Skocz do zawartości
Gość Profil usunięty

koszt budowy obory wolnostanowiskowej na opasy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Mikruss    71

jak ktos chce zapierniczac widlami i taczka cale zycie jego problem

ja mam niecale 30 lat na karku i juz raz mi wysiadl kregoslup dosc powaznie i od tego roku koniec - wszystko idzie w kojce na wolne stanowiska, po srodku stol paszowy i zero roboty. Mozna na poczatek taczka zadawac a pozniej kupic ucinak do ciagnika za 2 tys zl i po problemie.

Co do grop wiekowych robisz sobie kojce jakies mniejsze powiedzmy na 6 sztuk i kupujesz przez miesiac 6 sztuk, odkarmiasz w jakis malych cielegnikach jeszcze przez miesiac tak aby byly te 6-8 tygodni na mleku i pozniej razem w kojec az do sprzedazy. Stol paszowy robisz podwyzszony o 70 cm, czyli obornik do wywalenia turem co kilka miesiecy albo ladowarka .

Ja bede przerabial stodole i zostawial na stol ok 4 metry wiec do wywalania obornika bede wypuszczal byki na stol paszowy, wjezdzam ladowarka czy ciagnikiem z turem, 2 godziny roboty i do widzenia, a tak przez caly rok rano i wieczorem naginasz widlami i taczka i zycia zero.

No ale jak ktos sie uprze to niech ma lancuchy i roboty po same uszy a pozniej narzekanie ze nie ma na nic czasu, robota nie zaplacona itp itd, bo za drogo bylo o 1 czy 2 metry szerszy budynek postawic.

To tak jak namaiwanie kogos co cale zycie jezdzil ursusami zeby sobie kupil zachodni ciagnik taaki drogi w utrzymaniu, ale jak juz wsiadzie do takiego i kupi, to na ursusa juz nie spojrzy - taka prawda.

Wiadomość z agroFakt.pl

ursuss    12

Co sądzicie a czymś takim mamy zamiar stawiać takie coś na wiosnę dla bydła limousine ?

post-3424-0-53435400-1389462085_thumb.png

Edytowano przez ursuss

limousine    4

Co to za szopa?

A w temacie obory na 50 opasów, sam buduje a w zasadzie jest na ukończeniu na 50 szt. wymiary 14 m x 30 m wolnostanowiskowa.Od ściany 4 metry korytarza paszowego i reszta na byki podzielone na boksy 5x10m x 6 szt. Ściana z pustaka żużlowego "12", co 5 m dwuteownik "14" zalany w fundamencie pionowo na wzmocnienie. Na dach poszła płyta warstwowa, wiązanie: kozły z dwuteownika "10" co 5 m, pomiędzy wspawany profil 100x50x3, koszt-ok 50 tyś zł.

Razem wszystko z wygodami zmieściło się w 100 tyś zł.

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

panie limosine mógł by pan powiedzieć czy te 100 tyśięcy wyszło razem z robocizną??

bobienko    144

Podłączam się do tematu.Zainteresował mnie bardzo pomysł pana limusine,a ta obora to na ściółce czy na rusztach?

dawidg2    30

ściółka, bo ruszt to 2x albo 3x tyle by wyszło w zależności jakie zbiorniki pod nimi.

mqrcin1991    0

Witam

Jestem nowy na forum , chce postawić obore na opasy tylko zastanawiam sie jaką jaki metraż i na ile sztuk zaznacze że mam 10 ha pola i 5 ha łaki obora nie może być szersza jak 11 m i do 50m zostanie jeszcze wybieg koło 20 na 100m

Witam

Jestem nowy na forum , chce postawić obore na opasy tylko zastanawiam sie jaką jaki metraż i na ile sztuk zaznacze że mam 10 ha pola i 5 ha łaki obora nie może być szersza jak 11 m i do 50m zostanie jeszcze wybieg koło 20 na 100m

@limousine

Mógłbyś zrobić jakieś zdjęcia tej obory?

A gdzie miałby by być umieszczony zbiornik na gnojówkę i płyta obornika?

cycek933    15

ja w najblizszym czasie chce wybudować obore na 20sztuk opasow 6m x 22m system uwieziowy dach spadzisty na jedna stone jestem wlasnie w trakcie zalatwiania zezwoleń. pustaki zuzlowe mam zalawione po 3zl szt. czy moglby mi ktoś powiedzec jaki mniej więcej wyszedł by koszt takiej obory biorac pod uwagę ze będę murowal własnymi rekoma

planuje na wiosnę przerobić kojec po trzodzie na wolnostanowiskową dla opasów. Wszystko ładnie pięknie tylko byłby problem z obornikiem. Mam tura przy 60 i chciałem wywozić od nich obornik średnio raz na 2-3 tyg. Sęk w tym że musiałbym jexdzić między nimi bo niestety nie ma innej możliwości żeby je wygonić na ten czas. I tu moje pytanie jak one się wtedy zachowują i czy to nie jest głupi pomysł

limousine    4

@limousine

Mógłbyś zrobić jakieś zdjęcia tej obory?

A gdzie miałby by być umieszczony zbiornik na gnojówkę i płyta obornika?

Zbiornik na gnojówke i płyta obornika jest nie potrzebna bo obora na głębokiej ściółce.

Tu masz zdj z sierpnia, doszły jeszcze drzwi w szczytach i okna.

http://***.com.pl/gallery/image_page.php?album_id=107&image_id=9197

A jak planujesz budowę obory to nie ma konieczności zaplanowania płyty obornika i zbiornika na gnojówkę.

Ta obora jest budowana od początku?

Jak wybierasz obornik to gdzie wyganiasz bydło?

Trzymasz tutaj byki od młodego aż do sprzedania?

Ile sztuk się mieści w jednym kojcu?

limousine    4

Pierwsze pytanie: tak

drugie tak

Boksy mają wymiary 5 x 10 metrów, zamykam na pół i z wolnej części wygarniam obornik. Później drugą stronę na odwrót. Także byki są cały czas w oborze i nie mieszają się.

Odsadki 200 - 800 kg

7 - 12 szt.

Jak masz kilka byków w jednym kojcu to nie bodą się nawzajem nie ma z nimi problemów?

http://www.sklep.rbprojekt.pl/wa011-projekt-obory-dla-bydla-opasowego-wolnostanowiskowa-wybiegowa-p-10.html

Co sądzisz o takiej oborze?

Orientuję się ktoś jaki może być koszt wykonania i czy lepsze są pojedyńcze boksy czy kojce na kila sztuk

limousine    4

Troche się pobodą, ale nie jest źle. Warunek jest taki, żeby byki nie miały kontaktu wzrokowego z jałówkami lub krowami.

Układ obory musisz sobie sam zaplanować, bo nie wiem jakie masz warunki.

Mikruss    71

pytanie tez mam - jak rozwiązałes problem poideł - mógłbyś jeszcze ich foto tez wrzucić??

limousine    4

Poideł jeszcze nie ma. Woda jest doprowadzona i na razie leci do wanienek

Edytowano przez limousine

Jaki masz układ tej obory bo na zdjęciach nie widać dokładnie?

Masz tak zrobione że boksy są pośrodku a korytarz paszowy z lewej i prawej strony?

Poidła to chyba najlepiej zamontować w rogu po 2 poidła na boks rozmieszczone na skos względem siebie

Pierwsze pytanie: tak

drugie tak

Boksy mają wymiary 5 x 10 metrów, zamykam na pół i z wolnej części wygarniam obornik. Później drugą stronę na odwrót. Także byki są cały czas w oborze i nie mieszają się.

Odsadki 200 - 800 kg

7 - 12 szt.

Mógłbyś wrzucić fotki w jaki sposób masz zrobione te kojce że je zamykasz na pół?

raul1985    0

Orientuję sie któś jaki może być koszt budowy obory na 120 szt opasów na głebokiej sciółce ?

ChiquitaB    50

zależnie od firmy ale na hali stalowej z kurtynami plus trochę twojej roboty to można w 400 brutto się zamknąć

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez fioletowy
      Witam, zwracam się do was z pytaniem. Być może to pytanie przewinęło się już przez to forum 100 razy, ale nie chce mi się szukać podobnego wątku. zamierzam hodować byki mięsne (myślę o ok 50 sztukach) luzem na głębokiej ściółce, jaka rasa byłaby najlepsza dla mnie, będą dostawały sianokiszonkę, siano i kiszonkę z kukurydzy do jedzenia, a trzymane będą w przebudowanej stodole (dwie ściany murowane, dwie drewniane, dach kryty blachą). Myślałem o rasie limousine ale nie jestem pewien. Która rasa będzie rosła w miarę dobrze na takiej diecie, a jednocześnie nie przeszkadzałyby im niskie temperatury? no i dobrze byłoby, gdyby były dość spokojne. wybieg też mam w planach
    • Przez Artaban
      Cześć!

Mam pewną sprawę. Hoduję opasy i chciałbym przerobić niewielką oborę ze ściółki głębokiej na ruszta. Chciałbym wiedzieć kilka rzeczy Jedna z nich to to jak sprzątać pod nimi. Chodzi o to jak najlepiej "urządzić" pod rusztami aby nie było problemów, czy trzeba będzie najpierw to mieszać żeby było można to wybrać? Jak byki czyją się na rusztach itp. Bardzo proszę o rady i wasze opinie

• Przez luk
      Jak nie na ppr to tu
      wiec koledzy co nowego w tym temacie
    • Przez Theprzemo205
      Witam! Myślę nad postawieniem a raczej dostawieniem do starej obory kawałka wiaty/ obory z płyt betonowych(ogrodzeniowych)  na byki. Wszystko bym ocieplił po zewnątrz styropianem (10 cm). Czy byczki wytrzymają tam w zimę? Było by ich tam 5 szt. Może ktoś ma taką wiatę z was i się pochwali doświadczeniami ?
    • Przez Artaban
      Cześć! Mam do was sprawę. Chcę stary budynek (schemat na dole) przerobić na oborę dla opasów, i tu moja prośba. Podpowie mi ktoś jak najlepiej to zrobić żeby było jak najmniej roboty z byczkami przy wyrzucaniu obornika, najlepiej turem ale jeśli się nie nie da to będą widły. A może ruszta? Dodam że chcę aby była to obora wolnostanowiskowa.

Proszę nie pomijajcie tego, naprawdę zależy mi na waszych poradach.

Zbieram wszystkie wasze uwagi, piszcie co byście polecili. Pozdrawiam
      Plan.bmp