Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

silva    19

Zrobić u siebie kupe kosztownych doświadczeń co wpływa korzystnie a co nie. Może nie tyle kosztownych co czasochłonnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scott11    0

Może dodam "coś" od siebie z autopsji , stosowałem wcześniej różnego typu nawożenie dolistne i już tego nie stosuję za wyjątkiem nawożenia mocznikiem ( uwaga temp. roztworu spada prawie do zera stopni ) . Z resztą moje doświadczenie nie musi nikogo przekonać , ale jest taki prof. Robak z Instytutu w Skierniewicach , który "zjadł zęby" w tym temacie i pamiętam podczas jednej rozmowy z w.w. podczas dyżuru w zaprzyjaźnionej firmie scenę . Żona zwraca uwagę mężowi - zobacz ile jest tych nawozów do dokarmiania i ludzie je biorą więc musimy je zastosować . Ale facet widzi , że troszkę obserwujemy małżeńskie dysputy i pyta w.w. prof. . Panie profesorze , czy zastosowanie tych środków coś poprawi - na co ten rzecze , tak poprawi panu samopoczucie . Oczywiście nie zabraniam nikomu eksperymentowania , tylko od czasu do czasu warto posłuchać innych .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Nie no to zależy od zasobności i nawożenie. Spróbuj powiedzieć że nie widać niedoborów boru w burakach. Ale napewno nie ma co ładować jakichś dużych ilości makroskładników jeśli można je doglebowo dać. Wyjątki są przy warunkach gdy roślina nie jest w stanie pobrać z gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Ktoś poruszył nawozy z firmy Intermag-u. W zeszłym sezonie miałem ładnych kilo w postaci krystalicznej (Opty) czyli 20-20-20 + makro. I nie polecam inne owszem ale ten jest jakiś trefny. Występowała coś w rodzaju krystalizacji wturnej. Oczywiście przy zachowaniu kolejności mieszania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

To jest jeden z nawozów których sie nie kupuje wg mnie bo po co. Chyba że masz niedobory wszystkiego na roślinach widoczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Dobrze ze wspominacie o intermagu bo mialem zamiar kupic... Przymierzalem sie do KALI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Słuchajcie wiem że można stosować Borax jako nawóz dolistny, z tym że możecie powiedzieć w jakich dawkach go stosować. Znalazłem borax za 2,45 zł/kg. cena netto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
woojtek123    0

Witam chciałbym w tym roku spróbować nawóz dolistny plonvit opty 20 20 20 interesuje mnie czy się dobrze rozpuszcza . Dwa lata stosowałem OSD mineral razem z siarczanem magnezu po ruszeniu wegetacji .Dwa lata przyjeżdża do mnie kolega pod koniec kwietnia mówi cytuje coś tam na tej pszenicy zrobił cholerniku moja po rzepaku twoja po pszenicy z wiosny moja była ładniejsza a teraz jest twoja takie samo nawożenie .Nie poprawia tyko samopoczucia ale też działa na rośliny szybko to można sprawdzić nie opryskać w środku pola 10 metrów wbić paliki porównać mi brakło na 50 metrów była różnica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Jak masz niedobory to sie zgodze a oprócz tego to wg mnie NPK dolistnie jest zbędne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

kolego silva piszesz że NPK dolistnie jest zbędne jeśli nie ma wyraźnych niedoborów, w takim razie co stosować dolistnie? Dobrze zrobię gdy jak tylko ruszy wegetacja posieję mocznik z polifoską a za jakiś czas opryskam Tytanitem razem z mocznikiem i siarczanem magnezu?

 

P.S a co sądzicie o aminokwasach? powiedzmy TerraSorb?

Edytowano przez Lee001

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Wg mnie aminokwasy i ine wynalazki są ble. Na pszenice zboża Cu na qq Zn na buraki i rzepak B i w sumie tyle. Czasami troche moilbdenu w rzepaku i burakach nie zaszkodzi. Jak wysokie pH to Mangan na zboża. I jak nie daje sie doglebowo to siarczan magnezu i profilaktycznie mocznik. Jak słabe rośliny po zimie to jakiś tytanit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

W takim razie co sądzisz o tym żeby potraktować teraz na wiosnę siarczan magnezu + mocznik + INSOL 36 Tytan + chelat miedzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowano przez gonzobonzobong

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

Ale żeby stosować RSM to czasem nie trzeba modyfikować nieco opryskiwacza? A nawożenie dolistne nie zastąpi wymieszania nawozu z glebą, przecież w okresie wschodów nie będziesz pryskać a roślina już wtedy potrzebuje odpowiednich składników, po drugie dolistnie nie dasz dużej dawki co za tym idzie zabieg trzeba by powtórzyć kilkakrotnie, a gleba zawsze substancje magazynuje i w ogóle czy da się nawozy P K podać dolistnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowano przez gonzobonzobong

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

No dobra a co powiecie o stosowaniu N w RSM a P i K dolistnie? i nie mówię dokarmianiu ale o nawożeniu dolistnym. Chodzi mi kukurydzę, trafiło mi się kilkadziesiąt ha pola i nie mam wolnej kasy na "dodatkowe" 50 ton Polifoski myślę czy da się pole rok oszukać? Bądź nie oszukiwać a nakarmić kuku przez liście. Robił ktoś testy w tym kierunku??

Zda to egzamin gdy będziesz pryskać qq co ok 2 tyg przez cały okres jej wzrostu :P


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

Panowie! RSM się nie nadaje do stosowania dolistnego!

Stosowanie dolistne P oraz K ma sens tylko w sytuacji błędów w nawożeniu doglebowym lub interwencji w przypadku wystąpienia objawów niedoborów.

@Lee001:

Jak chcesz mieć szybko ładne wschody w zbożach to zastosuj nawóz donasienny np insol j tytan. ja spróbowałem na jesieni i efekty były naprawdę super.

Uważam, że mikstura jak napisałeś z siarczanem, mocznikiem i resztą jest ok. z tego co słyszałem to insol 36 tytan daje najlepsze efekty na zasobnych glebach bo przyspiesza pobieranie pierwiastów z gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

@rogas w jaki sposób stosuje się ten nawóz donasienny? I jeszcze jedno, kiedy najlepiej wjechać z takim opryskiem w pole? Jak tylko da radę? czy poczekać powiedzmy do połowy kwietnia? Zależy mi na tym żeby poprawić kondycję mojego pszenżyta bo coś mi się wydaje, że na dwóch polach dość słabo przezimowało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No ale co ten insol tam ma. Oprócz azotu to prawie nic. Wg mnie on jest niepotrzebny w mieszance.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowano przez gonzobonzobong

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Troche dziwnie pytasz. Przecierz nie dasz dolistnie takiej ilości jaką potrzebuje roślina. A z ziemi będzie ciągnąć składniki przez co ziemia zubożeje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

@silva ten insol zawiera tytan i dlatego zamierzam go zastosować, chyba że tytan można podać w innej formie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1153

stosowal ktos nawozy OSD czy jakos tak?

jakie efekty? warto?


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lee001    1

@silva gdzie ty zaopatrujesz się w takie środki jak chelat miedzi czy tytanit bo ja pytałem już w dwóch sklepach z ŚOR u mnie w okolicy i na razie jedyna reakcja to wielkie oczy :lol:. Kiedy mogę ruszyć z opryskiem w zboże skoro wygląda na to, że dość słabo się przezimowało?

 

@izydor6280 najpierw pasowałoby zobaczyć co ten OSD Mineral w sobie zawiera i porównać czy czasem nie lepiej się opłaca samemu zmieszać takie składniki, tym bardziej, że nie zawsze wszystkie składniki są ci potrzebne. Przynajmniej ja tak uważam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj