Challenger

Nawożenie dolistne - stosujecie dokarmianie dolistne?

Polecane posty

przemo4011    42

Ja w tym roku pryskalem siarczanem magnezu 10kg/400l wody i do tego jeszcze mocznik 10kg.Oprysk wykonywany był 3x i powiem wam , że takie opryski duzo dają.Ziarno grube plon w granicach 7ton i wcale nie jest to takie drogie.Mam pytanie czy oprucz siarczanu magnezu i mocznika mogę dodać jeszcze 6l basfoliaru 36 extra ? Nie poparzy roślin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32

Stężenie dajesz odpowiednie do fazy zboża, 10 kg mocznika to bardzo mała ilość .Możesz dodać basfalioru itp, nie powiem jak z dawką bo stosuję ostatnio krystalony ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

No a właśnie stosuję nawożenie NPK doglebowe i do tej pory stosowałem jeszcze dolistnie odżywki z Yarę Folicare. I moje pytanie co lepsze według was Yara Folicare czy lepiej Basfoliaru 36 dać? Również mam możliwość zakupu innej odżywki dla porównania podaję skład Basfoliaru i innej odżywki (podany skład w %obj)

N 36,2 MgO 4,3 Mn 1,35 Cu 0,27 Fe 0,027 B 0,027 Zn 0,013 Mo 0,0067 S - Pojemnik 20l - 122 zł

N 4 MgO 6,5 Mn 1,3 Cu 0,78 Fe 0,871 B 0,73 Zn 0,78 Mo 0,005 S 5,6 Pojemnik 20l - 71 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestka5465    0

Koledzy a macie może jakieś doświadczenia z nawozami dolistnymi INSOL ? Planuje połączyć ten nawóz z siarczanem magnezu. Tylko nie wiem czy jest wart. Może Ktoś stosował ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
starybudnik    221

Ja stosuje INSOL 3 na zboża z siarczanem magnezu siedmiowodnym i do tego mocznik. Powiem ze jestem zadowolony. Ze swojego doświadczenia zauważyłem zwyżkę plony. Polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Wczoraj byłem na konferencji i ciekawe informacje podali przedstawiciele ekoplonu, ale wątpie żeby były, ąż takie różnice przy zastosownaniu 3 zabiegów.

post-21065-0-94082800-1390994785_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Heniekii    2

kolego z ekoplonu to polecam maximus 20-20-20 nie mniej niz 2kg/ha oraz ich mangan w plynie 1l/ha oraz molibden niepamietam 0,1-0,2/ha

 

widac efekty w krytycznych momentach susza czy jak jest zimno ale ten efekt tra do 14dni a jak pogoda sie nie poprawi to znowu zaczyna wszystko siadac dodaje jeszcze do 20kg mocznika oraz 5 kg siarczanu magnezu siarka

 

ale nic nie zastopi dobrego nawozenia,dolistne odzyki sa na chwile zeby wspomoc rosline w trodnych chwilach efekt max do 14dni

 

pozdrawiam

Edytowano przez Heniekii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Nawożenie dolistne stosuje się tylko w uzasadnionych przypadkach (typu susza lub nie dobory). Mam na myśli tutaj mikro wszystkie naraz. Bo co innego jest stosowanie mikro np Mn lub Cu w pszenicy, bo to jest praktycznie podstawa w łanie wysoko produkcyjnym.

Siarczan magnezu, jest owszem nawozem mikro. Ale poza nawozami S i Mg, służy jeszcze jako bufor do fungicydów.

Z nawozów mikro, moim zdaniem jeden z lepszych to Folicare.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
globus512    18

Na tym zdjęciu, które umieściłem widoczny jest przyrost rzędu 700kg, na innych slajdach różnica wychodizła blisko tonę. Szczerze to myślę że jest to przesada, a lepszymi odżywkami mogą być nawozy np. Yary. Bo maximusy wcale do tanich nie należą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kula88    2
Napisano (edytowany)

Dzień dobry,szukam tutaj kogoś kto na prawde zna się ma odzywianiu roślin.Zacząłem uprawiać ziemię jako hobby,mam tylko 1,5 ha,chciałby, aby ktos udzielił mi rady krok po kroku jak dokarmić pszenżyto ozime,które jest miejscami rzadkie. mam tego okolo 0,7 ha. Pod korzeń dałem odpady nawozowe, było tam MAP,DAP,mocznik,saletra amonowa,potasowa, mikroelementy,miejscami trochę przesadziłem i chyba za duże zasolenie;P Proszę o podpowiedz jaki antywylegacz, kiedy herbicyd kiedy oprysk fosforem potasem i azotem ,aby się konkretnie rozkrzewiło?

Pozdrawiam

 

 

Różnica między jedno i siedmiowodnym jest mianowicie taka:

MMgSO4x1H2O=138g/mol czyli zawartośc czystego magnezu to 17,4%

 

MMgSO4x7H2O=246g/mol czyli zawartośc magnezu 9,75%

czyli..... w 100 kg jednowodnego mamy 17,4 kg magnezu jako czystego pierwiastka a w siedmowodnym 9,75 kg.

Jednowodny jest pylisty ,a siedmiowodny krystalizuje w większe ziarna.

 

Polecam stosować nawozy dolistne firmy INTERMAG ,tutaj są niekltóre programy dokarmiania, na stronie firmy są kalkulatory, a także opis wszystkich produktów firmy.

http://www.intermag.pl/pl,0,s241,zboza.html

Edytowano przez kula88
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

Ktoś stosował Kristalon? To co podał kolega @kula88 to jest ciekawe. Panowie może ktoś się pochwali jakie mieszanki stosuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
doktorek2    0

Szanowni Znawcy tematu i Znawczynie

nie chcę zakładać nowego tematu więc piszę tutaj

chodzi mi o mikronawozy stosowane razem z nasionami kukurydzy, buraków, warzyw

i moje pytanie brzmi czy opłaca sięaż tyle płacić za te kilka kilo nawozu bo firmy na różnych szkoleniach to tylko same ach i och jakie to cuda które to daja niesamowite kożyści w przyroście plonu

proszę o opinie osób które to stosowały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579
Napisano (edytowany)

Na pewno się opłaca, ale też nie ma co przesadzać. Powinno zastosować się z 3-6 razy różnego rodzaju. Na samym azocie nie osiągnie sią bardzo dobrych plonów.

A siarczan jednowodny nie polecam, przy rozpuszczaniu w opryskiwaczy wytwarza wysoką temperaturę, można poparzyć się nawet, i powstają kamienie, zabija filtry.

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

Szanowni Znawcy tematu i Znawczynie

nie chcę zakładać nowego tematu więc piszę tutaj

chodzi mi o mikronawozy stosowane razem z nasionami kukurydzy, buraków, warzyw

i moje pytanie brzmi czy opłaca sięaż tyle płacić za te kilka kilo nawozu bo firmy na różnych szkoleniach to tylko same ach i och jakie to cuda które to daja niesamowite kożyści w przyroście plonu

proszę o opinie osób które to stosowały

mikrogranulat 20kg/ha za 200zł??

 

przyrost plonu nie równoważy kosztu nawozu, lepiej zainwestować w fosforan amonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Co do mikro granulatu to też mam takie zdanie jak kolega wyżej. Stosowałem go w burakach w tamtym roku, efektów nie zauważyłem na polu, a tylko w kieszenie. Podobno działa jak jest sucho, a w tamtym roku miałem bardzo mokro. Nawet w ogródku pod marchewkę dawałem, po pół redliny i na trawnik pod domem, żadnej różnicy nie zauważyłem, jak trawnik posypałem Yarą NPK to w oczach się zmienił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Szanowni Znawcy tematu i Znawczynie

nie chcę zakładać nowego tematu więc piszę tutaj

chodzi mi o mikronawozy stosowane razem z nasionami kukurydzy, buraków, warzyw

i moje pytanie brzmi czy opłaca sięaż tyle płacić za te kilka kilo nawozu bo firmy na różnych szkoleniach to tylko same ach i och jakie to cuda które to daja niesamowite kożyści w przyroście plonu

proszę o opinie osób które to stosowały

Witam

Do do stosowania nawozów donasiennych w burakch uważam że nie ma to większego sensu. Otoczka nasienna nasiona buraka zawiera w swoim składzie pewne ilości nawozów która jest wystarczająca do zapewnienia niezbednych substancji do momentu wykształcenia się w pełni funkcionalnego systemu korzeniowego. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku nasion kukurydzy. Tutaj zdania są podzielone. Co prawda w początkowych fazach rozwojowych (BBCH 0-10) siewce warto zaplikować mangan oraz cynk co z pewnoscio wypływa na wyrównanie wschodów i kondycje siewek. Jednak nalezy wziąć pod uwagę fakt, że nasiona takie są fabrycznie zaprawiane a traktowanie je nawozem donasiennym (szczegulnie niechelatyzowanym) nie koniecznie musi pszynieść korzystny wplyw na aktywność s.a. fungicydu i insektycydu zawartych w zaprawie. Tak więc takie eksperymenty pszeprowadza się zwykle na własno odpowiedzialność. Nie wątpliwie wiem, że nawozy takie sprawdzają się w uprawie zbóż. Co do upraw warzywniczych nie posiadam odpowiedniej wiedzy abym mugł się wypowiedzieć w sposób kompetentny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Koledzy czy stosował ktoś tytanit na swoich uprawach? Konkretnie chodzi mi o zboża.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Saletrzak na kłos??? Nie najlepszy pomysł! Jak trafisz na okres bez opadów do leżeć ci będzie do żniw na polu. Pozatym długo się rozpuszcza i nie uzyskasz takiego efektu jak po saletrze amonowej czy RSM.

Po stosowaniu herbicydów powinno się wstrzymać wysiew nawozów mineralnych na okres od 7-14 dni. W przypadku fungicydów i antywylegacza nigdy nie spotkałem się z objawami fitotoksyczności, nawet gdy nawóz zostal rozsiany 2 dni przed zabiegiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelfrr    0

Stosował ktoś z was

plonovit opty+ Tytanit +mikrowit (miedź, mangan, kali)w zależności od fazy zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androch1    0

Wczoraj byłem na konferencji i ciekawe informacje podali przedstawiciele ekoplonu, ale wątpie żeby były, ąż takie różnice przy zastosownaniu 3 zabiegów.

zastosowałem w ubiegłym sezonie maximusy i jestem mile zaskoczony plonami jakie uzyskałem faktem jest że nie tylko te odżywki miały wpływ na moje plony ale w tym sezonie na pewno będę stosował w kapuście,ziemniaku oraz w mięcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwojakowski    6

kurcze u mnie w okolicy nigdzie nie ma plonvit :/

TEL 41/35 29 342 prześlą każdą ilość.

Edytowano przez milanreal1
caps lock

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

Stosujecie biostymulatory w zbożach, w czym ona pomagają?

Jak tak to jakie polecacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

W tamtym roku stosowałem z 4 sztuki, a w tym tylko donasienny, i więcej nie będę stosował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj