Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

krzysio58    0

Jesli gleba jest ok to zolkniecie moze byc np spowodowane przymrozkami.U mnie np czosnek pozolkl w zeszlym tygodniu -ludzie z praktyka powiedzieli ze u nich stalo sie to samo - wg nich to efekt niskich temperatur.Nie jestem fachowcem od jeczmienia ale obilo mi sie o uszy ze jest czuly na niskie temperatury.Zeby srodek dolistny zadzialal musza byc odpowiednio wyksztalcone liscie- im ich wiecej tym powierzchnia wchlaniania wieksza i o tyle wiecej srodka zatrzyma sie na lisciach.W przeciwnym razie zbyt duzo pojdzie w glebe i efet bedzie mniej zadowalajacy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Jedynie co go uratuje to ciepło, ja jęczmień dopiero siałem w zeszłym tygodniu i napewno szybciej wzejdzie i będzie lepszy od tych co siali tak wcześno, bo każdy kto ma troche oleju w głowie to wie że jęczmień musi mieć ciepło np taka temp jak teraz i jest na wierzchu po 5-7 dniach


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

U mnie też jęczmień dostaje po d*pie tylko nie wiem dlaczego, mam w jednym pasku zasiany, po ziemniakach i burakach ładny, po kukurydzy średni i zaczyna żólknąć, a po trawie zlikwidowanej masakra, rzadki i żółty na potęge, a tam, jest najlepsza klasa ziemi. Dodam,że końcówki liści robią się takie rdzawe, ma ktoś na to jakieś logiczne wytłumaczenie? Pola wapnowane 2 lata z rzędu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

już od kilku lat czy to jest faza krzewienia czy początek strzelania w źdźbło a nawet kłoszenia to zawsze daje od 20 do 25 kg moczniku w 200 litrach wody na hektar i nigdy nie zdarzyło mi się żebym zborze poparzył także nie wiem skąd te % ;)

 

nie poparzyło ponieważ stosujesz stężenie 10-12% ( 10kg/100l) :D

 

to zalecane stężenia wg zapotrzebowania na pokarm (System nawożenia "POLICE"

publikacja dr inż. Adama Grześkowiaka)

- nie masz pewności czy coraz wyższa roślina wykorzysta wyższą zawartość azotu w oprysku niż zalecana prawda?

Edytowano przez Boniar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

ja tez sialem jeczmieni i pszenice na wiosne juz 3 tygodnie temu i inie mam takich problemow zboze ciemno zielone obornik jesienia 180 kg saletrzaka wiosna i jest git a temperatury dopiero od czwartku sa wyzsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

ja ostatnie pole jeczmienia zasialem 9 kwietnia. bylo troche sucho i najpierw slabo wschodzil ale teraz jest malina. dodam ze do zawprawy dodalem nawoz donaienny.

Jezeli chodzi o nawozenie dolistne to najlepiej je stosowac jak juz sa liscie dosc dobrze wyksztalcone bo wtedy najlepiej skladniki beda wykorzystane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

koledzy mam małe pytanko, dziś pryskałem pszenżyto herbicydem, kiedy moge pryskać mocznikiem odczekać troche czy w poniedziałek juz mozna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mezik    0

A ja mam pytanie troche z innej beczki minowicie czy ktoś spotkał się z dokarmianiem dolistnym zbóż czy rzepaku gnojówką/gnojowicą? Czy ma to jakiś sens a najważniejsze czy nie zaszkodzi roślinom? Pytam gdyż w pobliżu mnie jest pewna osoba która chyba właśnie takie dokarmianie stosuje a dokładnie przeprowadzał je na rzepaku i rabarbarze a w tym roku zauważyłem, że również na pszenicy bo akurat przejeżdżałem obok. Nie mam pewności że tak jest ale ciągle widze jak ciągnik z opryskiwaczem stoi obok płyty gnojowej i jest napełniany a zwłaszcza gdy wjeżdża pryskać na pole to dobiega dobitny cuchnący zapach właśnie gnojówki a przede wszytkim wieczorem jest on naprawde okazały. Żeby był to zabieg jednorazowy to bym nic nie mówił ale praktycznie za każdym jego wyjazdem dobiega ten zapach a wyjeżdża nie mało razy. Najczęściej ten zabieg stosował w rzepaku i trzeba powiedziec, że w okolicy to każdy mógł mu tylko pozazdrościć rzepaku a gleby ma raczej porównywalne z resztą czyli średnie i lekkie. Jedynie w tym roku póki co rewelacji ale nie ma ale rzepak u każdego słabiutki. Możliwe że jeszcze czegoś do opryskiwacza dodaje ale tego nie wiem. Nie mam rzepaku ale zastanawiam się nad wykonaniem próby takiego dokarmiania w pszenicy lub pszenżycie tylko musze się zastanowić jakie by tu proporcje z wodą zastosować. A wy co o tym myślicie, macie jakieś spostrzeżenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8
Napisano (edytowany)

Może zacznijmy od tego iż wg. panujących w Polsce przepisów NIE WOLNO wylewać/pryskać gnojowicę bezpośrednio na glebę - spokojnie może dostać mandat.

Poza tym jeśli rozpuszcza z wodą to pewnie jest ok - nie poparzy roślin - sam nie próbowałem tak :)

Wszystko zależy jak stężenie oprysku jest... poza tym nie szkoda Ci sprzętu ?

Edytowano przez Boniar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

koledzy mam małe pytanko, dziś pryskałem pszenżyto herbicydem, kiedy moge pryskać mocznikiem odczekać troche czy w poniedziałek juz mozna?

 

Spokojnie dziś możesz opryskać Insolem z mocznikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Mam pytanie, mianowicie chce dokarmić zboza ozime i jare ekolistem z mocznikiem, ale nie wiem czy moge jeszcze do tego domieszac siarczan ? jesli tak to w jakim stezeniu ?


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vril    1

Czy stosował ktoś nawóz dolistny Zboże Total Extra firmy ADOB sprzedawany przez Chemirol.

Jest coś warty daje efekt ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

Mam pytanie, mianowicie chce dokarmić zboza ozime i jare ekolistem z mocznikiem, ale nie wiem czy moge jeszcze do tego domieszac siarczan ? jesli tak to w jakim stezeniu ?

Możesz, stężenie to ok 5% (50kg/1000l wody)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

A można stosować chwastoks razem z mocznikiem ??????

 

Ja stosuję od zawsze - pytany przedstawiciel Ciechu (producenta chwastoxu) też nie miał nic przeciwko.

 

Czy stosował ktoś nawóz dolistny Zboże Total Extra firmy ADOB sprzedawany przez Chemirol.

Jest coś warty daje efekt ?

 

Preparaty Adob są szeroko stosowane i od dosyć dawna. Ale o tym nie słyszałem - z resztą na stronie nie ma informacji o takiej odżywce :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mezik    0
Napisano (edytowany)
Czy stosował ktoś nawóz dolistny Zboże Total Extra firmy ADOB sprzedawany przez Chemirol.

Jest coś warty daje efekt ?

 

W tym roku po raz pierwszy zastosowałem ten nawóz dolistny razem z siarczanem magnezu plus środek na grzyba i moge powiedzieć że mojej pszenicy pomogło tylko cężko stwierdzic który z tych środków. W pszenicy zaczęły żółknąć i usychać dolne liście i powoli też zaczeło się tez przenosić na górne, w chemirolu właśnie stwierdzili że jest to niedobór jakiegoś składnika i polecili tą odżywke + siarczan magnezu a fungicyd dałem tak z własnej inicjatywy i musze powiedzieć że efekt nastąpił dość szybko i był naprawde zadowalający, pszenica nabrała ładnego ciemnego kolorku i przebarwienia zniknęły i póki co jest ok. Ale czy mieli racje znawcy z chemirolu że to brak jakiegoś składnika czy może jednak była to jakaś choroba grzybowa to nie moge jednoznacznie stwierdzić, jeśli to pierwsze to możliwe że ta odżywka dala jakiś efekt ale nie będe Cię do niczego namawiał. Zabieg ten zastosowałem jakoś 26 kwietnia.

Edytowano przez mezik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
casemxu125    0

ja od paru dni wyjeżdżam z fungicydem antywylegaczem odżywką i mocznikiem ale to albo wieje albo w nocy jest po +2 +3 stopnie. i tu moje pytanie czy jechać pryskać gdy nawet nadają że temp. w nocy może spaść poniżej zera??? czy czekać na cieplejsze dni choć dodam że pierwsze kolanko jest ze 2 cm od ziemi..


Life Is Brutal...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Denison    1

Kolego mocznik w jakich proporcjach stosujesz??


" Zapamiętaj ... miedza to święta rzecz ... i naucz sie tego bo inaczej znów cie kosa naucze ... "


Sprzedam siano zbelowane, magazynowane pod dachem. TANIO!!! Wiecej informacji udzielę przez prywatne wiadomosci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

jest ktoś na forum kto stosuje biostymulatory w , zbożu , jeśli tak to jakie stosujecie i z jakimi je nawozami łączycie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
casemxu125    0

Kolego mocznik w jakich proporcjach stosujesz??

 

teraz na pierwsze kolanko 25kg na 200 l/ha no i za około 2 tyg. 20 kg


Life Is Brutal...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zelazny    0

Czy ktoś z Was stosowal oprysk FUSILADE wraz z MOCZNIKIEM czy taka mieszanka nie zaszkodzi i fusilade będzie dobrze działać i czy można by jeszcze dodać odrzywki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelJD    17

jest ktoś na forum kto stosuje biostymulatory w , zbożu , jeśli tak to jakie stosujecie i z jakimi je nawozami łączycie ...

Z reguły nie powinno się stosować biostymulatora z odżywkami zawierającymi NPK. Tak mi powiedział sprzedawca.

 

Co do wypowiedzi wcześniej ja stosuje Zboże Total Extra w dawce 3 kilogramy na hektar- 15-15-15 NPK. Jest to sypki nawóz i bdb rozpuszcza się w wodzie. Na początku krzewienia i w fazie strzelania w źdźbło. Fajne jest to, że nie jest w płynie, bo wiem ile i co sypie/wlewam do opryskiwacza, czego nie mogę powiedzieć o jakiś Ekolistach, na których się kiedyś przejechałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

w ogóle to się zastanawiam czy te całe biostymulatory to nie jest kolejna ściema wyciągająca od nas kasę , ale jak zawsze dawałem tylko siarczan magnezu + ewentualnie basfoliar to chciałem spróbować czegoś innego a ty pawelJD stosowałeś coś z biostymulatorów , więc od strony technicznej to niby co .... najpierw trzeba jechać samym biostymulatorem , a pozniej przykładowo fungicyd i nawóz dolistny ? czy samo zastosowanie biostymulatora zastępuje nawożenie dolistne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelJD    17

Ja stosowałem w jeden dzień Kelpak w pszenicy 16 kwietnia(pełnia krzewienia) 1,6 litra na hektar, a następnego dnia jechałem siarczanem magnezu, Zborze Total Extra 15-15-15 i chelatami. Tydzień później odchwaszczałem. Zboże zrobiło się ciemnozielone, pomimo braku opadów. Zostawiłem pas kontrolny, który do dziś jest blado zielony. Chwasty po herbicydzie uschły. Tydzień temu skracałem+mocznik+siarczan mg, teraz jak pogoda się poprawi planuje T1 grzybówke, ale już nie będę stosował biostymulatorów w tym sezonie. Na przyszły rok wszystko dostanie Kelpak, lub jakiś środek o podobnym działaniu. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14
Napisano (edytowany)

ja trochę inaczej robiłem najpierw odchwaszczanie , pozniej siarczan magnezu i 2 dawka saletry , teraz koło 25 kwietnia dałem 1 zabieg fungicydem , stabilan + modus , a teraz właśnie mam plan zrobić na liścia flagowego 2 zabieg fungicydem , chyba pójdzie olympus + orius albo soligor + siarczan magnezu no i właśnie chciałem dodać tego biostymulatora i zobaczyć jak to działa , może znowu będzie w czerwcu susza jak w tamtym roku ...... ale skoro piszesz , że nie można łączyć to dziś zadzwonię do firmy co rozprowadza biostymulatory jak to jest z mieszaniem ich z nawozami dolistnymi

Edytowano przez 1piotr1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj