Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
chuck1807    1

Raczej do budowy tego małego garażu nie będę zatrudniał firmy. Robiłem już podobne rzeczy i dam rade to zrobić sam z pomocą 2 ludzi.A jeszcze zapytam z ciekawości czy ktoś w ogóle to sprawdza czy budynek był stawiany zgodnie z prawem,czy jest to kontrolowane tylko z wtedy jak ktoś donos złoży?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Kontrolowane jest tylko jak ktoś naskarży i to na dodatek musi być donos na piśmie z ujawnionym nazwiskiem donosiciela, anonimy i telefony nie są sprawdzane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck1807    1

Też tak słyszałem z tymi donosami i dlatego pytam żeby się upewnić. Ale czy warto ryzykować? Przez tyle lat mogą być różne sytuacje. Ja się nie obawiam że ktoś taraz na mnie doniesie,,ale nie wiem jak się życie potoczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Z donosami jest tak jak pisze kolega @PATr, ale całkiem niedawno w okolicy była ciekawa sytuacja z samowolą podczas komasacji działek oraz uaktualniania map geodezyjnych, że kilku inwestorów coś postawiło i nie było tego na mapach. Geodeci zawiadomili o tym nadzór i była rozbiórka lub opłata legalizacyjna. Oczywiście nikt nie legalizował przy tak absurdalnie wysokich kosztach tylko woleli rozebrać. Co ciekawe samowola nigdy się nie przedawnia w tym kraju... Zabójstwo się przedawnia, samowola budowlana nie...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck1807    1

A czy przy zgłoszeniu rozbiórki/budowy możemy sami wykonywać wszystkie prace czy jest konieczność wskazania firmy rozbiórkowej/budowlanej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Prawo nie wymaga zatrudniania firmy. Na decyzji o pozwoleniu na budowę jest wyróżnione czy potrzeba kierownika, inspektora nadzoru itd. Przy zgłoszeniu nie ma takiego wymogu, tylko jest napisane, żeby prace wykonywać zgodnie z BHP czy jakoś tak. Odpowiadając na pytanie, nie ma takiego obowiązku, chyba że chodzi o azbest to jest pouczenie o wykwalifikowanej firmie. Dwa lata temu było głośno na ten temat, nadzory miały sprawdzać co inwestorzy z nim zrobili po wymianie dachów, ale sprawa ucichła jak odbiór azbestu wzięły na siebie gminy.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Wszystko zależy pod jakim kątem masz spadek na dachu. Generalnie płyty warstwowe nie są polecane na pokrycia, chyba że są specjalnie do tego przeznaczone bo wtedy ruszt jest wzmocniony w nich. Te są typowo ścienne nadające się jedynie na wypełnienie ścian. Według mnie są zbyt cienkie. Na wiosnę przy roztopach mogą nie wytrzymać. A do tego cena wcale nie jest taka niska.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin34    141

a ma ktoś z was wiatę z firmy Bin jak tak to możecie coś o niej powiedzieć

 

a ma ktoś z was wiatę z firmy Bin jak tak to możecie coś o niej powiedzieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo105    24

Witam wszytskich nadchodzi lato zatem trzeba cos robic aby na maszyny nie padalo i nie wialo. Wiec mam do was pytanie czy jezeli mam przestrzen miedzy budynkami okolo 5 m to czy moge ja zadaszyc i zrobic tylnia scianke aby to bylo zgodne z prawem i bez pozwolen? Planuje przykrecic drewniane slupy do wylanych wczesniej betonowych filarow czyli to nie bedzie trwale polaczone z gruntem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Jak nie będzie, jak będzie. A kolejna sprawa, to nie bardzo rozumiem dlaczego ludzie sobie ubzdurali, że jeżeli coś jest nie związane trwale z gruntem to nie jest budynek lub budowla. Głupi blaszak postawiony na peckach wymaga pozwolenia. Tyle wstępu.

 

@Mateo powiedz jak długa jest ta przestrzeń? Bo rozumiem, że szerokość to 5 metrów. Coś spróbujemy doradzić.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Więc tak, nie można zrobić zgłoszenia na budynek gospodarczy do 35m2 ze względy na odległości jakie powinny być zachowane. Jedynym w miarę tanim i rozsądnym wyjściem jest wg mnie zgłoszenie budowy 2 wiat do 25 m2 powierzchni zabudowy. Naginając troszkę przepisy można tak właśnie wybrnąć. Nawet gdyby ktoś nasłał kontrolę to już śpisz bezpiecznie bo masz zgłoszenie i choćby coś znaleźli nie tak to masz chroniący Cię papier. Koszt niewielki w porównaniu z pozwoleniem. Aha, teraz od początku maja wymagają jakieś rysunki, ale wystarczy że zrobisz sam od linijki i w miarę wyskalowane i powinno przejść. W Twoim przypadku jeśli urzędnik jest kumaty i zna zasady rysunku technicznego to powinien wystarczyć tylko rysunek ściany tylnej. Wiadomo, przedniej nie będzie więc nie ma sensu jej rysować ani tymbardziej istniejących bocznych. Myślę, że dobrze Cię zrozumiałem. Jakby coś było nie jasne to śmiało pisz.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaki koszt  jest zrobienia dokumentów na postawienie wiaty stalowej, którakiedyś już była stawiana, obecnie do kupienia z demontażu. Wymiary wiaty to 12x24x 4,5m. Wiata miała by być obita blacha, dach dwuspadowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalwas    4

A najlepiej to zamówić stalową wiatę. Będzie szybko, może nie tanio, ale wygodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

U mnie zezwolenie + projekt 3500zł, ty jeśli wiatę przenosisz to raczej projektu nie bedziesz potrzebował więc na pewno bedzie taniej

Edytowano przez farmervip

:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalwas    4

Czytać ze zrozumieniem, nie pytałem co postawić tylko ile orientacyjnie kosztuje papierologia.

 

Moja odpowiedź tyczy się pierwszego postu. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WojtekRolnik    11

Witam. Potrzebuję pomocy. Mam wolną przestrzeń między dwoma budynkami 8,5m szerokości i 9m głębokości. Chciałbym tam postawić wiatę. Praktycznie była by to tylko tylna ściana z blachy no i dach. Konstrukcja prawdopodobnie drewniana. teraz moje pytanie: Czy mogę postawić taki budynek bez planów/pozwolenia? Czy przeszło by to może na zgłoszenie budowy 2 wiat do 25m2 jedna obok drugiej? Czy to 25m2 wiaty dotyczy konstrukcji budynku? Tzn chciałbym wypuścić trochę dachu z jednej strony poza konstrukcję bo cała pow. wynosi 76,5m a żeby to zmieścić jako 2 wiaty do 25m2. Jeśli jest ktoś w stanie mi pomóc/ doradzić to bardzo proszę i dziękuję zarazem. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalwas    4
Napisano (edytowany)

Było, w którymś temacie(nie pamiętam, w którym), że można rocznie postawić budynek o powierzchni 4 metrów kwadratowych(w jednym roku), więc pewnie potrzebne będzie pozwolenie, koszty takiego pozwolenia to coś około 500zł(nie pamiętam dokładnie, też pisało w tamtym temacie), a zaznaczam, że nie chodzi mi o plany budynku tylko pozwolenie. 

Edytowano przez kalwas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

U mnie zezwolenie + projekt 3500zł, ty jeśli wiatę przenosisz to raczej projektu nie bedziesz potrzebował więc na pewno bedzie taniej

Jak to nie będzie potrzebował? Napewno potrzebny będzie projekt do pozwolenia. Nie ma znaczenia czy budynek jest używany czy nowy. Jak go stawiasz to musisz mieć wszystkie papiery. Projekt pod wiatę, plus uzgodnienia itp to w moich stronach jakieś 2000-2500 zł.

 

Witam. Potrzebuję pomocy. Mam wolną przestrzeń między dwoma budynkami 8,5m szerokości i 9m głębokości. Chciałbym tam postawić wiatę. Praktycznie była by to tylko tylna ściana z blachy no i dach. Konstrukcja prawdopodobnie drewniana. teraz moje pytanie: Czy mogę postawić taki budynek bez planów/pozwolenia? Czy przeszło by to może na zgłoszenie budowy 2 wiat do 25m2 jedna obok drugiej? Czy to 25m2 wiaty dotyczy konstrukcji budynku? Tzn chciałbym wypuścić trochę dachu z jednej strony poza konstrukcję bo cała pow. wynosi 76,5m a żeby to zmieścić jako 2 wiaty do 25m2. Jeśli jest ktoś w stanie mi pomóc/ doradzić to bardzo proszę i dziękuję zarazem. Pozdrawiam.

Co byś nie budował wymaga zgłoszenia lub pozwolenia. Nie pamiętam jak to jest z wiatami, ale jeśli chodzi o bud gosp do 35 m2 to może być postawiony 1 na każde niezabudowane 5 arów działki zagrodowej. Możesz spróbować zgłosić to zadaszenie jako 3 wiaty do 25 m2 i podać całkowitą powierzchnię jako 75 m2. Kto będzie tam szukał 1,5 na mapie, skoro w takiej skali grubość kreski to ok 1 m. Każda wiata ma być niezależna konstrukcyjnie od następnej, ale mogą one stać obok siebie, bo przy wiatach nie obowiązują warunki techniczne. Aha, jeżeli wiata będzie stawiana w granicy to woda z dachu ma być odprowadzona na nie utwardzony teren własnej działki.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalwas    4

Nie napisałem nic o tym, że nie będzie potrzebował planów, napisałem tylko co wiem o samym pozwoleniu(takie sprostowanie) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawcio21
      witam mam pytanie bo słyszalem ze mozna wsawic stary cep w klepisko zeby bylo rowne jak jest krzywe ? Czy ktos cos takiego robil i jak to wstawic prosze o odpowiedz . Podobno lepiej mlóci tak slyszalem ale mechanik juz nie zyje to co robił  
       
    • Przez pawcio21
      witam mam pytanie bo słyszalem ze mozna wsawic stary cep w klepisko zeby bylo rowne jak jest krzywe ? Czy ktos cos takiego robil i jak to wstawic prosze o odpowiedz . Podobno lepiej mlóci tak slyszalem ale mechanik juz nie zyje to co robił  
       
    • Przez mccormickc90max
      Witam Kolegów,

      Jaki sensowny kombajn do 400 tysięcy zł mógłbym wybrać? Myślałem nad JD W330 ale nie znalazłem na jego temat zbyt wielu opinii. Kombajn miałby też kosić w sezonie około 20ha koniczyny na ziarno. Nie kosiłbym nim kukurydzy. Coś możecie podpowiedzieć?
    • Przez magdziarz
      Witam serdecznie. Koledzy chciałabym kupić kombajn. Doradzcie co będzie lepsze. Mam na oku jd 1450wts i cws oraz megę 204 i mediona 340. Jestem skłonny ku jd. Tylko różne opinie się o nim słyszy. Co myślicie, pozdrawiam. 
    • Przez Kolossiwy
      Tak jak w temacie a moje pytanie jak to się sprawdza i konkretnie czy pod koła prowadzące nie dostają się kamienie a jak tak to czy zatrzymuje się taśma bo w hakowy to był problem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj