Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tomek73    576

Na 1 raz dorzucił bym mangan i miedź, a 3 raz bez siarczanu magnezu, lepiej 5-6 kg mocznika i 1,5 -2  kg siarczanu potasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

co do dr green to cena fakt 15-17zł za kilo, ale nie bardzo są skorzy na wysyłke małym gospodarza, ja nie potrzebuje dużo, chciałem około 50kg mikro (zboza) to przedstawiciel skierował mnie do sklepu w którym jest DG, a tam ceny to już są wyższe... ,wiec nie ma sie co sugerować za bardzo tym 15-17zł, no chyba że ktoś potrzebuje 500kg, to co innego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

No to się trochę dowiedziałem o Dr Green.

Około 30-40% jest fosforu pochodzenia zwierzęcego produkowanego z kości po spaleniu, lewoskrętnego,  bez metali ciężkich, reszta inne źródła kopalne.

14 aminokwasów pochodzenia roślinnego, te kupują  jak i mikro.

Dzięki aminokwasom pochodzenia roślinnego roślina go traktuję jak coś swojego i jest bardzo szybko wchłaniany w jakiś 90% w ciągu 1-3 godzin, z z chelatami to trwa parę dni nawet.

Zaletą tych nawozów jest wchłanialność a z tego powodu że nawozy w chelacie mają wielkość 500-750 mikronów, a ich jakieś 200, a roślina bez problemu wchłania 250 mikronów.

Dr Green zboża;

so3    280

MgO  9

B       5

Cu     50

Fe     60

Mn    80

Mo    0,5

Zn     20

suma 215,5 g/kg i to jest skład bez makro, czyli bez siarki i Mg.

Więc teraz przedstawcie lepsze nawozy, czyli o mocniejszym składzie i  w jakiej cenie wyjdą.

Kristalon zielony mam 57 makro a mikro sladowe ilości, szkoda liczyć skład.

YaraVita Zboże - 280 g mikro w 1 litrze, a za litr płacisz

Mancozin - 524 g mikro w litrze

Mantrack - 500 g Mn w litrze

Zintrac - 700 g Zn w litrze

 

Wszystko ma mocniejsze składy a większoć lepszą cenę z czysty składnik. Podane nawozy z tej samej firmy co wspomniany Kristalon.

Nawozy robione w byłym Phosyn - angielska firma z prawie 50 letnim doświadczeniem w tematach nawozów dolistnych.

Dr Green - sprawdź KRS - kapitał zakładowy 5 000 zł, kilka lat na rynku - wzbudza to we mnie wiele obaw w kontekście ewentualnych reklamacji.

 

W kontekście Kristalon pytanie brzmi czym nawozić NPK czy mikro - każdy z wariantów inaczej stymuluje roślinę - kwestia na czym na zależy. Co przeniesie sie w danej sytuacji (przy podobnych kosztach /ha) na wyższy plon.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Yaravita zboze według mnie ma gorzej zbilansowane składniki niż dr aczkolwiek tez uważam że to jedne z lepszych odżywek na rynku. Pozostałe odżywki nie wiem czy są dostępne w Polsce w sprzedaży które podałeś. Brakuje mi żelaza i boru w tych odzywkach. Krótko są na rynku ale słyszałeś jakieś reklamacje na temat ich odżywek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Wg mnie YaraVita Zboże ma lepiej zbilansowany skład a swoje sugestie opieram na prof W. Grzebisz z Poznania, który w temacie mikroelementów wymienia trzy główne: Miedź, Mangan oraz Cynk.

Racje każdy ma swoją a moim zdaniem w temacie nawożenia aktualnie wyłącznie Grzebisz i Szczepaniak z UP Poznań.

5 gram boru w odżywce i już go nieby miało by nie brakować - dla mnie taka ilość boru to ilość propagandowa...

Zresztą uważam że to nie mi ma brakować tylko dla rośliny ma być OK

 

Pozwoliłem sobie sprawdzić zalecenia DG Zboże

1 kg jesienią

1-3 kg wiosną

1 kg I-II kolanko

0,5-1 kg kłoszenie

w sumie maksymalna dawka to 6 kg/ha w sezonie

przy czym w każdym zabiegu zalecają dodatkowo 2-4 kg jakiegoś innego DR jeszcze czyli w sumie kolejne 8-16 kg

 

YaraVita Zboże maksymalnie w sezonie 2 l/ha - więcej nie trzeba

 

Wszystko na temat skuteczności i jakosci omawianych nawozów.

 

Wszystkie odżywki, które podałem dostępne są w Polsce pod nazwami które podałem np. Agrolok (Mancozin) lub Sumiagro (Mantrack lub Zintrack)

Są również dostępne pod innymi nazwami u innych dystrybutorów.

W ofercie tego producenta jest jeszcze sporo innych ciekawych dolistnych...

 

W temacie mieszalności polecam:

www.tankmix.com

można wybrać Polską nakładkę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

czy ktoś stosował nawozy dolistne z firmy suplo? np. NPK 20-20-20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crazy29    10

wojtas1 co do profesorow to smialo mozna stwierdzic ze kto im placi tego chwala. juz od dawna mozna to zauwazyc jak przesledzisz publikacje pod ktorymi sie podpisuja. pozatym teoretyk moze sobie gadac a praktyk- rolnik doswiadcza na swojej skorze. jak bym sluchal bzdor leciwych profesorow ktorzy wykladali na studiach to do dzis bym zbieral max 4,5 tony pszenicy i 3 rzepaku. co do Yaravita to chyba oszczednie patrzysz bo fakt pisza dawka 2l/ha ale juz nie pisza ile razy w sezonie stosowac. logika mi mowi ze na pewno nie raz, bo zastosowanie mikro na kloszenie podciagnie troche parametry i wypelni ziarniaki a wczesniej to z kosmosu by mialo sobie pobierac mikro?? plon nie tworzy sie tylko od fazy liscia flagowego do kloszenia. pomysl nad tym. i zapomnialbym wspomniec ze jakos w Yara nie widac aminokwasow a to chyba na plus dla   DR Green

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

crazy29

Może mam sentymet bo kończyłem AR Poznań. Publikacje przeglądam - są różne, ale w takim razie napisz w którym z trzech tomów Grzebisza (2008,2009,2011) nawożenia roślin uprawnych i niby gdzie jest "chwała" dla któregoś z producentów nawozów? Publikacja naukowa w uczelnianym wydawnictwie - prezentacja wyników z doświadczenia ścisłego - póki co nie jest opinią danego "naukowca" w sprawie. Czym innym jest natomiast wyrażenia sie w książce która zbiera różne pojedyńcze cegiełki w całosć i dokonuje interpretacji.

Nie powiedział bym że Szczepaniak (co prawda dr) jest leciwy - z jakis przyczyn farmer go zaprasza na swoje konferencje.

Odnośnie dawki wg producenta:

"zalecana łączna dawka 2 l/ha" - nie wierzysz to sprawdź zalecenia producenta

- aplikacja w 1-3 terminach w dawkach 0,5-2 l/ha - kwestia ilości.

Jeszcze raz

DR Green zaleca łącznie do 6 kg w sezonie w 4 dawkach

Yara Zaleca do 2 l w sezonie w 1-3 dawkach

Jeśli chodzi o aminokwasy to faktycznie w jednym są w drugim nie, tyle tomek73 chciał aby przedstawić lepszy nawóz czyli o mocniejszym składzie mikroelementowym- to mu podałem.

Nawóz na zboże nie jest wyłącznie do pszenicy w któej płacą za parametry, nie wszyscy mają gleby pod pszenice, w przypadku pszenicy jarej przeważnie paremetrów podbijać już nie trzeba. Pomyśl nad tym.

W przypadku YaraVita Zboże nie pisałem nic o azocie i magnezie oraz o formulacjach, a to chyba na plus dla Yara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Azot napewno nie jest plusem bo podnosi to koszt mikroelementów sporo więcej aniżeli miałobyto miejsce gdybysmy sami ten mocznik rozpuścili. Nie wiem czemu piszesz że trzeba dać 6 kg dr green skoro w zaleceniach jest 4 kg  pisze tu o mikroelementach z czego 1 kg to jesienia co nie każdy stosuje a wiec 3 kg wiosną yara zaleca 2 l czyli mozna powiedziec o jedna trzecia mniej. Według mnie 2 kg w fazie strzelania źdzbło i kolejno 1 kg w fazie liścia flogowego jest bardzo wskazane jeżeli chcemy uzyskać duży plon i utrzymać parametry wiec według mnie te zalecenia yary są dość skromno pomijając że odżywki te nie zawierają ani gramu boru żelaza oraz molibdenu które są również pobierane podczas budowy plonu już nie wspominam nawet ze dr green jest oparty o aminokwasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    71

wiec, jaki środek (mikro) jest najbardziej opłacalny, jeśli chodzi o uprawe np. pszenicy ozimej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Panowie. W zbożu skupiamy się przede wszystkie na Mn, Cu drugorzędnie na Zn, Fe, Mo. Dla kolegów i koleżanek zamierzających rozpocząć pszygodę z microelementami polecam na zabiegi:

T0 - MgSO4 5% + Adob Cu 1l  + Adob Mn 1l

T1- MgSO4 5% + Adob Mn 1,5l

T2- Adob Extra 5l/ha lub sam siarczan. + 0,5 l Zn

 

Wychodzi to tanio, i jak na początek wystarczy by pokazać co potrafią zdziałać mikrusy 

Nie trzeba koniecznie zaopatrywać się w Adob. Poprostu podałem dobre chelatowane produkty. A osobiście cenie nawozy 2.0 bo bardzo ładnie tworzą depozyt na liściu, całkiem jak po dodaniu adiuwanta. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

wiec, jaki środek (mikro) jest najbardziej opłacalny, jeśli chodzi o uprawe np. pszenicy ozimej?

 

Sprawdź cenę podziel przez czysty skład mikroelementów w gramach - uzyskany wynik wyraź w groszach. Aktualnie cena na rynku za 1 gram czystego składnika to od kilku do kilkuset groszy. Dysponuję arkuszem exel z otwartymi formułami wystarczy wpisać składy jakby co na na prv.

Każdy niech sobie liczy po swojemu...

 

do knoro93

w poscie z 5 lutego przepisałem zalecenia DG i widać że zalecana dawka to do 6 kg/ha DR Zboże w sezonie.

 

Podsumowując podzielam zdanie major_89 w kontekście znaczenia mikro - zinterpretował bym je w ten sposób że z nawozów dolistnych pod uwagę wzioł bym głównie miedź i mangan, a w tym przypadku Yara wychodzi jeszcze korzystniej.

A co do zaproponowanych zabiegów też przedstawił niezłą propozycję.

 

Jest jeszcze najważniejsza sprawa - czyli wpływ na plon - trudno odszukać wyniki z doświadczeń porónujących różne nawozy dolistne (czasami warto wydać parę złotych więcej). Nie przez przypadek chyba wiecie co wybrałem:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianlozki    2

 Witam!

 Planuję w tym roku kupić kristalon zielony i zastosować go w pszenżycie ozimym i zmieszać z siarczanem magnezu siedmiowodnym w ilości 12kg/ha, moczniekem

 10kg/ha i oczywiście kristalon 4 albo 5kg/ha. W 400l wody. Jak sądzicie będzie dobrze nie popali, anie nie poszkodzi ??? ;)  za odpowiedź z góry dziękuję ! pozdo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Od przedstawiciela teraz kupuję  ponad 700 kg Dr Green  zboża i rzepak to wychodzi mi coś ponad  16 zl/kg.

A tak z ciekawości bo z tego co zauważyłem to Yara Vita zboża to ponad 30 zł lit, tak płacicie ?,bo jak tak to DR wychodzi dużo taniej.

W tamtym roku kupowałem Wuxal mikro po 37 zł żeby nie było i tak sobie zadowolony jestem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    475

@tomek73

 

Przepłaciłeś, ten sam skład co wuxal mikro  ma foliq mikromix, a cena 25 zł za litr

Edytowano przez renovoltage

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

To było po znajomości kupowane to z 30% marżą, Jeszcze zamówiłem jeden środek fungicyd, mi po 60 zł/l sprzedał a zawiuzł do firmy i tam kupiłem  od pośrednika po 50 zł.l a żeby było śmieszne to tym samym transportem przyjechało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

 Witam!

 Planuję w tym roku kupić kristalon zielony i zastosować go w pszenżycie ozimym i zmieszać z siarczanem magnezu siedmiowodnym w ilości 12kg/ha, moczniekem

 10kg/ha i oczywiście kristalon 4 albo 5kg/ha. W 400l wody. Jak sądzicie będzie dobrze nie popali, anie nie poszkodzi ??? ;)  za odpowiedź z góry dziękuję ! pozdo.

Nie licz sobie dawek w kg/ha  bo nie wiadomo ile dajesz cieczy na ha. Licz sobie stęzenie w beczce. Taki standard to 5% siarczanu magnezu i 8-10% mocznika. Jak wczesne fazy rozwojowe zboża to niektórzy zalecają i do 15% mocznika. Ja na 1500 l beczkę daję od 100 do 125 kg mocznika plus 50-80 kg siarczanu magnezu. Kristalonem krzywdy roślinom na pewno nie zrobisz . Od lat jadę taką mieszanką w pszenicy pszenżycie rzepaku i burakach. Nic się złego nigdy nie działo. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Nie liczcie że jak napiszą na odżywce 2 lub 4 kg to jest max i wiecej nie ma  co dawać bo to nie o to chodzi.

Dane z Lovochemie jest o Czeski producent nawozów dolistnych Fetri, Lovomikro mam to z przed 3 lat kieszonkowe wydanie.

Pszenica na ziarno na wyprodukowanie 1 tony ziarna ma zapotrzebowanie w makro

Azot                  24-26 kg

 fosfor               10-15 kg

Potas                 20-25 kg

CaO                   5-8kg

MgO                   4-5 kg

S                       4-5 kg

Mikro na 1 tonę potrzebuję pszenica jęczmień, żyto i owies

Bor                   2-20 g

Miedź               2-25 g

mangan          25-100 g

Molibden         0,5-0,8 g

Cynk              15-70g

Żelazo            10-250 g

Rzepak mikro

B                   75-300g

Cu                18-25

Mn                60-100g 

Mo                2-4g

Zn                60-80g

 Fe             150-600g

A więc średnio w okresie wegetacji powinniśmy podać dla 6 ton pszenicy

B           90 g

Cu         90g

Mn         480 g

Mo          4,2g

Zn          360g

 fe          780g

Więc do DR Green  do tych 6 kg Extra powiniśmy dodać jeszcze tylko mikro

B        60 g

Cu     -210g

Mn      OK

Mo      1,2g

Zn      240g

Fe     420 g

Jedynie miedzi podamy wiecej niż powinniśmy.

Yary Vity zboża do 2kg na 1 ha powiniśmy jeszcze  dodać mikro

B        90 g

Cu     -10g

Mn     180g

Mo     4,2g

Zn     200g

Fe      780 g

Chyba nic wiecej nie musze dodawać. Wybór  zależy tylko od nas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj