Zaloguj się, aby obserwować  
mnaa

Komu można, a komu nie przekazać gospodarstwo? Co z VAT?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mnaa    0

Czy rolnik może przekazać gospodarstwo dowolnej osobie jeżeli z powodu choroby nie jest fizycznie w stanie go prowadzić w zamian za opiekę? Czy ona musi spelniać jakieś warunki. Czy to prawda, ze musi posiadać wykształcenie rolnicze. Czy nie może pracować poza rolnictwem? A jeśli rolnik był VATowcem to musi zaplacić VAT od tego przekazania? W gospodarstwie są nie splacone maszyny kupione częściowo za dotacje PROW. Czy taką maszynę można przekazać razem z tym gopodarstwem albo sprzedać innemu rolnikowi razem z prawem do tej otrzymanej dotacji? Czy jest szansa sprzedać je za cenę nowych (kupione w 2013r.) jesli tej dotacji nie można byłoby przenieść na nabywcę? Czy ktoś w ogóle kupuje sprzet rolniczy za 200tys bez dotacji? Prosze o podpowiedź gGdzie uzyskac takie informacje i jak rozwiązać taki problem. Z powodu choroby załamały się czyjeś plany życiowe i kalkulacje spłaty kredytów na maszyny zakupione z dotacją, pracować nie można a zobowiązania i kredyty są.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Najlepiej zapytać w ARiMR , oni rozpatrywali wnioski , przyznawali dotacje z PROW, to będą wiedzieć jak z tego wybrnąć


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrejus    158

Jeśli maszyny są brane na PROW to przez 5 lat nie wolno ci tego sprzedać ani oddać.


Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

Można dogadać sie z kims nie oficjalnie . Nie wiem czy miała by to byc osoba obca czy z rodziny?

Ty załatwiasz i prowadzisz sprawy papierkowe dalej tak jak teraz a ktos pracuje fizycznie na gospodarstwie. A jak minie okres karencji to załatwic sprawę oficjalnie.

Oczywiście przepisac mozna kazdemu tylko aby ktoś mogł prowadzic bezproblemowo gospodarstwo to powinien miec jakies wykształcenie w tym kierunku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

takie sytuacje są przewidziane w prawie ,można praekazac gospodarstwo wraz ze zobowiązaniami niestety tylko i wyłącznie po spełnieniu pewnych warunków i za zgodą ARiM - więc tam należy się zwrócic po szczegółowe informacje

 

 

przekazac dowolnej osobie- nie...ale zlecic prace czy prowadzenie gospodarstwa -tak

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mnaa    0

przekazac dowolnej osobie- nie...ale zlecic prace czy prowadzenie gospodarstwa -tak

 

Ale jaka jest różnica pomiędzy przekazac gospodarstwo a "zlecić prowadzenie gospodarstwa"? Co masz na myśli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrejus    158

Zapewne chodzi o sprawy formalne, czyli formalnie ty prowadzisz gospodarstwo ale pracuje i dochody pobiera ktoś inny


Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

pytanie brzmi jak bardzo rolnik jest chory i czy da rady przynajmniej teoretycznie zarządzac gospodarstwem?

 

cytat z http://www.arimr.gov...-definicje.html

 

Prowadzenie działalności rolniczej nie musi polegać tylko na "własnoręcznym" prowadzeniu prac polowych, ale obejmuje również: swobodne decydowanie o tym, jakie rośliny uprawiać, jakich należy dokonywać zabiegów agrotechnicznych, zbieranie samodzielnie bądź przy udziale innych osób plonów, itp. Prowadzenie działalności rolniczej rozumiane jest jako dokonywanie nakładów i czerpanie ewentualnych korzyści.

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    1478

albo, jesli ta osoba ma dogadaną osobę , która będzie prowadzić gospodarstwo ( osoba , która posiada nie zbędne kwalifikacje do późniejszego przekazania/zakupu gospodarstwa) to powinni między sobą spiasać akt/umowę/dzierżawę notarialnie/ lub w inny wiarygodny i bezpieczny sposób dla osoby przejmującej , aby inwestowane pieniądze w imieniu osoby zrzekającej się gospodarstwa ( mam na myśli spłaty inwestycje bieżące w gospodarstwie) nie przepadły po X latach bo ktoś może ozdrowieje lub mu się odwidzi... umowę taką spisać na czas nie zbędny do rozliczenia się z jakich kolwiek dotacji...

Ale byłbym bardziej skory do tego aby ta osoba/ pełnomocnik udał się do agencji w celu wyjaśnienia całej sprawy i ustalenia tego co dalej... bo tutaj możemy sobie gdybać i prześcigać się na pomysły , a prawo i przepisy i tak mają swoją interpretacje... a jak bedzie po pmysli agencji to chociaż te obie osoby będą mogły spać spokojnie


"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez radas
      Witam jestem Nowy na tym Mega fajnym forum od kilku lat jeżdze do wujka Pomagać mu w 100hektarowy gospodarstwie !! Mega podoba mi się ta praca !! mam 18 lat i Marzy mi się Własne gospodarstwo !! ale niemam pojecia jak mogę zacząc realizować swoje mażenie !! czy w ogóle mam jakieś szanse ?? z kąd wziąć kase Itp. ?? POzdrawiam wszystkich !
    • Przez Damian86
      Witam. Mam pytanie jakie sa osiagniecia finansowe przy obsadzie 20 krow mlecznych i 20 opasow. Jakie sa zyski? Czy jest mozliwosc osiagniecia zysku w wysokosci7 tys miesiecznie?
    • Przez kuba24051
      witam. ciotka chce wydzierżawić mi dzialkę rolną na której znajduje się jej gospodarstwo (dzialka ok 6ha i na kilku arach gosp.). jak to rozwiazac? chcialbym podpisac umowe na 10 lat i brac doplaty.
    • Przez RolPro10
      ///
    • Przez krisz98
      Witam, chciałbym się doradzić w sprawie założenia małego gospodarstwa. Chcą hodować bydło rasy hereford. Mam 5 ha łąki, chce zrobić wiatę, łąkę ogrodzić siatką, siano i kiszonkę będę robił sam z łąk brata, który ich nie użytkuje. Chce kupić dwie krowy z cielakami, czy powie mi ktoś jak jest z dopłatami nigdy wcześniej nie korzystałem z żadnych środków. Te krowy to będzie tylko taki dodatek, ponieważ pracuję.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj