Skocz do zawartości
Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
petro11    19

A dawał ktoś nawozy dolistne z DALGETY? Mają z firmy Foliq chyba. Czytałem to tam dobry skład jest i woreczek na próbę wziąłem na kawałek jarego. Przez ostatnie lata z Procamu dawałem ale skład tego Foliqa jest zdecydowanie lepszy.

Agro24h    1

Wczoraj wieczorem opryskałem jeczmień jary jest w fazi wczesnego krzewienia dawką na ha 54 kg mocznika + folicare 7 27 24 plus mikro 5 kg do tego siarczan magnezu 15 kg

Zobaczymy jakie bęą efekty...

Wiadomość z agroFakt.pl

daro189    11

Pytanie do wszystkich, którzy mieszali podobne substacje, o to czy jakiś środek może nie zgrać się z resztą:

fandango + siarczan magnezu + siarczan potasu + yara cynk + cyperkiller + medax

duet ultra + azoksystrobina + siarczan potasu + yara cynk + cyperkiller + medax

duet ultra + fosforan monopotasowy + cynk + cyperkiller + siaczan magnezu

Mam mętlik, bo różne nawozy potasowe różnie reagują z cynkiem, fosfor chyba nie połączy się z cynkiem.

nhfan    1

w pszenicy na flagę z t2 można dawać jakieś odzywki lub siarczan i mocznik? jak tak to jakie i w jakich proporcjach i czy ma uzasadniony efekt ekonomiczny?

master20002    157

Dawałem mocznik, siarczan i kristalony, a w jednym roku też tytanit. Nic nie wybuchło, a pszenica robiła się po tym ciemniejsza i bardziej zielona, a czy ma sens ekonomiczny? Nie wiem, nie zostawiałem kontroli z lenistwa.

Agro24h    1

Może i nabogato z tym mocznikiem ale jak czytałem dawkowanie w ksiązce o uprawie pszenicy to pisało że na początku krzewienia można dawać do 20% czyli 20 kd na 100 litrów czyli 60 na ha . To ja dałem o 6 kd mniej bo na 18% 18 kg na 100 l * 300= 54 to powino byc ok

ansu    73

20% mocznika tak w pszenicy ozimej początek krzewienia gdy powłoka woskowa jest solidna.

vvojtas1    25

Do tego solo tzn. bez siarczanu magnezu czy innych npk.

Patrząc na temperatury i wilgotność to są jednak spore szanse że nic złego się nie stanie.

Agro24h    1

I tak mi się wydaje bo teraz wróciłem z jeczmienia i wszystko ok a zaczyna ciemnieć ładnie

Agro24h    1

A po jakim czasie jedziecie z drugą dawką za tydzień bedzie ok czy za wcześnie?

benio1967    24

wczoraj pryskałem owies-dawka na 2 ha-400l wody,50 kg mocznika,10 kg siarczanu-za kilka dni powinno coś być widać.

vvojtas1    25

przejrzyj ten temat - było już kilka wpisów

przeważnie zalecają stężenie 1% tzn. wyjdzie 3kg/ha

ja praktykowałem w jęczmieniu jarym do około 6% tzn do 15kg/ha

jęczmień nawet szybko ściemniał i tymczasowo się usztywnił

vvojtas1    25

dawałem samą - z siarczanem będzie osad - wytrąci się gips.

w warzywach daje 1-2% roztwory i dorzucam pół kilo superby mikromix

Sunf    9

na lisc flagowy wapn dajecie? w pszenicy ozimej?

macio9554    19

przejrzyj ten temat - było już kilka wpisów

przeważnie zalecają stężenie 1% tzn. wyjdzie 3kg/ha

ja praktykowałem w jęczmieniu jarym do około 6% tzn do 15kg/ha

jęczmień nawet szybko ściemniał i tymczasowo się usztywnił

Czy faza rozwojowa rośliny ma wpływ na stężenia saletry wapniowej? Bo na razie opryskałem jeden kawałek ale dałem 5kg/400 litrów wody i to wystarczyło mi na 1,5. Myślisz że następnym razem mogę dać więcej? 

vvojtas1    25

Z pewnością im później tym w zbożach można mniejsze maksymalne stężenie.Z większym stężeniem zawsze trzeba uwarzać.

Rekomendacje są 1% - w dobrych warunkach podobno można do 2%.

Kiedyś próbowałem 10 dni przed kłoszeniem 6% i nic się złego na szczęście nie stało, ale warunki były idealne, w sumie sytuacja przypadkowa - błąd pracownika zamiast worka 25kg wsypał cztery na pilmet 1600 l.

W sumie to chyba nikt nie zaleca saletry wapniowej dolistnie w zbożach... Widzisz jakieś pozytywne efekty po saletrze?

macio9554    19

Znaczy pierwszy rok to stosuje i to tylko na kawałkach na których miejscami daje po sobie znać niskie pH, chciałem prysnąć wapnovitem ale tam gdzie kupuje środki tego nie mieli i sprzedawca polecił mi saletrę wapniową, on radził mi sypać 6kg/ha ale obawiam się żeby nie spalić jęczmienia. 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wyrebski1
      Witam!
      Czy ktoś stosuje obornik kurzy? W jakiej dawce go się stosuje na ha, jaki ma skład oprócz azotu?
    • Przez pawelu
      Siemka.
      przed rokiem dawałem pod przenice 300-350kg polifoski 8 pod korzen teraz jak sobie to policzyłem te wszystkie pełne dawki nawozów i oprysków to wychodze na minusie. czytałem w jakiejs rolniczej gazecie ze odpowiednik polifoski 8 w niemczech jest o połowe tanszy. wogule w niemczech jest tylko drozszy mocznik a reszta jest o wiele tansza. w tym roku chyba dam połowe tego nawozu co zwykle bo bede stratny
      A jak wy bedziecie sypac nawóz dajecie pełne dawki czy ograniczacie...
    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez Mariusz15
      co doradzicie mi pod pszenice i pszężyto ozime żeby móc je zasilić wczesną wiosną zawsze stosowałem saletre amonową z Puław tylko tej jesieni było badrzo mokro jak siałem i za wiele nawozu nie sypałem bo stwiedziłem że przy tak wielkiej wilgotności za wiele by to nie dało uprawy mam na glebie klasy 3 i 4 zboże nawet ładnie po wschodziło i się ukorzeniło przed zimą więc szkoda by było to zmarnować to co mi poradzicie?
    • Przez tomaszek767
      Cześć
      Jak w temacie chciałem zapytać czy ktoś stosował taki wynalazek? Bo właśnie wpadłem na stronę dystrybutora i jestem ciekaw czy to coś wartego uwagi i czy ktoś ciekawski już to wypróbował. Cena około 1000zł/t. Przy dawkowaniu 2t/ha wychodzi całkiem sporooooooo ale ciekaw jestem co to za wynalazek.