MarcinC360

Nawozy wieloskładnikowe NPK

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
poosa21    856

To tak samo jak by porównywać ciągniki. Np pronara i DF. Niby mają tyle samo koni i podobne wyposażenia ale różnica jest. Od kilku lat zaczełem stosowac polifoski i wole wydać o te 20% wiecej a mam pewnosc że lepiej działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
u1212    5

Możecie mi powiedzieć, dlaczego jest taka różnica w cenie?

http://skladrolny.pl...5-z-dostawa/174

http://skladrolny.pl...Polifoska-4/392

Polifoske udało mi się znaleźć za 1544 brutto. Ale nadal taniej wychodzi lubofos (patrze na % zawartość składników) różnica jest tylo w Mg (polifoska 2%, lubofos 0%). Reszta jest na korzyść lubofosu, więc dlaczego ludzie nadal lecą tak na polifoske?

 

Mnie zazwyczaj w nawozie interesuje zawartość fosforu rozpuszczalnego w wodzie. W przypadku Polifoski 4 mamy 12% P2O5 z czego 10% jest rozpuszczalne w wodzie, Natomiast Lubofos 5-10-25 ma 10% fosforu z czego tylko 2,5% jest rozpuszczalne w wodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Witam, przejrzałem wszystkie tematy o nawozach i nie znalazłem choc może to nie do końca prawda znalazłem ale sprzeczne ze sobą informacje odnoście szybkości działania nawozów.

Zrobiłem tabelkę z formami w nawozach azotowych i proszę o info o szybkośc działania od najwolniej do najszybciej.

druga sprawa to interesuje mnie czy nawozy P i K działają szybciej w nawozach jedno czy wieloskładnikowych czy to bez różnicy?

 

grg9.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Poza kilkoma wyjątkami zasada jest prosta i znana - rośliny w naszym klimacie preferują w pobieraniu formę azotanową. Czyli w takim układzie najszybciej diałającym nawozem jest saletra wapniowa/potasowa.

Później nawozy saletrzane 50/50% forma azotanowa i amonowa saletra amonowa czy saletrzaki. Przy saletrzakach należy zwrócić uwagę na jakość wypełniacza dolomitowego i w związku z tym szybkość rozpuszczenia granuli - w tym temacie poczytaj trochę o CANie. Natomiast najwolniej będą działały nawozy które posiadają formę amidową czyli roztwór SM czy mocznik. Przypomnę tylko że forma amidowa w wyniku hydrolizy przechodzi do formy amonowej. Hydroliza jeśli jest woda jest reakcją bardzo gwałtowną i przy odpowiedniej temperaturze zachodzi w ciągu doby przy złych warunkach maksymalnie kilka dni (więc postać stała czy płynna nawozów azotowych nie ma aż tak dużego znaczenia - dużo ważniejsza jest forma). Co ciekawe mocznik podczas hydrolizy (co prawda krótkotwale, ale) podnosi nam pH. Później w wyniku nitryfikacji forma amonowa przechodzi do formy azotanowej szybkość reakcji jest bardzo mocno uzależniona od temperatury przyjmuje się że przy temperaturze 5' C trwa to około 6 tygodni. W wyniku tej reakcji zakwaszana jest gleba oraz dodatkowo mamy straty gazowe amoniaku (szczególnie przy wysokim pH - a takie przecież pojawia się w wyniku hydrolizy). Nawóz jest w glebie więc chodzi o temperaturę gleby a nie powietrza na wysokości 2 metrów.

Jeśli chodzi o potas to nie ma większych różnic oceniając nawozy oparte na soli potasowej a nawozy bezchlorkowie raczej w rolnictwie nie mają zastosowania - kwestia ceny

Fosfor natomiast jest języczkiem uwagi ponieważ po pierwsze za czysty skłądnik jest najdroższy. Po drugie powinniśmy brać pod uwagę rozpuszczalność w wodzie czyli ten nawóz który ma w swoim składzie więcej fosforu rozpuszczalnego w wodzie musi szybciej lub wogóle działać. W tym temacie porównaj sobie karty charakterystyki DAP czy superfosfatu prostego z superfosfatem wzbogaconym. Zwróć uwagę na sformułowania rozpusczaly w wodzie, rozpuszczalny w wodzie i cytrynianie amonu, rozpuszczalny w cytrynianie amonu.

Na koniec jedna z firm oferuje w niektórych nawozach fosfor nie tylko w postaci ortofosforanów (standard dostępny we wszystkich nawozach) ale także w postaci polifosforanów (mobilny w glebie z tolerancją na wadliwy odzcyn)- chodzi o nitrofoski.

Zastanów się po co firmy mieszają N,P,K do jednej granuli skoro niby taniej można by kupić w nawozach pojedyńczych - nie jest to tylko kwestia 1 przejazdu zamiast 3 ale (podobno) stwierdzono również że roślny lepiej plonują jeśli używamy nawozów kompleksowych.

Podsumowując N w formie azotanowej zawsze ma pozytywny wpływ na szybkość działania.

Jeśli porównujesz N, P, K, z NPK to podobno szybciej jest z NPK natomiast jeśli w NPK część azotu będzie w formie azotanowej to na pewno korzystnie wpłynie to na szybkość działania.

No i rzecz najważniejsza jeśli będzie za mało wody to wszystko powyższe i tak jest prawie nieistotne:)

Co ciekawe forma azotanowa ze wszystkimi swoimi atutami niestety jest najdroższa w przeliczeniu na czysty składnik wynika to głównie z technologi produkcji. Dlatego tak bardzo interesuje każdego forma amidowa. Prawda jak zwykle leży pewnie gdzieś pośrodku i niestety nikt nie poda dokładnych % różnic ponieważ w każdym przypadku dla każdego pola nawet przez miedzę różnice odchyłek mogą być zbyt duże...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

koledzy, czy ktoś stosuje NPK ze wschodu? Chciałbym poznać opinie i być może ceny jakie u Was są za ten nawóz w bb. Pozdrawiam ;)


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

ja wysiewam NPK pod pług pod zboża ozime i pod kultywator pod jare. Koledzy da się jakoś inaczej niż nawozami podnieść poziom PK w glebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Tak.Nawożeniem wapniem w celu osiągnięcia właściwego ph i mineralizacji resztek pożniwnych.Sianiem roślin głęboko korzeniących się np.rzepak w zmianowaniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Miał ktoś jeszcze taki przypadek jak kolega. Ciekawe od kogo było kupione to badziewie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

odświeżenie kotleta witam sąsiad kupił właśnie takie cudo coś mi tu nie bardzo pachło więc się zainteresowałem i najwidoczniej naciągacze przez telefon gość też mówił że w ostatnim tygodniu na Podlasie poszło 20 tir-ów więc ta sama gadka co roku z rozmowy sugerował że dodzwoniono się do Polic i że jest to polifoska 8 , żadnych przelewów tylko pieniądze do ręki dla kierowcy proszę nie patrzyć na post wyżej niewątpliwie sponsorowany pozdrawiam nie dajmy się naciągać gonić oszustów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polo987    2

Witam.

W tym roku chcę na pole wysiać amofoskę przed sianiem ziarna i nie wiem jak się za to zabrać.

Zwracam się do bardziej doświadczonych kolegów o pomoc. Amofoskę trzeba wysiać na zwłóczone pole i zawłóczyć i potem posiać czy zastosować na orkę i potem zwłóczyć?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

amfoske wysiej worke i upraw albo w uprawione wysiej i kultywatorem pszejedź zeby się wymjeszało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

taka lol różnica, że jeśli wysiejesz w orkę i po bronujesz to nawóz będzie głębiej a jeśli w uprawione i po bronujesz to płycej.

a to duża różnica czasami lepiej płycej a czasami głębiej zależy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym się dowiedzieć, w jakich dawkach stosujecie nawozy YARA? Chodzi mi bardziej o fosforowo-potasowe i azotowe typu saletra 27 can na hektar. Zaznaczam iż stosuję obornik w ilosci 40t/ha. Na działce zdarzy się co drugi rok, a średnio, co trzy lata. Prawdopodobnie nawozy YARA są lepiej przyswajalne od polskich nawozów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arturekk    0

masz za dużo kasy bo na pewno są droższe

a jeśli chcesz precyzyjnie dozować nawóz to zacznij od badan   zasobności gleby w składniki i te wyniki to podstawa do dawkowania i od rośliny jaka będzie siana na danym polu B) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OKEY    154

Yara to mocno przereklamowany nawóz. Polifoska ma dużo lepsza granulację , nie zbryla sie tak i nie pyli podczas siewu. W czasie gdy u nas produkcja nawozów rozwijała sie a Yara (wcześniej Kemira) wchodziła na nasz rynek to moze i był dobry nawóz ale teraz nie ma żadnych atutów w porównaniu z taka Polifoską.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo89    17

Ja stosuję Yara Corn bo ma w składzie mikroelementy a przy braku nawożenia organicznego napewno ich braki by wystąpiły.

Edytowano przez przemo89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem do tej pory polskie nawozy. Sypałem dość dużo, lecz efekty były słabe, np. na pszenicę ozimą, wiosną sypię 200 kg saletry i w drugiej dawce również 200- są średnie plony. U kolegi zastosował 200 kg saletry KAN 27 YARY,w drugiej dawce 150 saletry KAN 27 i pszenicę miał świetną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Ja stosowałem do tej pory polskie nawozy. Sypałem dość dużo, lecz efekty były słabe, np. na pszenicę ozimą, wiosną sypię 200 kg saletry i w drugiej dawce również 200- są średnie plony. U kolegi zastosował 200 kg saletry KAN 27 YARY,w drugiej dawce 150 saletry KAN 27 i pszenicę miał świetną.

 

a może najpierw ureguluj pH geby i sprawdź zasobność w P i K, a następnie dawaj najlepiej azot + siarka i tak jak pyta przemo - jaka ochrona?

 

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arturekk    0

właśnie zacznij o pH  bo nie sztuka sypać

dam ci przykład mam 5,6 kl gleby ph 4,5 czyli dość kwaskowato ale 100 N i około 200kg P,K  I 200 KG KREDY to ona spowodowała ze PH podskoczyło czasowo

na tyle wysoko ze miałem 6 ton z ha zyta co stanowi naprawdę wysoki plon na tych piaskach dla ścisłości to hybryda  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pH mam na poziomie 5,5-6. Wapnuję co 4 lata wapnem z cukrowni w ilosciach 7-8 t/ha. Ochronę fungicydową stosuję. Nie stosowałem dokarmiania dolistnego mocznikiem i nie stosuję skracania słomy, ponieważ zależy mi na słomie. Być może brakuje mikroelementów. Obornika mam pod dostatkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Przestań stosować te dziadoskie wapno z cukrowni. Też je stosowałem przez 3 lata.  Potem na jednym polu 3 ha zrobiłem próbę, na 1,5 ha dałem po 8 t/ha z cukrowni na drugiej stronie NordCealc Standart  po 2 t/ha. Różnica w plonie ponad 1 tona pszenicy  na korzyść NordCalcu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Ja bym nie przekreślał  "wapna"  z cukrowni fakt do podniesienia PH to ono się nie nadaje ale ma w sobie sporo magnezu i fosforu  bo 1% i azotu 0,5 % co przy cenie 36 zł.t z transportem przy dawce 5t da nam niecąłe 200zł za makro składniki a dodatkowo jeszcze mikro 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj