2jacks

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa

Polecane posty

2jacks    0

Jak jest naliczana/sprawdzana wielkość ekonomiczna gosp.? Załóżmy że obecnie mam ziemię nieuprawianą i chciałbym skorzystać z programu restrukturyzacji małych gosp.(jeszcze go nie ma, ale załóżmy że jest). Wielkość ekonomiczna to minimum 2 tyś euro...jak to wykazać? Muszę zgłosić gdzieś info o uprawie i przez rok coś hodować...czy można to jakoś ominąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Wycinek z innego tematu:

mowa o działaniu "Restrukturyzacji Małych Gospodarstw", a tekst który cytowałem tj. "W okresie realizacji biznesplanu ma nastąpić wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa do poziomu co najmniej 15 tys. euro, przy czym wzrost ten musi wynieść co najmniej 20% wartości wyjściowej." pochodzi właśnie z tego działu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

Nie czaje...znam te zapisy...ale chodzi mi o ogólne podejście do zagadnienia wielkości ekonomicznej gosp. Niektórzy mają problem z osiągnięciem 4ESU inni z 2 tyś euro...rożne są programy i różne wymagania. Moja ziemia jest nieuprawiana, więc nie wiem czy wystarczy komuś powiedzieć, że mam marchewkę, seler itd...czy muszę mieć to iles tam czasu zaewidencjonowane? Może ktoś to sprawdza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Jeśli maasz ziemię nie uprawianą to nie masz szans na skorzystanie z tego programu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

Jeśli maasz ziemię nie uprawianą to nie masz szans na skorzystanie z tego programu

 

No to jest już jakiś konkret...czyli trzeba zacząć ziemię uprawiać. Czy te uprawy muszę gdzieś zgłosić? Bo rozumiem że chodzi o to co zasiane a nie sprzedane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

nie...Ja chce sie tam przeprowadzić, a że jest ziemia to warto by ją najlepiej jak sie da zagospodarować...więc szukam opcji...Nie jestem rolnikiem, nie jestem krusowcem. Mam tylko ziemie która sie marnuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

no nie jestem...ale zostanę nim tak czy siak...rozpocznę też hodowlę...kwestia tylko tego jak te początki będą wyglądać. To jest kapitał sam w sobie i nawet z tego 1,6 ha można zrobić coś sensownego. Nie ukrywam że jakieś fundusze byłyby bardzo pomocne.... Przecież i tak musiałbym te pieniądze wydać zgodnie z biznesplanem i nie mogę sobie polecieć na Bahamy, czy kupić nowego samochodu...poza tym nawet o tym nie myślę. To jest dla mnie szansa, którą planuję już od dłuższego czasu i zaręczam że nie zaczynałem od PROW i dotacji...Ale jeśli sie pojawia taka możliwość, to oczywiście chciałbym swoje szanse zwiększyć.

Edytowano przez 2jacks

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lisek    7

Jeśli musisz wykazać historię uprawy kilka lat wstecz to lipa bo do odpłat nic nie zgłaszałeś, faktur nie masz itd. ale przecież w kolejnych latach możesz posiać czy posadzić co trzeba. Żeby jakięś konkretne ESu ci wyszło z tych 1,6 ha to raczej jakieś warzywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotrKo78    0

Warzywa są wysoko liczone w przeliczniku ESU. Ale owoce wyżej.

Ale jeśłi bedziesz chciał korzystać z programu rolno srodowiskowego to z 1,6 ha nic nie zdziałasz.

 

Na takim areale można uprawiać owoce , jeśli ma się rynek zbytu np duże miasto , giełdy. Przy owocach skupy i przetwórnie odpadają , bo są zmowy cenowe i nakład sie nie wróci.

Ceny gruntów idą w góre i bedzie cieżko cos kupić.

 

na stronie ARiMR rolnictwa jest program do przeliczania ESU, podajesz uprawy i ci wykazuje co masz.

 

jeśli chodzi o biznes plany to w histori upraw możesz podać co chcesz, nikt tego nie sprawdza. Podejrzewam ze działki i tak nie były zgłaszane do dopłat. Więc sprzeczności nie bedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

Tak zrobię...i tak do pózniejszej hodowli niektóre warzywa będą mi potrzebne więc zbiorę jakieś doświadczenie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

@2jacks nie wiem co można zrobić z 1,60ha sensownego no chyba ze pod szkłem, z takim areałem nie wiem czy się załapiesz na jakieś dotacje na MR za mało a i chyba teraz (2014-2020) już nie będzie ESU tylko jakieś SO chyba żeby jakąś działalność pozarolniczą, agroturystykę bo z 1,60 się nawet sam nie utrzymasz każdy myśli ze na wsi jest tak łatwo a Unia pieniądze za nic daje


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh czyli na ok 4 hektary pastwiska też pewnie nie ma szans coś dostać ? Stoją 3 krowy w oborze którą przydałoby się wyremontować... Są jakieś

Edytowano przez maksymilionlubelkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

@2jacks nie wiem co można zrobić z 1,60ha sensownego no chyba ze pod szkłem, z takim areałem nie wiem czy się załapiesz na jakieś dotacje na MR za mało a i chyba teraz (2014-2020) już nie będzie ESU tylko jakieś SO chyba żeby jakąś działalność pozarolniczą, agroturystykę bo z 1,60 się nawet sam nie utrzymasz każdy myśli ze na wsi jest tak łatwo a Unia pieniądze za nic daje

 

No ja praktykiem nie jestem...ale z tego co sie orientuję to spokojnie można sie z tego utrzymać. Mi głównie zależy na samowystarczalności...żeby mieć na tym areale tyle ile sam zjem/wykorzystam...a z reszty zrobić użytek i postarać sie coś zarobić. 25 arów starczy żeby hodować 1000 kurczaków w systemie ekologicznym...na 10 ton ślimaka starczy 30 arów...itd...itp...Tyle teoria. No ale myślę że ostatecznie tragedii nie ma...obszarnikiem nie zostanę, ale jak pisałem mi w pierwszej kolejności zależy na miejscu do mieszkania w którym nie będę zużywał dużo energii, z którego będę miał co jeść....i dodatkowo mogę wejść w jakiś dział specjalny produkcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

@2jacks dobrze napisałeś tyle teorii tylko w rolnictwie ta teoria nie zawsze sie pokrywa z praktyką, i tak jak Ci pisałem zebyś sie utrzymał to tylko ten 1,60 pod szkłem czy tunele ale to wszystko kosztuje i do tego jest bardzo pracochłonne wiesz można tez chodowac dzudzownice kalifornijskie i inne tylko trzeba to jeszcze gdzies sprzedac ale życze powodzenia i wytrwałosci

Edytowano przez wojtal24

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2jacks    0

No pewnie, że teoria nie zawsze pokrywa sie z praktyką...dla tego jest teorią...no ja generalnie to byłem nastawiony na gęsi. Jestem z Kuj-Pom i niedaleko mam zakład w Kołudzie. W tym roku otworzono szlak gęsinowy więc gdyby tylko udało sie pominąć pośredników to zbyt myślę że by sie znalazł jeśli miałbym produkt najwyższej jakości...A dżdżownice to też jest jakas opcja...tych opcji w zasadzie nie jest tak mało..no ale tutaj trzeba już sie także troche namęczyć w działaniach nierolniczych

 

tak na marginesie. Widziałem ofertę sprzedaży indyków hodowanych ekologicznie(brak certyfikatu). Cena za Kg-35zł:). Indyki po 8-10kg...nie sadzę żeby cokolwiek sie sprzedało...ale rynek prod. ekologicznych rządzi sie troche dziwnymi prawami...tym bardziej jeśli jest mowa o sprzedaży bezpośredniej

Edytowano przez 2jacks

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez CyfrowyTomek
      Witam,
      Chciałbym w niedalekiej przyszłości kupić ziemie rolną (powyżej 0.3ha) lub gotowe gospodarstwo (pow 0.5ha), interesuje mnie np. hodowla / szkolenie koni połączona np. z agroturystyką
      W myśl nowej ustawy potrzebuje być "rolnikiem indywidualnym", ale mogę też wystąpić o pozwolenie do ANR o zakup ziemi rolnej, pod warunkiem, że mam kwalifikacje rolnicze, zobowiąże się zamieszkać w danej gminie przez 5 lat, oraz będzie należycie prowadzić gospodarstwo rolnę przez 10 lat (ustaw mówi o rękojmi).
      Jaki kurs kwalifikacyjny formalnie będzie rozumiany jako "kwalifikacje" rolnicze? 
      Co to znaczy "uprawiać" ziemie w myśl tej ustawy?
      Znalazłem listę kwalifikacji, czy wszystkie z nich to kwalifikacje rolnicze?
       
      Czy mogę wybrać dowolne z powyższych? Podobają mi się: R20 lub R13 lub R14
    • Przez jarekvip99
      W ciagu tygodnia bede mial przepisane gospodarstwo jakie urzedy musze odwiedzic po notariuszu?? Na pewno Krus ale co jeszcze aby wszystkie formalnosci z rozpoczecie dzialalnosci rolniczej byly spelnione?
    • Przez renatkam8
      WITAM wszystkich zakupuje gospodarstwo z działką o powierzchni o,60 ary w czym działka z budynkiem ma 0,17 ary a reszta to użytki rolne czyli 0,73 ary i mam takie pytanie. Jezeli zakupuję działkę z własnych srodków to czy mogę ubiegać sie o dofinansowanie po zakupie ?
    • Przez tomeq
      Witam!
      Czy może ktoś polecić program/stronę podobną do vitalfields do obsługi gospodarstwa? Najlepiej bezpłatny.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj