieloną. Dlaczego ? Bo kupujesz dwa w jednym ! Jałówkę i cielę - jałóweczkę ? ..., byczka ?

Oczywiście nie możesz dopuści do sytuacji że kupujesz dwa tygodnie przed planowanym wycieleniem bo nie przygotujesz jej do wycielenia, albo wycieli się w trakcie i masz problem bo nie wiadomo co będzie się z nią działo, albo wycieli się zaraz po przyjeździe. Minimum które sugeruje to miesiąc to planowane wycielenia. Bo zamin one dojadą to minie kilka dni i zbliży się moment wycielenia.

Nie polecam kupowanie z poza granic, gdzie transport trwa zwierząt, krów, jałówek po wycieleniu w trakcie laktacji. Stres, wynikły z transportu, odległość zimą wymiona przeziębisz zapalenia murowane, doić się nie będę przez ponad 12 - 18 godz więc kolejne problemy aby je ustawić. Jak jest w miarę blisko … czemu nie można spróbować.

Oczywiście koledzy z za zachodniej granicy opuszczą Ci ok. 125 Euro na sztuce wycielonej ale możesz mieć problemy. Możesz ale wielu powie że nie musisz bo odpadają Ci koszty przygotowania i dni karmienia na pusto, bez kropli mleka. Wielu ceni sobie sztuki dojone od razu po wyjęciu z samochodu. Bo ma od razu mleko na podwórku.

Co do określenia Niemki, Dunki, Holenderki ….. to kwestia pochodzenia. Zdarza się często na fermach na zachodzie że możesz spotkać się z brakiem dokumentów - ojca. I wtedy nie określisz … skąd co i jak ... No zgoda będziesz miał matkę i babkę i widzisz jak doiły i ocenisz.

Chyba że zależy Ci na nogach, wymieniu, długowieczności … wtedy szukasz głęboko w papierach. Chyba że Ci ktoś przywiezie takie jak sobie określisz, lub sam pojedziesz z tą osobą i wybierzesz.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAMIL2138    0

Z ty się z tobą zgodzę trzeba przekalkulować to kilka razy zanim się kupi. Ostatnio byłem w firmie która się trudni sprowadzaniem jałówek . I muszę powiedzieć że chłop (rolnik) przyjeżdża do takiej firmy i tylko oczy w kartkę i ile mleka daje a potem szuka która to i gada Biorę TO ,TO I TO :) Aż się dziwiłem . Moim zdaniem to kwestia szczęścia ;)

Edytowano przez KAMIL2138

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam81    0

witam mam podobny dylemat czy kupic jalowki czy pierwiastki i z jakiego kraju.Slyszalem ze najzdrowsze z dani ;posiadam dwie dunki kupione w marcu a ocielone w czerwcu to jestem zadowolony

Edytowano przez adam81

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAMIL2138    0

Osobiście nie kupowałem jałowic z zagranicy . Bazowałem jedynie i wyłącznie na naszych krajowych sztukach kupowanych od okolicznych hodowców i z własnej hodowli .

Wiec nie mogę nic o nich powiedzieć .

adam81 mam do cb kilka pytań jak byś mógł to napisz na GG ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

czy gdzieś na podlasiu można kupić większe ilości cieliczek hf do 3miesięcy z papierami tak około 30 sztuk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zenonR    0

Witam. Z racji że jestem nowy na forum witam wszystkich forumowiczów :) Wraz z rodzicami posiadamy małe gospodarstwo 11ha plus dzierżawa 5-6ha. Mamy 13doinych kilka jałówek/cielaków. W tym roku myślałem żeby nie sprzedawać cieląt tylko zostawić je i za 2lata sprzedać jako jałówki na wycieleniu. Zastanawiam się tylko czy byłby z tego zysk bo cena mleka jest aktualnie dość wysoka a jak wiadomo taki cielak zanim pójdzie na trawę sporo wypije. do tego dochodzą koszty utrzymania. Jeśli nie starczało by paszy i trzeba by było ją dokupić byłyby to kolejne koszty stąd moje wątpliwości. Co o tym sądzicie? pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

teraz jałówki są drogie ale jak zniosą kwotowanie mleka to nie wiadomo czy nie pójdą na ubój

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zenonR    0

MrGrzybek96- Na wymianę zostawiłem już więc z tym nie będzie problemu :)

 

 

cinek1808- wydaję mi się że kiedy zniosą kwoty ceny bydła powinny iść w górę bo jeśli dobrze mi się wydaję cześć rolników będzie mogła bez obaw o kary powiększać swoje stada. Jeśli się mylę to mnie poprawcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

Zgadza się Twoja teza o powiększaniu stada, zważ jednak, że na powiększanie każdy chce kupić jałówki z jak najlepszym pochodzeniem.Z Twojego postu wnioskuję,że masz stado użytkowe, bez kontroli użytkowości i nigdy nie uzyskasz za jałówki cielne ceny , jak za te " z papierami". Niemniej swoją wartość zawsze będą miały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vodz    331

Cena krowy pierwiastki uzależniona jest od między innymi jej wydajności i ile czasu jest po wycieleniu. Czym ``lepsza`` tym droższa. Moim zdaniem i jałówki mają swoje zalety i pierwiastki mają swoje. Zależy kto czego potrzebuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zenonR    0
Napisano (edytowany)

Masz rację nie posiadam papierów jednak od lat zostawiamy tylko najlepsze sztuki. Dodatkowo posiadam 4hf od hodowcy który ma udokumentowaną całą hodowlę. Zakładając że sprzedał bym je po cenie 3.5-4.5tyś chyba powinienem wyjść na tym??

Edytowano przez zenonR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

witam po ile wołać za jałowke cielna hf na marca z papierami wyd matki srednia 6.9k 2 laktacja , mam lepsze i gorsze matki w oborze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KoziolekCS    2
Napisano (edytowany)

<br />

witam po ile wołać za jałowke cielna hf na marca z papierami wyd matki srednia 6.9k 2 laktacja , mam lepsze i gorsze matki w oborze<br />

 

 

 

u mnie we wsi taki jeden woła 5,5-6 za jawówki wysokcielne, 6-7 za krowy. Też z papierami

Edytowano przez KoziolekCS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

MrGrzybek96- Na wymianę zostawiłem już więc z tym nie będzie problemu :)

 

 

cinek1808- wydaję mi się że kiedy zniosą kwoty ceny bydła powinny iść w górę bo jeśli dobrze mi się wydaję cześć rolników będzie mogła bez obaw o kary powiększać swoje stada. Jeśli się mylę to mnie poprawcie

za mało rozwinełem swoja wypowiedz chodziło mi o to że jałówki będą drogie do okresu zniesienia kwotowania później przez jakiś czas też bo kazdy będzie chciał rozwinąć produkcje tym bardziej ceny są zachęcające do rozwoju. teraz jest kwestia spadku ceny mleka bo każdy będzie chciał jak najwięcej wyprodukować mleka i zrobi się nadprodukcja w całej uni mleczarnie też będą chciały zarobić jak najwiecej na tym. musi być rynek zbytu aktualnie rosja odbiera sporą część tylko że to nie pewny rynek polska zaczęła mieszać się do ukrainy więc świnie już nie biorą. w pewnym momecie może być kulminacja i rolnicy będą oddawać krowy na ubój. to wszytsko tylko moje przypuszczenia i oby się nie sprawdziły ale tzreba mieć taki scenariusz na uwadze przy planowaniu produkcji zwierzęcej bo to nie roślina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

a ile jest warta jałówka hf nad ocieleniem bez papierów i bez oceny stada ?

4tys da rade wziac ?

Edytowano przez ventador

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolek200    3

ja wziąłem 4.8, tez bez papierów i oceny stada, jeszcze cielaka sobie zostawiłem. tylko to było pół roku temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KoziolekCS    2
Napisano (edytowany)

ale za krowy wiecej ?? czemu

tak mi mówił , chciałem kupic ale zrezygnowalem

Edytowano przez KoziolekCS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
00Dawidek00    3

Witam. Mam możliwość sprowadzenia jałówek z Danii, sobie ściągam 20 szt. lecz transport mieści 24, bądz 34 sztuki, zależnie od wieku, w związku z tym poszukuję chętnych na pełny transport.. przywóz planuję na koniec Marca bądż początek kwietnia..

Aktualne ceny bydła w Danii można znaleść na stronie http://www.landbrugsavisen.dk/Noteringer/Kvaeg/NoteringKvaeg.htm

Transport kształtuje się około 1- 1.2 euro za km , plus do ceny należy doliczyć koszt przygotowania papierów i wyszukania konkretnych sztuk, na te chwile nie mam dokładnych danych ile za to trzeba zapłacić, ale w następnym tygodniu już coś powinienem się dowiedzieć..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 4porucznik01
      witam . mam ostatnio problem z somatyką u bydła . nie które sztuki z dnia na dzien maja wyższa liczbe komórek . nie wiem czym to jest spowodowane . dawka paszowa sie nie zmieniła jest taka sama . kukurydza ,siankoiszonka ,siano lub słoma  śruta swoja z mieszanki owsa  jęczmienia żyta i pszenżyta . rzepakowa. wysłodki buraczane , pszenmix oraz dodatki witaminowe od somatyki .drożdze soda i kreda .po kazdym doju krowy maja zasklepiane wymię . ostatnie wyniki z mleczarni tłuszcz 4,27 bialko 3,06  może ktoś pomoże co z tym zrobic jak obniżyć 
    • Przez CeZaRy29269
      Byk 280+ do 30 miesięcy co tp znaczy ?
    • Przez Michał123
      Dzień dobry, czy ktoś opasa bydło ziemniakami? Chciałbym dowiedzieć się od jakiego wieku można dawać ziemniaki i w jakich ilościach. Jako główna dawka pokarmowa, czy jako dodatek np. do kiszonki z kukurydzy?
    • Przez Radek65
      Dzień dobry, czy można krzyżować miedzy sobą Czerwonego i Czarnego Angusa? Chodzi mi o to czy należąc do związku hodowców bydła można krzyżować te 2 rodzaje bydła i czy nadal będzie to bydło czysto rasowe? Czy lepiej mieć jałówki Angusa a byka np. Simentala?
    • Przez Radek65
      Dzień dobry, chciałbym rozpocząć hodowlę 15 krów mamek. Mocno zastanawiam się nad herefordami. Chciałbym poznać o nich opinie osób które tą rasę posiadają, zastanawia mnie czy opasy ładnie przyrastają i jaką można dostać cenę za kg żywca. Czy warto bawić się w krowy mamki jeśli nie mam miejsca na pastwisko? Mamki karmił bym sianem i dodatkowo jakąś paszą energetyczną. Czy lepiej wybrać jakąś inną rasę np. Angusa?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj