adamg

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tomcio87    8

barti212121 to niezle jak masz odbiorce do Włoch na taka mala ilosc a z jakiego wojewodztwa jestes?

Ja mam 16sztuk w tym 3krowy...no i 4maciory tez i od nich trzymam tuczniki...tylko nie mam rasowego bydla a mi sie marzy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Tomcio87 Do włoch oddaję ale biorą nie tylko ode mnie tylko od kilku hodowców. Ode mnie bierze polak , który następnie wywozi do włoch. Słyszałem , że biorą też mieszańce tylko dużo mniej za nie płacą ale nie znam szczegółów. Ja mam jedna krowę 75 % limousine a reszta to 100 % limousine. A ty masz te 3 krowy a reszta to byczki ? A jakie one są mieszańce jakich ras ? Małe czy duże hodujesz ? Pozdrawiam

 

damian40000 A ile teraz masz bydła ? Jakie to jest ? i ile masz hektarów ziemi ornej i łąk i trawę na ilu masz hektarach ? Małe czy na duże hodujesz ? Czym je karmisz ? Bo ja swoje trawa kiszonką z trawy i trochę śruty czasami dostaja . Pozdrawiaam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomcio87    8

a z jakiego woj. jestes kolego?

reszta to roznie i byczki i jaloweczki staram sie kupowac mieszance najlepiej z BBB ;)a tak to przewaznie trafiaja sie krzyzowki z LM,SM,Ch ale nie zawsze idzie dostac to i hf tez sa...i o dziwo nawet ladnie rosna tylko duzo mniej za nie placa...ja je trzymam na duze bo na male nie mam zbytu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Witajcie ja mam bydło i chce zrobic dla niego kiszonke z kukurydzy a nigdy wczesniej nie siałem kukurydzy i nie miałem z nią do czynienia i jestem młodym niedoświadczonym rolnikiem i w związku z tym mam kilka pytań . Proszę o żetelną i wyczerpujaca odpowiedź . Na początek mam zamioar zasi8ac tak około 1 hektara . W jaki sposób w ogóle przygotować do kukurydzy pole ile gnoju na jaka powierzchnie dać a muszę powiedzieć , że mam dużo gnoju , bo mam aż trzy obory no ale wiadomo , że nie cały obornik pójdzie na kukurydzę i mniej więcej ile tego obornika dać tak żeby była dobra wydajność ? I w ogóle jak przygotowac pole do kukurydzy ? A jak przygotować silos w jaki sposób jaki mnioej więcej duży na 1 ha kuku ? jak z folią i inne itp ? A jak siać kukurydzę jak nie mam siewnika do kukurydzy tylko normalny do zboża da sie takim zasiać ? a jak tak to w jaki sposób żeby móc potem kosic sieczkarnia jednorzędową ? Jak już ją zasieje to kiedy najlepiej ścinać ja na kiszonke ? Pomóżcie mi i doradźcie ! Z góry dziękuje Pozdrawiam !

Pomóżcie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gazela77    10

Witaj! Jeśli chodzi o kukurydzę to ja u siebie sieje 5 ha i daje okolo 40 ton obornika na 1 ha. Razem mam 13,5ha ziemi i hoduję 27 krów mlecznych. U siebie kuku sieje siewnikiem punktowym razem z nawozem(średnio 100tys.nasion na 1 ha). Nawoz (np Lubofoska lub Polifoska) 300kg/ha + mocznik przedsiewnie 200-250 kg/ha. Może być też jeszcze gnojówka(20000 l/ha)- kukurydza przyjmie to spokojnie :) . Jeśli chciałbyś zbierać jednorzędówką to raczej zasiej punktowo w odstępach co 70cm. Jak jest dobra kukurydza to z 1 ha daje około 10 przyczep ( z nadstawkami). Obornik wczesną wiosną zaoruje ,a sieje kukurydze około 20 kwietnia. Uprawa przedsiewna to nie za głęboko agregat uprawowy. Czas zbioru to w zależności od maszyny zbierającej: najczęściej w momencie gdy ziarniaki są w fazie mleczno-woskowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Dzięki za odpowiedź a jak z silosem ? jak działa ten siewnik punktowy ? a ja siałbym zbożowym siewnikiem jest taka możliwość ? pozdrowienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gazela77    10

Oczywiście że możesz siać zwykłym siewnikiem ważne żeby zachować norme wysiewu(ok.100 tys nasion). U nas sieją zwykłymi siewnikami i też jest ok. Sieją co trzecią rurką wtedy wychodzi 45cm między rządkami i wtedy można kosić jednorzędówką(chyba?). Sieją też wszystkimi rurkami ale wówczas trzeba kosić sieczkarnią z kemperem.

Jeśli chodzi o silos no to w zależności gdzie go zrobisz(gorka czy dołek) mozesz wykopać silos przejazdowy na głebokosć ok 1m minimum,albo usypać silos na powierzchni ziemi. Oczywiscie musi być odpowiednio szeroki,żeby można było dobrze większym ciągnikiem udusić. Bo jesli jest za wąski to trudno środek udusić. Co do długości silosu to zależy ile bedzie kukurydzy(powiedzmy 10mb silosu/ha).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Witam przepraszam że w tym temacie zadam takie pytanie ale zależy mi na szybkiej odpowiedzi i wziąłem pierwszy lepszy temat .

A więc Co na 17 ha lepiej hodować trzodę chlewną czy opasy . Jeśli chodzi o trzodę to rozważam ok 15 macior i od nich hodować tuczniki w cyklu zamkniętym. A jeżeli chodzi o opasy to kupowałbym cielęta albo byki i jałówki albo same byki ok 20 - 30 sztuk trzymałbym je ok 1,5 roku i na rzeź . dodam , że w tych 17 ha mam 4 ha łąk a reszta orne. Mam możliwość kupna zboża to zależy od wielkości stada . I nie wiem co robić co się lepiej opłaca ile jest nakładu pracy ja chciałbym wykonywać mniej pracy Nie biorę pod uwagę samych tuczników typowego tuczu ani krów mlecznych. pomóżcie mi pozdrawiam. Dodam , że nie mam już krów mięsnych mamek tak jak wcześniej pisałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dinek94    13

Witajcie przepraszam ze tak się wtrącę. A więc tak mam 22ha i na wiosnę kupuje 6 ha czyli razem 28ha to co cię opłaca hodować trzoda , krowy czy opasy ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ilnicki96    4

kolego powiem ci tak ze w tym momecie sie wszystko i swinie i krowy i byki sie oplaca ale jak badzie za pare miesiecy to nikt nie wie :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

no tak to prawda ale co polecałbyś bardziej trzodę czy opasy patrząc na dłuższy okres czasu i na opisane wyżej moje warunki pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirKonrado    8

dlaczego kolego nie zostałeś przy bydle mięsnym skoro miałeś już stado krów z buhajem? nie myślałeś zeby do tych krów dokupywać cielaki i podstawiać im, bo limuzuny mają chyba mleczność dobrą.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Za dużo mi jadły z moich 16 ha nie wystarczało po pierwsze karmy a po drugie słomy. musiałem szukać po sąsiadach i po pewnym czasie dałem spokój to co tam polecacie trzodę czy opasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ilnicki96    4

wiesz swinie 4/5 miesiecy i sprzedasz a bydlo 2 lata ale cena za byka jest lepsza ja akualnie mam kozy i 3 maciory teraz tez sie tak zastanawiam czy tuczników nie trzymac nie wiem jak ci kolego daradzic wszystko sie oplaca teraz ja wolal bym na twoim miejscu swinie bo nie ma tyle roboty co przy bykach :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lewy1996    0

Witam, chcę odświeżyć temat ponieważ mam ten sam dylemat czy hodować maciory i sprzedawać prosięta czy też hodować opasy. Na razie nie mam niczego więc z góry dzięki za każdą odpowiedz. Pytanie szczególnie dla tych o malych gospodarstwach ponieważ sam mam 20ha i mam ten dylemat.. Pozdrawiam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz800    0

witam podłączę się pod temat co się by lepiej opłacało trzymać bydło czy świnie na 15 ha na dzień dzisiejszy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Karol12
      Czy zastanawialiście się kiedyś nad hodowlą tego typu zwierząt??
      Ja myśle że może być to nasza przyszłość co wy na to??
      Z moich obliczeń do mojej obory wejdzie taki kózek ok. 25sztuk :rolleyes:
      Co dawać kozom??
      Jak użądzić dla nich obore?? i miejsce do dojenia??
       
       
      Pozdrawiam Karol12!!!
    • Przez LukasSch
      Witam mam pytanie około 5 dni temu kupiłem kury nioski wszystko z nimi ok tylko niechcą wyjść z kurnika na wybieg i tu pytanie czy dać im czas czy wyciągnąć je samemu na zewnątrz ? 
    • Przez Szejmuś
      Ma ktoś namiary na handlarza końmi na mięso?
      I przy okazji ile za kilogram. Ogierki, klacze, ale dorosłe nie źrebaki.
    • Przez Lupek
      Czy ktoś zajmował się tym, co o tym sądzicie?
    • Przez elektrotech
      Ciekawe czy u kogoś pracuje jeszcze koń....tak tak u mnie dziadek ma i śmiga bronami ) takie drobne prace
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj