adamg

Co się bardziej oplaca bydło czy trzoda na 10ha ziemi

Polecane posty

adamo91    7

przy sprzedaży bydła nie ma dużych różnic ceny niż przy sprzedaży świń i nie wiadomo czy z ceną trafisz gdy sprzedajesz ;)


jutro to to samo co dzisiaj tyle, że jutro :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
talek48    1

racja adamo...my mamy zawsze takiego pecha ze jak jest dużo świń na sprzedanie to cena spada...jak pech to pech ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamo91    7

no tak samo my mamy jak jest mało albo wcale to jest cena w porządku a jak przyjdzie więcej sztuk sprzedać wtedy cena spada. dlatego zmniejszamy stadko świń a zwiększamy ilość bydła ;)


jutro to to samo co dzisiaj tyle, że jutro :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
talek48    1

My mamy co prawda tylko swinie, ale zmiejszylismy hodowle juz jakies pol roku temu i wcale nie zalujemy. W to miejsce sprzedalismy troche zboza.Na nastepny rok przjdzie wiecej kukurydzy bo hodowla tych darmozjadow juz dawno przestala byc oplacalna....nie wiele co z tego zostaje bo za niska cena skupu i za duze wklady w to sa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mattii94    0

No ze świń to się już prawie nie opłaca wujek też zmniejszył trochę stado i w to miejsce zakupił byka i 2 konie a co zostanie ze zboża albo czegoś innego to sprzeda


Władimirec t-25a niezawodna maszyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0
Rzepak: 4 tony(dobry plon)* 10 ha=40ton*1000zł=40 000zł Z czego 80% to koszty. Zysk koło 8 000 zł a poza tym jakaś praca i żyjesz godnie, nie martwisz sie o jakieś kredyty.

Ale z ciebie pesymista. Jaki wkład nawóz+ oprysk 10000 lekko wystarcz, a paliwo to w granicach 2000 to ale z hukiem. Czyli do przodu jakieś 28000 no moze 25000 zależy po ile płacą. Wiem bo sam sieje 15ha co roku.

 

Ja odstawiam rocznie 400 sztuk zysk z tego to jakieś 80 000. Sprzedawałem świnie po 4.30 kg no w miare. Nie mam dużo pracy bo mam wyciągi i paszociąg, myślę powarznie jeszcze o produkcji bydła opasowego z tego też jest niezła kaska ale roboty więcej, ale jestem młody i lubie napięty kalendarz. ;)

Edytowano przez pawel74

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Paliwem za 2000 zł obrobisz 10 ha?? Oj nie jestem tego pewien.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Choć by i nawet 3000 ale to naprawdę jest z zapasem ja mam w sumie 50ha i kupuje paliwo przed żniwami ponad 1000L i po żniwach gdy rozpoczynają się prace polowe też ok 1000L i to wystarcza na 1 rok.

 

 

 

PS. Ale 8000 na 10h ;) to chyba po gradobiciu. ;) No nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirKonrado    8

A w jakich granicach kształtują się ceny rzepaku? No bo z tego co tu napisaliście to 1000zł/ tona wydaje mi się ze trochę tańszy jest ale nie wiem:P A i te 4 tony z hektara to musi być chyba dobra ziemia? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Ja sieje niedaleko lasu, wale dużo obornika i nawozu i tak z hektara to 3600kg-3700kg zależy też od opadów deszczu i słońca. Pozdro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirKonrado    8

A możesz powiedzieć ile może zostać na czysto, odliczając materiał siewny, paliwo, nawozy, opryski i inne?z jednego hektara pozdrawiam

Pawel74 napisałeś ze w ciągu roku na 50 ha potrzeba ci 2000 litrów, cze te 50 ha to grunty orne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Tak masz racje źle napisałem ponieważ zapomniałem odliczyć lasu 11ha ornej mam około 39ha.

 

A z tym zyskiem to bywa różnie.

Ja ci powiem według moich tegorocznych obliczeń.

Ziarno miałem swoje od żeszłego roku. zasiałem 10ha i miałem 3600kg z 1ha. Sprzedałem po 1150 za 1t.

Z 10ha było 36t. Czyli dostałem 41400.

Wkład:

Paliwo 3000zł, nawozy dawałem raz przed siewem 8000zł i wiosną 7000zł, oprysk na 1ha ,,Galera" kosztuje 50zł x 10ha=500zł I to wszystko koszenia nie odliczam bo mam swojebo bizona ze stołem. Ale gdy komuś kosze to biore 300zł na godzine.

Razem wkładu było 18500zł

Zysk 41400-18500=22900zł Na czysto

 

Myślę ze to jest na dzień dzisiejszy dosyć opłacalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Temat odświeżam :) .

 

Co się bardziej opłaca, zakup małych byków i opasać je do "dużej wagi", czy może trzoda chlewna (maciory+tuczniki)? Która hodowla ma "przyszłość"? Czy pomimo tego, że bydło ma większy nakład pracy (koszenie łąk, robienie siana/sianokiszonki, koszenie kukurydzy i później wożenie tego do obory-oczywiście nie taczkami), to warto się za to zabierać, nie mając maszyn (będę musiał kupić większą kosiarkę, przetrząsarkę, zgrabiarkę, przyczepę samozbierającą, sieczkarnie do kukurydzy i wycinak do kiszonki) ?

 

Nie pytajcie ile mam łąk itd, bo i tak jak będzie trzeba, będę musiał zasiać wszystko na nowo :) .

 

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi :) .

 

POZDRAWIAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

Witam!!!!!!!!! no wiesz interes nie głupi, ale zależy po ile kupisz te małe byczki, w ogóle wszystko zależy od ceny i dużych byków i pasz, bo jak mieszanki pójdą w górę, a wiesz musisz też się liczyć ze stratami, niech będzie chory i trzeba weterynarza, a zdechnie wiesz wszystko się może zdarzyć :) ,a jak masz jeszcze tyle maszyn kupować, no nie wiem, a co do świnek, teraz cena już też zaczyna spadać, a co będziesz potrzebował, żeby zacząć hodowle świnek, np masz już przygotowany chlew do hodowli??? :)


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Żeby zacząć hodowlę świń, tak jak ja chce, to muszę kupić śrutownik i mieszalnik, kojce porodowe (kojce postojowe dla macior sobie zrobię), kilka auto-karmników, wentylator, zrobić poidła i mam takie pomieszczenie, gdzie weszło by z 10-12 świń i tam bym chciał dać ruszta (odpływ do zbiornika jest). Chociaż jak będą pieniądze, to chciałbym dać wszędzie ruszta (niestety obornik trzeba usuwać ręcznie, nie wjadę ciągnikiem do chlewni, więc żeby mieć jak najmniej pracy, trzeba dać ruszta). Jak widać zakupów i pracy trochę jest, ale damy radę :) :) :) .

 

Byczki kupowałbym po ~500 zł/sztuka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

No też do świnek musisz zakupy i to niezłe zrobić więc chyba polecałbym jednak przejść na byczki:) Jak po 500zł to tanio a po ile ważą?? A jeśli to kup ze 2 jałówki rasy mięsnej i zaciel zawsze 2 cielęta przybędą w roku a jałówki możesz sprzedać po wycieleniu i też niezły zysk:) Więc ostateczny wybór należy do ciebie Pzdr


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Cielęta kilkudniowe, nie znam dokładnej wagi :) .

 

Co do wydatków przy trzodzie, auto-karmniki 3 duże(cena ~500zł) i ze 2 małe (cena ~160zł), dokładnej ceny poideł nie znam, kojce porodowe 2-3 sztuki (cena 1000-1500zł), wentylator (poniżej 1000zł), ruszta (~1200zł). Chyba mniej więcej wszystko policzyłem. A jeszcze śrutownik+mieszalnik (cena ~7000zł). Czyli ogólnie wyszło by mnie to wszystko ~11 400zł. Jeszcze sprzedałbym stary śrutownik bąk za ~1000zł. Dochodzą do tego jeszcze koszty paszy (cen nie znam), prądu, wody, no i jedno z najważniejszych, kupno nawozów, oprysków, paliwa, ziarna do siewu (~20 000zł). Ogółem, ponad 30 000zł.

 

Co do wydatków przy bydle, nie wiem ile wyniesie mnie przerobienie kojców w chlewie tak, żeby mogłem tam trzymać byki do ~6 miesięcy, no i zrobić kojce w stodole i jakiś wybieg. Co do maszyn, kosiarka rotacyjna ~3 000 zł, przetrząsarka i zgrabiarka ~5 000zł, przyczepa samozbierająca ~5 000zł, sieczkarnia do kukurydzy ~3 000, wycinak do kiszonek ~2 500zł. Czyli ogólnie wyniosło by mnie to ~18 500zł. Jeszcze do tego opryski, nawozy, paliwo, prąd i woda, czyli ~16 000zł. No i jeszcze najważniejsze, byczki (cena, jak już pisałem wyżej ~500zł), czyli żeby kupić pierwsze byki muszę wydać ~6000zł. Ogółem ~40 000zł.

 

No cóż, muszę wyłożyć trochę pieniędzy, żeby zacząć produkcje zwierzęcą. W tym roku liczę, że "skołuje" około 15 000zł na te moje cele-dokładnie zobaczymy-może trafi się jakąś szóstkę :) :) .

 

Lepiej dla mnie było by hodować trzodę, ponieważ bez problemu dziadek, czy ktoś inny nakarmił by świnki-na pewno miałby duuużo mniej pracy niż teraz. A ja mógłbym iść do pracy+studia zaoczne+gospodarstwo, czyli jakieś pieniądze by były, wszystko wtedy robił bym na własny rachunek, z drobną pomocą rodziców i dziadków. Większość pieniędzy szła by na rozwój :) . Jak to mówią, powoli, a do przodu :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

Widzę Marcin, że determinacji Ci nie brakuje :)

Wracając do tematu, w hodowli byków nie orientuje się wogóle, dlatego nie będę się wypowiadał, natomiast w temacie trzody to i owszem :).

Ja mogę doradzić tyle, wybierz taką opcję w której koszty inwestycji będą minimalne. Kokosów nie zarobisz na bykach a na świniach to już na pewno. Przecież nie chodzi o to abyś pracował poza gospodarstwem i wszystkie pieniądze odkładał, a później pakował w hodowlę, która da Ci niewielki zysk. Pomyśl sobie ile musisz wyhodować byków albo tuczników żeby z zysku pokryć te wszystkie koszty (to ból głowy od razu).


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Z kąd możesz wiedzieć, że kokosów na bykach się nie zrobi, jak nie hodujesz i się nie orientujesz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

Stąd wiem, że na bykach kokosów nie zarobi, bo rolnictwo to branża w której milionów się nie zarabia. I nie widzę żadnego powodu, aby hodowla bydła była tu wyjątkiem.


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Na początku przez pewien okres musiałbym "wkładać" pieniądze w gospodarstwo, aby wszystko dobrze porobić-różne remonty, kupić jakieś maszyny itd :( .

 

No cóż, gdybym miał taką wielkość hodowli jaką chce, to na początku miałbym:

 

(Gospodarstwo o powierzchni 11ha)

 

-bydło-5ha łąk, 6ha ornego (z czego jedna połowa kukurydzy, a druga zboża), plus jeszcze żyto na kiszonkę-później siał bym na to kukurydze. Rocznie sprzedawałbym 24 byki, średnio za jedną sztukę dostałbym 3 000zł, czyli za wszystkie ~72 000zł, odliczyć koszty byczków 12 000zł, paliwa 6 000zł, nawozów 9 000zł, oprysków 1 500zł, wody, prądu, żniw, weterynarza 7 000zł, plus mleko i koncentraty, na sztukę ~500zł, razem 12 000zł. Ogółem wydatków ~47 500zł, zysk na czysto ~25 000zł, czyli na jednej sztuce miałbym ~1 000zł. Jak by to tak rozplanować, to mam 2 000zł/miesięcznie z gospodarstwa.

 

-trzoda chlewna-około 150 sztuk rocznie, średnio za jednego liczę 400zł, to za wszystkie miałbym ~60 000zł. Na nawozy wydałbym 9 000zł, paliwo 3 000zł, opryski 5 500zł, zboże na siew 1 500zł, woda, prąd, żniwa, weterynarz 10 000zł, koncentrat 6 000zł. Ogółem wydatków ~35 000zł, na czysto ~25 000zł, czyli na jednej sztuce ~166zł. Miesięcznie podobnie jak przy bydle.

 

Policzyłem to tak wszystko mniej więcej, zarobek jak widać jest bardzo podobny, ale nie wiem, czy to zrobiłem poprawnie. A więc w takim wypadku, wybrał bym chyba trzodę chlewną :) .

 

Zarobek powoli by się zwiększał, ponieważ dobierał bym pole (dzierżawa) :) .

 

Koszty inwestycji wymienionych w moim wczorajszym poście, zwróciły by się po około 1,5 roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Rocznie 24 byki to chyba takie po ok. 450kg? lepiej już hoduj większe z 800kg, najgorzej rosną do 300kg później to szybko już, większe lepiej się opłacają, większych spokojnie z 24 możesz hodować, czyli ok. 12 rocznie, z 3ha kukurydzy reszta zboża i git, wiem bo znajomy na 11ha, miał 2ha kuku i przeszło 20 jałówek, nic pasz nie kupował tylko śrutę i kiszonka z kuku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Co 6 miesięcy kupowałbym z 12 byczków, a co 18 je sprzedawał ;) . Czyli rocznie 24.

 

Cóż, po sprawdzeniu kojców w chlewni, okazało się, że mógłbym trzymać około 50 sztuk tuczników+maciory, czyli rocznie ~100 sztuk, nie tak jak wcześniej napisałem-150. Czyli te świnki utrzymałbym na 7 ha, więc zostaje jeszcze 4 ha, plus dzierżawy na uprawę zbóż, bądź hodowlę byków (trzymałbym je w kojcach w stodole-miejsce jest). Tylko skąd tu wziąć kasę "na start" ? Hmm :)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Świnki no to narazie opłaca się tylko hodować maciory i sprzedawać prosiaki, maciora rocznie potrzebuje ok. 1,5t paszy=zboża bo tylko to ja daje żadnych koncentratów maciorom, no to jej utrzymanie jest tanie, jeżeli od razu sprzedaż odchowane prosiaki to maciorę możesz inseminować nawet 3 razy w roku, wiec interes by był, ale... to bardzo ciężka hodowla trzeba bardzo dobre warunki do utrzymania macior, raz 15 odchowasz a raz 5, a jak Ci jakaś choroba się wda to guzik, po interesie, a wydatki na wyposażenie budynku ogromne ;) więc lepiej wejdź w opasy, trochę nie rozumiem twoich obliczeń 18 miesięcy chcesz je hodować, tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Karol12
      Czy zastanawialiście się kiedyś nad hodowlą tego typu zwierząt??
      Ja myśle że może być to nasza przyszłość co wy na to??
      Z moich obliczeń do mojej obory wejdzie taki kózek ok. 25sztuk :rolleyes:
      Co dawać kozom??
      Jak użądzić dla nich obore?? i miejsce do dojenia??
       
       
      Pozdrawiam Karol12!!!
    • Przez LukasSch
      Witam mam pytanie około 5 dni temu kupiłem kury nioski wszystko z nimi ok tylko niechcą wyjść z kurnika na wybieg i tu pytanie czy dać im czas czy wyciągnąć je samemu na zewnątrz ? 
    • Przez Szejmuś
      Ma ktoś namiary na handlarza końmi na mięso?
      I przy okazji ile za kilogram. Ogierki, klacze, ale dorosłe nie źrebaki.
    • Przez Lupek
      Czy ktoś zajmował się tym, co o tym sądzicie?
    • Przez elektrotech
      Ciekawe czy u kogoś pracuje jeszcze koń....tak tak u mnie dziadek ma i śmiga bronami ) takie drobne prace
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj