Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mateo105    24

Witam od pewnego czasu bardzo nurtuje mnie pytanie poniewaz zastanawiam sie nad postawieniem wiaty na kombajn zbozowy przy okazji moze ciagnik lub przyczepe. Czyli bedzie to nie za duza wiata i moje pytanie brzmi jak ja zbudowac poniewaz teraz to trzeba na wszystko pozwolenia. Jak ja postawic aby zaden sasiad do tego sie przyczepil i mnie nie przeskarzyl wiec wolalbym wszystko zgodnie z przepisami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lol2525    0

możesz postawic budynek bez pozwolen a zgosic go trzeba tylko w gminie o powiezchni do okolo 32m kwadratowych i wysokosci 2,5m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
balcerek1    92

Do 35 metrów kwadratowych i musisz zrobić projekt w biurze projektowym i zgłoszenie do starostwa a wysokość w grę nie wchodzi ale to zależy od starostwa.koszt w mojej okolicy 350-400 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo105    24

Tylko ze w 35 m^2 to ja nawet kombajnu nie zmieszcze. a A ile moze kosztowac taki projekt budowy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darpol    18

Projekt to koszt 2-3 tyś zł + 1000zł kierownik budowy oraz czas przy szczęściu 4mies. albo kilka lat.Najprostrzym rozwiązaniem jest teraz namiot -pawilon taki z plandeki koszt 5-10tys w zależności od wielkości i zero formalności, fundamentów wykopów a jakby dołożyć jeszcze porządne drzwi suwane to kombajn imaszuny powinny być zadowolone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateo105    24

A czy gdybym postawil 4 slupy jakies gotowe i tylko nakryc dach blacha a reszta czyli takie ALA sciany z plandeki to na taka budowle jest potrzebny projekt/plany bo budynkiem to tego nazwac nie mozna?? slupy bym wyspawal i oczywiscie musza byc one zalane. A wielkosc budynku bedzie przekraczala 35m2.

Edytowano przez mateo105

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Właśnie chodzi o kwestię "związania budynku z gruntem". Jeżeli znajdziesz sposób aby nie był on trwale związany z gruntem to ok. Ale jak tego nie zabetonować, jak wiatr może to zabrać ze sobą. Projekt owszem, jak jesteś naiwny kupisz za 2-3 tyś, jak to wspomniał kolega wyżej. Poszukaj po znajomych projektanta, niech Ci takie coś narysuje, albo kup gotowca. Widziałem, jak na mniejsze maszyny ludzie adaptują ogrodzenie betonowe, takie panelowe. Tylko je zadaszają. Do kombajnu może to nie przejść. Będziesz potrzebował tylko projektu architektury, bez żadnych instalacji, więc góra 1000 zł cię to wyniesie. Ale papierów jest mnóstwo no i czas. Same papiery to około pół roku, niestety.

 

P.s. Chyba że wystarczy samo zgłoszenie w gminie. Podejdź i podpytaj, bo co urząd to inne wymagania mają.

Edytowano przez Polus0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sosen    0

Ja stawialem budynek na maszyny w ubieglym roku. dokumentacje rozpoczolem zbierac w styczniu a fundamenty kopane w czerwcu. troche biegania bylo:). cena projektu to juz inna sprawa, jeden gościu powiedzial mi nawet 7 tys + vat - ostatecznie zrobilem za 1,5 tys. podstawa to szukac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesio    10

A nie wiecie, czy też trzeba załatwiać całą tę biurokrację , jeśli bym dobudował trochę garażu, (wiaty) do istniejącego już budynku, w moim przypadku to stodoła. Problem polega na tym że kombajn mieści się w stodole, ale niestety heder trzeba odpinać, więc ogólnie by wyglądało to tak że połowa kombajnu była by schowana w starym budynku, natomiast przód już by był w dobudowanej części (około 5mx3-4m).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sosen    0

prawo budowlane

Art. 29.

1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:

a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

B) płyt do składowania obornika,

c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m

d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m 3

i wysokości nie większej niż 4,50 m,

e) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m

 

2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz

przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do

25 m przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekra-

czać dwóch na każde 500 m 2 powierzchni działki;

 

moim zdanie jedynie zgloszenie jest wymagane, zadzwoń do starostwa i zapytaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ropsonok    25

Ja zamówiłem garaż na dwa kombajny (10x12x4,5 wysokość drzwi, a w szczycie 5,70)konstrukcja stalowa pokryta blachą z drzwiami suwanymi. Zaszedłem do gminy zapytać o pozwolenia, a usłyszałem żeby budować bez papierów tylko zabetonowane podstawy słupów obsypać ziemią, a jak ktoś by się czepił to mówić że to budynek tymczasowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
balcerek1    92

Ja zamówiłem garaż na dwa kombajny (10x12x4,5 wysokość drzwi, a w szczycie 5,70)konstrukcja stalowa pokryta blachą z drzwiami suwanymi. Zaszedłem do gminy zapytać o pozwolenia, a usłyszałem żeby budować bez papierów tylko zabetonowane podstawy słupów obsypać ziemią, a jak ktoś by się czepił to mówić że to budynek tymczasowy

Jak cię sąsiady nie źgną do starostwa to ok a jak źgną to ją szybciej rozbierzesz niż postawiłeś.Ja jak stawiałem garaże to wszystko na pozwolenia bo z sąsiadami to nic nigdy nie wiadomo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ropsonok    25

A ile Cię wyniosła ta wiata?

30 tys + cement i piasek+ obiad

 

Jak przyjdzie rozebrać to przy konstrukcji stalowej to nie straszny problem, ale wątpie żeby to komuś przeszkadzało bo 2 lata temu dobudowałem bez papierów kawałek chlewa i tam nikogo to nie zabolało. Dodatkowo każdy sąsiad ma coś bez papierów postawione, także niech tylko któryś zacznie. Może bym i zrobił papiery, ale termin realizacji był miesiąc, to co ja przez miesiąc załatwie, papiery to trzeba rok wcześniej zaczynać

 

Balcerek, ta kabine na kombajn co masz na zdjęciu to gdzie zamawiałeś? Czy była od nowości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

A co to ma do tego czy ma fundament czy nie. Przecież są różne rodzaje fundamentów. Przykładowo polska norma podaje: "...fundament musi być posadowiony poniżej strefy przemarzania, w sytuacjach wyjątkowych nie mniej niż 50 cm od powierzchni gruntu..." Z kolei eurokod podaje, że fundament to część budynku przekazujący obciążenia z całej budowli na grunt pod nią. Tak czy inaczej interpretacja jest taka, że to na czym stoi to fundament. Odnośnie budynku gospodarczego możesz postawić sobie na zgłoszenie do 35m2 na każde 500 m2 działki czyli 5 arów. Mogą stać obok siebie bez zachowania odległości, co więcej można je przekryć razem, ale konstrukcja każdego musi być niezależna. Czyli jak rozbierzesz jeden to drugi nie może się zawalić. Robiłem kiedyś gościowi takie zgłoszenie na 7 budynków gospodarczych do 35 m2 i przeszło. Aha, trzeba zachować odległości od granic.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
balcerek1    92

30 tys + cement i piasek+ obiad

 

Jak przyjdzie rozebrać to przy konstrukcji stalowej to nie straszny problem, ale wątpie żeby to komuś przeszkadzało bo 2 lata temu dobudowałem bez papierów kawałek chlewa i tam nikogo to nie zabolało. Dodatkowo każdy sąsiad ma coś bez papierów postawione, także niech tylko któryś zacznie. Może bym i zrobił papiery, ale termin realizacji był miesiąc, to co ja przez miesiąc załatwie, papiery to trzeba rok wcześniej zaczynać

 

Balcerek, ta kabine na kombajn co masz na zdjęciu to gdzie zamawiałeś? Czy była od nowości?

Kabina jest mojej konstrukcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck1807    1

Witam. Mam takie pytanie. Mam starą stodołę i muszę ją rozebrać, na jej miejscu powstanie garaż o powierzchni ok 50m2. i drugi budynek o powierzchni 300m2.Czy muszę się bawić w jakieś zezwolenia,na które nie mam kasy? Wg Art. 29 to nie bo będzie to zabudowa gospodarstwa wykorzystywana do celów rolniczych. Aha i czy będzie potrzebne zezwolenie na rozbiórkę stodoły.Wg art. chyba 31 też nie bo na budynki na które nie jest wymagane pozwolenie na budowę na rozbiórkę też jest nie potrzebne. Jak jest z tymi przepisami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Na rozbiórkę trzeba tylko zgłoszenie, chyba że jest zabytkiem lub stoi w granicy to wtedy pozwolenie. W art 30 pkt 1 masz wymienione rzeczy na które potrzeba zgłoszenie. Ten garaż możnaby zakombinować na zgłoszenia, ale ten większy obiekt to już bym się bał.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck1807    1

Masz racje. Zgłosić to mogę w gminie? Czy muszę w starostwie? A do tego zgłoszenia potrzebne są jakieś projekty czy plany? I czy musi to być plan wykonany przez firmę czy wystarczą moje rysunki. Stodoła nie jest zabytkiem i nie ma już dachu i jednej ściany po jednej z wichur. Ale pewnie zgłosić i tak muszę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Zgłoszeń dokonuje się w starostwie wydział budownictwa i architektury. Z tymi rysunkami to różnie bywa, jedni chcą inni nie, ale nawet jak zażądają to powinny przejść wykonane przez Ciebie ale w skali i od linijki. Potrzeba Ci mapkę na której zaznaczysz budynek, jeżeli takiej nie masz to kilkadziesiąt złotych kosztuje w starostwie w geodezji. Potrzeba Ci jeszcze numer działki i księgi wieczystej, żeby wypełnić oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane i samo zgłoszenie. Powinni Ci dać gotowe formularze, a jak urzędnik będzie ludzki to jeszcze pomoże Ci to powypełniać.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Masz kasę na budynek 300m2 i 50m2 a nie masz na zezwolenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck1807    1

Dzięki Master20002 za wyczerpująca odpowiedź. Na budowę tego 50m2 potrzebuję tylko cementu bo resztę już mam a o ten większy zapytałem przy okazji.Będzie on budowany w późniejszym terminie, a tak w ogóle to nikt nie lubi wydawać kasy na rzeczy mało potrzebne, które mają na celu tylko naganianie pieniędzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Niby projekt dla wielu ludzi jest mało istotną rzeczą i nie ma co ukrywać, że kosztowną ale należy pamiętać też o bezpieczeństwie i odpowiedzialności jaką ponosi projektant w przypadku awarii lub co gorsza katastrofy budowlanej, następnie w procesie budowy kierownik za wszystko może beknąć.

 

Pozdrawiam


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawcio21
      witam mam pytanie bo słyszalem ze mozna wsawic stary cep w klepisko zeby bylo rowne jak jest krzywe ? Czy ktos cos takiego robil i jak to wstawic prosze o odpowiedz . Podobno lepiej mlóci tak slyszalem ale mechanik juz nie zyje to co robił  
       
    • Przez pawcio21
      witam mam pytanie bo słyszalem ze mozna wsawic stary cep w klepisko zeby bylo rowne jak jest krzywe ? Czy ktos cos takiego robil i jak to wstawic prosze o odpowiedz . Podobno lepiej mlóci tak slyszalem ale mechanik juz nie zyje to co robił  
       
    • Przez mccormickc90max
      Witam Kolegów,

      Jaki sensowny kombajn do 400 tysięcy zł mógłbym wybrać? Myślałem nad JD W330 ale nie znalazłem na jego temat zbyt wielu opinii. Kombajn miałby też kosić w sezonie około 20ha koniczyny na ziarno. Nie kosiłbym nim kukurydzy. Coś możecie podpowiedzieć?
    • Przez magdziarz
      Witam serdecznie. Koledzy chciałabym kupić kombajn. Doradzcie co będzie lepsze. Mam na oku jd 1450wts i cws oraz megę 204 i mediona 340. Jestem skłonny ku jd. Tylko różne opinie się o nim słyszy. Co myślicie, pozdrawiam. 
    • Przez Kolossiwy
      Tak jak w temacie a moje pytanie jak to się sprawdza i konkretnie czy pod koła prowadzące nie dostają się kamienie a jak tak to czy zatrzymuje się taśma bo w hakowy to był problem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj