Derform12

Przepisanie pola

Polecane posty

Derform12    1

Witam mam takie pytanie a zatem.. czy da się w jakiś sposób przepisać pole z mojego ojca który jest na rencie strukturalnej jest on już na niej 9 lat to jest ostatnio rok i chciałby przepisać jako darowiznę na swojego syna. Pole jest dzierżawione. jest jakiś sposób ażeby to przepisać ?proszę o jak naszybsza odpowiedz dziekuję :)

Edytowano przez Derform12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

nie jestem ekspertem, ale na początek trzeba wypowiedzieć dzierżawę i pójść do notariusza podpisać akt darowizny - akt jest płatny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lew908    210

a czy czasem pobieranie renty strukturalne nie wiązało się z przepisaniem gospodarki np syna ? Jeżeli się nie myle to nie może mieć ta osoba żadnej ziemi na siebie itp . był to chyba jeden z punktów który trzeba było spełnić żeby dostać rente strukturalną.

 

A jeżeli pobiera rentę i pracuje na tej gospodarce za którą bierze pieniądze może dojść do tego że będzie płacić duże kary jeżeli urzędnicy się dopatrzą .

 

Jeżeli się mylę to przepraszam


"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ozzykot    0

a czy czasem pobieranie renty strukturalne nie wiązało się z przepisaniem gospodarki np syna ? Jeżeli się nie myle to nie może mieć ta osoba żadnej ziemi na siebie itp . był to chyba jeden z punktów który trzeba było spełnić żeby dostać rente strukturalną.

 

A jeżeli pobiera rentę i pracuje na tej gospodarce za którą bierze pieniądze może dojść do tego że będzie płacić duże kary jeżeli urzędnicy się dopatrzą .

 

Jeżeli się mylę to przepraszam

 

no co do zasady masz rację (i nawet były takie założenia gdy wchodziły renty strukturalne że należy przekazywać gospodarstwa młodszym, perspektywicznym itd...itp...) żeby otrzymać rentę strukturalna należało przekazać gospodarstwo nie koniecznie cało można było mieć chyba z 0,40 ha)( i nie wolno było w nim pracować bo podczas kontroli można było stracić rentę oraz zwrócić pobrane świadczenia ale też była taka możliwość że jeśli rolnikowi brakowało np: 5 lat renty emerytury tzw. normalnej to mógł on na ten okres wydzierżawić(chyba musiała być umowa notarialna) gospodarstwo i dostawał rentę a po tym czasie przechodził na zwykła rentę.

 

abstrah*jąc od tego to sama dzierżawa przecież nie znosi prawa własności więc właściciel możne z gospodarstwem robić co chce. Co do wypowiedzenia dzierżawy to jeśli w umowie nie jest inaczej to zastosowanie ma kodeks cywilny. Ale niekonieczne jest nawet wypowiadanie dzierżawy porostu w akcie darowizny zaznacza się ze nowy właściciel przejmuje i zgadza się na warunki dzierżawy itd...

 

Akt darowizny rzeczywiste jest płatny notariusze maja stawi narzucone (są to stawki % od wartości i to zazwyczaj sam notariusz wycenia gospodarstwo) ale za to jako syn podatku nie zapłacisz tylko nie wiem jaka jest teraz praktyka czy to notariusz zgłasza do US czy ty jako nowy właściciel musisz im to osobiście zgłosić o to najlepiej się notariusza dopytać

 

ale wydaje mi się ze problem jest w czym innym bo rentę otrzymał na podstawie dzierżawy gospodarstwa i czy jeśli zmieni ten stan prawny czy nie straci renty strukturalnej?

 

podejrzewam ze taki zamiar należało by wcześniej zgłosić w odpowiedniej instytucji i oni pokierują sprawa dalej.

Z logicznego punktu widzenia to pewnie wystarczyło by oświadczenie o zmianie tej sytuacji i należało by tylko zwrócić uwagę aby zmiana właściciela nastąpiła najpóźniej na następny dzień od ewentualnego wygaśnięcia dzierżawy, żeby rencista nie miał ani jednego dnia w użytku gospodarstwa.

 

 

jeśli za bardzo namieszałem to sorrki ale na aktualny stan mojej wiedzy to tak wygląda

Edytowano przez ozzykot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Derform12    1

Tak masz racje wiązało się z przepisaniem ale nie na syna tylko na osobe która ma wykszałcenie rolnicze i nie przekracza 40 lat

załóżmy że dzierżawca na którego jest zapisane pole zgadza się z tym wypowiedzeniem wtedy osoba która ma rente może przekazać pole jako darowiznę synowi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

to musisz ustalic w ARiMR,prawdopodobnie wyrażą zgodę jeśli syn będzie spełniał warunki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

Myślę że to trzeba tak załatwić wszystko jednego dnia żeby ten co bierze rentę strukturalną nie miał nawet przez jeden dzień prawnie ziemi na siebie po prostu dziś rozwiązuje umowę dzierżawy i dziś przekazuje darowiznę, lub porostu przekazuje darowiznę wraz z umową dzierżawy i obdarowany przyjmuje ziemie z obnażeniem dzierżawy ale najlepiej dowiedzieć się w agencji żeby nie zabrali renty


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Arek84
      Witam, tak jak w temacie we czwartek dostałem zawiadomienie  z sądu zamiejscowego który zajmuje sie księgami wieczystymi o zmianie powierzchni działki z 1 ha 1984 m2 na 1 ha 1440 m2. Co w takiej sytuacji robić? dodam ze działka była mierzona przez arimr we wrześniu 2016 a w marcu 2017 miałem info że będzie mierzyła gmina i widać te 550m2 namierzyli mniej...Co w takiej sytuacji robić gdy się nie zgadzam z tym miał ktos. podobny przypadek??
    • Przez Magdalenalesiska
      Cześć,   Szukam osób do współpracy.  Potrzebuję waszego eksperckiego oka! Z waszą pomocą możemy stworzyć coś fajnego!   Pracuję nad narzędziem do organizacji pracy w rolnictwie:   Projekt składa się z dwóch części: kalendarz + budżet oraz karty pracy czyli "historie",  w których będziesz mógł przechowywać wszelkie niezbędne dane do prowadzenia nowoczesnego i prosperującego gospodarstwa rolnego!  Zestaw składa się z kart: historia pola, historia zwierząt, historia maszyn, zasoby (magazyn). Kto by to wszystko spamiętał?   Na pytanie "po co mi to" odpowiem następująco: – w celu zaoszczędzenia czasu – w celu zwiększenia wolnego czasu – w celu zwiększenia terminowości – w celu zmniejszenia ilości błędów wpływających na dochody – aby pomóc w lepszej organizacji czasu – aby wpłynąć na produktywność pracy – aby usystematyzować pracę – aby wywiązywać się ze wszystkich obowiązków   Chętnych do testowania proszę o kontakt na adres    slesinska.magdalena@gmail.com   lub odzywajcie się niżej
    • Przez TomaszGDA
      Skupujemy plewy konopne prosto z pola lub suszone. 
      Za plewy suszone oferujemy 8zł za kg, cena plew świeżych do uzgodnienia.
      Rolników zainteresowanych kontraktem na ten rok prosimy o kontakt na email info@cannapol.com lub telefon +31 648 88 44 96
    • Przez rolnikhghf
      Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad melioracją jednego z moich pól a właściwie ugoru. Pole to tata przestał uprawiać bo przynosiło bardziej straty niż korzyści ziemia to lV a i lV b klasa pole to jest raczej płaskie o powierzchni około 1 ha w prostokącie mieli byśmy tylko problem z jej odprowadzeniem ponieważ rów jest dość płytki na około 1m i pewnie musieli byśmy go pogłębiać około 100 m  do drugiego  na własną rękę i teraz pytanie jak to wygląda  od strony prawnej czy ciężko jest załatwić coś takiego? Nie miałem nigdy styczności z melioracją  wiec mam kilka pytań :
      Jakie mogą być koszty takiej inwestycji?
      Jakie rozmieszenie rów? (jedna od drogiej) 
      Na jakiej głębokości je położyć?
      czym przykryć?
      Jakiej średnicy rury?
       
      Z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj