Skocz do zawartości

Polecane posty

newagro    7

Ostatnio głośno zrobiło się na temat Integrowanej ochrony roślin (IOR). Mam tu na myśli to, że jedynie mówi się o tym że rolnik będzie miał więcej obowiązków w postaci prowadzenia papierkowej pracy, prowadzenia obserwacji polowych oraz dostosowywanie zabiegów ochrony roślin do sytuacji jak występuje w jego uprawach. Głosy ostatnich tygodni osób, które w większym lub mniejszym stopniu odpowiadają w Polsce za wprowadzenie IOR również mają obowiązek dać rolnikom sprawne narzędzia w postaci metodyk uprawy i ochrony do każdej uprawianej rośliny, co jak wiadomo idzie bardzo ospale. Miejmy nadzieje, że stanie się to dość szybko i będzie jasne jakie konkretnie wymogi nakłada IOR na konkretną roślinę.

Należało by zaznaczyć, że owe wymogi zawarte w rozporządzeniu PE 1107/2009 jak i ustawy o środkach ochrony roślin nie są niczym nowym, gdyż podobne zasady ujęte są w dobrej praktyce rolniczej, która znana jest rolnikom.

 

Wracając jednak do sedna sprawy chciałbym dołączyć jeszcze jedno narzędzie, które jak myślę bardzo ułatwi poruszanie się po dość obszernym, skomplikowanym i dynamicznie się zmieniającym rynku środków ochrony roślin. Obecnie zarejestrowanych jest ok 1150 środków (w VIII 2012 było ich ok 900), oczywiście spora część została wycofana i zastąpiona nowymi.

 

Narzędziem tym będzie w początkowym etapie wyszukiwarka aktualnie zarejestrowanych środków ochrony roślin.

 

 

 

W związku z tym, że prace są już na etapie przygotowania funkcjonalności wyszukiwarki na stronie www zwracam się z prośbą o wypełnienie ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań oraz dotychczasowych doświadczeń z tego typu projektami.

 

Ankietę można wypełnić pod adresem: https://docs.google....8FpUEA/viewform

 

O to kilka ogólnych założeń jakie przyświecają temu projektowi:

- szeroko rozwinięta możliwość dokonywania zapytań, aby uzyskać jedynie trafne odpowiedzi w postaci konkretnych środków

- przejrzystość, i intuicyjność w działaniu

- częsta aktualizacja danych

- dostęp do aktualnych etykiet stosowania

- brak uzyskania wyników bez odpowiedzi (jeśli dany parametr nie będzie zbieżny w wcześniej wybranym (mi) będzie nie dostępny).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    227

Wyszukiwarka środków ochrony roślin już od dawna funkcjonuje na stronie minrol więc po co następna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
newagro    7

Aby nie trzeba było wpisywać szukanych nazw ręcznie (wyszukiwanie staje się dłuższe) oraz aby ułatwić poszukiwanie "rzadko uprawiane rośliny"

Niech za przykład posłuży Bób

W MINROL po wpisaniu Bób otrzymujemy 23 środki i już na początek Aflex Super 450 SC nie jest zarejestrowany w Bobie lecz bobiku (zonk), i już nam odpada (wg moich skromnych danych jest 13 środków do Bobu oraz 4 do upraw na nasiona co daje razem 17.

A teraz niech ktoś mi powie co wpisać jeśli potrzebuje jedynie środki które mogę zastosować w uprawie na nasiona jeśli nie mam czasu przeglądać wszystkich 23 pozycji???

 

Między innymi po to tworzę swoją wyszukiwarkę i zapewniam że takich małych funkcjonalnych ułatwień będzie tam więcej, a główną przewagą ma być wyświetlanie tylko trafnych wyników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
newagro    7

Co powiecie na takie podejście do wyszukiwarki środków ochrony roślin www.agrofy.pl ???

Funkcjonalność na razie podstawowa ale chyba i tak daje rade.

Zapraszam do testowania i wyrażania swojej opinii. Każda opinia zostanie wzięta pod uwagę przy trwających pracach rozwojowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    263

Jak dla mnie agrofy.pl nie spełnia oczekiwań. Jeśli zaznaczam "pszenica ozima" i perz, to chcę otrzymać listę środków do stosowania na perz w pszenicy ozimej, a nie środków na perz + środki dla pszenicy ozimej (wszystkie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
newagro    7

Słuszna uwaga, bronił się nie będę ale duża część środków zawierających glifosat jest zarejestrowana jako "zwalczanie przeu przed zbiorem" ale potraktowałem to jako desykant, a nie herbicyd. I w tym przypadku źle to działa.

Błąd zostanie naprawiony i dam info o tym, bo również chcę aby wyniki odpowiadały zadanym kryteriom i dlatego są testy aby takie błędy wychwycić i wyeliminować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    263

I to jest słuszne podejście - zamiast opluć usera, uderzyć się w pierś i powiedzieć "poprawię" :D

 • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
newagro    7

Nie widzę podstaw do uderzania w kogoś kto zwraca uwagę na ważną rzecz. Po to staram się dotrzeć do dużej grupy osób aby wyeliminować błędy a nie upierać się że to co jest teraz jest super.

Każda opinia jest ważna obojętnie czy jest słuszna czy nie.

Tymczasem dodano w podglądzie środków zawarte substancje aktywne w środkach oraz ukazują się linki do danych środków w adresie strony
poprawa wyszukiwania wyników w toku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal2005    0

Zauważyłem, że np. po wybraniu truskawki i poziomki wyskakuje wiele środków, ale nie wyskakuje np. beetup trio 180 SC a to środek zarejestrowany na tą roślinę i z powodzeniem stosowany.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
newagro    7

@rafal2005 
Błąd już naprawiony i dzięki za info, widzę, że muszę przyjrzeć się tym uprawom małoobszarowym bo coś kuleją ale takie wskazywanie luk jest bardzo cenne ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    24

W organizm zwalczany wpisuję: pokrzywa uzyskuję środki w których jest zwalczana pokrzywa ale w etykietach jest wrażliwy,  średnio wrażliwy, odporny. Pasowało by dodać sortowanie po tych opcjach.

 

Pomocne przy roślinach zielarskich. Mogę znaleźć środek który zwalczy mi inne rośliny a zostawi pokrzywę. W minrol tego nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
newagro    7

Jeśli chodzi o działanie środka na chwasty to grupa "chwasty odporne" nie jest ujmowana. Co do innych uważam że średnio wrażliwe można ująć jako chwasty, które można zwalczać pod pewnymi warunkami (np. stosowanie środka we wczesnych fazach rozwojowych). Do tego jest wiele różnych podziałów i jeśli je wszystkie by ująć to pojawiło by się ok 8 grup co niepotrzebnie by skomplikowało wyszukiwanie odpowiedniego środka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    24

Właśnie to skomplikowanie spowodowało by że wyszukiwarka była by czymś innym od tego co jest na rynku. I czymś co jest potrzebne niektórym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
newagro    7

Spokojnie zmieni się podgląd środka to też te różnice będą bardziej przejrzyste. Zdaje sobie sprawę, że obecnie pobieranie każdej etykiety jest trochę uciążliwe ale obecna wersja ma na celu wyeliminowanie błędów oraz zbieranie opinii.  Jeśli chodzi o chwasty to są ujęte tylko te na które dany środek działa i jest to spory kompromis. Zgodzę się, można przyjąć wiele kategorii ale mamy na to inny pomysł i z pewnością będzie to w przyszłości różniło się od tego co jest obecnie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


 • Podobna zawartość

  • Przez agrini
   Witam!!! Jestem w trakcie nabywania 13ha 8letniego a na niektórych kawałkach nawet starszego ugoru. Klasy IIIa,b i IVa,b. Pytanie; jak z tym walczyc zaczynajac mniej wiecej od polowy kwietnia, a przygotowujac pod kukurydze. Co o tym myślicie?
  • Przez DanutaAF

    
    
   Zapraszamy wszystkich gorąco na konferencję on-line. Dzisiejszym tematem jest pierwszy bezopryskowy fungicyd w jęczmieniu jarym – Sistiva. Oddaję głos panu Mariuszowi Michalskiemu z firmy BASF, który poprowadzi dzisiejszą konferencję. Dziękuję.
    
   Witam Państwa bardzo serdecznie, moje nazwisko Mariusz Michalski. Mam przyjemność siedzieć tutaj przed kamerą w siedzibie Agrofoto.pl już kolejny raz, także w imieniu swoim i w imieniu portalu Agrofoto.pl zapraszam Państwa do prezentacji, która będzie dotyczyła nowego produktu, który wprowadzamy w tym roku na rynek. Produktu, który się nazywa Systiva. Jako ciekawostkę powie, że jest to fungicyd, który określamy mianem fungicydu bezopryskowego. Dlaczego bezopryskowy? Postaram się Państwu wyjaśnić w dalszej części spotkania.
   Tradycyjnie już prezentacje, które robimy z Agrofoto.pl dzielimy na kilka części, po każdej z tych części będziecie mieli Państwo możliwość zadawania pytań. Generalnie możecie Państwo pytania zadawać na bieżąco, my je będziemy notowali. Natomiast po każdej z części będziemy starali się odpowiedzieć na przygotowane przez Państwa pytania. Jeżeli zdarzy się tak, że nie będziemy w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania w trakcie trwania prezentacji, odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo potem na portalu Agrofoto.pl
    
   Prezentację podzieliliśmy na kilka części. Pierwsza część to jest wprowadzenie. Powiem Państwu skąd się bierze innowacyjność Systivy. Następnie powiem o korzyściach AgCelence. Dalej skupimy ię na rekomendacji stosowania Systivy. W których uprawach, dlaczego? Podsumujemy naszą prezentację i już zupełnie na koniec przygotowaliśmy dla Państwa małą zabawę. Pojawią się na jednym z ostatnich slajdów pytania dotyczące dzisiejszej prezentacji. Będzie można odpowiadając na wygrać nagody.
    
   Szanowni Państwo. Generalnie dzisiaj rolnik, który myśli o zwalczaniu fungicydami, jego pierwsza myśl to jest opryskiwacz, kilkaset litrów wody wylanej na hektar. I to jest norma. Natomiast nie zawsze rozważamy taką kwestię, że taki zabieg nalistny, wyjazd w pole opryskiwaczem, to jest konieczność znalezienia odpowiedniego momentu. Trzeba trafić w bezdeszczową pogodę, wiatr nie może być zbyt duży. Temperatura odgrywa bardzo istotną rolę. W zależności od tego jaki zabieg wykonujemy wilgotność będzie decydowała czy będziemy mogli wyjechać w to pole, czy nie. Generalnie każdy wjazd opryskiwaczem w pole wiąże się z kosztami, ponieważ musimy poświęcić nasz czas, bądź czas pracowników, którzy nam pomagają prowadzić gospodarstwo. Jest to koszt paliwa, jest to również, jeżeli byśmy byli bardzo skrupulatni, kwestia amortyzacji naszego sprzętu.
    
   Jeżeli spojrzymy na to z takiej perspektywy i podsumujemy ile jest takich dni, kiedy możemy wykonać zabiegi, tak naprawdę się może okazać, że w trakcie sezonu takich dni, kiedy możemy wykonać zabieg prawidłowo bez stresów, nerwów, bez deszczu, jest bardzo niewiele.
   Dlatego produkt, o którym dzisiaj chcę powiedzieć, czyli Systiva, jest swego rodzaju rozwiązaniem, na niektóre z tych kłopotów.
   Systivę określiliśmy mianem fungicydu bezopryskowego. Chcemy by ten produkt w pierwszej kolejności był stosowany w jęczmieniu jarym. Nie jest to zaprawa, bo wymaga stosowania razem z zaprawą. W etykiecie rejestracyjnej macie Państwo zapisane, że jest zarejestrowana do stosowania razem z zaprawą Kinto Duo. Nie jest fungicydem, natomiast mimo to, ze jest stosowana razem z zaprawą, zwalcza choroby liści takie jak są zwalczane przez fungicydy. Tu możemy podać przykład Capalo, Duett Star, czy Duett Ultra bądź innych produktów typowo fungicydowych. A więc produkt, który stosowany jest donasiennie,razem z zaprawą nasienną, zwalcza choroby liści. Stąd pozwoliliśmy go sobie określić go mianem fungicydu bezopryskowego.
   Warto też mieć na uwadze, że Systiva, oprócz tego, ze zwalcza choroby liści, bardzo mocno wzmacnia działanie każdej zaprawy nasiennej na tak zwane choroby odglebowe. O sile Systivy decyduje nasza najnowsza substancjaaktywna – Xemium. Gdybyśmy chcieli użyć nazwy czysto chemicznej, ona jest dosyć trudna do wymówienia – fluksapyroksad. Dlatego uznaliśmy, że dużo łatwiej będzie operować nazwą Xemium.
    
   Xemium charakteryzuje się bardzo ciekawym zachowaniem, ponieważ jest bardzo mobilne w porównaniu do innych, podobnych substancji. Możemy określić tą mobilność, naet jako swego rodzaju unikalną.
   Jest to najnowszy karboksylamid z grupy SDHI. Podejrzewam, że coraz częściej będziecie Państwo spotykali się z tego typu określeniami.
   Xemium jest substancją bardzo mobilną, bardzo systemiczną. Przemieszczającą się w roślinie bardzo łatwo. Co jest istotne, również stosunkowo długo utrzymującą się w roślinie. Dzięki temu zyskujemy efekt bardzo długiego działania, a zastosowany w postaci Systivy na nasiona, jest pobierany rzez pewien okres przez korzenie powstające roślin, w tym momencie cały czas potrafi chronić, zabezpieczać roślinę przed infekcjami, które się mogą pojawiać od momentu kiełkowania. Myśląc Systiva, możemy z pełną odpowiedzialnością myśleć, że jest to produkt typowo zapobiegawczy. Mamy tutaj wybitnie zapobiegawcze działanie, ponieważ substancja aktywna pobierana jest od momentu kiełkowania i nie pozwala przez długi okres czasu na infekcję chorób, które się pojawiają.
   Kolejny slajd to zdjęcie roślin potraktowanych Systivą, konkretnie mamy tutaj do czynienia z jęczmieniem ozimym. Kolory na tym zdjęciu, tam gdzie czerwonego, czy pomarańczowego jest więcej, mówią nam o tym gdzie i w jakiej ilości znajduje się substancja aktywna zaaplikowana na nasiona. Proszę zwrócić uwagę, że nawet po 100 dniach, po 136 czy 149 występuje duża koncentracja substancji aktywnej w okolicach nasionka, tam gdzie powstają korzenie. Skąd ta substancja może być pobierana przez roślinę i transportowana do nowych przyrostów roślinnych. Stąd też,  ta wybitna mobilność i systemiczność substancji pozwala nam na to i daje nam efekt bardzo długiego i skutecznego zabezpieczenia roślin przed chorobami, które pojawiają się i które przede wszystkim, co jest istotne, będą atakowały części zielone rośliny. Bo pamiętajmy o tym, że Systiva to jest fungicyd, który zwalcza choroby liścia.
    
   Wojtek: Po ile ten środek?
   To pytanie, którego się zawsze spodziewam i które nieodłącznie towarzyszy takim spotkaniom z rolnikami, pytanie o cenę środka. Szanowni Państwo, moja odpowiedź będzie taka jak zawsze, firma BASF sprzedaje, rozprowadza, dystrybuuje środki ochrony roślin przez sieć dystrybucji, więc ostateczną cenę na produkt możecie się Państwo dowiedzieć u dystrybutora. Ja tylko mogę powiedzieć tyle, że wyznaczają tzw. cenę cennikową produktu na dawkę na hektar, biorąc pod uwagę normę wysiewu, koszt zastosowania Systivy w jęczmieniu jarym jest zbliżony do kosztu herbicydu nalistnego o dobrej jakości. Nie najdroższego, ale też nie najtańszego. Pozwólcie Państwo, że do ceny jeszcze wrócę pod koniec prezentacji.
   Dany: Czy zaprawia się samemu, czy kupuje się zaprawione nasiona?
   Systiva jest dostępna dla każdego rolnika,więc Systivę może kupić praktycznie każdy, kto sam zaprawia na poziomie gospodarstwa. Jeżeli ktoś sam sobie przygotowuje materiał siewny, może zakupić u naszych dystrybutorów Systivę razem z zaprawą, zastosować w momencie zaprawiania. Można również zgłosić się do firm nasiennych, teraz wiosną jest troszeczkę późno, większość firm nasiennych raczej kończy przygotowywanie materiału nasiennego i możecie się Państwo spotkać z informacją, że materiał już został przygotowany i w tym momencie dodatkowe zaaplikowanie Systivy wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Natomiast biorąc pod uwagę jesień albo kolejne sezony, mamy deklaracje od wielu firm nasiennych, że jeżeli rolnicy będą chcieli zakupić materiał siewny, z zaaplikowanym na tym materiale Systivą, to oni taki materiał będą przygotowywali.
    
   Andrzej: Czy Systiva jest szkodliwa dla środowiska?
    
   Generalnie, każdy środek ochrony roślin ma pewien wpływ na środowisko. Patrząc z punktu widzenia sposobu aplikacji, długości okresu działania, oraz ilości substancji aktywnej, to porównując Systivę do na przykład fungicydów nalistnych, możemy śmiało powiedzieć, że jej szkodliwość i wpływ na środowisko będzie mniejsze. Z bardzo prostego powodu. Jeżeli nie stosujemy oprysku, nie mamy do czynienia z przenoszeniem substancji aktywnej na inne uprawy. Nie mamy przenoszenia, na przykład przez wiatr, do zbiorników wodnych. Z jednej strony ograniczamy straty substancji aktywnej, z drugiej strony – ograniczamy wpływ i ilości tej substancji, która może znaleźć się poza celem, jakim jest roślina. W przypadku oprysku, część substancji aktywnej, zawsze spada na glebę obok roślin. Tu, w tym wypadku, Systiva jest zaaplikowana konkretnie na nasiono, więc minimalizujemy do zera możliwość, że substancja nie trafi tam gdzie powinna. Unikamy praktycznie strat. Wychodząc z tego założenia, możemy powiedzieć, że szkodliwość substancji aktywnej, jeśli chodzi o środowisko, jest relatywnie mniejsza, niż środków ochrony roślin stosowanych poprzez zabieg nalistny.
    
   Dany: Czy Systiva jest już dostępna w sklepach?
   Tak, Systivę, może nie tyle w sklepach, co u naszych dystrybutorów, których listę znajdziecie Państwo na stronie firmy BASF. Jeśli zgłosicie się do naszych dystrybutorów, na pewno Systivę można kupić, jest ona dostępna. Znam kilku klientów, którzy Systivę w tym roku już kupili i już ją zastosowali.
    
    
   W  tej części chciałbym się skupić na korzyściach dla rolników. My od tego roku wprowadzając nową markę grupy produktów, a Systiva należy do tych produktów, markę nazywaną AgCelence. Są to produkty, grupa produktów, których korzyści wykraczają poza typowe działanie środków ochrony roślin. Jeżeli mówimy o Systivie, ze jest fungicydem, w tym momencie rozumiemy, że podstawową korzyścią dla rolnika jest zwalczanie chorób. Dzięki Systivie natomiast, dzięki efektom wynikających z AgCelence Systiva daje rolnikowi dodatkowe korzyści, które możemy zdefiniować pod czterema hasłami. Możemy dzięki Systivie zrezygnować z jednego zabiegu fungicydowego, na przykład w jęczmieniu jarym. Możemy zaoszczędzić czas, mamy więcej czasu na wykonywanie innych prac wiosną.  Nasze rośliny mają zdecydowanie lepszy wigor, wyglądają zdecydowanie lepiej, są zdrowsze już od początku wegetacji. I to co z punktu widzenia rolnika jest najistotniejsze, dzięki Systivie możecie Państwo zbierać wyższe plony. Pokrótce omówię, każdy z tych argumentów.
   Pierwszy z nich, możliwość zrezygnowania z jednego zabiegu fungicydowego, dzięki korzyściom wynikającym z AgCelence. Na zdjęciu widoczne są rośliny tzw. kontroli, tam gdzie nie był wykonywany żaden zabieg fungicydowy i rośliny potraktowane Systivą. Zdecydowanie wyraźnie widać, że te u roślin gdzie Systivy nie ma, występują porażenia, zbrunatnienia, przeżółcenia liści. Z automatu taka roślina, jej potencjał plonowania, będzie troszeczkę niższy. Rośliny po Systivie wyglądają zdecydowanie lepiej. Teraz chciałbym pokazać dlaczego rośliny po Systivie wyglądają lepiej. Jeżeli spojrzymy na spektrum chorób, które zwalcza Systiva, mówimy tutaj oczywiście o chorobach liści, w przypadku jęczmienia jest to plamistość siatkowa, rhynchosporioza i mączniak prawdziwy. Jeżeli Państwo spojrzą dokąd sięgają te strzałki, to strzałki sięgają, fachowo rzecz ujmując, do fazy w pełni wykształconego liścia flagowego. W zależności od odmiany, od jej wrażliwości na choroby, w zależności od tego jaki jest przebieg pogody,  jakie mamy temperatury, jesteśmy pewni, ze Systiva będzie bardzo mocno kontrolowała te właśnie choroby, w przypadku jęczmienia jarego właśnie do liścia flagowego. Za chwilę pokażę Państwu wykresy, jak Systiwa kontroluje, zatrzymuje porażenie chorób, tych trzech, które tutaj są wymienione, dalej jeśli chodzi o przebieg wegetacji.
   Pierwsza choroba, rhynchosporioza. Widza Państwo trzy linie na wykresie. Pierwsza, zielona to jest Systiva. Szara – poletko, które w ogóle nie było traktowane fungicydem. Pomarańczowa to jest przebieg infekcji rhynchosporiozą w tej plantacji, gdzie został przeprowadzony zabieg nalistny. Zabieg nalistny został wykonany, jeśli dobrze pamiętam, w fazie 39, ktoś może powiedzieć, ze jest to trochę późno. Natomiast myśmy go wykonali z takim założeniem, żeby były pierwsze objawy chorób, żeby było wiadomo po co zabieg jest wykonywany. Ten zabieg został wykonany produktem fungicydowym firmy BASF. Proszę zwrócić uwagę, do fazy 39 o Systivie rhynchosporioza praktycznie nie występowała. Natomiast na kontroli, do momentu zabiegu porażenie sięgało 6-7%, potem po zastosowaniu fungicydu, generalnie tak jak to powinno być, porażenie spadło i aż do fazy 75 utrzymywało się na poziomie poniżej 6%. Jeżeli popatrzymy na zieloną linię, warto zwrócić uwagę, że Systiva zastosowana na nasiona, działała pod kontem rychnosporiozy lepiej, niż fungicyd nalistny, zawierający dwie substancje aktywne, które bardzo dobrze sprawdzają się w zwalczaniu chorób jęczmienia, akurat w tym przypadku dobrze kontrolują rhynchosporiozę, jeżeli porównamy sobie skuteczność tego fungicydu do kontroli, to widać zdecydowanie o jakiej skuteczności mówimy.
   Następną chorobą, która jest dość trudna do zwalczenia w jęczmieniu jest plamistość siatkowa. Tutaj mamy bardzo podobną sytuację, tyle, że zabieg został wykonany w fazie BBCH 37, czyli na liść flagowy, ale troszeczkę wcześniej. Znowu mamy sytuację taką, że Systiva zastosowana na nasiona do fazy 39 bardzo mocno kontroluje chorobę, potem ta kontrola, jeśli chodzi o plamistość siatkową utrzymuje się bardzo długo na stałym poziomie i porażenie na tych roślinach sięga 1%. Jeżeli popatrzymy na rośliny na kontroli, to porażenie przekracza 6% w fazie 75. Zabieg dolistny spełnił swoją rolę, ponieważ z relatywnie wysokiego porażenia, około 3%, po zastosowaniu fungicydu to porażenie spada do blisko 0 w fazie 75. Niemniej 1%, a blisko 0, jakby na to nie patrzeć, laik w obu przypadkach stwierdziłby, że chorób nie ma, albo że porażenie chorobami je na bardzo zbliżonym poziomie.
   Kolejna choroba, która rolników najczęściej i najbardziej interesuje – mączniak prawdziwy. Najłatwiej go rozpoznać. Systiva kolorem zielonym, bardzo dobra kontrola do fazy 75. Zabieg dolistny również wykonany fungicydem Duet Star w fazie 37. Zabieg spełnia swoją rolę, bardzo skuteczny w działaniu. Jeżeli porównamy porażenie mączniakiem prawdziwym do kontroli, to kontrolę mamy na poziomie 16-17%, natomiast i Systiva i zabieg dolistny, to porażenie sięga 2-3%, a więc możemy powiedzieć, że bardzo dobre bardzo długie przede wszystkim skuteczne działanie jeśli chodzi o zwalczanie chorób.
    
   Kolejne zdjęcie, które chciałbym Państwu pokazać. Tu gdzie nie było zabiegu od początku było porażenie. Tu gdzie zabieg Systivą był wykonany rośliny już na samym początku były zielone, lepiej wyglądały. Zieloność utrzymuje się bardzo długo. W tym momencie warto wrócić znowu do Xemium, czyli substancji aktywnej, która jest w Systivie. Stwierdzić, że to dzięki temu, że Xemium tak niezawodnie i długo działa, tak dobrze przemieszcza się w roślinie. To dzięki Xemium Systiva tak skutecznie potrafi zwalczać choroby przez tak długi okres.
   Przejdźmy do kolejnych korzyści, czyli oszczędność czasu. Mówiłem, ze stosując Systivę możecie Państwo zrezygnować z jednego zabiegu fungicydowego. Ponieważ wyjazd w pole to jest ciągnik. Jeżeli nie wyjeżdżamy w pole, to jest mniejsze zużycie wody, generalnie przeliczając gram do grama stosując Systivę mamy niższą ilość substancji aktywnych na hektarze, dzięki temu możemy zapewnić trochę wyższe bezpieczeństwo dla organizmów żywych, które znajdują się na plantacjach czy w glebie. Efektywniej wykorzystujemy sprzęt, ponieważ jeżeli nie potrzebujemy wykonywać zabiegu fungicydowego, ten sprzęt może wykonywać zupełnie inne prace albo, gdy mówimy tu o opryskiwaczu, lub mamy na myśli ciągnik, albo osoba, która wykonuje ten zabieg może zająć się czymś innym.
    
    

  • Przez rafar91
   Witam:) mam problem:/ tydzien temu(poniedzialek) opryskalem 4 ha jeczmienia jarego odmiany eunowa na chwasty. Uzylem Chwastoxu Turbo + Puma Uniwersal z tego wzgledu ze rok temu pojawil sie tam owies gluchy a w tym roku mialo byc pszenzyto ale wymarzlo. Gosciu zarowno w centrali jak i przedstawiciel handlowy Bayer mowil ze nie ma przeciwskazan by pryskac jeczmienia jarego puma. Ale juz w sobote pojawily sie przebarwienia na nim mozliwe ze nawet popazenie albo jakas choroba. Na opakowaniu pisalo ze moga pojawic sie przebarwienia. Pojechalem wraz z kilkoma roslinkami do centrali od srodkow och. ros. Gosciu stwierdzil ze to rynchsporioza. Polecil oprysk Artea plus odzyka oraz siarczan magnezu oraz mocznikiem. Mowil rowniez ze musze odczekac 10 dni od oprysku na chwasty. Wiec dopiero efekty moga byc pod koniec tygodnia.
    
   Moje pytanie brzmi czy kogos z was spotkalo cos podobnego?
   Co wtedy zrobiliscie? Jakie srodki zastosowaliscie?
   Jest mozliwe ze 5 dni po oprysku na chwasty i pojawily sie choroby?
   Czy to moze przypalenie od pumy?
    
   Kwestia jest jeszcze taka ze pryskalem wieczorem gdy bylo 18C i pochmurno.
  • Przez Qba1
   Słyszeliście już o tym produkcie? easyFlow to system poboru płynnych środków ochrony roślin z małych pojemników lub kanistrów. Dopiero zaczyna pojawiać się w Polsce, na zachodzie już używany. Wygrał nagrodę na ostatniej Agritechnice w 2013r.
    
   http://youtu.be/XVLoLEsjc3M
  • Przez agrofoto
   Marka Betanal znana jest plantatorom buraka cukrowego od ponad 40 lat. Na przestrzeni tego czasu wielokrotnie ulegały zmianie skład i formulacja kolejnych produktów tej marki. W 2012 roku, także w Polsce, fi rma Bayer CropScience zaoferowała plantatorom buraka cukrowego unikalny herbicyd do zwalczania chwastów – Betanal® maxxPro® 209 OD. Plantatorzy otrzymali do dyspozycji kompletny produkt do zwalczania zdecydowanej większości gatunków chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych. Powszechnie występujące chwasty, w tym uciążliwe (komosa biała, przytulia czepna czy szarłat szorstki), od tej chwili mogą być zwalczane z niespotykaną dotychczas energią i skutecznością, na poziomie powyżej 90% . Betanal maxxPro wyjątkową skuteczność zawdzięcza nie tylko składnikom aktywnym (desmedifam, fenmedifam i etofumesat), które są powszechnie znane i od wielu lat stosowane, ale również wyjątkowej formulacji olejowej OD obecności tzw. aktywatora w postaci mikrodawki lenacylu – niepowtarzalnych rozwiązań zastosowanych tylko w tym herbicydzie i chronionych patentem. Wiadomo jak ważny jest pierwszy zabieg Betanalem maxxPro w walce z chwastami w buraku cukrowym. Można powiedzieć że „ustawia” on całą dalszą strategię walki z chwastami. Sami plantatorzy zauważyli, że dawki niższe niż zalecane przynoszą doskonałe wyniki, a w przypadku spóźnionego zabiegu – wyższe dawki skutecznie zwalczają chwasty w późniejszych fazach rozwojowych.   Podczas lustracji plantacji i rozmów z plantatorami, można odczuć, iż coraz większy problem stanowi zwalczanie samosiewów rzepaku. Istnieje konieczność łącznego stosowania Betanalu maxxPro z preparatami zawierającymi matamitron (Goltix®1 700 SC) lub trifl usulfuron metylowy (Safari®2 50 WG), w takim stopniu, by podnieść skuteczność kontroli tych chwastów i jednocześnie zachować pełne bezpieczeństwo dla roślin buraka cukrowego.     Opinie rolników płynące z ich doświadczenia i wspólnych obserwacji dotychczasowego użytkowania Betanalu maxxPro pozwalają na przedstawienie kilku niepodważalnych zalet tego preparatu: - możliwość stosowania niezależnie od fazy rozwojowej buraka cukrowego, ale przy braku występowania porażenia siewek zgorzelą, - bardzo silny i szybko widoczny efekt chwastobójczy, natychmiastowe zahamowanie wzrostu większości występujących na polu chwastów, - bardzo elastyczna dawka herbicydu, indywidualnie dostosowywana do wielkości chwastów i kondycji buraków cukrowych, a także warunków pogodowych (rekomendowana dawka 1,25-1,5 l/ha), - łatwe sporządzanie cieczy roboczej i bardzo dobra mieszalność z innymi preparatami, brak krystalizacji składników aktywnych i zapychania dysz, bezpostojowy zabieg, - wysokie bezpieczeństwo dla rośliny uprawnej, ale w sytuacjach stresowych dla roślin buraka cukrowego należy zachować szczególną ostrożność w podejściu do zabiegów nalistnych.   Betanal maxxPro sprawdza się zarówno w prostych, jak i wysoce zaawansowanych systemach oprysku. Pamiętać jednak należy o konieczności przestrzegania podstawowych zasad techniki oprysku. Trzeba posiadać sprawny i atestowany opryskiwacz, zwrócić uwagę na warunki pogodowe i ocenić kondycję plantacji każdego z planowanych do zabiegu pól. Konieczne jest także przestrzeganie zapisów i zasad zawartych w etykiecie rejestracyjnej herbicydu – znajdziemy tam wszystkie niezbędne informacje dla prawidłowego zastosowania środka.   Przed nami nowy rok i pytanie: Jaki preparat wybiorę do zwalczania chwastów w buraku cukrowym? Odpowiedź jest jedna: Taki jak przez ostatnie trzy lata, czyli Betanal maxxPro – przecież to niezmiennie najsilniejszy herbicyd do zwalczania chwastów w buraku cukrowym.   Czytaj więcej     Damian Bydłowski, Bayer CropScience  
×