Skocz do zawartości
Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
major_89    35

Siema . Mam pszenicę ozimą która już się wykłasza chciałem się dowiedzieć czy mogę jeszcze popryskać mocznikiem i siarczanem magnezu w jakich ilościach ?? Czekam na odpowiedz :) Pozdrawiam

Jak się już kłosi to się na razie wstrzymaj. Początek kłoszenia w pszenicy wiąże się z wykształcaniem pylników.

Pewne zalecenia mówią iż w przypadku niedoboru związków azotowych można stosować mocznik dolistnie w okresie do 10 dni po kwitnieniu. Można jednorazowo wprowadzić nawet 15kg czystego składnika choć ja bym aż tak dużego stężenia nie ryzykował i ograniczył się do 7-8 kg czystego składnika na hektar.

dawid35123    1

Wstyd sie moze przyznac ale ja jeszcze nie pryskalem w zyciu zadnym srodkiem od grzyba zboza ani odzywka.. Po obserwacji jeczmienia ozimego co wyprawia grzyb trzeba chyba zaczac.

Co polecacie na pszenice ozima ( zaczyna sie klosic)? Moze wirtuoz+jakas odzywka (Kristalon?)

wartsila    0

ja ostatnio pryskałem alertem.pogoda teraz nie pewna a pomiędzy opryskiem a opadami deszczu wystarczy 2 godz.kosztuje ok.95 pln/ha.

Wiadomość z agroFakt.pl

los    0

Witam stosował ktoś w fazie liścia flagowego odżywkę na pszenice ozimą - RSM 32% 30l/ha plus 10 kg/ha siarczanu Mg(siedmiowodny) plus woda 170l.

Kamilmkm    9

jak nie chcesz przypalić liści to daj najwyżej 5 litrów tego RSMu na ha lub 10kg mocznika. Te 30 litrów RSMu to chyba nawet na fazę krzewienia za dużo.

Ja dawałem 10 litrów RSMu w 300L/ha na T1 z fungicydem + nawozy dolistne i było w porządku.

los    0

Na 5L nie warto mi w pole jechać . Mocznik to odpada zakwasza ziarno i później są problemy w młynie.

kissmy...    57

zakwasza ziarno? azot zastosowany zbyt późno na kłos owszem może pogorszyć jego jakość, ale zastosowany w odpowiedniej dawce i terminie (po kwitnieniu) poprawia jego właściwości (parametry skupowe - głównie białko)

spotkałem się z nową wersją kolejności mieszania nawozów, zaczynamy od najbardziej zasadowych i kończymy na kwaśnych, czyli siarczan magnezu jest dokładnie w środku,

możecie mi polecić jakąś pompę, którą przepompuje wodę z beczkowozu do opryskiwacza (3,4tys. l) i roztwór mocznika z beczki 200l

Edytowano przez kissmy...

marcin1606    6

Mam pytanie chcę zastosować nawóż dolistny Basfoliar 36 extra na jęczmień jary jęczmień w jęczmieniu kłos wychodzi z pochwy lisciowej czy mogę ? i mam zamiar dożucić siarczan magnezu 3 % roztwór proszę o opinię na temat tego nawozu

Naskom    10

Panowie mam poważny problem, bynajmniej mi się tak wydaje. A więc na lepszej działce po łące mam kukurydze, co prawda bylo tam strasznie mokro, siana była 10 maja. Postanowiłem więc dokarmiać ją dolistnie dwa razy, skład mieszanki(mocznik+siarczan jednowodny+chelat Zn-140 z intermagu 140g/kg, chelat manganu z tej samej firmy, chelat miedzi z tej samej firmy+ plonwit phoshop (coś w ten deseń)+proteus. Istota problemu jest taka ze qq na tym kawalku w ogóle koloru nie zmienia, jest jasna i z mniej widocznymi niedoborami. Niedawno dostała też mocznik. Tamta qq którą wrzuciłem do galerii była potraktowana 1 raz dolistnie odżywką fosforową z innej firmy, ale co prawda jest na oborniku. I nie wiem czy Intermagowskie chelaty nie zdają egzaminu czy problem leży gdzieś indziej...

kissmy...    57

jeśli roślina jest osłabiona to nie będzie pobierała i wykorzystywała zaaplikowych dolistnie mikroelementów, także proponowałbym opóźnienie dożywiania, aż wyklaruje się sytuacja

major_89    35

Nie szukajcie winy w niedożywieniu. Zwróćcie uwagę na stosunki powietrzno wodne. Całe pola kukurydzy robią się żółto-bure z nadmiaru wody. Jak na chwilę obecną kukurydza jest skarłowaciała i zółta to żadne smarowanie jej d*py nie pomoże jeśli deszcze nie przestaną lać.

Bartek89    0

Panowie proszę o poradę, nie dosyć że wiosna przyszła późno to jeszcze teraz przez cały czerwiec padało, i mój jęczmień woła o pomstę do nieba, nie wiem co z nim zrobić, niby jest pokrzewiony ale mały i cały żółty, jak myślicie jeśli opryskałbym go jakimś nawozem to pomoże, jeśli tak to jakim. A na owies tez stosujecie tego typu zabiegi..????

cola007    0

Witam jestem tu nowy. i mam zapytanie odnośnie ile kg mocznika i siarczanu magnezu na ha dla buraczka czerwonego

cola007    0

ale buraczek jest bardziej delikatniejszy do cukrowego i nie będzie z mocna dawka moze

Bartek89    0

mam pytanie kupiłem siarczan amonu krystaliczny z Tarnowa i teraz moje pytanie czy można nim pryskać ziemniaki i buraki pastewne, jeśli tak to w jakich dawkach...???? z góry dzięki za odp.

XTRO    164

w jakiej fazie zastosować RSM 32 (na pszenicę) i RSM 28 (pszenżyta) na wiosnę ? ja planuję dać od razu z zimy saletrę a później RSM dobrze to będzie ?

I kiedy najlepiej zastosować odżywki ? na T1 ?

aro1975    116

najlepiej w czasie ostatnich przymrozkow dać saletrosan (siarka poprawia wykorzystanie azotu) lub saletrę (jak chcesz) i proponowałbym 100kg/ha soli potasowej w lutym, marcu na zamarzniętą ziemię

rsm nie stosuję (szkoda opryskiwacza) więc nie pomogę, dolistnie stosuję mocznik, siarczan magnezu, itp

XTRO    164

no my chcemy pierwszy rok wypróbować RSM tylko musimy przezbroić orpyskiwacz :)

mateusz123x    0

co lepiej zastosowac na zboza ozime druga dawke saletry ok 150kg czy dolistnie mocznik+ siarczan magnezu + plonvit. pierwsza dawka to 100kg saletrzaku i 100kg saletry. co radzicie

tomek73    195

Jedno i drugie, odżywkami i mocznikiem dolistnie nie nadrobisz azotu podanego doglebowo, chyba ze będziesz co 5 dni pryskał mocznikiem.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Sean
      Głupota ludzka zaczyna sięgać zenitu.
      https://www.agrofoto.pl/articles/aktualnosci/zakaz-wywozu-obornika-w-weekendy-i-swieta/?utm_source=newsletter
      Wg top agrar:

• Przez lulak
      Chodzi mi o to, aby sianie było jak najbardziej ekonomiczne, czyli aby rozsiany nawóz (np. saletra) nie ulatniał się.
      Czy w pogodę słoneczną, pochmurną, przed deszczem, po deszczu....( bo w trakcie chyba nie bardzo) ?
      Jakie są wasze sugestie i kiedy siejecie ?
    • Przez Mariusz15
      co doradzicie mi pod pszenice i pszężyto ozime żeby móc je zasilić wczesną wiosną zawsze stosowałem saletre amonową z Puław tylko tej jesieni było badrzo mokro jak siałem i za wiele nawozu nie sypałem bo stwiedziłem że przy tak wielkiej wilgotności za wiele by to nie dało uprawy mam na glebie klasy 3 i 4 zboże nawet ładnie po wschodziło i się ukorzeniło przed zimą więc szkoda by było to zmarnować to co mi poradzicie?
    • Przez franki
      Czy przypadkiem może ktoś słyszał o takim fakcie że nawóz można dopiero zacząć siać od 1 marca? Posiałem pierwszą dawkę nawozu około 25 lutego , a mojemu tacie jakiś gościu zaczął wciskać jakieś pierdoły że można dopiero zacząć siać od 1 marca i że niby jeśli wcześniej posiejesz to cię satelita namierzy i zabiorą dopłaty czy jakoś tak. Ktoś w ogóle słyszał o takim czymś?
    • Przez Pavel
      Mój sasiad w tamtym roku nawiózł sobie dosc g.esto pole osadem z oczyszczalnia-taka packa poczatkowo niewiedziałem co to jest-osobiscie słyszałem ze 3lata takiego nawozenia dobry plon jest lecz potem kompletny nieurodzaj-stosuje ktoś z was taki sposób nawozenia?