Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
major_89    36

Nie wiem jak inni ale jestem przeciwnikiem mieszania odżywek z jakimikolwiek herbicydami a w szczególności z pochodnymi sulfonylomocznikami. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m-93    6

koledzy mam zamiar odżywiać swoja pszenicę dr. green i planuję tak:

- marzec jak się ociepli dr green zboża 2kg/ha + 15kg siarczan magnezu (czy mogę połączyć ten zabieg razem z grzybowym i na robaka?) myśle że tak ale pytam o radę

- strzelanie z źdzbło przelciał bym dr green zboża znów z 2kg+ siarczan magnezu

 

a czym polecacie na kłoszenie? podaje tylko odżywianie dolistne pod korzeń dostała 250kg lubofoski a wczesną wiosna saletrosan 250kg a potem dam saletry.


a czy stosował ktoś dolistnie saletrę wapniową? jaki efekt i jaka dawka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xxxMarcin3    4

Stosuje ktoś z was  nawozy dolistne FERTINA ? zamówiłem fosforowo potasowy i borowy na ponad 50 ha. Są widoczne efekty po stosowaniu tych odrzywek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

koledzy mam zamiar odżywiać swoja pszenicę dr. green i planuję tak:

- marzec jak się ociepli dr green zboża 2kg/ha + 15kg siarczan magnezu (czy mogę połączyć ten zabieg razem z grzybowym i na robaka?) myśle że tak ale pytam o radę

- strzelanie z źdzbło przelciał bym dr green zboża znów z 2kg+ siarczan magnezu

 

a czym polecacie na kłoszenie? podaje tylko odżywianie dolistne pod korzeń dostała 250kg lubofoski a wczesną wiosna saletrosan 250kg a potem dam saletry.

a czy stosował ktoś dolistnie saletrę wapniową? jaki efekt i jaka dawka?

 

jeśli chodzi o wszystkie zboża to pierwszym polecanym zabiegiem jest zabieg fosforowy - pobudza to roślinę do regenaracji korzenia - przeważnie idealny moment to 1-2 tygodnie przed T1 - tzn byłby to zabieg solo do którego faktycznie dobrze było by dołożyć siarczan magnezu - sugeruję stężenie 3%.

Kolejny zabieg tzn T1 to właściwy czas na mikroelementy z przewagą miedzi i manganu - moim zdaniem w tym momencie wystarczyły by tylko te dwa mikro + ewentualnie siarczan magnezu - stężenie 3%.

Zobacz moje wcześniejsze wypowiedzi - akurat ja dr green nie polecam - spójrz na skład - sporo siarki i mikro - wniosek nasówa się sam źródłem mikro są sole siarczanowe mikroelementów - z pewnością w atrakcyjnej cenie. Zastanów się czy w dr green są chelaty tak jak niektórzy niby sugerują, a jeśli nawet to jaki jest ich udział w całości mikro.

Ze względu na zastosowanie posypowo NPK opartego na częściowo zakwaszonym fosforycie - tzn superfosfacie o niskiej rozpuszczalności w wodzie. Jeszcze raz zwrucił bym uwagę na pierwszy fosforowy zabieg dolistny (niestety zabieg solo).

Jeśli chodzi o kłoszenie, może bardziej liść flagowy czyli T2 sugeruję głównie mangan oraz cynk w postaci produktu ewidentnie zasadowego - jeśli pokryjesz czymś takim blaszkę liściową wykazuje to właściwosci funigostatyczne - zaoszczędzisz na grzybówce.

Jeśli chodzi o saletrę wapniową to zalecane stężenia to 1%; w sprzyjających warunkach (do powiedzmy 20'C max w dzień,  dni pochmurne) nawet 2%. Znam takich którzy z powodzeniem stosują wyższe stężenia w zbożach jarych - niestety istnieje ryzyko przypalenia. Przeważnie zabieg saletrą wapniową też jest zabiegiem solo - jest to azotan wapnia czyli sól bardzo mocnego kwasu i nie tylko trzeba uważać na przypalenia, ale i często saletra wapniowa tnie się w opryskiwaczu z wieloma rzeczami a przedewszystkim z siarczanem magnezu. Na rynku masz całkiem ciekawy zestaw mikro do stosowania razem z saletrą wapniową - jest to "mikromix" w dawce do 0,5 kg/ha. Saletrę wapniową jeśli ktoś chce użyć to polecam sypką - 5 kg/ha to około 9 zł. Roztwory płynne często są co najmniej dwa razy droższe. Jeśli chodzi o efekt plonotwórczy zbóż zdania są podzielone natomaist zboża, szczególnie jeczmień jary bardzo fajnie się zazieleni i moim zdaniem nawet tymczasowo usztywni . Praktykowany termin aplikacji to pomiędzy T1 a T2.

 

 

Edytowano przez vvojtas1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

 

do Tomek73

Ja w T1 daje 1,25 l/ha a w T2, 0,75l ha YaraVita Zboże i na plony nie narzekam, (na V-VI klasie idzie tylko ograniczona dawka w T1) - jeśli w pszenicy jakościowej jest szansa na rekordowy plon (ze względu na efekt rozmycia białka) do dodatkowo w T3, 4 l/ha YaraVita Thiotrac.

Zrób sobie w tym sezonie na jakimś polu porównanie swojego standardu (wg mnie bardzo bogatego programu nawożenia dolistnego) z tym prostym rozwiązaniem z mojej praktyki jeśli wyjdzie bez różnicy to po co jeździć na siłę i pryskać chyba dla uciechy sprzedających. Przy czym zastrzegam że różnica tyczy plonu i jego jakości - jakoś spokojny jestem o wynik.

 

a tu macie coś na dowód skuteczności nawozów produkowanych przez Yara

http://www.sumiagro.pl/dlaczego-w-uprawie-rzepaku-warto-stosowac-mikroelementy/

 

W YaraVita Zboża jest też N i Mg. Dodajesz do oprysków mocznik i siarczan magnezu czy to co jest w Yara uważasz że wystarcza?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Azot daje do gleby i moim zdaniem wystarczy. Mocznik dolistnie zawsze podnosi ryzyko grzyba, a ja na grzybówce trochę oszczędzam i nie narzekam. Mocznika zawsze możesz dołożyć kwestia własnych doświadczeń i aktualnej aury.

Siarczan magnezu daje zawsze w stężeniach 3% - w moim przypadku (Pilmet 1600 l - ) idzie 50 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Moim zdaniem pare kg ale to dosłownie pare kg mocznika można dodawać do dożywiania dolistnego ze wględu na to że mocznik przyśpiesza i ułatwia transport składników. Ja na ha daje około do 5 kg mocznika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Z tego co wiem to nie działa u was Ampol-Merol. Ta firma jest wyłączmy dystrybutorem tych odżywek. Spróbuj telefonicznie porozumieć się z  najbliższym przedstawicielem tej firmy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

W YaraVita Zboża jest też N i Mg. Dodajesz do oprysków mocznik i siarczan magnezu czy to co jest w Yara uważasz że wystarcza?

 

Ile płacisz za YaraVita Zboże?

Ja do tej pory używałem ProLeaf Max który ma podobny skład ale bez N i Mg0 (które podaję w moczniku i siarczanie magnezu), a dodatkowo z Mo i So3. Ma 2x mniej składników Cu, Mn, Zn. Koszt 17zł za litr. Ciekawe ile kosztuje Yara wtedy miałbym porównanie co bardziej się bardziej opłacać. Niestety nigdzie w okolicy nikt nie sprzedaje Yara.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

wychodzi na to że Yara będzie tańszym rozwiązaniem.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a co myślicie żeby każdy składnik dobrać oddzielnie mangan miedz cynk bor i trochę molibdenu i samemu stosunkowo dobrać dawki bo zboża najwięcej potrzebują manganu a w odżywkach wieloskładnikowych jest mało tego pierwiastka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Wyjdzie cię najkorzystniej finansowo. Tylko w takim przypadku wchodzi uciążliwość przygotowania cieczy oraz jedna wielka niewiadoma z mieszalnością z innymi agrochemikaliami. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Niestety  mieszanie każdego mikro elementu nie wychodzi  tanio. Już to testowałem.

Są mieszanki że  kupi się z 30-40% taniej niż samemu się zmiesza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

polecam zrobić analizy glebowe poszerzone o mikro

jak wystarczy to ładować gotowe mieszaniny a jak się okaze ze mamy jakieś wybitne braki to wtedy lecieć z tego co NAM, NASZEMY POLU jest potrzebne a nie tym co jest dostępne w sklepie czy w reklamie.

Dziś dostałem połowe danych z analiz gleby i jestem w szoku, całe nawożenie na ten sezon zostało odwrócone do góry nogami!


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

Co myślicie o Plonvit  zboża, Tytanit, są jakieś efekty tych produktów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

polecam zrobić analizy glebowe poszerzone o mikro

jak wystarczy to ładować gotowe mieszaniny a jak się okaze ze mamy jakieś wybitne braki to wtedy lecieć z tego co NAM, NASZEMY POLU jest potrzebne a nie tym co jest dostępne w sklepie czy w reklamie.

Dziś dostałem połowe danych z analiz gleby i jestem w szoku, całe nawożenie na ten sezon zostało odwrócone do góry nogami!

Móglbys się pochwalić co tam Ci wyszło? Sam nie robiłem nigdy czegoś takiego a w sumie bardzo interesująca i potrzebna rzecz.

 

Co myślicie o Plonvit  zboża, Tytanit, są jakieś efekty tych produktów

Są dużo lepsze na rynku. Ogólnie drogo wychodzi i mało jest tam mikro poszukaj czegoś innego przeczytaj ttroche tego tematu posprawdzaj składy poszczególnych odzywek porównaj a sam dojdziesz do odpowiednich wniosków. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie o stosowaniu siarczanu magnezu i boru nie uwsteczni się ?

bo mam zamiar stosować siarczan magnezu bor mangan miedz cynk i molibden razem w opryskiwaczu na rzepak i zboże 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Próbował ktoś zamiast siarczanu potasu do oprysku stosować sól potasową? Nadaje się ona w ogóle do nawożenia dolistnego?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

Ja w tym roku biorę 3 worki Maximusa i będę stosował je tylko na 3 kawałki. Takie eksperyment, czy będzie jakaś różnica.

Edytowano przez XTRO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    427

Ja spróbuje na rzepak i zboża w tym roku kristalon zielony i siarczan magnezu . Zeszłym roku stosowalem maximusy więc czas na co innego .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olimax    0

To może w tym roku tą zmianą będą produkty firmy Olimax NT z linii Microplan?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojteslaw    1

niedawno zamawiałem Yara zboże 26 l brutto. z ciekawszych odżywek Super 5 23 zł/kg ( Zn 4, Cu3,b1.1,Fe 0.7,Mn 5 Mo0,2)

 

 

Z ciekawostek gdzieś zasłyszanych, przydatnych przy doborze dolistnych i porównywaniu.

w kg można zmieścić w sumie max 150 g chelatowanych mikro, jeśli ktoś pisze więcej to coś ściemnia.

Jeśli w odżywce jest siarka to pytajcie dokładnie bo możliwe że mikro są w formie siarczanów(tańszych i mniej przyswajalnych).

Co do aminokwasów to mam mieszane zdanie. Przecież odżywki rozpuszczamy w wodzie to i tak wchłaniany jest roztwór a nie sam aminokwas.

Edytowano przez Wojteslaw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj